Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Baterie auto

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#73
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Explica te rog mai pe larg de ce este Rombat o baterie de calitate inferioara
Eu folosesc doar Rombat Premier si la taxi ma tine cam 2,5 ani cu 70 Ah

#74
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Deoarece tine 6 ani si o iarna. Sa vedem cat ma tine actuala baterie "premium" by Exide, cred ca nu apuca 3 ani.

#75
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostNytro84, on 06 aprilie 2017 - 14:00, said:

Explica te rog mai pe larg de ce este Rombat o baterie de calitate inferioara
Eu folosesc doar Rombat Premier si la taxi ma tine cam 2,5 ani cu 70 Ah
Nu e vorba de calitatea in sine, atat au ales ei sa faca cu toate ca pot face baterii mult mai bune. E vorba de pretul in sine care il cer pentru aceste baterii. E vorba de gradul de intoarcere in garantie. Ele sunt baterii decente si sunt peste multe firme de baterii de pe piata, dar sunt prea scumpe pentru ce ofera. Nu mai spun de conditiile semi aberante care le au la garantie. Toate marcile de baterii cer incarcarea minima de 13.8v, ei cer 14v. Marcile consacrate ofera verificari gratuite din 6 in 6 luni a masinii si bateriei pentru a tine din scurt starea bateriei. Ei fac o singura data. Cer sa se verifice densitatea electrolitului sau sa se vada caderile de pasta de la baterii etanse cum sunt cele premier, doar doar gasesc o problema. Ofera 6 luni garantie la taxi, scoala de soferi, distributie, ambulanta samd fata de 1 an la celelalte marci.
Cere utilizatorului sa vina in garantie cu bateria incarcata minim 75% pe banii lui. Ceilalti nu cer asta. Sunt multe de care te lovesti si daca vrei sa iti pastrezi clientul trebuie sa lasi de la tine, incarci tu moca bateria, folosesti sculele de la alte marci ca sa diagnostichezi samd

View PostCGDBZ, on 06 aprilie 2017 - 14:07, said:

Deoarece tine 6 ani si o iarna. Sa vedem cat ma tine actuala baterie "premium" by Exide, cred ca nu apuca 3 ani.
Asculta la mine, iti dau pe privat nr de telefon si datele de contact daca vrei, daca te tine sub 3 ani, iti trimit eu un premier moca.

#76
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Sper sa fie cum spui tu. Ciudat este ca nu trebuie sa merg la verificare.

#77
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostCGDBZ, on 06 aprilie 2017 - 14:15, said:

Sper sa fie cum spui tu. Ciudat este ca nu trebuie sa merg la verificare.
Pai ai zis ca e de la Peugeot, ti-au facut ei verificarea. Sau daca vrei, hai sa facem schimb, imi dai mie Deta aia si iti dau un Premier 2017 su suport eu transporturile :)

#78
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Deci Rombat e de calitate superioara doar ca deranjeaza conditiile garantiei asta e cu totul altceva

#79
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostNytro84, on 06 aprilie 2017 - 14:18, said:

Deci Rombat e de calitate superioara doar ca deranjeaza conditiile garantiei asta e cu totul altceva
Nu, sunt de calitate medie cu preturi de premium si garantie discutabila :)
De ex ca durabilitate, pun premierul in aceiasi gama cu varta blue, ca sa iti faci o idee.

#80
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Daca nu merg cu bateria la verificat din 6 in 6 luni timp de 2 ani pierd garantia? asta am inteles ca e vb de garantie la alte marci nu la Rombat.
O fi gratis verificarea dar daca imi anuleaza garantia pt ca nu am verificat-o din 6 in 6 luni...tot mai bine raman la Rombat

Edited by Nytro84, 06 April 2017 - 15:20.


#81
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostNytro84, on 06 aprilie 2017 - 15:17, said:

Daca nu merg cu bateria la verificat din 6 in 6 luni timp de 2 ani pierd garantia? asta am inteles ca e vb de garantie la alte marci nu la Rombat.
O fi gratis verificarea dar daca imi anuleaza garantia pt ca nu am verificat-o din 6 in 6 luni...tot mai bine raman la Rombat
Nu trebuie sa vezi asa situatia. Din 6 in 6 luni ai o verificare gratis al sistemului electric al masinii, inclusiv bateria. Datorita acestor verificari se poate afla din timp o defectiune la alternator, electromotor, baterie sau consumatori parazitici pe instalatie. Da se anuleaza garantia, dar chiar e greu in 2017 sa punem un memento pe telefon sau sa tinem oa agenda/carte de service a masinii? Presupun ca iti scrii cand ai factu schimbul de ulei, cel de distributie samd

#82
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asta pina v-o da careva peste ceafa cu protectia consumatorului.

#83
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Premier deja e un cost in plus si sincer nu vad care ar fi motivul sa optezi pt ea in detrimentul lui cyclon , cyclonul e la jumate de pret aproape si dupa 2 ani daca o schimbi cu alta noua tot iesi mai bine ca si cu un premier pentru 4 ani . Daca incarcarea e in parametri si nu-ti bati joc de acumulator cu deplasari scurte si rare , n-ai treaba ; daca ai probleme la alternator iar e mai ok sa strici un cyclon la 160 de lei decat un premier la 340 lei ....

#84
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Premier e daca ai consumatori electrici suplimentari gen masina de taxi unde ai casetofon care merge indiferent ca e oprita masina sau nu cupola statie taxametru care toate consuma din baterie iar cel mai ieftin Premier de 50 Ah e 205 lei

#85
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postsarac.lipit, on 16 martie 2017 - 11:20, said:

sfatul meu e să iei din germania
ori de pe maşină adusă de acolo
am dat 50 lei pe una....
în ultimii 4 ani doar ţepe de aici... noi. ţin o iarnă juma'.
De unde o cumperi din Germania?De la magazin?Online?Marea problema este ca la noi la magazine  se vand baterii vechi, unele fabricate si cu 3 ani in urma asa ca iti cumperi o baterie care a stat ani de zile pe rafturile unui depozit sau magazin.Si apoi ne miram ca bateria a tinut foarte putin.
Si eu imi caut acum o Varta Silver Dynamic de 74 Ah insa ce am gasit sunt fabricate cel mai aproape in martie 2016.Ma rog, pe carcasa apare mentiunea martie 2016 ceea ce inseamna ca carcasa a fost fabricata in luna martie(este indicat numarul saptamanii din an)2016.La Varta, data fabricatiei apare pe fundul carcasei, partea exterioara.
Bateria Tudor ce marca este?Calitativ vorbind, este diferenta intre o Varta, Bosch si un Rombat(modelul lor de top)?Teoretic, decat o Varta veche mai bine un Rombat fabricat in ultimele saptamani.Nu stiu daca si in practica este ok ce zic eu.

Edited by max_01, 12 June 2017 - 17:07.


#86
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Intre Varta Sylver Dinamic de 74Ah sau Tudor High Teach de 72Ah, pentru ce ati opta?

#87
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postmax_01, on 12 iunie 2017 - 20:22, said:

Intre Varta Sylver Dinamic de 74Ah sau Tudor High Teach de 72Ah, pentru ce ati opta?
Tudor/fulmen/Exide, aceiasi baterie, grad de intoarcere in garantie mult mai mic fata de Varta, au rezistenta mai mare la sulfatare datorita calitatilor de incarcare rapida.

#88
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postrobylup, on 13 iunie 2017 - 08:46, said:

Tudor/fulmen/Exide, aceiasi baterie, grad de intoarcere in garantie mult mai mic fata de Varta, au rezistenta mai mare la sulfatare datorita calitatilor de incarcare rapida.
Marea problema este ca la mine in oras, nu am gasit pana acum baterii auto Tudor.La o adica, pentru Opelul meu, motorizarea 1,7 cdti, 80 cai putere, am luat in calcul un Rombat Premier insa fabricat in anul 2017.

#89
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postmax_01, on 13 iunie 2017 - 11:37, said:

Marea problema este ca la mine in oras, nu am gasit pana acum baterii auto Tudor.La o adica, pentru Opelul meu, motorizarea 1,7 cdti, 80 cai putere, am luat in calcul un Rombat Premier insa fabricat in anul 2017.
Nu gasesti Tudor, iei Fulmen Formula Xtreme sau Exide Premium, sunt una si aceiasi baterie. Le gasesti si pe Emag...

#90
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 04.11.2016
@robylup
In opinia ta, care este bateria cu cel mai bun raport pret/calitate de pe piata in acest moment? Hai sa zicem la un 0,9TCe cu S&S.
Daca poti pune si un link, cu atat mai bine.

Poti pune intai bateria pe care o comercializezi tu si apoi alege una din restul lumii.

Edited by gabrieln2016, 13 June 2017 - 11:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate