Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cum fac o banca

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
shapookyta

shapookyta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.03.2017
ca asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CNS6f4QqBts?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ce marimi trb sa aiba scandurile?
ce fel de adeziv foloseste?
se pot folosi suruburi pt lemn in loc de cuie?
ce fel de lac pune la sfarsit?

#2
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Am dat la nimereala mai in fata si l-am prins exact cand spunea "all my dimensions will be in my written article". Ca sa vezi.... :) Este ca nici macar nu te-ai uitat la tot filmuletul? Ai pierdut mai mult timp facandu-ti cont pe SP.
Ai articolul in descrierea de pe youtube si ai acolo tot ce iti trebuie.

#3
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Poate sa o faca dintr-o bucata, dintr-un trunchi de copac gros si lung.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
La cum pui problema eu zic sa stai potolit, altfel o sa iti pierzi macar cateva degete.

#5
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Ba eu zic să nu faci exact ca aia.
Partea pe care stă persoana este prinsă între picioarele băncii.
Încă 2-3 adulți și ....  Stan și BranPosted Image.
Mai bine prinzi partea de sus(pe care vor sta oamenii) PE picioarele băncii.

#6
shapookyta

shapookyta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.03.2017
deci nimeni nu stie?

 Maryus89, on 22 martie 2017 - 12:45, said:

Am dat la nimereala mai in fata si l-am prins exact cand spunea "all my dimensions will be in my written article". Ca sa vezi.... Posted Image Este ca nici macar nu te-ai uitat la tot filmuletul? Ai pierdut mai mult timp facandu-ti cont pe SP.
Ai articolul in descrierea de pe youtube si ai acolo tot ce iti trebuie.
sunt americane nu se gasesc la noi
vreau ceva ce exista la dedeman

 ASCENDED, on 22 martie 2017 - 12:56, said:

Ba eu zic să nu faci exact ca aia.
Partea pe care stă persoana este prinsă între picioarele băncii.
Încă 2-3 adulți și ....  Stan și BranPosted Image.
Mai bine prinzi partea de sus(pe care vor sta oamenii) PE picioarele băncii.
picioarele se intrepatrund cu partea de sus

#7
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Cred ca sectiunea materialului e 60x40 , lungime cca 2000 , inaltimea e problema ta .
Nu te avantajeaza suruburile in loc de cuie . Folosirea lor e utila doar pt montaj ca sa ramana lemnele centrate/presate . Dupa ce se usuca adezivul nu mai au nici o valoare . Da poti folosi si suruburi .

Adeziv -Aracet Moment D4 . Protectie antifungica cu gama mare de culori - SADOLIN . Lac rezistent la apa si UV - Kober Lac de Yacht .

Materialele nu sunt din cele mai ieftine dar eu am invatat ca nu merita sa faci donatii pe ieftineala care nu te tine .

Proiectul e f bun , nu trebuie modificat nimic la el .

Secretul e precizia prelucrarii materialului . Zici ca vrei de la Dedeman . Lemnul la ei are un pret exorbitant , dar asta e alegerea ta . Daca nu ai unde prelucra la un atelier , orice si de oriunde cumperi trebuie sa-ti alegi piesele cu rabdare si cu sublerul in mana .

Edited by unucelalalt, 22 March 2017 - 13:19.


#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si lemnul sa fie USCAT!!! E foarte important. Ca altfel o sa plangi.
La ateliere, in general nu prea au lemn uscat.

De ce neaparat la Dedeman, cand exista atatea alte magazine de bricolaj, unde varietatea poate fi mai mare si pretul si mai bun?

Si la dimensiunea aia, poate ca nu ai sa gasesti nicaieri, dar exista serviciul de debitare (contra cost); si gata.

#9
shapookyta

shapookyta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.03.2017
mersi pt raspuns.
m-am uitat pe site la dedeman si am vazut rigla nerindeluita de pin 2400x40x30 la 16 lei.
estimez ca am nevoie de aprox 15 bucati.
impreuna cu celelalte produse recomandate de dvs pretul materialelor ar ajunge la 400 de lei
nu e cam mult pt o banca simpla? (nu stiu, intreb)

#10
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Cubam leatul de 16 lei 2,4x0,04x0,03 = 0,00288 mc

1:0,00288 = 347 buc/mc x16 lei = 5555 lei / mc .

Cu ani in urma era cca 4000 lei / mc la Dedeman dar cred ca cel rindeluit .
Deci 55,55 milioane mc de brad mie evident ca nu mi se pare deloc un pret omenesc .
Cred ca nu am gresit calculele , verifica .

Sunt bolnav si nu mai lucrez de cca 4 ani . Ultimul material l-am platit 600 lei / mc ( 6 milioane ) dulap gros de 50 mm uscat natural 4-5 ani , calitate pt mobila , de la sursa mea singura si de baza in N Moldovei . Costa si transportul 220 km dar oricat ar fi pana la pretul de Dedeman e prapastie mare .

Lemnul din magazine e uscat fortat si daca ai norocul sa fie proaspat adus il duci acasa si daca nu-l pui in opera 2 sapt te trezesti cu indoituri si crapaturi . Nu mai vorbim ca se poate dezmembra si dupa ce ai executat produsul finit .

Restul de aracet , lacuri , etc merita luat din Dedeman , eu de la ei luam . Dar iubitule trebuie sa stii ca in tamplarie mai ales daca ai sursa buna de lemn costul lui poate fi doar o fractie din produsul finit . Te costa prelucrarile si alte materiale de n ori mai mult ca lemnul . Pe un lemn uscat poti da cu pistolul si 4 maini de lac + slefuiri , numai la urma afli cat a vrut sa suga din buzunar . Daca stai sa faci calcule exacte cam pierzi vremea .

Eu am lucrat si in fier si spun clar - poate fi mai scump lemnul ca fierul . E greu de spus ce e scump si ce e ieftin , posibilitatile fiecaruia au multe variabile . Apoi eu nu stiu , tu ai nevoie de o banca sau te-a fascinat modelul asta si il vrei in casa ? O vrei in casa sau in gradina ?

Concluzie - Un cost de 400 e bun pt produsul finit fara tva , dar nu s-o muncesti tu . Cine crede ca munca in lemn , consumabile si utilaje , aprovizionare , curatat rumegusul si praful e joaca de-a papusile n-a batut un cui in viata . Nu mai vorbim de calificare ca una e sa vezi ceva facut si alta e sa faci , posibil ca la urma s-o spargi cu toporul s-o pui pe foc ca te rade satul .

Edited by unucelalalt, 22 March 2017 - 15:09.


#11
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 Maryus89, on 22 martie 2017 - 12:45, said:

Am dat la nimereala mai in fata si l-am prins exact cand spunea "all my dimensions will be in my written article". Ca sa vezi.... Posted Image Este ca nici macar nu te-ai uitat la tot filmuletul? Ai pierdut mai mult timp facandu-ti cont pe SP.
Ai articolul in descrierea de pe youtube si ai acolo tot ce iti trebuie.
Poate ca omul nu stie engleza...

#12
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
O bancă ca aia o construiești cu ochii închiși. Doar voință să ai.

#13
lucky_steps

lucky_steps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 21.07.2005
Materialul folosit in video este 50 x 100. Adezivul folosit in video este Titebond. Este un adeziv pe baza de PVA, adica aracet pentru lemn. Poti folosi Moment D3. Cuiele care le foloseste sunt doar pentru fixarea de moment a scandurilor pana se intareste adezivul. Adezivul este baza fixarii. Poti folosi si suruburi pentru lemn, dar va fi mult mai greu sa le aliniezi. Mai bine folosesti doar adeziv si menghine de mana.

Partea cea mai migaloasa este slefuirea. Apoi finisarea dupa cum vezi este bait, grund si lac, dupa preferinte.

#14
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Si eu vreau sa fac o banca. Dar eu vreau asa ceva.

Attached Files



#15
shapookyta

shapookyta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.03.2017
Banca o vreau pt curte. Am ales modelul asta pentru ca pare ca este cel mai usor de realizat de un neprofesionist si cu scule hobby. Pare si foarte rezistenta dupa felul cum este imbinata. As fi preferat una care sa aiba si suport pentru spate dar nu vreau sa ma bag in ceva complicat din prima.

#16
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Nu e complicat nici cu spatarul. Eu am inceput direct cu un foisor de gradina, si am continuat anul trecut cu un loc de joaca pentru copii pe 2 nivele. Ambele sunt inca in picioare. :)
Trebuie curaj si atentie. Si intotdeauna sa masori de 2 ori.

#17
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Buna, uite ceva usor diferit dar mai simplu, pentru incepatori, facut de o femeie. O sa incerc s-o fac si eu prin aprilie. Inafara de masuri pe care le transformi restul e destul de bine explicat: http://www.ana-white...or-wood-bench-0

#18
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Am vazut-o si eu pe aia. E mai interesanta decat a initiatorului. Eu as face o masa pentru terasa in genul ala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate