Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Deblocare procesor AMD

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostxXerikutzuXx, on 24 martie 2017 - 18:07, said:

Salut Softpedia ! Posted Image

Deci, daca am un phenom ii x2 560 si l-am deblocat in x4 b60, si dupa o utilizare de 5 minute s-a inchis pc-ul, l-am reaprins si dupa 2 ore s-a inchis din nou (doar in cs go s-a inchis) inseamna ca e instabil? Am o sursa super power supply deluxe de 600w ( nu cred ca sunt reali ) o placa video gtx 460 768 mb.

Pot sa stabilizez procesorul?
Spoiler
Ai instalat OC DNA ver:1.6 si OC Tuner ver:2.3.81 ?
[ https://s17.postimg.org/hcnd6accd/Screenshot_2017-03-24_20_33_03.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.asrock.co...asp?cat=#osW764
Ca trebuie sa ai si alea instalate sa faci setari la procesor !

#20
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostxXerikutzuXx, on 24 martie 2017 - 20:19, said:


Am verificat mereu temperatura si nu mi-a trecut peste 60 de grade in videoclipuri 4k sau cand ma jucam. Doar placa video, atat.. O sa mai incerc odata.

din ce ai scris mai sus, nu ai verificat temperatura la momentul inchiderii, ci abia cand ai iesit din acele taskuri gurmande.

in fine, fara o verificare atenta si obiectiva asupra problemei, degeaba ne strofocam. tu esti in fata pc-ului

#21
xXerikutzuXx

xXerikutzuXx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2017

View PostDany_Darke, on 24 martie 2017 - 20:45, said:


din ce ai scris mai sus, nu ai verificat temperatura la momentul inchiderii, ci abia cand ai iesit din acele taskuri gurmande.

in fine, fara o verificare atenta si obiectiva asupra problemei, degeaba ne strofocam. tu esti in fata pc-ului

Inteleg ca sunt eu in fata pc-ului. Dar cu msi afterbuner am facut setarile si la cpu usage imi arata 0 C si procentul la cat e utilizat, dupa cpu1,2,3,4 si procentele.

https://postimg.org/... Aici am facut un ss la temperaturi cand ma jucam Paladins cu setarile date la maxim.

In momentul stingerii am putut sa observ ca placa video avea 65 C, dar procesorul pe timpul jocului nu a trecut de 60 de grade... A da, si cand mi-am ales caracterul, parca pilpaia caracter-ul cand l-am ales, dar in joc nu pilpaia si avea un fps de 90-100+ cu procesorul deblocat constant.. :)

#22
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007
Eu am folosit un phenom x2 550 deblocat in x4 b50 si overclockat la 3,7ghz cativa ani de zile fara nici o problema.Depinde de noroc. Oricum, ia si cauta pe google sunt nspe mii de ghiduri de overclocking pt phenom, citeste si abia apoi incearca sa faci ceva.

#23
xXerikutzuXx

xXerikutzuXx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2017

View Postkartys, on 24 martie 2017 - 21:07, said:

Eu am folosit un phenom x2 550 deblocat in x4 b50 si overclockat la 3,7ghz cativa ani de zile fara nici o problema.Depinde de noroc. Oricum, ia si cauta pe google sunt nspe mii de ghiduri de overclocking pt phenom, citeste si abia apoi incearca sa faci ceva.

Pe mine m-ar interesa doar sa-l fac stabil cand e deblocat, nu-l sa-l m-ai si overclock-ez. Doar din dual-core sa fie quad-core ca performanta pe care o da ca si quad-core e suficienta pentru mine. :)

#24
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Da frecventa mai mică și vezi dacă e stabil. Dacă nu l-ai deblocat degeaba.
Altfel Delux e un brand slăbuț de orice. Dar și dacă ar fi de 300w ar trebui să ducă sistemul, măcar pana trece pv pe full throttle.

Le. Activează cool & quiet din bios. Nu are rost să forjezi cpu dacă nu e nevoie.

#25
xXerikutzuXx

xXerikutzuXx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2017

View Postswtm, on 25 martie 2017 - 13:11, said:

Da frecventa mai mică și vezi dacă e stabil. Dacă nu l-ai deblocat degeaba.
Altfel Delux e un brand slăbuț de orice. Dar și dacă ar fi de 300w ar trebui să ducă sistemul, măcar pana trece pv pe full throttle.

Le. Activează cool & quiet din bios. Nu are rost să forjezi cpu dacă nu e nevoie.

Cum dau frecventa mai mica la procesor? Si cat trebuie data, iar cool & quiet la ce ma ajuta daca o activez?

Vreau sa mentionez ca e prima data cand incerc "overclock" sau cum se numeste. :)

#26
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostxXerikutzuXx, on 24 martie 2017 - 18:07, said:

am un phenom ii x2 560 si l-am deblocat in x4 b60, si dupa o utilizare de 5 minute s-a inchis pc-ul,

Specificatii :
Placa de baza : ASRock Extreme3 870
Procesor : AMD Phenom ii x2 560 black edition 3.3ghz
Placa video : GTX 460 768mb
Memorii : 4GB DDR3 1333mhz
Sursa : Super power supply delux de 600w
Hard : Seageate 500gb (are o scriere de 120mb/s din cate am vazut)
Mai am si un ventilator in pc.
Nu duce sursa ! sursa are 300 watt reali si ai nevoie de o sursa cu minim 400-450 watt reali dupa ce deblochezi procesorul.
Schimba sursa Delux 600w (300w reali !) si nu vei mai avea probleme.

#27
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Neah. Sursa e suficienta. Teoretic. Am tinut eu unul cu o Deluxe 450W, care e mult mai petarda decat ce ade 600W.
Pune un program ce iti arata temperatura si ruleaza Intel BurnTest si vezi la ce temperatura ajunge cand se opreste.
http://www.softpedia...lBurnTest.shtml

Vezi ca temperatura maxima la phenom II e 70 grade iar coolerul stock nu face fata cu el deblocat. Am si eu un 550 deblocat in x4.

Edited by AMETHIST, 25 March 2017 - 14:03.


#28
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
C&q îți variază frecventa cpu funcție de încărcare

#29
xXerikutzuXx

xXerikutzuXx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2017

View PostAMETHIST, on 25 martie 2017 - 13:56, said:

Neah. Sursa e suficienta. Teoretic. Am tinut eu unul cu o Deluxe 450W, care e mult mai petarda decat ce ade 600W.
Pune un program ce iti arata temperatura si ruleaza Intel BurnTest si vezi la ce temperatura ajunge cand se opreste.
http://www.softpedia...lBurnTest.shtml

Vezi ca temperatura maxima la phenom II e 70 grade iar coolerul stock nu face fata cu el deblocat. Am si eu un 550 deblocat in x4.

Nu mi-a trecut de 60 de grade, dar am vazut cand mi-s-a oprit ca placa video avea 65 de grade, cand am intrat in bios, cpu avea 54 de grade.

#30
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Ruleaza Intel BurnTest sau prime95 vreo 10-15 minute macar si uitate in timpul asta la temperatura. Daca se opreste fara sa se apropie temperatura de 70 grade mai creste-i voltajul. si/sau mai scade-i frecventa la 3.2 sau 3.1. repeti procesul pana sta stabil.
Intai lasa frecventa si creste voltajul putin cate putin. Daca tot nu vrea, lasa voltajul stock si mai scade-i frecventa din multiplicator.

Edited by AMETHIST, 25 March 2017 - 14:35.


#31
xXerikutzuXx

xXerikutzuXx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2017

View PostAMETHIST, on 25 martie 2017 - 14:34, said:

Ruleaza Intel BurnTest sau prime95 vreo 10-15 minute macar si uitate in timpul asta la temperatura. Daca se opreste fara sa se apropie temperatura de 70 grade mai creste-i voltajul. si/sau mai scade-i frecventa la 3.2 sau 3.1. repeti procesul pana sta stabil.
Intai lasa frecventa si creste voltajul putin cate putin. Daca tot nu vrea, lasa voltajul stock si mai scade-i frecventa din multiplicator.

Ok, exista vreun risc sa-l ard? Si cum ii cresc voltajul? ca nu ma prea pricep

#32
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
in bios ai vcore. Normal e setat pe auto. Cresti putin cate putin. Preferabil sa nu ajungi la 1.4V. Odata cu voltajul creste si temperatura si consumul.
Nu-l arzi. Stai linistit.

Arunca un ochi si aici.

http://lab501.ro/pro...re-in-quad-core

Edited by AMETHIST, 25 March 2017 - 14:56.


#33
xXerikutzuXx

xXerikutzuXx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2017

View PostAMETHIST, on 25 martie 2017 - 14:54, said:

in bios ai vcore. Normal e setat pe auto. Cresti putin cate putin. Preferabil sa nu ajungi la 1.4V. Odata cu voltajul creste si temperatura si consumul.
Nu-l arzi. Stai linistit.

Arunca un ochi si aici.

http://lab501.ro/pro...re-in-quad-core

Nu prea am inteles, in fine. Mi-ai putea da un link in privat catre facebook-ul tau? Sa putem vorbii, poate m-ai ajuta mai mult ca ai experienta vad. :)

#34
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Asa puteți vorbi pe mesageria forumului cat doriți.
Nu înțeleg de ce te-ai apucat de treaba asta dacă cunoștințele în domeniu tind spre zero.

Oricum primul pas e o sursă bună. Vorbim după.

#35
xXerikutzuXx

xXerikutzuXx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2017
Bun deci i-am marit voltajul prima oara la 1.3625

Am deschis batllefield 4, ma jucam, verificam temperaturile cu SpeedFan.

Dupa deblocare tpd-ul s-a dublat, de la 71.3 w la 142.5w.

Temperatura procesorului a ajuns panal a 58 in timpul inchiderii, pe cand la placa video pana la 64-65.

Am mai observat odata, cand ma jucam Paladins, ca s-a stins la atingerea temperaturii placii video de 65 de grade. Sa fie asta oare problema?

#36
soundventure

soundventure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 20.01.2009

View PostxXerikutzuXx, on 25 martie 2017 - 17:01, said:

Bun deci i-am marit voltajul prima oara la 1.3625

Am deschis batllefield 4, ma jucam, verificam temperaturile cu SpeedFan.

Dupa deblocare tpd-ul s-a dublat, de la 71.3 w la 142.5w.

Temperatura procesorului a ajuns panal a 58 in timpul inchiderii, pe cand la placa video pana la 64-65.

Am mai observat odata, cand ma jucam Paladins, ca s-a stins la atingerea temperaturii placii video de 65 de grade. Sa fie asta oare problema?

n-are nici pe naiba placa video, eu foloseam un gtx 470 la 85 grade constant si nu se inchidea nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate