Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Casa din lemn - lamuriri

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

View PostBaxon, on 20 martie 2017 - 19:59, said:


Daca te uiti cu atentie la detaliile constructive n-o sa mai ai aceeasi parere .
Daca te pricepi la constructii din lemn te rog sa imi explici mai pe indelete asta cu "detaliile constructive".  Nu ma intereseaza polemica filozofica ci pur si simplu plusurile si minusurile constructiei in sine.  Glia, varsta si distanta le pot aprecia singur.  Cat despre 100 de km sunt de acord, dar in distanta aia intra si locuri "minunate"gen TR, GR, IL,. Cat despre PH, AG si altele de gen placut nu sunt sigur ca imi place sistemul casa in casa gen plaja din Mamaia cu 2mp de persoana. Sunt sigur ca multi ofteaza dupa locurile alea dar eu nu m as " distra" acolo nici gratis, deci de gustibus...
Cat despre pret a avut 80000 lei si a refuzat. S ar putea, in ultima instanta sa accepte un 85000 dar foarte putin probabil. Actele sunt perfecte. Cat despre cumparatul terenului si construit in regie proprie sau cu o firma trebuie sa fii foarte naiv sa crezi ca e o experienta placuta. Cei care au facut asta te pot lamuri.

#20
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Intreaba daca lemnul a fost ignifugat. Pentru ce se vede in poze, partea de ignifugare ar fi trebuit sa coste aprox 3000 EUR. Altfel, la exterior pare sa mai fie nevoie sa se aplice/repare un strat de lac. Vei investi constant, plus ca nu ar strica niste automatizari (de ex. sa poti mentine iarna o temperatura de peste 7 grade). Mai conteaza si grosimea izolatiei, va fi cam dificil de corectat in cazul in care nu este suficienta. Instalatia electrica trebuie si ea verificata, vad ca e deja un radiator electric pe acolo.
Casa arata bine, pretul este corect, probabil ca nu vei mai investi mult decat in amenajarea curtii, insa in anumite zone este mai greu cu mana de lucru (scump si prost), si te vei trezi ca vei merge acolo (departe) doar ca sa te apuci de 'treaba'. Dar pentru unii este distractiv si asa :)

#21
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Exista un mod de a deosebi lemnul netratat de cel tratat? Eu pot intreba iar el poate raspunde...orice! Cred ca am nevoie de un expert in domeniul asta, nu stiu cum sa verific fundatia, izolatia interioara, lemn tratat sau nu. Ai dreptate cu mana de lucru. Daca ii gasesti trebuie sa te rogi de ei, sa i iei cu masina sa i duci inapoi sa le asiguri constant tuica. Cat despre calitate depinde de noroc.

#22
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ Baxon - invelitoarea din sindrila bituminata  este garantata 10 ani si o durata de viata de ~ 20 (poate la segmentul premium rezista mai mult, ) in conditile in care este si montata corect. Cladirea este construita in 2009 si nou suntem undeva in 2017 (deja acopoerisul are ~ 8 ani de la montaj ) . De unde rezulta in aproximativ 10 ani ar trebui sa renovezi acoperisul din nou.
In zona respectiva majoritatea caselor au tigla ceramica marca Leu (de cel putin vreo 50 de ani) .
Din puctul meu de vedere sindrila aia bituminoasa poate sa reziste si 100 de ani , dar am ceva retineri (conteaza mult de conditile atmosferice si de montaj)

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Dpmdv foastana la 5 cm grosime si un strat de vata ca temoizolatie de inca 5 cm = zero barat ; ideea e ca trebuie suplimentata termoizolatia si sincer nu cred ca vrei sa te apuci sa dai jos ghips-cartonul de pe pereti .
Greseli de constructie la o prima vedere din poze ( ca n-am fost la fata locului sa cercetez contravantuirile din pereti , tratamentul antifungic , hidroizolatia intre placa de beton si pardoseala cabanei precum si termoizolatia pardoselii care nici nu cred ca exista , etc ) : la camere de exemplu din ce am vazut , usile stau pe grinzi de lemn ( probabil structura de rezistenta a cabanei , fara ca podeaua sa fie adusa la nivel ( arata ca naiba si nu este util deloc ) ; ghips-carton pe peretii de la mansarda , la o cabana mi se pare un kici ordinar adica e cabana sau e struto-camila ?!
Trebuie vazut cum s-a efectuat ducerea hornului prin interior ( exista cochilii de vata bazaltica cu folie de alu la trecerea prin tavan si la trecerea in pod precum si la trecerea prin acoperis ; sa nu mai zic de materialele cosului de fum si faptul ca este extrem de scurt peste coama cabanei ) ; precis termoizolatia la mansarda lasa de dorit ( adica vara o sa te coci ca o castana la foc si iarna o sa dardai sub 3 plapume .. ) .
Toate aceste mici neajunsuri inseamna bani in plus pt remediere adica bani de materiale si bani de manopera ( daca nu te pricepi si nu ai timp ) .
Asta e parerea mea si repet ca pretul dpmdv este mare . Ideal este sa iei terenul si sa-ti faci tu cabana dupa o documentare despre ce si cum sa faci sa fie bine .

#24
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Am un prieten si si-a luat o casa reconditionata super cu 15k eur. 3000 mp teren. Pe aia nu as da atat...

#25
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
In primul rand nu este foastana, aia are 5 cm. Aici sunt busteni de 14/15. Vata bazaltica are 6 cm grosime. Cat despre pretul mai sun mentionat nu are rost sa mai comentez.

#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca poti face diferenta intre cabana postata de tine si cea postata de mine atunci vei stii ca gresesti . Uita-te atent .
La 6 cm termoizolatie chiar nu are rost sa comentam ce valoare are ; in fond is banii tai si daca tu esti multumit ce rost a avut sa deschizi topicul ? Ia-o si gata .

Attached Files



#27
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Da, acolo chiar sunt busteni. Oare se poate sta/dormi la mansarda vara in plin soare cu acel acoperis si izolatie de 6??? Ca unde locuiesc rar am temp > 27 vara, iar cand o am bag urgent AC. Nu se pune problema sa merg acolo iarna, dar daca nici vara nu ma simt bine nu are rost sa dau banii pe asa ceva, egal cat e pretul.

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postanducoj, on 25 martie 2017 - 10:17, said:

Da, acolo chiar sunt busteni. Oare se poate sta/dormi la mansarda vara in plin soare cu acel acoperis si izolatie de 6???...
Daca esti masochist , poti .
In primul rand stratul termoizolator este prea putin , in al doilea rand nu vad sa fie un acoperis ventilat si din cauza asta , mansarda are de suferit vara din cauza caldurii degajata de invelitoare .
Cu siguranta gasesti un teren similar unde iti place tie si binenteles poti sa-ti faci cabana asa cum trebuie si cum doresti .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate