Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Golf 6 sau 7?Motorizare?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
MisuFoarfeca

MisuFoarfeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 19.03.2017
Salutare. Planuiesc sa imi iau o masina in vreo 2 luni.
Bugetul ar fi de 8 mii de euro. Ar fi prima mea masina. Masina parintilor nu am condus-o foarte mult, desi carnet am de 3 ani.

Revenind.. Am de gand sa fac in jur de 10-15mii de km pe an: ~15km zilnic prin oras si iesiri de weekend.
Desi stiu ca benzina ar fi mai recomandata..parca tot 1.6 tdi-ul ma tenteaza.

As avea nevoie de cateva sfaturi:
1.Merita un imprumut de 2-3 mii de euro pentru achizitionarea unul Golf7? E ok oare sa dau asa mult pe prima masina?
2. Ce motorizare recomandati?
3. In bugetul de 8mii, ce alte variante as mai avea? Un Opel Insigna nu ar strica

Edited by MisuFoarfeca, 19 March 2017 - 20:16.


#2
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Acum cât vei da pe prima mașină tu hotărăști! Tu știi cât câștigi și cât îți permiți să plătești rata. Dieselurile sunt ideale pentru drum lung, în oraș le chinui. Nu m-aș băga pe tsi de la VW. Un benzinar aspirat face mai bine față la,, tăvăleală" însă asta presupune să te orientezi spre un Golf 6.
După ce am văzut desfăcute câteva Insignia mie mi s-a luat de mașina asta iar în oraș mi s-a părut un chin să o conduc. Mare și complet lipsită de vizibilitate, asta este părerea mea, poate dacă aș avea una m-aș obișnui.
Arunca un ochi pe la coreeni și ia în considerare un ecoboost de la Ford. Pe mine Focus m-a uns la suflet.

#3
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 MisuFoarfeca, on 19 martie 2017 - 20:16, said:

...desi carnet am de 3 ani.
Cate file are carnetul  tau ?
Ce scrie pe acel act ? ,,Carnet''  sau ,,Permis de conducere'' ?

Edited by Topp, 19 March 2017 - 20:49.


#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Pai dacă tu vrei sa dai toti banii+imprumut pe masina, cu ce o mai faci să meargă?
Sau crezi că la banii ăstia cazanu' vine direct din salon, cu garantie?

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu stiu in ce masura gasesti golf 7 in 8000, insa iti recomand sa eviti pe Golf 6 1.6tdi. Mergi pe 2.0tdi. Posted Image

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Benzina cu km cat mai putini, asta presupune un Golf 6. Dupa ce o achizitionezi mai vin niste cheltuieli, gen schimbat distributia, poate mai apare vreo eroare ...

#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Optiunea ta e cea mai buna, Golf e una din cele mai bune masini construite vreodata.
Ar fi de preferat 7 dar daca nu gasesti atunci e ok si 6.
Mergi pe motorul 2.0 pt. ca e mult mai placut la condus decat cel de 1.6.
E ok si cel de 1.6 in oras dar puterea cu 50% mai mare a motorului de 2.0 e foarte placuta.

Edited by Kroghy, 19 March 2017 - 22:56.


#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Bursul, on 19 martie 2017 - 22:05, said:

Benzina cu km cat mai putini, asta presupune un Golf 6. Dupa ce o achizitionezi mai vin niste cheltuieli, gen schimbat distributia, poate mai apare vreo eroare ...


Ce benzina la G6 ?
-1.2tsi e varza (atunci era nou nascut...)
-1.4tsi (in afara de cel de 122cp care nici ala nu e asa stralucit, cel de 160cp nu o ducea prea bine)
-1.4mpi (ce sa faci cu un dinozaur vechi ce merge ca un matiz si consuma cat un BMW cu 6 cilindrii ? )
-1.6mpi (e ok, dar consuma... bine de tot)
-2.0tsi (nu se pune problema...)

solutia ar fi diesel: insa doar 2.0tdi, deoarece 1.6tdi are probleme cu egr si injectoarele pe golf 6 (perioada aia), iar 2.0tdi doar dupa 2011 (fabricatie), ca avea si ala prin 2010 probleme cu imbusul de la pompa de ulei.

#9
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Mda, i-ati un 2.0 TDI cu 250000 de km, da toti banii pe masina si uita ca la rulajul asta intretinerea poate fi un soc, la reputatia unui VW. Bun sfat!
Revenind, daca 8000 de euro sunt toti banii, cauta ceva pe la 7000-7500. Pastreaza ceva deoparte. Nu stii peste ce masina dai si probabil ca ai nevoie de niste bani ca sa ti-o aranjezi.
Depinde si cat de mult pastrezi masina. Daca vrei una pe care sa o folosesti 3-4 ani, e ok si una 140-150-160000 de km, pe care sa o folosesti pana pe la 200-22000 de km si mai departe vezi tu... ori o vinzi, ori te gandesti la posibilele reparatii.
Daca ai de gand sa o tii mai mult si sa faci si 80-100000 de km cel putin, cauta ceva mai de incredere. Proprietar, masina cu service la zi, rulaj undeva pe la 100000 de km. Pune in balanta tot si cantareste cu grija. O masina mai moderna, cu dotari bune si motor puternic, nu inseamna neaparat si o masina mai fiabila.
Eu nu prea am incredere in motoarele astea TSI, mai ales cele de 1.2. Iar cele diesel e posibil ca peste un an, doi sa fie taxate suplimentar pentru ca polueaza mai mult. Astra are motoare turbo bune, cel de 1.4. Ford are 1.0 cu reputatie buna si el... Oricum, trebuie analizat in detaliu.

Edited by LauCalin, 19 March 2017 - 23:18.


#10
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Decat sa dai toti banii pe un sh, mai bine iei in calcul(cu putin efort) una noua. Logan/ Sandero sau o Fabia...5-7 ani nu le repari...

Edited by spik1, 19 March 2017 - 23:31.


#11
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

 spik1, on 19 martie 2017 - 23:30, said:

Decat sa dai toti banii pe un sh, mai bine iei in calcul(cu putin efort) una noua. Logan/ Sandero sau o Fabia...5-7 ani nu le repari...
Faptul că mașina este nouă nu înseamnă că ai făcut o alegere potrivită. După un drive test cu Sandero și unul cu Golf 6 din 2010 îți spun că prefer să îmi asum riscul să mai bag niste bănuți în Golf decât să mă târâi cu Sandero. Mașina mai înseamnă și bucuria de a conduce nu doar niste calcule pe hârtie.

#12
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Asa este, daaar acolo unde nu sunt bani indeajuns, bucuriile sunt limitate...
Cred ca nu e mai mare bucuria de a conduce un Golf sh vechi de 6-8 ani, cu peste 250 000 km, o masina "stoarsa de resursele dn fabrica ce necesita reparatii serioase, fata de aceea de a avea o masina noua!
Aici e problema, ne plac prea mult lucrurile ce ne depasesc finaniciar astfel ca se ajunge la cumpararea unora sh, lucrul cel mai periculos fiind neputinta de restaurare corecta si intretinere corecta!

#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Aici vorbim de Golf 6 si 7, cel mai vandut model din Europa si una din cele mai echilibrate masini din lume.
De ce vin unii sa arunce sfaturi de masini de clasa mica de calitate foarte scazuta si cu probleme serioase de siguranta si confort?

#14
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Zice unul care a bagat cateva mii de euro ca sa-si puna A4-l la punct, pentru ca l-a luat cam varza. Dar na. E A4. Masina echilibrata.
E o placere sa schimbi la masina in zeci de mii de km, doar becuri, ulei, filtre si cureaua de accesorii. Cand masina iti cere bani pe banda rulanta, iti cam bagi ceva in el de echilibru a la softpedia.

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce imi place cand vorbiti... :))))
Caz X:
-dacie noua... Fara nici o problema 6 ani.
-audi +10 ani, 255.000km reali, problema termostat... In rest nici o problema, merge perfect si mai trebuie sa se nasca loganul de 20 ori ca sa ajunga la nivelul lui.
Daca are km multi nu inseamna ca pica de pe ea zilnic cate una alta. Voi stiti ce inseamna o masina intretinuta sau inca aveti ca reper masinile samsarilor rasturnate cu 500.000km ? :)))

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Intrebarea ar fi, avem o masina cu 250.000 km intretinuta despre care sa vorbim sau e doar fictiva? A doua intrebare ar fi, daca domnul MisuFoarfeca mai e interesat de subiect.

#17
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Pun pariu ca-si va lua 1.6 TDI-ul de la VW, va certati degeaba. Macar de si-ar lua una cu DSG, ca sa uite ca si-a luat diesel SH cu 147 de mii, impecabilaPosted Image

#18
MisuFoarfeca

MisuFoarfeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 19.03.2017

 Bursul, on 20 martie 2017 - 09:37, said:

Intrebarea ar fi, avem o masina cu 250.000 km intretinuta despre care sa vorbim sau e doar fictiva? A doua intrebare ar fi, daca domnul MisuFoarfeca mai e interesat de subiect.
Normal ca mai sunt. Din pacate vad ca se da putin in off topic.

 tudor_ionutz2000, on 20 martie 2017 - 09:40, said:

Pun pariu ca-si va lua 1.6 TDI-ul de la VW, va certati degeaba. Macar de si-ar lua una cu DSG, ca sa uite ca si-a luat diesel SH cu 147 de mii, impecabilaPosted Image
Nu sunt hotarat deloc. Dupa sfaturile de mai sus..clar voi testa 1.6 si 2.0 inainte sa fac achizitia. Intrebarea s-ar pune: 2.0 de 110 cai sau 140? Si de ce?

Legat de sfaturile cu masina noua..decat sa am confort scazut, prefer sa mai schimb cate o piesa din cand in cand.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate