Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ajutați-mă să înțeleg cum funcționează agențiile imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
@caiuscorneliu
cand mai pui poze cu casa pune-ti telefomul pe ele: mare, colorat, imposibil de scos de scos din poze.

#20
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Își făcuseră propriile poze când le-am făcut turul casei. Pe ascuns :))

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
stai linistit ca cine vrea casa cauta in anunturi si te gaseste.

Edited by arg, 24 March 2017 - 15:07.


#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Genesis, on 24 martie 2017 - 14:50, said:

niste lipitori majoritatea agentiilor (am dat si peste vreo 2 agenti ok insa).

1) pun anunturi fictive pt a te agata ca si client ('aaa ghinion s-a vandut ieri dar mai am altceva ce va pot arata" - in general mai scump sau mai prost decat vazusei in anunt; sigur prind cativa care se duc totusi la vizionare).

2) efortul lor este in general 0 barat in procesul de negociere: nu incearca sa negocieze nimic, sa argumenteze, doar dau un telefon, spun un pret si aia e: da ori ba. Pt ce acel comision de 2-3% nu am idee.  Aveam un prieten care a facut o oferta la un apartament, iar agentia i-a zis scurt "proprietarul nu vrea" dupa 5 minute. Am hotarat ca impreuna sa discutam noi cu proprietarul si sa ii expunem corectitudinea ofertei noastre, beneficiile sale. Rezultatul: dupa 15 min de discutii bateau palma pe un pret cu 500E mai mare decat oferta initiala. Alta situatie: apartament pe care doream sa il cumpar, eu am purtat intreaga negociere cu proprietarul in timp ce agentul se uita, nescotand nici 2 vorbe...am batut palma iar agentului i-am zis ca ii dau 1000E. A refuzat, spunand ca ei au comisionul de 3% (in cazul de fata insemna 3200E). Am zis pas si la revedere (proprietarul semnase exclusivitate cu ei).

3) multi din ei habar nu au nici pe unde e mai exact apartamentul, mi s-a intamplat sa ma invart 10 minute cu un agent pana sa gaseasca blocul exact. Altii nu au vazut niciodata apartamentul, m-a dus una odata (si asta nu o s-o uit niciodata) la un apartament la Octavian Goga cu poze false. Apartament pe care se cerea 110k euro: nu mai avea incalzire centralizata si calorifere, nici cada nu mai aveau ci un furtun in loc si mai facusera focul in living, ca era negru tavanul. M-am oprit in prima farmacie pt gel antibacterian (statusem oricum vreo 60 sec in total in apartament). agenta cu tupeu imi spune "daca ati vrut sa mergem la apartamentul asta, asa patim". Pai ma tuto, eu voiam sa merg la apartamentul cu pozele respective, tu esti atat de proasta ca nici nu stii la care voi agentia ati pus poze false?
Agentiile si agentii intra in conflict de interese, evident, nu poti reprezenta si interesul vanzatorului si al cumparatorului in acelasi timp.
De aceea daca nu ma insel in America sint agentii care se ocupa de vanzari si altele de cumparari.

Ce ai fi vrut sa spuna agentul? Ca pretul e mare? Pai si nu ar fi suparat vanzatorul? Dar daca ar fi zis ca pretul e f bun, e chiar mic? Te-ar fi suparat pe tine ca cumparator.
Deci nu putea decat sa taca. Uneori ei aleg o tabara aleatoriu si tin cu una din parti, in general cu partea care e mai banoasa pt ei (daca tu ca si cumparator spui ca vei cumpara inca 9 apartamente, evident vor tine cu tine).
Daca vanzatorul are 10 case de vanzare, tin cu vanzatorul, sa nu il supere...

Pe scurt, e o situatie absurda de conflict de interese

#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 inius, on 24 martie 2017 - 14:10, said:

N-am nimic împotriva colaborării cu o agenție, ba chiar am vorbit cu una dacă îmi poate găsi ceva.


Foarte rau. Ar trebui sa ai multe indoieli cand vorbesti cu astfel de oameni. Cu greu se pot numi oameni. Sunt niste scursuri ale societatii care vor sa castige bani mestecand guma la birou, in fata calculatorului, in timp ce joaca Solitaire.

Asa cum s-a mai spus , multi nu cunosc defapt apartamentele pe care le vand. Le preiau unii de la altii sau fura pur si simplu pozele de pe net. Preturile sunt departe de cele reale si sunt mai mult in mintea lor (mult prea odihnita din pacate).

Te sfatuiesc sa printezi niste fluturasi din hartie si sa spui ce vrei sa cumperi. Ii imparti in cutiile de scrisori din blocurile in care ti-ai dori sa cumperi. Sigur vei avea succes. Eu asa am procedat. Nu am platit nici un comision nimanui. Si nici nu as plati vreodata.

#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

 arg, on 24 martie 2017 - 15:07, said:

stai linistit ca cine vrea casa cauta in anunturi si te gaseste.
Evident. Nici nu mă grăbeam să o vând. Și până la urmă am și vândut-o, așa cum am menționat.

#25
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

 disturbed, on 24 martie 2017 - 14:29, said:

Uite un link postat intr-un post de acum cateva zile, tot in aria asta
https://www.facebook...911169222228156


Wow. Deci, practic, trebuie să ajung la acele baze de date ca să-mi dau seama cu adevărat ce e de vânzare în zonă. Nu știu, dar în acest moment senzația mea e că doar cam 1 / 10 anunțuri e real. Că sunt multiplicate, mi-am dat seama și eu, fiindcă am văzut, chiar și pe Imobiliare.ro, același anunț de 2 și chiar de 3 ori. De-asta am zis că redusesem la 12 numărul anunțurilor (eliminând diversele multiplicări pe verticală și orizontală). Problema e că nu pot aștepta 4 luni, cum zicea cineva... în 4 luni ziceam că e gata cu tot cu amenajare, fiindcă la începutul anului școlar trebuie să fiu mutat acolo.

Mare porcărie.

 Bogotta, on 24 martie 2017 - 15:10, said:



Foarte rau. Ar trebui sa ai multe indoieli cand vorbesti cu astfel de oameni. Cu greu se pot numi oameni. Sunt niste scursuri ale societatii care vor sa castige bani mestecand guma la birou, in fata calculatorului, in timp ce joaca Solitaire.

Asa cum s-a mai spus , multi nu cunosc defapt apartamentele pe care le vand. Le preiau unii de la altii sau fura pur si simplu pozele de pe net. Preturile sunt departe de cele reale si sunt mai mult in mintea lor (mult prea odihnita din pacate).

Te sfatuiesc sa printezi niste fluturasi din hartie si sa spui ce vrei sa cumperi. Ii imparti in cutiile de scrisori din blocurile in care ti-ai dori sa cumperi. Sigur vei avea succes. Eu asa am procedat. Nu am platit nici un comision nimanui. Si nici nu as plati vreodata.

Mersi de sfat, cred că așa voi face.

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
@inius
Gandeste-te ca poti merge ca insotitor al unui prieten care semneaza contratul de vizionare......

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 caiuscorneliu, on 24 martie 2017 - 15:00, said:

Să vezi un caz simpatic. Acum câțiva ani am vrut să vând o casă lângă Focșani. Ca tot omul am pus anunțul pe olx sau cum se chema atunci. Am făcut două poze sumare la exterior si descrierea textuala a casei. Nu am dat-o repede, a durat vreo doi ani. Între timp m-au vizitat posibili cumparatori de vreo trei patru ori. Cupluri si singuri. Când am intrat odată pe olx sa văd cum mai sunt preturile mi-am văzut interiorul la casă, alt anunt, cu vreo 3000 de euro, in plus, o descriere mult mai cizelata decât a mea și poze profesioniste. Mă călcaseră agenții Posted Image)
Ce s-ar fi intamplat daca sunai si cereai sa vezi casa? (Te ducea agentia sa iti vizitezi propria casa)?
Cum ar fi procedat?

Edited by dorin_2k, 24 March 2017 - 15:22.


#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
cam asa
semna contractul de vzionare si ca vanzator si ca cumparator

in final il si dadeau in judecata pentru ambele comisioane.

Edited by arg, 24 March 2017 - 15:24.


#29
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Probabil. Îmi prezentau propria casă, eu aș fi fost și vânzător și cumpărător, iar ei luau 3000 de euro :)

#30
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

 Claudiu998, on 24 martie 2017 - 14:32, said:

Agentia ca sa castige ceva, sa supravietuiasca cere un comision de 2-3-5-10% in cazul unei vanzari.
Eu știam că la ora actuală comisioanele se învârt în plaja 1-3%. Ce agenții cer 5-10% la vânzare-cumpărare?

#31
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007

 unbrutus, on 24 martie 2017 - 15:08, said:

Agentiile si agentii intra in conflict de interese, evident, nu poti reprezenta si interesul vanzatorului si al cumparatorului in acelasi timp.
De aceea daca nu ma insel in America sint agentii care se ocupa de vanzari si altele de cumparari.

Ce ai fi vrut sa spuna agentul? Ca pretul e mare? Pai si nu ar fi suparat vanzatorul? Dar daca ar fi zis ca pretul e f bun, e chiar mic? Te-ar fi suparat pe tine ca cumparator.
Deci nu putea decat sa taca. Uneori ei aleg o tabara aleatoriu si tin cu una din parti, in general cu partea care e mai banoasa pt ei (daca tu ca si cumparator spui ca vei cumpara inca 9 apartamente, evident vor tine cu tine).
Daca vanzatorul are 10 case de vanzare, tin cu vanzatorul, sa nu il supere...

Pe scurt, e o situatie absurda de conflict de interese

De acord. Atunci nu imi ceri 3% ci te multumesti cu o bucata mai mica. pt ca oricum nu ai facut nimic. Pe mine nu ma intereseaza ce conflict de interese au ei, cate anunturi au cu proprietarul. Nu le dau peste 3000 de euro doar pt un drum de 5 minute si stat cu mainile in san. Agentul trebuie sa se implice daca vede un pret nerealist.

Daca voia sa faca ceva, discuta cu mine ceva, apoi invita proprietarul pt a-i expune oferta si a incerca sa ii arate punctele pozitive - in exemplul dat de mine, pretul era cu aprox 12% peste pretul pietei, nejustificat de calitatea apartamentului. In schimb el ce a facut ? "e mare pretul da; pai discutati dumneavoastra, ca poate il convingeti". Eu la birou la mine daca spun asta nu imi e bine deloc. Daca se stie incompetent, sa accepte mai putin. Ca idee apartamentul nu s-a vandut nici acum, ca m-am uitat. Si a trecut 1 an de atunci.

Sa nu mai vorbim de faptul ca multi vor comisionul cash, in mana. Nu dau nicio factura, vor "la negru".

Edited by Genesis, 24 March 2017 - 15:44.


#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

 caiuscorneliu, on 24 martie 2017 - 15:23, said:

Probabil. Îmi prezentau propria casă, eu aș fi fost și vânzător și cumpărător, iar ei luau 3000 de euro Posted Image

Eu chiar as fi facut-o. Dar ca cumparator puneam nevasta, sau un copil, ceva. Sau un prieten.
Si asteptam agentia cu mici, bere si-o mama de bataie.

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 caiuscorneliu, on 24 martie 2017 - 15:23, said:

Probabil. Îmi prezentau propria casă, eu aș fi fost și vânzător și cumpărător, iar ei luau 3000 de euro Posted Image
Intrebam ce se intampla doar daca voiai sa vezi casa. Ca vanzator nu te taxau cu nimic. Ca tu erai vanzator particular, nu prin agentie. Cum te contactau ei? Ca agentie?
Insa in calitate de cumparator trebuie sa platesti ceva la vizionare doar?

#34
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Nu cred. Nu m-am gândit să le fac o poanta, numai la asta nu-mi era gândul. Chiar am fost amuzat, cert este că nu se dau în lături de la nimic pentru a mai lua un comision. Pur și simplu puteau să-mi spună că o pun și ei la vânzare și că vor face niște poze. Mă durea-n șpiț.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
@Lex404
sau dadeai drumu la caini cu ei in curte.....

#36
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

 Genesis, on 24 martie 2017 - 15:42, said:

...
Sa nu mai vorbim de faptul ca multi vor comisionul cash, in mana. Nu dau nicio factura, vor "la negru".
Normal! E de la sine inteles! Pai crezi ca ei sunt prosti? Unu n-am vazut sa faca asta (si am avut in decursul timpului ocazia sa am de-a face cu ei, direct sau indirect).

 Lex404, on 24 martie 2017 - 16:02, said:

...
Si asteptam agentia cu mici, bere si-o mama de bataie.
Posted Image Multumesc Lex, mi-ai facut ziua mai frumoasa!

 dorin_2k, on 24 martie 2017 - 16:04, said:

...
Insa in calitate de cumparator trebuie sa platesti ceva la vizionare doar?
De regula (din ce stiu eu) nu. Semnezi un fel de contract de vizionare (prin care cumva te oblige ca dupa ce ai vazut ceva cu ei, sa nu te duci prin usa din dos si sa bati palma direct cu vanzatorul). Dar depinde de agentie. La urma urmei nu esti obligat sa faci cu ei, daca nu iti convin termenii si conditiile, nu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate