Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Mai există cinematografe cu aparate de proiecție pe peliculă (film) sau toate au trecut la digital?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
4K care era parca unul in Bucuresti si unul la margine, si filme 4K din an in paste, ofera o calitate comparabila cu super35.
super35 e defapt un APS-C wide, deci mult mai mic fata de FF35-ul foto, iar rezolutia e limitata foarte mult de miscare si timpul lung de expunere, deci nu poti sa ceri mult de la el.
Nu sunt la curent insa cu situatia actuala, daca sunt deschise mai multe 4K, si daca se aduc filme 4K.

Samsung IMAX era o mega tzeapa, 2 x 2K deci nu era 4K, si oricum rezolutie de zeci de ori mai mica fata de true IMAX care e pe pelicula de 70mm, format mediu.
Deja apar camere cinematografice digitale de format mediu, insa nu am auzit cu ce proiecteaza asa ceva...

TV-urile 4K de 65" pot sa fie o alternativa bunicica la cinematograf, daca ai suplimentar si un sistem de sunet decent.
Dar majoritatea 4K-urilor redau 4K doar static, la miscare unele nu redau nici 720p...
Urmeaza sa apara si TV-uri 8K, dar pana la true IMAX, mai e cale lunga.
Il ajungi cu 16K pt ca e oricum limitata rezolutia de miscare si timpul de expunere, altfel nici cu 16K nu ajungeai la IMAX...

Edited by loock, 16 March 2017 - 02:04.


#20
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 Ionel1974, on 15 martie 2017 - 23:58, said:

Eu nu inteleg de ce lumea se mai duce la cimenatograf, poate din snobism. Acum avem home cinema si televizoare plate sau curbate,
Nu, boss. Se duce pentru ca vrea sa vada filmul atunci cand apare, nu dupa x luni si dupa ce l-a vazut povestit peste tot.

#21
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Acuma aproximativ 10 ani stiu ca trebuia sa ai un proiector pe pelicula ca sa poti sa deschizi un cinematograf, probabil legea s-a mai schimbat de atunci. In 2015 un prieten ce era angajat la curier in Germania a livrat filmul Spectre la un cinema. El mi-a explicat ca erau doua geamantane de fier semi rotunde. Nu stiu sigur daca era pelicula sau nu.

#22
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009
Frumoase amintiri la cinema.parca mi-e dor de replica unuia din sala.....Fu....o Bâ.cinema Pacea, cartier Militari....filmul,,Fantoma lui Barba Neagrâ,, s-a rupt scaunul cu mine cat am putut rade la acel film.

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 retele, on 16 martie 2017 - 00:27, said:

Mai funcționează cele două Cinemateci din București? Probabil astea ar fi ultimele bastioane ale filmului în format 'clasic'.

Da. Cinematecile UNION si EFORIE nu numai ca functioneaza dar cred ca au aparatele vechi functionale, chiar daca nu cred ca mai proiecteaza de pe ele.  Se proiecteaza acolo filme mai vechi, premiate la festivaluri, etc.

#24
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
La cinemateca "Eforie" sigur proiectia se face de pe film, fiindca se aude zgomotul ritmic al proiectorului.

#25
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu sunt batran, Doamne..M-am nascut in '63. Asa ca de prin 73 m-am omorat sa vad filme
cfrtriaj
Dzeule ce amintiri mi-ai trezit. Si eu la "Fantoma lui Barba Neagra" am ras de m-a durut burta.."La est de Java" ma facusem mic in scaun de frica, atunci cand am vazut vulcanul improscand si lava venind spre mine..Colegii mei au ras de mine, dar am vazut ca si ei erau cam albastri..Asa ca m-am dus sa il revad si sa imi inving frica....La scoala nu m-au crezut ..Asa ca i-am provocat. Il vad a 3-a oara cu voi daca imi platiti biletul Stau si la mijloc ca sa ma vedeti..2.50/4= .. Dar nu au avut curajul...
Of topic.. El se duce cu ea la cinema..Omul gentelman elegant asteapta sa inceapa filmul, sa curga genericul, sa inceapa actiunea si apoi ii sopteste "draga, hai sa ne sarutam si noi, "
La care ea, "vrei sa ne sarutam dupa ce mi-ai pus sa ti-o s....g?"
El "Cine, eu?"
On topic. Djl spuneai ca ai vizitat expo TVR60. "Sursele mele de acolo, a caror identitate nu vreau sa o dezvalui", -aiurea, mi-au fost colegi de facultate- mi-au zis ca au pus niste aparate de proiectii..
Altfel, da, sunetul proiectorului e interesant. Si intregeste farmecul...Mi-e imi spuneti...
Ar fi interesant ca intr-un mall sa proiecteze filme la loc vizibilc cu aparatura clasica. Sunt convins ca unii s-ar uita asa in trecere..
Dar 'probleme, Dorele"? OK, intr-o noapte montezi aparatul, il cablezi, pui un ecran.
Dar trebuie sa platesti: salariul unui/unor proiectionist/i si mai ales dreptul de difuzare a filmelor..

Edited by Prien, 16 March 2017 - 08:48.


#26
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017

 Ionel1974, on 15 martie 2017 - 23:58, said:

Eu nu inteleg de ce lumea se mai duce la cimenatograf, poate din snobism. Acum avem home cinema si televizoare plate sau curbate, la cineva ba te enerveaza un croncan ce crontane samanta, ba unu' isi suge maselele, ba e prea pustiu si in ultimul rand...scump si filme proaste!
Pot contrazice toate acestea, nu e vorba de snobism cât de comfort, unii acasă au dezastru și nu pot chema prieteni, majoritatea n-au televizoare suficient de mari încât să creeze efectul de cinema, eu unul m-am simțit bine la cinema, nimeni n-a făcut ce zici tu.
Nu în ultimul rând, ține minte, toate filmele alea la care te uiâi tu acasă au fost la cinema, de proaste ce sunt..

#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pot spune ca numai din "Mai exista cinematografe cu apara..." stiam cine a deschis threadul. Not that there is anything wrong with that :-)

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Ionel1974, on 15 martie 2017 - 23:58, said:

Eu nu inteleg de ce lumea se mai duce la cimenatograf, poate din snobism. Acum avem home cinema si televizoare plate sau curbate

Din astea avem, bani nu avem sa le cumparam (unii). Cati isi permit un home cinema ca la carte acasa ?

#29
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 Ionel1974, on 15 martie 2017 - 23:58, said:

Eu nu inteleg de ce lumea se mai duce la cimenatograf, poate din snobism. Acum avem home cinema si televizoare plate sau curbate, la cineva ba te enerveaza un croncan ce crontane samanta, ba unu' isi suge maselele, ba e prea pustiu si in ultimul rand...scump si filme proaste!
Ca sa vezi un film imediat cum apare? sau IMAX, pt efectele 3D.

 djl, on 15 martie 2017 - 23:01, said:

Mai există cinematografe cu aparate de proiecţie pe peliculă (film) sau toate au trecut la digital?   Posted Image
Teoretic unele IMAX-uri ar trebui sa fie pe pelicula din aceea lata, 15/70 mm. Dar la noi totul e digital deja.

#30
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Noile firme nu mai apar pe pelicula si foarte putine nu sunt 3d - motivul este dorinta producatorului de a ingreuna piratarea. Aparatele de proiectie clasice vor ramana doar in cinemateci

#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mai apar sau nu mai sunt produse?   :huh:

#32
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 anicoara, on 16 martie 2017 - 10:33, said:

Noile firme nu mai apar pe pelicula si foarte putine nu sunt 3d - motivul este dorinta producatorului de a ingreuna piratarea. Aparatele de proiectie clasice vor ramana doar in cinemateci
3D-ul e pe duca, parerea mea. Simti efectele in primele minute apoi creierul se obisnuieste si nu mai e nimic extraordinar. Ca sa nu mai spun ca purtatul acolor ochelari e incomod.
iar pelicula inca se mai produce, sunt inca cinematoghrafe IMAX cu asa ceva. Putine, intr-adevar. Dati cautare pe google sau wikipedia.

#33
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
O fi cinematograful acela din Piatra Neamt, s-a facut si un film despre el, Cinema, Mon Amour.

Attached File  Cinema-Mon-Amour2.jpg   150.91K   11 downloads

cand eram copil ma lua cu el un vecin care dadea filme la cinematograful satesc in Uivar, il chema Gritar Vasile(castigase o Dacie la cecurile de 5000 de lei, baftosul). El taia bilete si eu eram sus, aveam grija sa apropii carbunii aia cu niste rotite in aparat, se mai rupea si pelicula cateodata si urlau taranii in sala de mama focului ca ratau vreo privire oachesa a Vandanei sau vreo manarie a vagabondului Raj Kapoor :lol: ce vremuri nene, eram copil atunci. iubeam cinematograful, chiar si cu filmele de atunci.

#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La cinemateca am vazut prima data o proiectie digitala intr-un cinematograf, in anii '90.
Destul de naspa rezolutia atunci...

Inca se fac filme pe pelicula.
Sunt mari regizori care inca prefera pelicula.
Unele sunt digitizate ulterior...
La productii mari costul peliculei se estompeaza, si oricum camerele digitale cinematografice sunt f scumpe, sau se inchiriaza cu sume mari, si statiile de procesare de asemenea. Prelucrarea e laborioasa si la digital pt ca se trage RAW flat...

#35
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 androholic, on 16 martie 2017 - 11:04, said:

O fi cinematograful acela din Piatra Neamt, s-a facut si un film despre el, Cinema, Mon Amour.

Cinema-Mon-Amour2.jpg

cand eram copil ma lua cu el un vecin care dadea filme la cinematograful satesc in Uivar, il chema Gritar Vasile(castigase o Dacie la cecurile de 5000 de lei, baftosul). El taia bilete si eu eram sus, aveam grija sa apropii carbunii aia cu niste rotite in aparat, se mai rupea si pelicula cateodata si urlau taranii in sala de mama focului ca ratau vreo privire oachesa a Vandanei sau vreo manarie a vagabondului Raj Kapoor Posted Image ce vremuri nene, eram copil atunci. iubeam cinematograful, chiar si cu filmele de atunci.
OMG, din curiozitate am cautat Gritar Vasile, am dat de el, i se spune JR de Banat, si-a facut palat cu 37 de camere cocalarul, era smecher de pe timpul lui Impuscatul. Ia uitativa la videoul asta. El e, bata-l vina
https://www.facebook...32845133692447/

#36
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 anicoara, on 16 martie 2017 - 10:33, said:

Noile firme nu mai apar pe pelicula

Noile firme apar la registrul comertului, nu pe pelicula.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate