Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Deblocare procesor AMD

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
xXerikutzuXx

xXerikutzuXx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2017
Salut Softpedia ! :)

Deci, daca am un phenom ii x2 560 si l-am deblocat in x4 b60, si dupa o utilizare de 5 minute s-a inchis pc-ul, l-am reaprins si dupa 2 ore s-a inchis din nou (doar in cs go s-a inchis) inseamna ca e instabil? Am o sursa super power supply deluxe de 600w ( nu cred ca sunt reali ) o placa video gtx 460 768 mb.

Pot sa stabilizez procesorul? Placa de baza e un ASRock Extreme3 870 are UCC (Unlocking Core Cpu) incorporat

Se stinge de la sursa? Sau pentru ca nu suporta placa de baza?

Specificatii :
Placa de baza : ASRock Extreme3 870
Procesor : AMD Phenom ii x2 560 black edition 3.3ghz
Placa video : GTX 460 768mb
Memorii : 4GB DDR3 1333mhz
Sursa : Super power supply deluxe 600w
Hard : Seageate 500gb (are o scriere de 120mb/s din cate am vazut)
Mai am si un ventilator in pc.

#2
soundventure

soundventure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 20.01.2009
prima data verifici temperatura

#3
xXerikutzuXx

xXerikutzuXx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2017

View Postsoundventure, on 24 martie 2017 - 18:15, said:

prima data verifici temperatura

nu trece de 56/58 de grade.

#4
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 08.12.2009
Mareste tensiunea procesorului.

#5
xXerikutzuXx

xXerikutzuXx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2017

View Postcsgabe, on 24 martie 2017 - 18:25, said:

Mareste tensiunea procesorului.


Cum maresc tensiunea si cu cat trebuie sa o maresc? Nu ma pricep deloc in overclocking, doar am vazut ca se poate debloca si cum sa se deblocheze, as vrea sa mi-s-e explice si mie cum sa fac. E diferenta foarte mare cand am deblocat, o marire foarte mare in fps. :)

#6
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 08.12.2009
Pune Multiplier/Voltage Change(in meniul OC tweaker) pe manual in BIOS, apoi poti ajusta CPU Voltage putin cate putin pana cand e stabil.
Ar fi bine sa dezactivezi si Cool 'n Quiet si "enhanced halt state" in Advanced->Cpu configuration.

Edited by csgabe, 24 March 2017 - 19:36.


#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Nu-ti pune prea mari sperante ca vei reusi ceva.
Nucleele nu au fost dezactivate doar asa, ca sa-l vanda ca un x2. Ele nu trec anumite inspectii de calitate/stabilitate, si cu unele poti avea noroc sa mearga bine-mersi cu tensiune stock sau putin modificata (ori mai mica, ori mai mare), iar cu altele ai ghinion si nu sunt stabile orice ai incerca.

#8
xXerikutzuXx

xXerikutzuXx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2017

View PostHider141, on 24 martie 2017 - 19:40, said:

Nu-ti pune prea mari sperante ca vei reusi ceva.
Nucleele nu au fost dezactivate doar asa, ca sa-l vanda ca un x2. Ele nu trec anumite inspectii de calitate/stabilitate, si cu unele poti avea noroc sa mearga bine-mersi cu tensiune stock sau putin modificata (ori mai mica, ori mai mare), iar cu altele ai ghinion si nu sunt stabile orice ai incerca.

Inteleg, dar mie mi-s-a stins doar in CS GO cand jucam deathmatch undeva pe la minut 6-5 s-a stins de 2 ori. :)) In MKX nu s-a stins sau paladins. :/

#9
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Temperatura o verifici atunci când utilizezi PC-ul, în timpul jocului sau rulând un program de testare a procesorului (stress-testing), nu când te uiți la desktop sau în browser.

#10
xXerikutzuXx

xXerikutzuXx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2017

View Postmhanor, on 24 martie 2017 - 19:50, said:

Temperatura o verifici atunci când utilizezi PC-ul, în timpul jocului sau rulând un program de testare a procesorului (stress-testing), nu când te uiți la desktop sau în browser.

Am verificat cand ma jucam cs go sau alte jocuri, mai il lasam in bara si verificam cu SpeedFan, nu-mi ajungea la 60 de grade procesorul, doar placa video se ducea pana in 63-64grade.

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Instaleaza MSI Afterburner si seteaza sa-ti afiseze pe OSD in-game temperatura si gradul de ocupare al procesorului, si incearca sa fii atent ce valori iti arata exact inainte sa se opreasca.
Degeaba temperatura e ok cand PC-ul merge, trebuie sa vezi daca nu cumva e o problema atunci cand se opreste.

Edited by Hider141, 24 March 2017 - 19:57.


#12
xXerikutzuXx

xXerikutzuXx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2017

View PostHider141, on 24 martie 2017 - 19:57, said:

Instaleaza MSI Afterburner si seteaza sa-ti afiseze pe OSD in-game temperatura si gradul de ocupare al procesorului, si incearca sa fii atent ce valori iti arata exact inainte sa se opreasca.
Degeaba temperatura e ok cand PC-ul merge, trebuie sa vezi daca nu cumva e o problema atunci cand se opreste.

L-am instalat, la procesor nu-mi afisa temperatura,dar fix dupa oprire si inainte am verificat, aveam pana in 58, dupa oprire am intrat in bios si imi arata ca,coborase la 54 de grade. :)

#13
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Temperatura procesorului poate varia puternic și variază instant, în funcție de gradul de încărcare. Folosește un program care îți afișează pe ecranul jocului. Poți folosi Afterburner împreună cu rivatuner Statistics Server (RTSS).

#14
xXerikutzuXx

xXerikutzuXx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2017

View Postmhanor, on 24 martie 2017 - 20:10, said:

Temperatura procesorului poate varia puternic și variază instant, în funcție de gradul de încărcare. Folosește un program care îți afișează pe ecranul jocului. Poți folosi Afterburner împreună cu rivatuner Statistics Server (RTSS).

Sa zicem ca temperatura e normala, ce mai e altceva de facut?

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
sa zicem ca mai intai verifici temperaturile si apoi ne gandim la alte posibile rezolvari.

#16
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Să iei în considerare ce ți-a spus Hider141 în postul 7.

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
deja ti s-au dat posibilele probleme.

eu as zice chiar ca temperatura e vinovata, iar in functie de asta, posibil sa fie o setare de bios care sa-l inchida, dar nu de nebun, ci pt ca asa trebuie.

#18
xXerikutzuXx

xXerikutzuXx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2017

View PostDany_Darke, on 24 martie 2017 - 20:16, said:

deja ti s-au dat posibilele probleme.

eu as zice chiar ca temperatura e vinovata, iar in functie de asta, posibil sa fie o setare de bios care sa-l inchida, dar nu de nebun, ci pt ca asa trebuie.

Am verificat mereu temperatura si nu mi-a trecut peste 60 de grade in videoclipuri 4k sau cand ma jucam. Doar placa video, atat.. O sa mai incerc odata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate