Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

"Tranzistor" 74HC10AP

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
NiculaiS

NiculaiS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2016
Buna ziua, sunt student la Eletronica aplica in anul 2 si trebuie sa realizez un montaj de testare pentru acest tranzistor, doar ca nu stiu ce as putea face. Mentionez ca nu sunt chiar un student model iar tranzistorul este unul cu 3 intrari de tip si-nu CMOS.

http://pdf1.alldatas...4HC10AP_07.html aici este datasheet ul.

Daca ma poate ajuta cineva cu o shema sau cateva sugestii ar fi perfect, multumesc.

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Dumnezeule, dacă eşti student şi crezi că ăla e tranzistor, ar fi cazul să renunţi la şcoală.

#3
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Tranzistor???
Așa se numește acum o poartă nand cu trei intrări?
Sigur ești student în anul doi la electronică ?

LE
Văd ca a postat și @mihaicozac cât scriam eu. Două răspunsuri cu același mesaj cred că ar trebui să-ți dea puțin de gândit.

Edited by Dobrin_M, 17 March 2017 - 15:21.


#4
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
In primul rand nu e un tranzistor , e un circuit integrat .

Alimentezi intregratul printr-un stabilizator de tensiune de 5 volti si aplici unu logic pe cele trei intrari urmarind ce se intampla pe iesirea portii logice .

#5
NiculaiS

NiculaiS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2016

View PostNiuu, on 17 martie 2017 - 15:19, said:

In primul rand nu e un tranzistor , e un circuit integrat .

Alimentezi intregratul printr-un stabilizator de tensiune de 5 volti si aplici unu logic pe cele trei intrari urmarind ce se intampla pe iesirea portii logice .
Multumesc.

View Postmihaicozac, on 17 martie 2017 - 15:16, said:

Dumnezeule, dacă eşti student şi crezi că ăla e tranzistor, ar fi cazul să renunţi la şcoală.
Am spus ca nu sunt un student model, dar ma chinui. As fi fost recunoscator daca mi-ai putea oferi si o informatie utila.

#6
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View PostNiuu, on 17 martie 2017 - 15:19, said:

In primul rand nu e un tranzistor , e un circuit integrat .

Alimentezi intregratul printr-un stabilizator de tensiune de 5 volti si aplici unu logic pe cele trei intrari urmarind ce se intampla pe iesirea portii logice .
Da, dar pentru asta ar trebui măcar să știe că circuitele logice au tabele de adevăr în baza cărora se pot imagina foarte ușor metode de testare, ceea ce mă îndoiesc în acest caz daca e să țin cont de formularea mesajului din prima postare.

View PostNiculaiS, on 17 martie 2017 - 15:25, said:

Am spus ca nu sunt un student model, dar ma chinui. As fi fost recunoscator daca mi-ai putea oferi si o informatie utila.
Aia e informația utilă: tabela de adevăr.

Edited by Dobrin_M, 17 March 2017 - 15:26.


#7
NiculaiS

NiculaiS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2016

View PostDobrin_M, on 17 martie 2017 - 15:26, said:

Da, dar pentru asta ar trebui măcar să știe că circuitele logice au tabele de adevăr în baza cărora se pot imagina foarte ușor metode de testare, ceea ce mă îndoiesc în acest caz daca e să țin cont de formularea mesajului din prima postare.
Sunt destul de sigur ca nimeni nu memoreaza un tabel de adevar pentru fiecare c.i., de asta sunt puse in datasheets.

View PostNiuu, on 17 martie 2017 - 15:19, said:

In primul rand nu e un tranzistor , e un circuit integrat .

Alimentezi intregratul printr-un stabilizator de tensiune de 5 volti si aplici unu logic pe cele trei intrari urmarind ce se intampla pe iesirea portii logice .
Va scoate la iesire 0 logic, nu?

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Sunt 2 variante de testare: simplă şi comparativă. În cea simplă, pe baza tabelei de adevăr aplici nivele logice la intrări şi urmăreşti ca ieşirea să fie corespunzătoare tabelei de adevăr. Interpretatrea se face manual. Metoda comparativă implică un al doilea circuit sigur bun, legat cu intrările paralel cu cele ale DUT, iar cele 2 ieşiri la o poartă SAU EXCLUSIV, care va avea un led roşu la ieşire. O diferenţă de tensiune între cele 2 ieşiri va genera aprinderea indicatorului de circuit defect.

LE: sper că nu am folosit termeni prea complicaţi pt. un student la electronică...

Edited by mihaicozac, 17 March 2017 - 15:38.


#9
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
„Viitor de aur ţara noastră are
Şi prevăz prin secoli a ei înălţare.”
   Dimitrie Bolintineanu

Adică peste alți 100 de ani?

Așa ......... sunt studenții noștri?

Edited by Mircel, 17 March 2017 - 15:39.


#10
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Da, conform tabelului de adevar vei avea 0 logic pe iesirea portii logice .

[ http://www.ypapaengpc.com/4bitcpu/public_html/imgs/MULTI_truth_table.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Niuu, 17 March 2017 - 15:43.


#11
NiculaiS

NiculaiS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2016

View Postmihaicozac, on 17 martie 2017 - 15:34, said:

Sunt 2 variante de testare: simplă şi comparativă. În cea simplă, pe baza tabelei de adevăr aplici nivele logice la intrări şi urmăreşti ca ieşirea să fie corespunzătoare tabelei de adevăr. Interpretatrea se face manual. Metoda comparativă implică un al doilea circuit sigur bun, legat cu intrările paralel cu cele ale DUT, iar cele 2 ieşiri la o poartă SAU EXCLUSIV, care va avea un led roşu la ieşire. O diferenţă de tensiune între cele 2 ieşiri va genera aprinderea indicatorului de circuit defect.
Multumesc, voi folosi metoda comparativa deoarece detin deja 2 circuite

View PostMircel, on 17 martie 2017 - 15:34, said:

„Viitor de aur ţara noastră are
Şi prevăz prin secoli a ei înălţare.”
   Dimitrie Bolintineanu

Adică peste alți 100 de ani?

Așa ......... sunt studenții noștri?
Studentii de top nu stau pe forumuri sa ceara ajutor, se descurca singuri. Eu nu ma aflu printre ei, de asta sunt aici sa cer ajutor, dar mersi.

#12
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View PostNiculaiS, on 17 martie 2017 - 15:32, said:

Sunt destul de sigur ca nimeni nu memoreaza un tabel de adevar pentru fiecare c.i., de asta sunt puse in datasheets.

View PostNiculaiS, on 17 martie 2017 - 15:40, said:

Studentii de top nu stau pe forumuri sa ceara ajutor, se descurca singuri. Eu nu ma aflu printre ei, de asta sunt aici sa cer ajutor, dar mersi.

Se pare că singura ta specializare reală e aceea de a găsi pretexte pentru a-ți scuza lenea, dezinteresul, incapacitatea...nu știu exact.
Eu zic că nici la cursuri nu are sens să te mai duci. De ce sa pierzi inutil atât timp care poate fi folosit mult mai plăcut.
Mergem noi în locul tău. Nu e mai bine așa?

Edited by Dobrin_M, 17 March 2017 - 15:48.


#13
NiculaiS

NiculaiS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2016

View PostDobrin_M, on 17 martie 2017 - 15:47, said:

Se pare că singura ta specializare reală e aceea de a găsi pretexte pentru a-ți scuza lenea, dezinteresul, incapacitatea...nu știu exact.
Eu zic că nici la cursuri nu are sens să te mai duci. De ce sa pierzi inutil atât timp care poate fi folosit mult mai plăcut.
Mergem noi în locul tău. Nu e mai bine așa?
Da, sunt la o specializare pe care nu o de placere cat o fac de nevoie. Si da ai dreptate, nu are sens sa merg la cursuri avand in vedere ca, cursurile se fac in fata unui videoproiector. Dar din nou, multumesc pentru comunitatea atat de prieteneasca.

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Nu trebuie să te superi foarte tare, ai ales un titlu nefericit, era mai bine dacă-l corectai repede după primele critici. Acuma intră toată lumea să se minuneze.

#15
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Ba ar trebui sa se supere, chiar foarte rău. Poate astfel ar și reuși să se motiveze, chiar pe termen lung.

#16
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Inevitabil. Indubitabil..Normal, a aparut si Prien, cu vocea lui cea dulce..
Dzeule mare....
Nu, ma opresc aici ca am 9 puncte..Dar asa cu cea mai mare prietenie, iti sugerez si te invat de bine..
Tinerete, dupa ce iti iei diploma, sa te angajezi la particulari. Pt ca daca ajungi la stat, si nimeresti vre-o hoasca batrana ca mine, o sa ai parte de niste zile absolut cumplite. Si jur ca te voi/vor face sa plangi si noptile. Pt ca daca matalica o sa ai si salariu minim pe economie, mai bine imi mareste mie leafa cu 1/3 din asta. As zice sarut mana pt inca 500 lei..
On topic
Ca sa nu zici ca sunt bulangiu, nu ca nu sunt, o sa iti explic in detaliu.
Cumperi sau cauti un alimentator de telefon mobil care da 5V. Sau are iesire pe mufa USB. Tai firul.In general rosul =+5V, negru masa..La dracu, cauta pe net mufa USB.
Apoi cumperi o placuta de cablaj cu gaurele, de test. Si o rezistenta de valoarea intre 470 Ohmi si 1KOhm..Nu conteza..Si un led sa zicem, rosu sau verde, ce culoare ai chef, ca nu conteza...Poate sa fie si albastru..
Mai cumperi pt fiecare intrarea a integratului cate o rezistenta de 1-10KOhm..Eu in schema am trecut 1K, dar nu te crampona. Merge si cu 2K2, 3K3..
Si cate un comutator, cel mai ieftin, cu un singur rand de contacte. Nu cred ca ajungi la 10 lei.
Cu ele faci montajul din poza. Da, am desenat doar o intrare. Pt restul repeti ideea, ca sa se cheama ca ai facut si ma tantatlica ceva.Si iti meriti nota...Vcc de la intregrat este dus la +5V, masa este ce a ramas..
Apoi il denumesti cat mai pompos de ex "montaj didactic de ilustrarea aplicarii algebrei Boolene in circuitele digitale" Si explici profului ca ilustreaza tabelul de adevar..Pe ala il scri singur..
Atentie sa nu scri P in loc de B si nici u in loc de oo..
BAFTA ca o sa ai nevoie..Nu la acest examen, ci dupa absolvire..
PRINT SCREEN. Prietenii stiu de ce,,
Later edit.
Initiator, ti-a pus cineva pistolul la cap sa te inscrii in facultatea asta? La final o sa ai aceaisi diploma ca mine?
Ce sa zic, mare ..sa desenezi un tabel de adevar... Eu il aratam fiului meu care la14 ani dadea radiotehnica pt marirea autorizatiei de radioamator..Si l-a inteles din prima..Nu, acum nu e student la Electronica..Ci la Matematica
Videoproiector.. Sa deschidem o discutie despre videoproeictor versus tabla. Dupa care nu se poate invata?

Attached Files


Edited by Prien, 17 March 2017 - 16:20.


#17
NiculaiS

NiculaiS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2016

View PostDobrin_M, on 17 martie 2017 - 16:06, said:

Ba ar trebui sa se supere, chiar foarte rău. Poate astfel ar și reuși să se motiveze, chiar pe termen lung.
Nu sunt pe terenul meu, dar nu ma supara arogantele de care pot da dovade niste persoane. E al doilea post pe care il fac pe acest site. Primul era legat de serii si transformate fourier, dar acolo nimeni nu s-a inghesuit sa faca pe desteptul ca aici. Multumesc celor care mi-au oferit o informatie utila.

View PostPrien, on 17 martie 2017 - 16:12, said:

Inevitabil. Indubitabil..Normal, a aparut si Prien, cu vocea lui cea dulce..
Dzeule mare.
Nu, ma opresc aici ca am 9 puncte..Dar asa cu cea mai mare prietenie, iti sugerez si te invat de bine..
Tinerete, dupa ce iti iei diploma, sa te angajezi la particulari. Pt ca daca ajungi la stat, si nimeresti vre-o hoasca batrana ca mine, o sa ai parte de niste zile absolut cumplite. Si jur ca te voi/vor face sa plangi si noptile.
Pt ca daca matalica o sa ai si salariu minim pe economie, mai bine imi mareste mie leafa cu 1/3 din asta. As zice sarut mana pt inca 500 lei..
On topic
Ca sa nu zici ca sunt bulangiu, nu ca nu sunt, o sa iti explic in detaliu.
Cumperi sau cauti un alimentator de telefon mobil care da 5V. Sau are iesire pe mufa USB. Tai firul.In general rosul =+5V, negru masa..La dracu, cauta pe net mufa USB.
Apoi cumperi o placuta de cablaj cu gaurele, de test. Si o rezistenta de valoarea intre 470 Ohmi si 1KOhm..Nu conteza..
Si un led sa zicem, rosu sau verde, ce culoare ai chef, ca nu conteza...Poate sa fie si albastru..
Mai cumperi pt fiecare intrarea a integratului cate o rezistenta de 1-10KOhm..Eu in schema am trecut 1K, dar nu te crampona. Merge si cu 2K2, 3K3..
Si cate un comutator, cel mai ieftin, cu un singur rand de contacte. Nu cred ca ajungi la 10 lei.
Cu ele faci montajul din poza. Da, am desenat doar o intrare. Pt restul repeti ideea, ca sa se cheama ca ai facut si ma tantatlica ceva.Si iti meriti nota...
Vcc este + de la +5V, masa este ce a ramas..
Apoi il denumesti cat mai pompos de ex "montaj didactic de ilustrarea aplicarii algebrei Boolene in circuitele digitale" Si explici profului ca ilustreaza tabelul de adevar..Pe ala il scri singur..
Atentie sa nu scri P in loc de B si nici u in loc de oo..
BAFTA ca o sa ai nevoie..Nu la acest examen, ci dupa absolvire..
PRINT SCREEN. Prietenii stiu de ce,,
Later edit.
Initiator, ti-a pus cineva pistolul la cap sa te inscrii in facultatea asta? Vrei sa ai aceaisi diploma ca mine?
Ce sa zic, mare ..sa desenezi un tabel de adevar .
Videoproiector.. Sa deschidem o discutie despre videoproeictor versus tabla.Dupa care nu se poate invata?
Iti multulesc foarte mult. Asta este ceea ce cautam.

View PostNiculaiS, on 17 martie 2017 - 16:18, said:

Cat despre videoproiect vs tabla... clar nu poti invata nimic de la un curs unde la sfarsitul orei nu ai nimic pe foaie si unde ti-ai pierdut 2 ore ca sa te uiti la cateva slide uri..

Edited by NiculaiS, 17 March 2017 - 16:27.


#18
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sa cresti mare..si sa inveti...
PS. Acum niste ani, in 2015, eu am invatat la Arheologie, dupa slide-uri..A fost fabulos. Si la Grecia si Roma ne-a pus filme..Asa ca toata viata o sa tin minte ideea cu unghiul apeductelor..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate