Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cum fac o banca

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
shapookyta

shapookyta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.03.2017
Nu gasesc nici cum scanduri de dimensiuni cat mai apropiate de 50x1000x2000
https://www.dedeman....cherestea/c/405

Au de 100x100x3000, dar nu am cu ce sa le tai in jumatate pt ca circularul meu are o adancime maxima de taiere de 57 mm

Si am o nedumerire, care este diferenta intre cherestea A/B si B/C?

#20
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
@shapookyta
btw, si pe la Hornbach au niste treburi, merita facuta o vizita, zic si eu ...si au si raion de debitare.
Sunt tare curios cum o sa iasa; uitandu-ma la filmulet, nu m-am dumerit ce s-a intamplat cu cuiele batute in ultimele placi ... ca parca sa spun ca nu se mai vad.

Edited by idneo, 25 March 2017 - 18:20.


#21
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
La ultima nu bati cuie , folosesti prese cam 4 buc . N-ai . Ok , te iert . Bati cuie , le tai capul , le bati putin cu un dorn sau un cui scurtat si polizat drept in varf si le inneci . Faci un pic de chit din aracet cu rumegus fin de la slefuit si esti metre .
   Daca te intreaba cineva spui ca asa ai invatat la scoala de arte de la Berlin .

Si vezi ca asta din clip e criminal , el bate capse sau cuie cu pistolul . Tu nu prea iti permiti sa te joci ca el . Daca vrei sa elimini riscul de a crapa lemnele , cuiele care se bat la capatul scandurilor nu le bati asa cum sunt . Le pui cu varful in sus pe banc si le dai cateva ciocane in gura sa faca putina floare sa nu ramana varf la cui .

In rest mai inveti de la asta .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zAPODWxzwJI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by unucelalalt, 25 March 2017 - 19:43.


#22
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View Postshapookyta, on 25 martie 2017 - 13:15, said:

Nu gasesc nici cum scanduri de dimensiuni cat mai apropiate de 50x1000x2000
https://www.dedeman....cherestea/c/405

Au de 100x100x3000, dar nu am cu ce sa le tai in jumatate pt ca circularul meu are o adancime maxima de taiere de 57 mm

Si am o nedumerire, care este diferenta intre cherestea A/B si B/C?
vezi ca nici ei nu au exact 2x4, eu folosesc tabelul asta si caut apropiat cu ce au aici. puls minus cativa millimetri grosime nu conteza la banca aia. Lungimile de taiere conteaza.

http://mistupid.com/...impr/lumber.htm

sau

https://www.archtool...-vs-actual.html

Edited by alexandrinabob, 25 March 2017 - 23:10.


#23
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
australienii care au tot metric folosesc pentru 2x4american inlocuiesc cu un 44mmx94mm, cred ca la dedeman au 42mmx70mm rindeluit, nu stiu daca exista un standard pentru lemn in EU.

#24
shapookyta

shapookyta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.03.2017
Mersi, o sa iau de 70x42 atunci.

Menghine de acest tip unde gasesc?
[ https://absupply.net/images/Irwin-2026500_pict.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Menghina pentru lemn tip F, pe ggl apare in mai multe locuri (aici, aici, etc) inclusiv un model mai fancy cu diverse deschideri; nu stiu forta de strangere la astea din urma daca este comparabila cu forta celor cu maner de strangere pe filet (?).

Edited by idneo, 26 March 2017 - 08:34.


#26
shapookyta

shapookyta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.03.2017
O voi face mai mica pt a acomoda dimensiunile mai reduse la scanduri si pt a reduce putin din costuri.
Lungimea o sa fie 1.6m, inaltimea de 0.4m si latimea de 0.56m (8x70mm)

Deci am nevoie de 10 bucati de cherestea 70x42x2000, care costa 150 de lei:
4 bucati de 1.6m si 4 de 1.558m
8 bucati de 0.4m si 8 de 0.358m

La asta se mai adauga 100 de lei pt adeziv Moment wood express 750g D2 (nu am vazut D4), Sadolin 0.75l si lac yacht Kober 0.75l.
Total 250 de lei.

Multumesc tuturor pt sfaturi!
Maine le iau, o fac saptamana asta intr-o zi si apoi o sa pun poze cu banca aici

#27
lucky_steps

lucky_steps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 21.07.2005
Adeziv D4 de exemplu - Bison PU Max.
Adeziv D3 de exemplu - Moment Wood Waterproof.

Le gasesti pe ambele in magazinele de bricolaj.

#28
shapookyta

shapookyta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.03.2017
mersi lucky, am luat D3.

am fost si la Dedeman dupa lemn dupa ce am facut comanda online, dar nu l-am putut lua pt ca toate riglele erau crapate.. Nici nu-mi vine sa cred ca mi l-au pregatit asa, sa inteleg ca ei luau in calcul posibilitatea ca eu sa-l accept?
In fine, am luat lemn de la un depozit. Pe alese, pt ca si ei aveau unele cu crapaturi, si la dimensiunile originale 100x50. La jumatate de pretul de la dede, dar este nerindeluit. Deci trebuie sa cumpar si o rindea. Ce imi recomandati, electrica/de mana? Una hobby de 150 de lei e buna?

Edited by shapookyta, 28 March 2017 - 18:00.


#29
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
@shapookyta, cum merge proiectul? :) sunt tare curios cum iti iese

#30
shapookyta

shapookyta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.03.2017
dupa Pasti o sa merg cu lemnele la un tamplar sa mi le indrepte pt ca nu cred ca se pot indrepta cu o rindea manuala. Apoi fac banca

#31
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
cool. apropo, faptul ca folosesti 4 si 4, 8 si 8 ma duce cu gandul ca o sa ai o fata cu imbinarea expusa. Daca ne uitam fix aici, s-au folosit elemente fara sot din considerente pur estetice. Evident, nu e un capat de tara ...

View Postshapookyta, on 25 martie 2017 - 13:15, said:

Si am o nedumerire, care este diferenta intre cherestea A/B si B/C?

ai aflat? interesant de stiut.

#32
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Au raspuns pe forum aici: https://forum.softpe...36#entry6882539

Diferenta este de calitate. Dar din cate am observat in magazinele de bricolaj nu se vede nici o diferenta, sunt toate praf calitativ si atunci ajungi la orice depozit de cherestea ca ai de unde sa alegi. Dar acolo sunt toate de tip B/C ca nu stau sa le selecteze.

Pentru bricolaj de amatori merge si cel mai rau lemn, dar sa nu va asteptati sa gasiti ca in clipurile americanilor, aia au si cheresteaua de santier mult mai buna din cauza standardelor.

#33
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Ma bate si pe mine gandul sa o fac intr-o versiune mai ingusta 0.21m, la 1.2m deschidere, 0.38m latime, dar as vrea sa gasesc cheresteaua rindeluita eventual sa o pot si debita la fata locului; diferenta de pret comparativ cu a lua de la un depozit nerindeluita/nedebitata n-ar trebui sa fie semnificativa in schimbul bataii de cap in incercarea de a lua de undeva si apoi a-l aduce la forma dorita, in conditiile in care nu am circular si nici nu consider ca ar merita sa achizitionez pentru 1-2 proiecte de genul asta. Din calcule necesaru arata astfel:

2buc 3000 x 70 x 42mm
2buc 2000 x 70 x 42mm

In alte cuvinte,
4buc x 38cm, 6buc x 31cm, 3buc x 120cm, 2buc x 106cm.

Sa vedem ce iese ...

Edited by idneo, 18 April 2017 - 09:02.


#34
shapookyta

shapookyta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.03.2017
Eu nu inteleg, daca la noi in comert se gaseste doar cherestea de calitate proasta, atunci ce fac aia care fac mobila la comanda? Cumpara lemn de afara?

#35
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
asa se pare, cel putin asa vorbeste lumea daca citim pe linkul spre care faceai trimitere mai devreme ...

#36
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Cred ca am citit pe undeva ca riglele calitate A sunt cele luate din inima trunchiului sau cat mai aproape de mijloc, cu cat se apropie de margine calitatea scade.

profesionistii cumpara lemn si il lasa la uscat cate 2-3 ani. tamplarii foarte apreciati.
fabricile cumpara cantitati mari la preturi bune dar in stare cat mai bruta. au si aparate speciale cu care il prelucreaza, abric(masina pentru rindeluire si grosime). il cumpara in stare bruta si il prelucreaza singuri. cel mai ieftin abric de la stern este peste 800ron, nu prea iti permiti ca hobby.

Chiar si o rindea electrica la 150ron scumpeste lucrarile hobby. Americanii si canadieni sunt incurajati spre asa ceva din cauza manoperei scumpe, cred ca din cauza asta sunt mai bine aprovizionati la depozitele de bricolaj, au cerere mare pentru cantitati mici.

uite ce zice o fabrica de mobila: https://mobilenia.ro...a-comanda-.html
si tipurile de lemn: https://mobilenia.ro...ri-de-lemn.html

Eu am cerut la un depozit din Chitila rindeluire si pretul la o barna rindeluita ajungea mai sus ca in Leroy Merlin, in conditiile in care lemnul de la depozit era ud si verde. Problema e ca in Leroy Merlin nu am gasit 10 rigle drepte cu care sa pot lucra, practic plateam pentru rebuturi, strambe si crapate.

Edited by alexandrinabob, 18 April 2017 - 10:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate