Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Mai există cinematografe cu aparate de proiecție pe peliculă (film) sau toate au trecut la digital?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,576
  • Înscris: 13.06.2004

 loock, on 16 martie 2017 - 11:10, said:

La cinemateca am vazut prima data o proiectie digitala intr-un cinematograf, in anii '90.
Destul de naspa rezolutia atunci...

Ce cinematograf?   :huh:
Pe atunci nu erau procesoarele aşa de puternice ca să ai full H.D. la un computer. Posibil ca totuşi proiectoarele să fi fost totuşi cu proiectoare mai forţoase şi să fi avut arhitectură diferită faţă de a P.C.-urilor.

#38
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 djl, on 16 martie 2017 - 12:13, said:


Ce cinematograf?   Posted Image
Pe atunci nu erau procesoarele aşa de puternice ca să ai full H.D. la un computer. Posibil ca totuşi proiectoarele să fi fost totuşi cu proiectoare mai forţoase şi să fi avut arhitectură diferită faţă de a P.C.-urilor.
Unde naiba, ca pe atunci erau cinematografele unde te duceai si vedeai filme de pe casete VHS!!!! In cel mai bun caz pe un TV cu diagonala de 65 cm. Un Normende sau Blaupunkt, care erau pe vremea aia, sau Cromatic :)

#39
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,576
  • Înscris: 13.06.2004
Era vorba de anii '90, nu de anii '80!

#40
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 adisz, on 16 martie 2017 - 00:02, said:

Ce fain era.
Aveai plasatoare,locuri in fata (ieftine),alea din spate si mai in spate (scumpe),scaune tepene de lemn sa n-ai timp sa adormi,apot venea un jurnal unde erai pus la curent cu maretele si unicele impliniri,apoi mai lua foc "pelicula" si se aprindea lumina in sala,moment in care instant zeci de maini masculine s-au retras din desurile muieresti,apoi se schimba rola si venea pauza,unde pret de cateva minute puteai trage o tigare in "foaier" daca era cinema de clasa prima, sau in buda,daca era cinema de cartier.
Apoi intrai in sala pentru partea a doua si iarasi se ardea filmul exact cand baiatu' facea dreptate si tot asa.
Pe vremea aia n-am scapat un film.
Da de unde. Fumai la draperie sa nu pierzi vreo scena din film. Asta daca nu te duceai mai dimineata in cursul saptamanii cand chiuleai de la scoala ca fumai linistit in sala aproape goala.

#41
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Draperia era la 30 de cm de ecran.Cum saracie poti vedea ce se intampla  pe un ecran de cel putin 50mp,de la distanta aia infima?
Sala goala zici?Pai toti chiulangii din oras erau la film de dimineata.
Pe vremea aia se cam stia de frica si aveam oarece respect.Nu ne permiteam sa fumam in sala.Plasatoarele/plasatorii erau foarte vigilenti si aveau bombeul ascutit.

#42
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Draperia de la intrarea in sala. De obicei erau 20-30 de persoane, toti tineri si f tineri. Nu deranjai pe nimeni. Legat de plasatoare, veneau de cateva ori in sala si cam atat. Nu stateau inauntru.

Edited by underb, 18 March 2017 - 08:46.


#43
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 djl, on 16 martie 2017 - 13:32, said:

Era vorba de anii '90, nu de anii '80!
Bine ca aveai tu plasma in 90 Posted Image)))

Daca-ti spun ca am un TV cu lampi , color, ce zici de asta?

Edited by sonnydellmarco, 23 March 2017 - 16:45.


#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,576
  • Înscris: 13.06.2004
Vedeţi primul post de pe această pagină ca să vedeţi la ce am dat qoute şi veţi înţelege de unde întrebarea mea în legătură cu cinematografia digitală şi anii '90   Posted Image
Pe vremuri între Cal. Victoriei şi Brezoianu erau 5 cinematografe funcţionale... acum sunt doar 2   Posted Image

Cred că acel color e hibrid. 100% lampizate nu au fost vândute în Europa. Există câteva total lampizate în Europa, dar sunt prototipuri sau aparate folosite în experimente ori ceva Americane pe la colecţionari.

Edited by djl, 24 March 2017 - 13:53.


#45
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

 adisz, on 16 martie 2017 - 00:02, said:

Ce fain era.
Aveai plasatoare,locuri in fata (ieftine),alea din spate si mai in spate (scumpe),scaune tepene de lemn sa n-ai timp sa adormi,apot venea un jurnal unde erai pus la curent cu maretele si unicele impliniri,apoi mai lua foc "pelicula" si se aprindea lumina in sala,moment in care instant zeci de maini masculine s-au retras din desurile muieresti,apoi se schimba rola si venea pauza,unde pret de cateva minute puteai trage o tigare in "foaier" daca era cinema de clasa prima, sau in buda,daca era cinema de cartier.
Apoi intrai in sala pentru partea a doua si iarasi se ardea filmul exact cand baiatu' facea dreptate si tot asa.
Pe vremea aia n-am scapat un film.
Colegul ne intreba serios, nu sa-i povestim filme cu stan si bran! numai acolo lua foc pelicula, se lua pauza intre parti, se observa schimbarea rolelor de parca nu se foloseau doua aparate, etc. In cinematografe asta, desigur. la sate cind venea caravana si se faceau proiectii la caminu cultural, se intrerupea proiectia la schimbarea actelor (rolelor), alminteri nu!
S-a trecut la denigrat cinematografele, cu restul-gata??

 baliosss, on 16 martie 2017 - 02:03, said:

Nu, boss. Se duce pentru ca vrea sa vada filmul atunci cand apare, nu dupa x luni si dupa ce l-a vazut povestit peste tot.
plus de asta, unii isi permit sa plateasca biletul!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate