Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Golf 6 sau 7?Motorizare?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Noi ne spunem parerile, dumneata cumpara ce doresti!
Ar bun un "jurnal" dupa 6-12 luni!

#20
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008

 TruculMagic, on 20 martie 2017 - 09:24, said:

-dacie noua... Fara nici o problema 6 ani.
-audi +10 ani, 255.000km reali, problema termostat... In rest nici o problema, merge perfect si mai trebuie sa se nasca loganul de 20 ori ca sa ajunga la nivelul lui.

Comparand o masina premium cu un low cost, demonstrezi cat de bine te pricepi la acest domeniu. Bine ca nu ai comparat Logan cu un Clasa S. Ca gaseste si din ala.

#21
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 Bursul, on 20 martie 2017 - 09:37, said:

Intrebarea ar fi, avem o masina cu 250.000 km intretinuta despre care sa vorbim sau e doar fictiva? A doua intrebare ar fi, daca domnul MisuFoarfeca mai e interesat de subiect.
Opelul meu are 13 ani  si 250k km, ultimii 50k facuti de mine.Nu am schimbat decat amortizoare, arcuri, discuri si placute de frana si revizii (filtre si ulei).La cumparare am schimbat distributia si am segmentat motorul.In rest, nici o problema, desi am facut 50k km in 2.5 ani cu ea, si vede zilnic oras, aglomeratie, etc.
De cumparat, nu o gasesti asa, dar daca iti calculezi bugetul cum trebuie si esti realist, nu te hazardezi la masini prea scumpe pt tine,o faci .

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 LauCalin, on 20 martie 2017 - 11:10, said:

Comparand o masina premium cu un low cost, demonstrezi cat de bine te pricepi la acest domeniu. Bine ca nu ai comparat Logan cu un Clasa S. Ca gaseste si din ala.


Am comparat masini de acelasi buget, nu masini noi. Se vede ca esti pe langa subiect. Ideea e ca un VW, audi, seat, skoda care are acelasi pret cu un logan nou, o sa fie mult mai ok, pe cand un s class la banii aia e o masina terminata.

 fqx, on 20 martie 2017 - 11:14, said:

Opelul meu are 13 ani  si 250k km, ultimii 50k facuti de mine.Nu am schimbat decat amortizoare, arcuri, discuri si placute de frana si revizii (filtre si ulei).La cumparare am schimbat distributia si am segmentat motorul.In rest, nici o problema, desi am facut 50k km in 2.5 ani cu ea, si vede zilnic oras, aglomeratie, etc.
De cumparat, nu o gasesti asa, dar daca iti calculezi bugetul cum trebuie si esti realist, nu te hazardezi la masini prea scumpe pt tine,o faci .


Pai la 250k nu e in regula sa ii faci segmentare, insa opelul, mai ales motorul 1.6 de pe el e cam prost. La partea de suspensii schimbi odata nu toata ziua si te tine cativa ani lejer.

#23
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 MisuFoarfeca, on 20 martie 2017 - 10:15, said:

Nu sunt hotarat deloc. Dupa sfaturile de mai sus..clar voi testa 1.6 si 2.0 inainte sa fac achizitia. Intrebarea s-ar pune: 2.0 de 110 cai sau 140? Si de ce?
Mergand in oras normal ar fi trebuit sa iti iei benzina. Dar cum vrei motorina, urmatoarea alegere ar fi 1.6., asta ca sa minimizezi uzura aiurea a unor piese cum ar fi EGR, mai multe regenerari. E chestie de intretinere. Daca primeaza "senzatiile tari" i-ati 2.0. Ala de 2.0 consuma un picut mai mult!
Uite documentatie:  http://vwforum.ro/fo...-golf-vi-jetta/

#24
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008

 TruculMagic, on 20 martie 2017 - 11:44, said:

Am comparat masini de acelasi buget, nu masini noi. Se vede ca esti pe langa subiect. Ideea e ca un VW, audi, seat, skoda care are acelasi pret cu un Logan nou, o sa fie mult mai ok, pe cand un s class la banii aia e o masina terminata.

Vor fi mult mai ok in privinta sigurantei, confortului, tinutei de drum... nu neaparat in privinta fiabilitatii. O masina mai scumpa nu inseamna neaparat ca este si mai fiabila. Se compara o masina 60-70000 de km sa zicem (gen Logan), cu una care are cel putin 200000 (gen Golf 6 sau 7). Sau ori ca are 70000 de km, ori ca are 200000 pentru tine e acelasi lucru. In acest caz, va rog sa ma scuzati. Nemtii le dau ca sa nu se complice cu bagat bani in masini si service-uri. Romanii le iau de bune. Ce prosti sunt aia si ce destepti suntem noi!

#25
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
o parere pur personala..... nu merita pe un golf destinat orasului, o masina mica, un 2.0 tdi impozit mare, intretinere scumpa...etc.... 2.0 tdi e foarte misto si bun la drumuri lungi pe o caroserie mare si comfortabila gen Passat, superb.

#26
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru oras Polo, daca e sa vorbim de VW.

#27
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Daca e numai si numai pt. oras atunci da, Polo e mai bun.
Pt. drum lung Passat sau A4.
Golf e compromisul ideal intre o masina de oras si una de drum lung.

#28
MisuFoarfeca

MisuFoarfeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 19.03.2017
N-am spus ca o voi folosi doar in oras.
Prin weekenduri vreau sa ies la drumuri mai lungi
In oras voi circula de regula singur..dar la drumuri lungi cu cel putin 2 pasageri.
Polo este prea mic pentru 5 persoane iar Passat este prea mare doar pentru drumurile mele la serviciu.
Golf pare cea mai ok varianta pentru mine

Edited by MisuFoarfeca, 20 March 2017 - 15:54.


#29
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 spik1, on 20 martie 2017 - 07:06, said:

Asa este, daaar acolo unde nu sunt bani indeajuns, bucuriile sunt limitate...
Cred ca nu e mai mare bucuria de a conduce un Golf sh vechi de 6-8 ani, cu peste 250 000 km, o masina "stoarsa de resursele dn fabrica ce necesita reparatii serioase, fata de aceea de a avea o masina noua!
Aici e problema, ne plac prea mult lucrurile ce ne depasesc finaniciar astfel ca se ajunge la cumpararea unora sh, lucrul cel mai periculos fiind neputinta de restaurare corecta si intretinere corecta!

Ai dreptate, in principiu. Eu in Logan nu m-am urcat decat in taxi, dar cutia aia care semnalizeaza cu stopurile de frana, din fabrica, nu-mi inspira nimic. Vanzarile pe care le au afara sunt legate strict de alegeri de buget, asta e parerea mea. Poate sa fie ieftina, poate sa fie romaneasca, accept orice argument (desi 8000 euro mie mi se pare o suma maricica). Dar am 2 golfuri 5 in curte, de la 0 km, plus masina de serviciu (nu spun ca e Jetta, o sa ziceti ca sunt maniac VW, desi consider ca exista si alte masini pe lumea asta), si nu au avut vreodata vreo problema, contrar tuturor legendelor.
Cred ca nu (mai) exista sigle bune, ci masini cu care ai noroc si nu ai belele cu ele.



 LauCalin, on 20 martie 2017 - 14:01, said:



Vor fi mult mai ok in privinta sigurantei, confortului, tinutei de drum... nu neaparat in privinta fiabilitatii. O masina mai scumpa nu inseamna neaparat ca este si mai fiabila. Se compara o masina 60-70000 de km sa zicem (gen Logan), cu una care are cel putin 200000 (gen Golf 6 sau 7). Sau ori ca are 70000 de km, ori ca are 200000 pentru tine e acelasi lucru. In acest caz, va rog sa ma scuzati. Nemtii le dau ca sa nu se complice cu bagat bani in masini si service-uri. Romanii le iau de bune. Ce prosti sunt aia si ce destepti suntem noi!

Tu esti un om echilibrat si ti-ai luat o masina decenta (coltul). Intre un logan cu 70000 si un golf 6-7 cu 200000, totusi, n-ar trebui sa ai dubii. Un logan cu 70000 km cred ca nu face mai mult de 2500 euro...
Iar nemtii au si alte criterii cand schimba masina. Au un nivel de dezvoltare superior. Isi permit. Noi suntem mai jos. De 7 ori mai jos. Atata tot.

 cooze28, on 20 martie 2017 - 14:42, said:

o parere pur personala..... nu merita pe un golf destinat orasului, o masina mica, un 2.0 tdi impozit mare, intretinere scumpa...etc.... 2.0 tdi e foarte misto si bun la drumuri lungi pe o caroserie mare si comfortabila gen Passat, superb.

 cooze28, on 20 martie 2017 - 14:42, said:

o parere pur personala..... nu merita pe un golf destinat orasului, o masina mica, un 2.0 tdi impozit mare, intretinere scumpa...etc.... 2.0 tdi e foarte misto si bun la drumuri lungi pe o caroserie mare si comfortabila gen passat, superb.

Te asigur ca merge brici si pe Jetta.

#30
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
2.0TDI.

#31
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
In orice masina sh de peste 6 ani trebuie sa bagi niste bani.
Mai multi sau mai putini asta depinde de priceperea, flerul si norocul cumparatorului!
Este mult mai bine sa cumperi o masina rulata 1-2 ani sau una noua!
Eu n-as sfatui pe nimeni sa cumpere o masina, sh, veche de peste 6 ani cu ultimii bani plus imprumut!
Care e logica sa circuli cu o masina la moda sau "smechera", daar sa nu ai bani in buzunar!
Despre asta vorbesc!

Edited by spik1, 20 March 2017 - 19:56.


#32
MisuFoarfeca

MisuFoarfeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 19.03.2017

 Bursul, on 20 martie 2017 - 12:14, said:

Mergand in oras normal ar fi trebuit sa iti iei benzina. Dar cum vrei motorina, urmatoarea alegere ar fi 1.6., asta ca sa minimizezi uzura aiurea a unor piese cum ar fi EGR, mai multe regenerari. E chestie de intretinere. Daca primeaza "senzatiile tari" i-ati 2.0. Ala de 2.0 consuma un picut mai mult!
Uite documentatie:  http://vwforum.ro/fo...-golf-vi-jetta/
Pe forumul ala am vazut ca majoritatea reclama probleme de EGR chiar pe 1.6.
Sa fie mai frecvente problemele de EGR pe 1.6 decat pe 2.0?

#33
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011

 Peter Blood, on 19 martie 2017 - 20:48, said:

Pai dacă tu vrei sa dai toti banii+imprumut pe masina, cu ce o mai faci să meargă?
Sau crezi că la banii ăstia cazanu' vine direct din salon, cu garantie?

Terminati, nene, cu astea cu cazan. Numai cazan stiti, orice masina - cazan. Daca si Golf 7 la 11k mai e cazan ... mai da-o dracului de treaba!

@MisuFoarfeca: La 13k-14k iti iei Golf 7 nou, 1.0TSI, clima in doua zone, senzori de parcare, bluetooth. La cat de mare e nesemtirea romanului eu nu mi-as lua masina noua, sa vad in fiecare saptamana tot alta stersatura pe vopseaua masinii noi. Da, e misto 1.6TDI dar la Golf SH platesti exagerat de mult sigla si il iei cu multi km.

#34
gtr2rr3

gtr2rr3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 18.09.2016
Cum sa compari 6 cu 7???
Normal va 7!
2.0TDI 170CP

#35
MisuFoarfeca

MisuFoarfeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 19.03.2017
Am totusi 22 de ani si buget cam mic pentru ce ai specificat tu acolo

#36
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009
S-a scris in mai multe randuri pe acest topic despre Golf 6 ca are diverse probleme, Care ar fi cele mai frecvente si de unde ati luat statisticile?
Mentionez ca am un Golf 6 1.6 tdi, dsg, vechime 4 ani jumate, adus din Belgia, 210k km, ultimii 45k facuti de mine.
Deocamdata nici un extra-cost. Ma pregatesc saptamanile urmatoare de schimbat distributie si discuri/placute frana.

Ce surprize neplacute pot aparea? Ma gandesc sa o marit cand ajunge la 6+ ani si in jur de 250k km.
Dar ma tot gandesc si la varianta placuta in care nu cere reparatii si s-o tin cat pot de mult.
Dupa 20 ani de condus manuala, nu ma asteptam sa ma surprinda asa placut o automata.
Am un amic care a luat un Passat tdi(nu retin exact, cred ca productie 2003-2004) pe la 270k km si are 440 k si n-a avut greturi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate