Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Casa din lemn - lamuriri

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Rog sfaturi de la cei avizati. Sunt pus in fata unei alegeri in ceea ce priveste casa de vacanta din pozele atasate. Nu ma pricep la constructii de lemn asa ca am nevoie de ajutor. Cabana are amprenta de 6x8, jos are living + bucatarie + baie ( neterminata) + magazie + bucatarie de vara iar sus 2 dormitoare dispuse pe un holisor care are deasupra un chepeng cu o tentativa de pod - dar e folositor ca spatiu de depozitare. Constructia din 2009 este din busteni pe ext cu izolatie de vata bazaltica pe int., geamuri de lemn cu geam tip termopan, are si o soba de teracota in living cu un cos? care urca prin dormitorul mare - adica te poti si incalzi daca te apuca toamna acolo. Terenul are in total 1250 mp, cu ceva meri, peri, pruni, tufe de afine. baia trebuie terminata si instalat hidrofor in put, boiler, sanitare etc, am estimat la un max 1500E. in jurul casei e un brau care are tras pe el o plasa sau membrana verzuie  proprietarul zice ca nu a apucat sa termine izolatia, ce poate sa fie aia??. Am inteles ca are 2 tipuri de fosa, una fiind ceva de recirculare sau ceva de genul. Zona e superba, jud. HD, la 20 kn de Deva. Mai jos de 20.000 E nu lasa. Atasez si cateva poze si astept sfaturile voastre
Cu multumiri antcipate!

Attached Files



#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cabana este construita legal , adica exista acte sau e facuta fara autorizatie ? Cat costa un teren similar in zona respectiva ? Afla intai astea si apoi putem discuta daca merita sau nu ; cabana se poate modifica ( aduce imbunatatiri in caz ca se vrea utilizarea ei si in anotimpul rece ) .
Suma pare ok la prima vedere insa depinde de acte daca exista sau nu ..

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
La 20.000 de mii e pomana.Serios!
Si daca nu are acte(ma indoiesc) ,ce i se intampla?Vine primaria de acolo sa-i spuna sa o darame?

Edited by daniMMM, 20 March 2017 - 12:34.


#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostdaniMMM, on 20 martie 2017 - 12:31, said:

La 20.000 de mii e pomana.Serios!
Si daca nu are acte(ma indoiesc) ,ce i se intampla?Vine primaria de acolo sa-i spuna sa o darame?
Daca terenul e cu " mostenire " fara succesiune , te poti ca*a pe afacere !

Edited by Baxon, 20 March 2017 - 12:44.


#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Valoarea de piata este ultima suma oferta efectiv pe un bun . Degeaba poatea avea el o suma in cap ... daca zona este moarta nu valoreaza nici jumatate. Pe de alta parte , daca zona va fi dezvoltata poate valora dublu. Nu cred ca te putem ajuta cu adevarat. Valoarea constructiei este una , valoarea pe are o dai tu proprietatii este alta . Daca pentru tine va deveni refugiul linistit de la sfarsit de saptamana este nepretuita . Daca i-ai dat bani imprumut si vrei sa ii recuperezi ...nu cred ca faci vreo afacere . Daca a facut-o in regim propriu nu l-a costat mai mult de 10.000 euro. Daca a platit "mesteri " ...cerul este limita .

Edited by JurasikMan, 20 March 2017 - 12:53.


#6
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

View PostBaxon, on 20 martie 2017 - 12:30, said:

Cabana este construita legal , adica exista acte sau e facuta fara autorizatie ? Cat costa un teren similar in zona respectiva ? Afla intai astea si apoi putem discuta daca merita sau nu ; cabana se poate modifica ( aduce imbunatatiri in caz ca se vrea utilizarea ei si in anotimpul rece ) .
Suma pare ok la prima vedere insa depinde de acte daca exista sau nu ..
Totul e legal, actele sunt in regula, cadastrul la fel. Cat costa ternul e greu de spus...pe mine ma intereseaza constructia in sine, probleme de avut in vedere, etc etc

Zona e greu de estimat ce viitor are. Toata zona rurala din Romania tinde sa moara. Dar sunt oameni muncitori care au legaturi puternice cu vestul:) Cred ca a facut-o in regim propriu, problema e ca s-a mutat cu serviciul la 200 km de acolo.

Edited by anducoj, 20 March 2017 - 13:02.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca actele sunt ok inainte sa faci pasul de a o cumpara , cere niste detalii constructive la partea de fundatie si daca ai cum , cerceteaza imprejurimile sa vezi cu ochii tai oamenii din zona ( nu cred ca-ti doresti ca vecini niste rromi ) .
In 20k scazi valoarea terenului ( cat se vinde in zona ) si afli cat cere efectiv pe cabana . Cel mai important este sa-ti convina tie dispunerea incaperilor si configuratia cabanei fara sa accepti compromisuri ( parerea mea ) . Daca terenul valoreaza 3k euro si restul cabana eu personal m-as mai gandi daca merita .
Pretul poate e ok pt unii insa pe forum multi is " eroi " ... .
.
P.S. Aia nu-s busteni ci scandura ( foastana ) .

Edited by Baxon, 20 March 2017 - 13:54.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006
Daca o folosesti ca si casa de vacanta nu merita.
Insa daca o vrei ca locuinta,atunci da,merita.

Cu toate ca mie nu prea-mi plac terenurile astea stil carnat cu deschideri de 10-20 metri si vecini in proximitate.

#9
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Terenul in zona aia se vinde c 2€/mp. Dar apoi trebuie scos din circuitul agricol, obtinuta aprobarea de constructie, tras stalp de iluminat, etc. Cine are idee despre tot ce inseamna asta stie la ce ma refer....cat despre pareri personale care tin de filozofia fiecaruia nu cred ca e cazul, am nevoie de sfaturile cuiva care se pricepe la constructia in sine:  Foastana ( ms ptr informatie!), acoperis, podelele de scandura.  
Cat despre vecinatati am marele avantaj ca alaturi sta un var al unui prieten, care s-a oferit sa aibe grija de casa si curte in absenta mea. Nu am vazut sau auzit de rromi in zona aia, sau sunt plecati in tari mai calde��

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Uite cum facem . Ca sa eviti filozofiile fiecaruia , ne inviti la o bere si un gratar la mosie , sa vada si ochiul nostru de aproape ...si te lamurim. Daca dai bani si de motorina ...acum ma pun pe drum .

Edited by JurasikMan, 20 March 2017 - 15:22.


#11
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Hehe e cam departe de Bucuresti. 420 km nu e tocmai o distanta de gratar. Dar daca ramaneti sa testati dormitoarele mai stam de vb������

#12
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Depinde ce te leaga de locul respectiv, pentru o casa de vacanta (iesire la iarba verde vara) in lini mari eu zic ca e ok, acoperisul ala din sindrila bituminata posibil sa il schimbi in cativa ani , vezi fundatia cum a fost executata, daca este izolata corect. In lini mari casa pare facuta cum bine. pretul probabil ca ala e.  Zona e mai saraca de felul ei. Am si eu o casa la limita cu HD, si da cam alea sunt preturile (in bugetul ala aproape ca as zice ai putea cauta una din zidarie de caramida).
Incearca un mic exercitiu financiar, cam cate excursii ai face prin tara si cate lucruri ai putea vizita cu un 20 K  (nu de alta dar in zece ani poate te saturi de zona aia si ai prefera sa mergi o saptaman in Delta sau o saptmaan in ceva crama faina :D). Daca actele sunt ok, bafta la cumparat !

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sunt din Brasov . 500 dus-intors , curata mocaciune . Aduc niste gaini moarte sa prajim ceva ( pui din Lidl ..congelati, stai linistit  ) .
Deci sa revenim seriosi . Conteaza urmatoarele :
- pare sa fie construita pe platforma de beton , ceea ce este OK .
- pare sa fie cel putin parterul din bustean , Ceea e este OK .
- ai curent ...este OK
- partea de fosa ...este interpretabila . In functie de dimensiune bagi o vidanja din cand in cand si este OK .
- soba centrala cu horn pe mjlocul casei ...cea mai desteapta ...dotare.
- terenul ..cam ingust dar cu ceva munca si imaginatie poate fi infrumusetat . ..un pic de panta , niste mici terase , cativa braduti si zici ca-i alta asa .
- conteaza mult imprejurimile.. O casa de vacanta este pusa in valoare de imprejurimi . Cand mergi la relaxare conteaza ce vezi in jurul tau . Daca ai case de la tara prin jur ....nu-i bine .
- podelele de lemn ( intre parter si mansarda ) sunt OK daca au fost facute bine .

Edited by JurasikMan, 20 March 2017 - 16:00.


#14
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
La baie as estima mai mult de 1500 eur. Cu toata modestia cu care este amenajata in rest.

#15
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Cum as putea sa verific fundatia sau izolatia? Am gasit si case batranesti din caramida dar parea prea multa bataie de cap sa le refaci, mai ales ca e mare problema cu mana de lucru si materialele. Una e in Bucuresti la 3 km ai cate un dedeman, alta e in HD. Excursii as face cam 10 ani, cate una pe an, dar aici mai ramane si casa/terenul. Problema e cat as reusi sa stau acolo in fiecare an. Aer curat, liniste, dar parca dupa 3 zile incepi sa auzi lupii��. Daca era la 100-200 km de mine nu mai stateam pe ganduri!
Baia are scurgere, are sanitarele cumparate, mai trebuie hidrofor si un boiler electric de 100 l. Sunt cam 20 de m pana la put. O sa refac calculele. Modestia tine si de gusturi, prefer simplitatea unei case de vacanta poacajelor cu marmura din palatul lui becali!

#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
in cazul asta ( distanta si putinul timp petrecut acolo ) nu cred ca merita investitia ; ia-o asa
1. Cabana  te va lega de " glie " in sensul ca daca ai investit ti se va parea de bun simt sa si beneficiezi deci concedii in alte locatii o cam fie excluse ..
2. Investitia primara + cea aditionala te va duce mult peste cei 20 k ,  fiind proprietatea ta vei dori sa faci imbunatatiri mereu ( deci un sac fara fund )
3. Distanta , o sa te ucida incet dar sigur si o sa ajungi sa vrei sa scapi dar banii investiti n-o sa-i recuperezi nciodata .
4. Daca nu ai in vedere sa te muti la batranete acolo cauta ceva similar sau numai teren in apropiere de orasul tau .
5. Ce poti face in zona ? Daca e doar sa mergi la " aer curat " asta poti s-o faci si in alta parte , mai aproape , mai des etc


Nu te uita doar la pret ci si la celelalte inconveniente . Eu m-as uita in primul rand la locatie , un max 100 km de locul de " bastina " sa nu fie efort prea mare sa ajung acolo si daca e nevoie sa plec de urgenta , sa o pot face fara dificultate . Apoi as prefera doar terenul pt ca fiecare construiste cum il taie capul si clar ca nu mi se potriveste orice si atunci prefer sa-mi fac eu, cum vreau eu ( modificarile ulterioare dupa ce a facut altcineva , costa prea mult ca sa-mi bat capul )

Bafta in alegere dar nu te grabi ca de vandut n-o vinde prea curand si daca esti totusi fixat negociaza la sange fara jena ( e vorba de banii tai in fond ) . Ofera-i 13500 si vezi ce zice ...

P.S. Invelitoarea acoperisului , daca a fost corect montat , va tine mai mult decat unul din tigla de tabla ca tot afirma un " destept " ca trebuie schimbat in cativa ani ...

Edited by Baxon, 20 March 2017 - 18:14.


#17
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
Interesează-te bine de tot dacă are toate actele în regulă. Prețul pare dubios de mic.

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postfflloorryynn, on 20 martie 2017 - 19:53, said:

... Prețul pare dubios de mic.
Daca te uiti cu atentie la detaliile constructive n-o sa mai ai aceeasi parere .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate