Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

La montatorul vesel. Intreaba despre montaj/diverse probleme.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#199
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
chiar vrei sa moara de inima cand il suna lumea?:))))

#200
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
el ajuta softpedistii...noi il ajutam cu reclama...it's a win-win situation.toata lumea e fericita.

#201
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 bogumilandia, on 11 octombrie 2018 - 16:56, said:

poti sa ii faci un ''pustiu de bine'' si sa ii editezi tu postarea.ceva gen :''pentru utilizatorii softpedia reducere de ....20%?''

N-ar fi mare smecherie, pe celalalt topic un beneficiar are reducere in jur de 100 de euro pe pozitie.

#202
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Pune-l să schimbe avatarul. E contrar regulamentului.

#203
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
o sa l pun daca mai intra. a aruncat potarea si de atunci nu a mai intrat exact cum am banuit:)))

#204
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Atunci mareste-i traficul pe telefon asa cum ti-am sugerat
:)))

#205
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
De astăzi, dragul și fidelul meu câine Max, un membru foarte important al familiei, imaginea avatarului meu dintotdeauna pe Softpedia, a plecat în raiul câinilor. De acum înainte, nu o să mai întoarcă lume privirea admirativ după noi pe stradă, nu să mai vină oamenii pe drum prin fața curții, ca la zoo să îl vadă, nu să mai dorm la fel de liniștit noaptea știind că el era de pază prin curte. Rămas bun iubitul meu Max!

#206
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
Salutare,
am o problema cu firma care a montat (intr-un bloc nou) ferestrele si usile, mai exact una din usi nu se inchide bine trebuie sa o ajut eu sa imping si de partea cu balamalele sa nu se incalece.
Ei au venit au schimbat o balama care era stramba si usa face la fel.
Pun si o poza pentru edificare, chestia aia e la jumatatea usii si pur si simplu parca e stramba usa.
Daca o inchid fara sa o ajut ai impresia ca da sa sara din balamale si face un zgomot foarte urat evident trebuind fortata.
Ceva pareri ca sa stiu exact cu ce sa-i bat la cap ?
Multumesc foarte mult

Attached Files



#207
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Dupa cum vad cred ca este o usa de balcon,cu deschidere simpla(fara oscilo)cu sticla/panel de sus pana jos si cu doua balamale de fereastra sus si jos.
Balamaua din poza se foloseste maxim la o fereastra in doua canate pe canatul inactiv pentre etansare.nicidecum la o deschidere cu inaltimea peste 1300
Dupa simptomele pe care le spui sunt gata sa pariez ca nici armatura nu are pe deschidere.
Solutie
Schimbarea “panaramei” alea de balama cu o balama “de mijloc” cu reglaj plus calarea sticlei la jumatate
Spor

#208
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
Corect aceea e o balama de etansare deoarece daca o dau jos(am incercat si asta) usa nu se mai inchide etans.
Deci alta solutie nu e, degeaba le zic sa schimbe usa ?
Multumesc pentru edificare.

Edited by razzvann, 25 October 2018 - 14:24.


#209
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Ma indoies ca doreii aia o sa poata face ceva daca singura lor solutie a fost sa schimbe balamaua.
te rog fa o masuratoare.Masoara deschiderea sus/jos si apoi in dreptul balamalei.Spune-mi ce ai gasit

#210
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 22.02.2009

 bogumilandia, on 26 octombrie 2018 - 17:08, said:

Ma indoies ca doreii aia o sa poata face ceva daca singura lor solutie a fost sa schimbe balamaua.
te rog fa o masuratoare.Masoara deschiderea sus/jos si apoi in dreptul balamalei.Spune-mi ce ai gasit
si din poza se vede ca sunt prea apropiate cele 2 piese...daca nu se ating.

#211
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018
Cat de importanta este banda de etansare folositã la montarea tamplariei pe perete? Stiu doar ca protejeaza spuma si ca lasa vaporii de apa sa iasa din casa. Se poate trece cu vederea si sa folosesc metoda "obișnuitã" :spuma  si apoi acoperit cu termoizolatie?

#212
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
sa iasa vaporii pe unde? la exterior plachezi cu extrudat de 20mm care este impermeabil. 99% din cei care isi fac case o trec cu vederea. ar fi bine sa o montezi jos la solbanc sa sa nu ti intre vantul pe sub pervaz in caz ca este montat gresit. lasa mi un nr de telefon in pm si dezvoltam discutia cu mai multe informatii

#213
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018

 conu71, on 08 noiembrie 2018 - 13:29, said:

sa iasa vaporii pe unde? la exterior plachezi cu extrudat de 20mm care este impermeabil. 99% din cei care isi fac case o trec cu vederea. ar fi bine sa o montezi jos la solbanc sa sa nu ti intre vantul pe sub pervaz in caz ca este montat gresit. lasa mi un nr de telefon in pm si dezvoltam discutia cu mai multe informatii
Mersi de informații.

#214
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
salut, indraznesc sa cer si eu un sfat:
am un geam oscilobatant (la balcon). nu stiu ce marca este tamplaria sau feroneria, era deja montat cand am cumparat apartamentul (acum aproape 6 ani).
de la o vreme am observat ca la inchiderea completa manerul trebuia actionat cu mai multa forta.
acum, de cateva zile, cand incerc sa deschid geamul pentru a aerisi (deschidere completa), in partea de sus nu mai ramane fixat in coltar sau cum se numeste acea piesa, practic e ca si cum ar fi si deschis complet, si rabatat in acelasi timp. foarte greu si din mai multe incercari (de la manerul geamului) reusesc cumva sa nimeresc pozitia potrivita, pana la urma am renuntat sa-l mai deschid complet de teama sa nu se rupa ceva sau sa se strice si mai tare mecansimul.
se poate repara sau trebuie inlocuita feroneria/sistemul de inchidere ?
multumesc !

#215
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
In cel mai fericit caz se poate regla cu un imbus de 4mm din balamaua de jos.

#216
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 21.10.2006
Salutare tuturor.
Am o casa veche de peste 100 de ani din caramida rromeasca arsa. Peretele avand o grosime de 55cm. Casa nu va fi izolata.
Maine (sambata) se va monta tamplaria pvc (ferestre si usi).
La fiecare fereastra sub profilul pvc este un fel de "toc" (profil de inaltare) sub care se amplaseaza glaful interior si exterior.
La interior am cumparat glaf din pvc de culoarea tamplariei pvc avand latimea de 30cm.
La exterior la anul (in 2019) o sa cumpar glaf din granit.

Intreabare:
Unde sa fie montat geamul?
La mijlocul peretelui?

Asa imi da cu glaf de 30cm de care am cumparat.
2cm~3cm sa iasa pervazul in interior.
27cm~28cm intre marginea interioara a peretelui spre mijlocul zidariei.
3cm profil de inaltare
24cm intre marginea exterioara a peretelui spre mijlocul zidariei
6cm sa iasa pervazul spre exterior
(In 2019 o sa cumpar glaf din granit de 30cm).

Este bine asa? Va multumesc frumos

Edited by djxhouse, 16 November 2018 - 04:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate