Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

"Tranzistor" 74HC10AP

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View PostNiculaiS, on 17 martie 2017 - 16:20, said:

Nu sunt pe terenul meu, dar nu ma supara arogantele de care pot da dovade niste persoane.
Aha, atacul e cea mai bună apărare, nu-i așa? Ce spuneam de specializarea în a găsi pretexte? Treabă de stil personal.
Manifestarea mea nu a fost de aroganță, ci de perplexitate. Student în anul doi la electronica care să nu știe nici măcar diferența dintre un tranzistor și un circuit logic?
Oricum eu nu pot decât să îți urez mult succes în continuare!

Edited by Dobrin_M, 17 March 2017 - 16:36.


#20
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Initiator.
Nu te mai da rotund, pt ca ti-au raspuns cei mai buni oameni care participa la acest forum. Si sa zici multumesc ca nu au fost mai ...directi. Pt ca dreptatea e departea lor. ...Ce
Eu daca nu avea 9 puncte eram si mai explicit..Dar chiar nu am chef sa ii mai ridic mingea la fileu adminului.. Sau nu sunt atat de fraier..

#21
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Ar fi timpul sa te reprofilezi...sau sa te duci la munca... nu mai pierde timpul cu facultatea si electronica ca nu-i de tine.... mai tarziu in viata ai sa strici ceea ce te chinui sa repari sau si mai grav sa mori electrocutat punand mana pe un fir cu 220V in el si tu sa zici ca-i de 12V
Inteleg ca-n ziua de azi este la moda ca toti "tantalaii" sa aibe studii superioare la "doleantele lu' masa si lu' taso....." da' cine te-ar angaja pe tine? ..cat cheltuie ai tai cu tine pe studii la facultate...... spunele sa stranga banii de spaga sa te bage pe la stat ca bugetar.... ca este exact profilu tau... "sa stai"
PS-acum ai sa ma injuri...mai tarziu ai sa-mi multumesti pentru SFAT

View PostPrien, on 17 martie 2017 - 16:41, said:

Initiator.
Nu te mai da rotund, pt ca ti-au raspuns cei mai buni oameni care participa la acest forum.
...lasa-l ca-i  retard...s-a inscris la o facultate unde trebuie sa te duca capu'...sa-ti mearga neuronii... iar el ce naiba sa faca daca abia are un neuron suspendat ca particulele la cutremur ale lu Hincu

Edited by arbuneaionut, 17 March 2017 - 17:03.


#22
NiculaiS

NiculaiS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2016

View Postarbuneaionut, on 17 martie 2017 - 16:52, said:

Ar fi timpul sa te reprofilezi...sau sa te duci la munca... nu mai pierde timpul cu facultatea si electronica ca nu-i de tine.... mai tarziu in viata ai sa strici ceea ce te chinui sa repari sau si mai grav sa mori electrocutat punand mana pe un fir cu 220V in el si tu sa zici ca-i de 12V
Inteleg ca-n ziua de azi este la moda ca toti "tantalaii" sa aibe studii superioare la "doleantele lu' masa si lu' taso....." da' cine te-ar angaja pe tine? ..cat cheltuie ai tai cu tine pe studii la facultate...... spunele sa stranga banii de spaga sa te bage pe la stat ca bugetar.... ca este exact profilu tau... "sa stai"
PS-acum ai sa ma injuri...mai tarziu ai sa-mi multumesti pentru SFAT
nu cheltuie absolut nimic...am invatat suficient cat sa nu ii fac sa imi plateasca ei studiile si sa imi pastrez bursa.
da, am scris tranzistor in loc de c.i. stiu si eu diferenta. am gresit, nu am gasit butonul de edit, am lasat asa.

#23
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Ehe...daca aveai un profesor ca unul, Fetecau de la Electronica, puteai sa "editezi" tu imediat raspunsul ca erai picat. Te mirosea ala de la distanta si nu plecai din facultate decat in doua moduri: ori o abandonai ori invatai si luai liceenta. Spaga nu mergea sub nici o forma ca erai dat afara fara discutie.Intrau 100, ieseau 5 din facultatea aia, pe merit.
Pacat ca esti baiat, ca respectivul avea afinitate la studente, alea treceau pe sub catedra anul universitar, pana la liceenta unde dadea cu ele de pamant Posted Image. Era machiavelic as putea spune.
Nu te condamn. Si noi cu un etaj mai jos de fac. de electronica, adica navalistii, aveam specimenele noastre si din partea studentilor si din partea profesorilor.

NiculaiS, nu rezolvi nimic daca te uiti la profilul meu :).

Edited by tehnics, 17 March 2017 - 17:36.


#24
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostNiculaiS, on 17 martie 2017 - 15:40, said:

Multumesc, voi folosi metoda comparativa deoarece detin deja 2 circuite
Si folosesti un divizor cu 7 pentru a obtine secventele pe intrarile portilor. Cu iesirile portilor (martor - test) ataci porti "sau-exclusiv" (MMC4030) si apoi driver si LED-uri. Cind se aprinde un LED, acea poarta este defecta.
Cit dai pe schema completa?

Attached Files

  • Attached File  div7.jpg   63.51K   21 downloads

Edited by barbu78, 17 March 2017 - 21:05.


#25
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View Postbarbu78, on 17 martie 2017 - 20:40, said:

Si folosesti un divizor cu 7 pentru a obtine secventele pe intrarile portilor. Cu iesirile portilor (martor - test) ataci porti "sau-exclusiv" (MMC4030) si apoi driver si LED-uri. Cind se aprinde un LED, acea poarta este defecta.
Bravos monșerule!
El încă plutește în deriva confuziei dintre un tranzistor și un circuit logic și tu-i arăți un divizor asincron cu 7?
Mai are cale lungă de străbătut până acolo.

Măcar să-i fi indicat sursa schemei postate: Circuite integrate CMOS - Manual de utilizare (Iulian Ardelean/Horia Giuroiu/Liviu-Lică Petrescu); Editura Tehnică-1986, căci e o carte pe care n-ar strica s-o studieze, dacă o găsește pe undeva.

Edited by Dobrin_M, 18 March 2017 - 00:03.


#26
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostDobrin_M, on 17 martie 2017 - 23:35, said:

Măcar să-i fi indicat sursa schemei postate:
Initial am vrut sa-i dau schema completa si bibliografie.
Vad ca nu mai zice nimic...

Bosorogi primesc astia la facultate?

#27
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostDobrin_M, on 17 martie 2017 - 23:35, said:

Circuite integrate CMOS - Manual de utilizare ...e o carte pe care n-ar strica s-o studieze, dacă o găsește pe undeva.
O am eu!

#28
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Materiale de studiu.
"circuite-integrate-cmos-manual-de-utilizare" este mai mare si nu o pot pune direct.

Attached Files



#29
costi_b

costi_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 07.02.2007
Am și eu cartea, e probabil cea mai jerpelită din bibliotecă, ca autodidact am învățat foarte multe din ea. Am proiectat și construit primul meu frecvențmetru (acum vreo 25 de ani) cu ajutorul ei, funcțional aproape din prima încercare. Vreo 25 de integrate, cablaj dublă față proiectat pe foaia de matematică, desenat cu acul de siringă, un singur traseu greșit și un cuarț care nu voia să oscileze.

#30
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View Postcosti_b, on 18 martie 2017 - 13:17, said:

Am proiectat și construit primul meu frecvențmetru (acum vreo 25 de ani) cu ajutorul ei,
Erau deja două scheme complete de frecvențmetru cu CMOS-uri în Tehnium 7/86 și 4/87 publicate de către George Pintilie cu o completare în 4/88, un divizor la intrare care permitea citirea până la 100MHz publicat de către Victor Constantinescu, așa ca puteai scăpa de acest efort.

#31
costi_b

costi_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 07.02.2007
Și ce învățam copiind o schemă de gata? Plus ca al meu a fost o ciudățenie cu 2 tipuri de afișor, 4 celule cu anod comun și 4 cu catod comun ( aveam deja afișoarele ). Bineînțeles că studiasem cam toate schemele disponibile, n-am inventat eu apa caldă.

#32
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pt initiator, am 9 puncte, asa ca nu mai comentez.........ci doar aprob ce a zis fiecare dintre predecesori..Daca intelegi, OK. Sper...
Dar nu cred ca voi mai incasa daca te previn. Desi ma repet..
Vezi ca eu eram sa pierd facultatea pt ca in timpul examenul de Tehnica Microundelor, cu dnul profesor dr. ing G Rulea, am pronuntat Giga nu Mega.. Ma uitasem la frecventa desi vorbeam de banda oscilatorului..
Ani de zile l-am injurat extrem de urat si murdar. Azi, cand vad ce ...ies din Facultate, ii dau dreptate si scriu, aplecandu-ma, " Respectele mele dnule profesor. Aveti dreptate. Nu orice ...trebuia sa aiba diploma de inginer. Si daca semnati pe diploma aia..."
costi_b
Si eu am facut frecventmetrele din Tehnium..Un coleg de la Microelectronica mi-a adus integratele CMOS. Initial a crezut ca le revand..Asa ca m-am basicat si am aparut la facultate cu inca un cablaj desenat de mine, cu tus in Rotring-ul, gaurit, corodat, apoi cositorit..Imi creasem un fel de sigla, de care eram tare mandru.
Omul a ramas masca... Se uita ca curca in lemne si nu ii venea sa creada. Stia foarte bine ca se muncea din greu la un cablaj..
Asa ca atunci am stabilit o intelegere. Daca ii ceream o piesa ii spuneam pt mine, pt obligatie, sau pt vanzare produs finit...Si m-am tinut de cuvant. Progresia era 1, 2, 3..
Dar ca sa nu ma creada vanzator, trimiteam cel care imi comanda un montaj sa cumpere piesele direct de la el..Dar i-am zis, eu daca iti trimit, lasi cand iti cer pt mine..M-a facut ..I-am zis ca ii pot demonstra ca nu sunt tait imprejur...Sa o intrebe pe ..
Ok, asta ca sa arat ce inseamna pasiunea...

View Postbarbu78, on 18 martie 2017 - 10:51, said:

Initial am vrut sa-i dau schema completa si bibliografie.
Vad ca nu mai zice nimic...

Bosorogi primesc astia la facultate?
De ce nu te bagi? Dar sincer, as pune mana pe niste matematica, niste integrale..Altfel, o sa iti fie si mai greu.

#33
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostPrien, on 19 martie 2017 - 20:52, said:

De ce nu te bagi? Dar sincer, as pune mana pe niste matematica, niste integrale..Altfel, o sa iti fie si mai greu.
Imi ajunge una...

Edited by barbu78, 19 March 2017 - 21:36.


#34
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Daca iti place, de ce nu? Eu am si Istoria..Tema licentei,  "Transmisiunile submarinelor germane"..
Cred ca era greu de ghicit..

#35
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostPrien, on 20 martie 2017 - 10:02, said:

Daca iti place, de ce nu? Eu am si Istoria..Tema licentei,  "Transmisiunile submarinelor germane"..
Cred ca era greu de ghicit..
Cred ca as pune in posturi dificile minti tinere.
Poate m-as incurca cu un masterat.
Am mai facut cel putin una impreuna cu copii si acum am trecut la nivel superior...
Vreimatematica la cel mai inalt nivel pentru studiulundelor?

Edited by barbu78, 20 March 2017 - 11:44.


#36
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postbarbu78, on 20 martie 2017 - 11:33, said:

Cred ca as pune in posturi dificile minti tinere.
Asta sigur. O sa ai frigiderul foarte plin...

View Postbarbu78, on 20 martie 2017 - 11:33, said:

Poate m-as incurca cu un masterat.
Am mai facut cel putin una impreuna cu copii si acum am trecut la nivel superior...
Vrei matematica la cel mai inalt nivel pentru studiul undelor?
Eu sunt mai ...da, cretin. Daca e greu, hop si eu. De ce NU?
PS. Si in acest forum am o victima, care s-a dus la Istorie.. Pt ca ii placea dinainte si pt ca i-a placut si de ce am de/scris eu..
In viata reala am 1 maistru, 'lasa ca te f ut eu pana termini.. " Initial am dar din umeri, iar intr-o zi am zambit plictisit de repetie. Ala a inteles "da, dar dupa ce termin,," Asa ca mi-a cerut cartile..A intrat nu la Electronica, ci la Transporturi, prin redistribuire, deci prin usa din spate dar a intrat..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate