Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 

La montatorul vesel. Intreaba despre montaj/diverse probleme.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#163
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Salut!

Am nevoie de ajutor de la cei mai priceputi decat mine in zona de termopane :D.

La baie, am usa de termopan. Este simpla, fara geam. Dupa o vreme, usa pare ca s-a lasat in sensul ca partea exterioara atinge gresia (in anumite puncte, dar foarte putin) si tocul.
De fapt, se vede destul de bine pe toc ca se freaca.
La inchiderea completa, partea de jos tinde sa ramana putin in afara.Daca o fortez din interior, foarte putin, se inchide bine. De asemenea, cauciucul de sub ea freaca faianta si chiar iese din cantul in care sta infipt. Am reusit sa-l pun cu mana inapoi ca scartaia.

Daca deschid usa ~45 de grade, si imping in partea de sus, am impresia ca se misca putin. O perioada (1-2 zile) se inchide bine dupa care iar se lasa.

Nu-mi dau seama ce balamale/suruburi trebuiesc reglate. Ma puteti ajuta?

#164
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Trebuie calată.

Ce ai în ușă? Sticlă sau panel?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u5ZuV5Il540?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#165
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.02.2009

 paso87, on 16 iulie 2018 - 15:57, said:

Salut!

Am nevoie de ajutor de la cei mai priceputi decat mine in zona de termopane Posted Image.

La baie, am usa de termopan. Este simpla, fara geam. Dupa o vreme, usa pare ca s-a lasat in sensul ca partea exterioara atinge gresia (in anumite puncte, dar foarte putin) si tocul.
De fapt, se vede destul de bine pe toc ca se freaca.
La inchiderea completa, partea de jos tinde sa ramana putin in afara.Daca o fortez din interior, foarte putin, se inchide bine. De asemenea, cauciucul de sub ea freaca faianta si chiar iese din cantul in care sta infipt. Am reusit sa-l pun cu mana inapoi ca scartaia.

Daca deschid usa ~45 de grade, si imping in partea de sus, am impresia ca se misca putin. O perioada (1-2 zile) se inchide bine dupa care iar se lasa.

Nu-mi dau seama ce balamale/suruburi trebuiesc reglate. Ma puteti ajuta?
Cum a zis Digix ..trebuie calata.

 paso87, on 16 iulie 2018 - 15:57, said:

Daca deschid usa ~45 de grade, si imping in partea de sus, am impresia ca se misca putin. O perioada (1-2 zile) se inchide bine dupa care iar se lasa.
Da se misca deoarece cala de pe partea manerului  a picat jos si dupa cateva deschideri /inchideri revine inapoi. Oricum cu un cutit mai lat si un ciocan de cauciuc scoti baghetele (daca e fara sticla ) si iti vei dea  seama unde este problema.

#166
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Ma scuzati pentru raspunsul intarziat.
Nu are sticla. Este panou alb. Deci sa inteleg ca din exterior n-am nici o sansa sa reglez ceva?

#167
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.02.2009

 paso87, on 18 iulie 2018 - 07:28, said:

Ma scuzati pentru raspunsul intarziat.
Nu are sticla. Este panou alb. Deci sa inteleg ca din exterior n-am nici o sansa sa reglez ceva?
Mai bine pune o poza cu usa...

#168
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

 mmiclaus, on 18 iulie 2018 - 08:05, said:

Mai bine pune o poza cu usa...
Poze atasate mai jos.
Pozele din colt sunt practic opuse. Stanga sus (la balama) si dreapta jos (la baza care tinde sa frece).

Attached Files

  • Attached File  q1.jpeg   35.73K   31 downloads
  • Attached File  q2.jpeg   40.41K   29 downloads
  • Attached File  w2.jpeg   39.43K   26 downloads
  • Attached File  w3.jpeg   40.02K   26 downloads

Edited by paso87, 20 July 2018 - 14:05.


#169
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.02.2009
Deci din interior vei lua baghetele cum spuneam (daca nu mai permire reglarea din balamale)mai sus cu un cutit mai lat si ciocan de cauciuc.Pentru inceput ia bagheta de pe partea manerului si bagheta de sus, in coltul de sus de pe partea cu manerul ar trebui sa fie bagate cale ...sunt niste placute de plastic.Alea de sus ar trebui sa fie in aeeasi pozitie si cele de pe partea manerului sa fie picate jos.Atentie cand pui calele sa nu intre intre foile de panel.

#170
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Din balama...n-am idee ce sa reglez. Trebuie sa fac rost de un ciocan de cauciuc.

#171
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,084
  • Înscris: 22.06.2004
paso87, daca o sa cauti pe google reparatii termopane(plus orasul tau) vei gasi o gramada de firme care iti vor rezolva problema fara mari batai de cap. reglajul ar trebui sa dureze maxim 5 minute

#172
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
@conu71, multumesc pentru indicatii. Ideea era sa aflu daca e ceva ce pot face eu singur. Ma mai gandesc si vad ce si cum fac mai departe.

Multumesc tuturor pentru indicatii!

#173
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,084
  • Înscris: 22.06.2004
acum depinde daca timpul si nervii tai merita 50-100 de lei:))))

#174
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,806
  • Înscris: 01.10.2004
Vreau sa termin cu termopanele la apartament si sa inchid balconul. Blocul nu este anvelopat, dar candva se va intampla si asta.
La un apartament dintr-un bloc anvelopat termosistemul (de 10 cm) depaseste grosimea stalpului de PVC, prin geamul semitransparent vazandu-se din interior grosimea placii de termoizolare. Nu zic ca la o eventuala schimbare a geamului va fi ceva complicat, dar va ramane spatiu intre geam si placa, loc pe unde se poate infiltra apa, cu toate consecintele ulterioare.
Intrebare - la calculul si montarea panourilor, spre cele 2 capete unde va fi termoizolatie se pot pune un profil cuplaj perete, dupa care stalpul panoului cu geam? Mai este si alta solutie?

Vad ca sunt profile cuplaj perete late de 45 mm, iar un profil de PVC are latimea de 59 mm. Ma gandesc ca este suficient 45+59=104 mm

PS - o intrebare in afara subiectului - gauri pentru trecere teava refulare aer hota si alta pentru centrala termica, date in panouri panel, trebuie sa mi le fac eu sau se pot da din fabricatie panouri?

Attached Files


Edited by claudiu1, 28 July 2018 - 22:25.


#175
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
https://www.emag.ro/...1/pd/D2KD49BBM/

epic...superoferta frate Posted Image

PS scuze nu am stiut unde sa postez asta

#176
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 bogumilandia, on 31 august 2018 - 19:17, said:

https://www.emag.ro/...1/pd/D2KD49BBM/

epic...superoferta frate Posted Image

PS scuze nu am stiut unde sa postez asta

Oferta la “termopnane Salamander” te dezavantajeaza sau care-i faza?

Las’ c-o pun eu, https://m.emag.ro/fe...4/pd/DWV630BBM/

#177
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 claudiu1, on 28 iulie 2018 - 21:59, said:

Vreau sa termin cu termopanele la apartament si sa inchid balconul. Blocul nu este anvelopat, dar candva se va intampla si asta.
La un apartament dintr-un bloc anvelopat termosistemul (de 10 cm) depaseste grosimea stalpului de PVC, prin geamul semitransparent vazandu-se din interior grosimea placii de termoizolare. Nu zic ca la o eventuala schimbare a geamului va fi ceva complicat, dar va ramane spatiu intre geam si placa, loc pe unde se poate infiltra apa, cu toate consecintele ulterioare.
Intrebare - la calculul si montarea panourilor, spre cele 2 capete unde va fi termoizolatie se pot pune un profil cuplaj perete, dupa care stalpul panoului cu geam? Mai este si alta solutie?

Vad ca sunt profile cuplaj perete late de 45 mm, iar un profil de PVC are latimea de 59 mm. Ma gandesc ca este suficient 45+59=104 mm

PS - o intrebare in afara subiectului - gauri pentru trecere teava refulare aer hota si alta pentru centrala termica, date in panouri panel, trebuie sa mi le fac eu sau se pot da din fabricatie panouri?

In functie de producator si de profilul folosit exista profile de compensare de diferite dimensiuni, ele pot fi folosite la ce ai tu nevoie.

Gaurile in panel le pot face si termopanistii, eu insa recomand ca cel care monteaza diverse (hota, centrala etc.) sa dea gaurile.

#178
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

 Dorel-Mesterel, on 31 august 2018 - 19:46, said:

Oferta la “termopnane Salamander” te dezavantajeaza sau care-i faza?

Las’ c-o pun eu, https://m.emag.ro/fe...4/pd/DWV630BBM/
Produsul nu mai face parte din oferta emag.Deci inseamna ca s-au vandut toate.Posted Image
Faza e ca am postat unlink catre o inchidere de plasa.Vezi ce pret avea inainte si ce pret are acum.

#179
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 bogumilandia, on 31 august 2018 - 21:00, said:


Produsul nu mai face parte din oferta emag.Deci inseamna ca s-au vandut toate.Posted Image
Faza e ca am postat unlink catre o inchidere de plasa.Vezi ce pret avea inainte si ce pret are acum.

Cum sa nu se vanda, “termopanele Salamander” sunt de calitate. Am senzatia ca vor reveni in oferta, noul produs nu cred ca are sanse prea mari, cine a auzit de “termopane Aplast”? De “termopane” veka, salamander, rehau, kommerling, etc., stie toata lumea, ca si cum acestia ar produce “termopane”.

Am vazut preturile si nu mi se pare nimic in neregula. Comerciantul poate vinde un produs cu cat vrea el, daca il cumpara cineva bine, daca nu iarsi bine. Am senzatia insa ca sunt suficienti cumpărători, altfel produsul nu ar mai exista in oferta sau ar avea un pret mai aproape de realitate.

Ce ti-e ciuda ca tie nu-ti da nimeni 15 lei pe o piesa de 50 de bani? Conditia principala este sa ceri, vei avea o surpriza. Bine tu n-ai cum sa faci asta, pe tine te intereseaza amanunte de genul “banii omului”, ca si cum asta ar fi problema ta si nu a lui.

#180
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

 Dorel-Mesterel, on 31 august 2018 - 22:45, said:

Cum sa nu se vanda, “termopanele Salamander” sunt de calitate. Am senzatia ca vor reveni in oferta, noul produs nu cred ca are sanse prea mari, cine a auzit de “termopane Aplast”? De “termopane” veka, salamander, rehau, kommerling, etc., stie toata lumea, ca si cum acestia ar produce “termopane”.

Am vazut preturile si nu mi se pare nimic in neregula. Comerciantul poate vinde un produs cu cat vrea el, daca il cumpara cineva bine, daca nu iarsi bine. Am senzatia insa ca sunt suficienti cumpărători, altfel produsul nu ar mai exista in oferta sau ar avea un pret mai aproape de realitate.

Ce ti-e ciuda ca tie nu-ti da nimeni 15 lei pe o piesa de 50 de bani? Conditia principala este sa ceri, vei avea o surpriza. Bine tu n-ai cum sa faci asta, pe tine te intereseaza amanunte de genul “banii omului”, ca si cum asta ar fi problema ta si nu a lui.

Eu am auzit de termopane aplast.Si pe aici pe forum le gasesti.Trebuie doar sa''te intorci un pic in timp''.Si politica lor defectuoasa  i-a dus unde sunt acum.
Comerciantul ala vinde ''de rupe'' iti spin eu.Mai ales ca e si o mica taxa de transport de 18 lei.
Nu imi e ciuda de ca ala vrea sa vanda  piesa cu 15 lei in conditiile in care eu o cumpar cu 28 de bani.
Si in alta ordine de idei exista si alte mecanisme de crestere a profitului,nu numai adaos mare.Dar daca vrei sa le afli te costa 200 de lei.Eu am cerut,acum surpriza ar fi ca tu sa ma platesti Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate