Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

admitere umfcd

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
pedsurg

pedsurg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.03.2017
buna seara,

tematica pentru examenul de admitere la medicina generala ( umf carol davila ) consta in biologie, chimie si fizica ? informatiile oferite de site-ul universitatii denota ca trebuie sa pregatesti toate cele 3 materii - lucru neobisnuit, daca privesti retrospectiva anilor trecuti, atunci cand aveai oportunitatea sa alegi intre chimie organica si fizica.

as vrea sa stiu si daca manualele de teste bio/chimie org ed. carol davila 2017 ofera ceva in plus/benefic/superior fata de cele din 2016.

multe multumiri pentru orice informatie oferita.

-pedsurg

#2
NYGurl

NYGurl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.03.2017
Da, admiterea se dă la chimie organică, fizică și bio. Știu că e un test grilă nu mai știu câte întrebări erau dar citisem undeva.

#3
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

 pedsurg, on 18 martie 2017 - 18:32, said:

trebuie sa pregatesti toate cele 3 materii - lucru neobisnuit, daca privesti retrospectiva anilor trecuti, atunci cand aveai oportunitatea sa alegi intre chimie organica si fizica.


Și dacă privești retrospectiva anilor trecuți de 20-30 de ani, îți vei da seama că nu este nimic neobișnuit.
Și dacă privești din ce constă admiterea în America, acest examen de admitere de la noi este o nimica toată.

Din modul în care pui problema, habar nu ai ce te așteaptă la Medicină în anii de facultate și nu mai vorbesc de rezidențiat.

Edited by Surgeoniac, 18 March 2017 - 18:57.


#4
satanmicin

satanmicin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 17.03.2017

 Surgeoniac, on 18 martie 2017 - 18:56, said:

Din modul în care pui problema, habar nu ai ce te așteaptă la Medicină în anii de facultate și nu mai vorbesc de rezidențiat.
Cumetre, esti cam prea dur cu omu', nu crezi?
Nu-l vad sa se planga. Pare mai degraba surprins. Si mie mi se pare putin ciudat avand in vedere ca pana acum aveai de ales intre chimie sau fizica. Materii de care te vei ciocni decat in primul an (biochimie/biofizica), in urmatorii ani nu vei mai avea de-a face cu ele.

#5
pedsurg

pedsurg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.03.2017

 satanmicin, on 18 martie 2017 - 19:26, said:

Cumetre, esti cam prea dur cu omu', nu crezi?
Nu-l vad sa se planga. Pare mai degraba surprins. Si mie mi se pare putin ciudat avand in vedere ca pana acum aveai de ales intre chimie sau fizica. Materii de care te vei ciocni decat in primul an (biochimie/biofizica), in urmatorii ani nu vei mai avea de-a face cu ele.
si eu incerc sa imi dau seama cu ce l-am suparat de e asa de artagos :D

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Eu vad in metodologia de admitere ca alegi intre chimie sau fizica. Nu "si".

#7
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

 satanmicin, on 18 martie 2017 - 19:26, said:

Cumetre, esti cam prea dur cu omu', nu crezi?

Nu cred. De fapt, aș fi cu adevărat necruțător dacă nu aș fi scris ceea ce am scris.

Știi câți studenți vin la Medicină și își blestemă zilele și părinții și prietenii și toți cei care i-au îndrumat să vină aici, doar ca să descopere că au prins dracul de picior ?

Este ca și în armată : dacă vrei să vii, vin-o, dar ai grijă cu ce atitudine vii, pentru că o atitudine nepotrivită te va costa foarte scump.

Edited by Surgeoniac, 18 March 2017 - 20:21.


#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 pedsurg, on 18 martie 2017 - 18:32, said:

buna seara,

tematica pentru examenul de admitere la medicina generala ( umf carol davila ) consta in biologie, chimie si fizica ? informatiile oferite de site-ul universitatii denota ca trebuie sa pregatesti toate cele 3 materii - lucru neobisnuit, daca privesti retrospectiva anilor trecuti, atunci cand aveai oportunitatea sa alegi intre chimie organica si fizica.

as vrea sa stiu si daca manualele de teste bio/chimie org ed. carol davila 2017 ofera ceva in plus/benefic/superior fata de cele din 2016.

multe multumiri pentru orice informatie oferita.

-pedsurg
Dupa ce ca dati bacul la 2 materii, acum va plangeti si de admitere. Noi dadeam la 6 materii bacul si admiterea la 3. A, da, acum 13 ani, cand se mai facea carte.

#9
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

 Surgeoniac, on 18 martie 2017 - 20:16, said:

Știi câți studenți vin la Medicină și își blestemă zilele și părinții și prietenii și toți cei care i-au îndrumat să vină aici, doar ca să descopere că au prins dracul de picior ?
Asta nu-i nimic. Dupa ce termina multi isi blestema pacientii. Doar saptamana trecuta am fost martor la o descarcare nervoasa a unei doamne doctor care a iesit din cabinet zicandu-le pacientilor: m-am saturat, mi-e scarba de voi!
E o meserie in care e greu sa rezisti si sa gasesti o cale de mijloc.
E ales de a merge pe un fir subtire intre a fi omenos si a te dedica total bolnavilor, fapt care te uzeaza teribil,
    intre a deveni arogant si a considera bolnavul un factor de stres si scarba.
Mai e si pericolul banului. Sunt chirurgi milionari in euro care au pierdut simtul realitatii si nu pun mana pe bolnav fara o atentie corespunzatoare.
Deci trebuie sa ai un psihic foarte bun.

Edited by ticusor, 18 March 2017 - 21:18.


#10
satanmicin

satanmicin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 17.03.2017

 Surgeoniac, on 18 martie 2017 - 20:16, said:

Știi câți studenți vin la Medicină și își blestemă zilele și părinții și prietenii și toți cei care i-au îndrumat să vină aici, doar ca să descopere că au prins dracul de picior ?
Mda, ma rog, sunt de acord cu tine la faza asta. Dar n-avem de unde stii daca se va aplica in cazul initiatorului. Omu' a cerut informatii si clarificari in ceea ce priveste structura admiterii. Atata tot.

Edited by satanmicin, 18 March 2017 - 21:32.


#11
pedsurg

pedsurg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.03.2017

 Surgeoniac, on 18 martie 2017 - 20:16, said:

Nu cred. De fapt, aș fi cu adevărat necruțător dacă nu aș fi scris ceea ce am scris.

Știi câți studenți vin la Medicină și își blestemă zilele și părinții și prietenii și toți cei care i-au îndrumat să vină aici, doar ca să descopere că au prins dracul de picior ?

Este ca și în armată : dacă vrei să vii, vin-o, dar ai grijă cu ce atitudine vii, pentru că o atitudine nepotrivită te va costa foarte scump.
abia astept sa incep medicina... si sa imi petrec verile facand voluntariat pe sectia de chirurgie pediatrica Posted Image

 ripper, on 18 martie 2017 - 21:14, said:

Dupa ce ca dati bacul la 2 materii, acum va plangeti si de admitere. Noi dadeam la 6 materii bacul si admiterea la 3. A, da, acum 13 ani, cand se mai facea carte.
nu stiu cum e la altii, dar eu dau bacalaureatul la 3 materii Posted Image

------

as vrea sa citesc acesta carte in noaptea asta...
https://ro.scribd.co...a-a-XI-a-chimie
are cineva cont platit pe scribd sa o descarce pentru mine ?

#12
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
Dupa cum scrii eu zic sa te concetrezi pe alt profil , nu ai nici o sansa  la umf...sorry..dar asta e adevarul

Edited by baubig, 18 March 2017 - 22:23.


#13
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Este "sau", nu "si".
Eu ma pregatesc pentru admiterea de la UMF Tg Mures - aici, ai posibilitatea sa alegi intre biologie si chimie organica, insa materialul este mult mai stufos si greoi. La biologie spre exemplu, ai de pregatit un manual de 600 de pagini, iar la chimie vreo 10 manuale. Posted Image

Dupa ce termini o facultate de 4 ani, mi se pare normal sa ai capacitatea sa inveti 3000 de pagini in 3 luni pentru mcat... in America.

Bafta la admitere!

Edited by iliketoforkmyself, 23 March 2017 - 18:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate