Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Audi A3 FSI vs Renault Laguna 2.2 DCI (motor 1.9 dci)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012
Buna seara, am un fel de dilema in a alege o masina, nu ma pot decide intre un benzinar si un diesel. Multi imi recomanda sa merg pe diesel, dar acesta nu are doar parti 'bune', si benzina, care este criticata de majoritatea  (cel putin din jurul meu). Astept pareri, chiar si sugestii: aici este Laguna si Aicieste A3-ul, as dori pro/ contra amandurora din punct de vedere al combustibilului utilizat, A3-ul utilizand benzina, Laguna diesel, cat si "restul" (rulaj, dotari, an fabricatie etc..)

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
s-a sters postarea... rezumat (evita fsi si evita laguna 2) Posted Image

#3
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012

 TruculMagic, on 14 martie 2017 - 23:55, said:

s-a sters postarea... rezumat (evita fsi si evita laguna 2) Posted Image
Poti argumenta ? Un rezumat nu este destul de valid..

#4
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
E fix FSI-ul ala pacatos de prima generatie, stai departe de el.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
nu mai am chef sa scriu atata. Ce buget ai ? FSI are probleme cu benzina, imediat se duc sondele, laguna 2 e o problema pe 4 roti costisitor de intretinut. (partea electrica in special). Cauta ori alta motorizare la A3 ori alte modele.

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Comparatia e incorecta.
Nu poti compara Laguna cu A3.
Eu as alege clar Laguna.

#7
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012

 TruculMagic, on 15 martie 2017 - 00:04, said:

nu mai am chef sa scriu atata. Ce buget ai ? FSI are probleme cu benzina, imediat se duc sondele, laguna 2 e o problema pe 4 roti costisitor de intretinut. (partea electrica in special). Cauta ori alta motorizare la A3 ori alte modele.
~3400 eur

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
A4 B6 nu iti place ? Golf 5 nu stiu in ce masura ai gasi 1.6 benzina. Octavia 1 te incanta ? Seat Leon tdi ?
Cauta masina din grupul VAG, ca sunt mai populare si asta e un avantaj enorm mai ales la bugete reduse.
Eu unul as lua Golf 4 Variant, 1.9tdi 101cp euro 4 din 06 (ultimul an de fabricatie), echipare Atlantic Style sau Pacific ca arata destul de ok. Masina cu suspensii simple, fara dpf, piese peste tot, intretinere ieftina. Posted Image

Vezi ca in bugetul tau are cineva de pe vwforum (e si aici pe forum) un Golf 5 1.9tdi din 05 cu 300km reali si intretinere la zi, ai tot istoricul de la achizitionare pana in prezent pe vwforum. Decat o masina cu km inapoi si istoric necunoscut cu posibile probleme costisitoare, mai bine iei ceva intretinut.

#9
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012

 TruculMagic, on 15 martie 2017 - 00:17, said:

A4 B6 nu iti place ? Golf 5 nu stiu in ce masura ai gasi 1.6 benzina. Octavia 1 te incanta ? Seat Leon tdi ?
Cauta masina din grupul VAG, ca sunt mai populare si asta e un avantaj enorm mai ales la bugete reduse.
Eu unul as lua Golf 4 Variant, 1.9tdi 101cp euro 4 din 06 (ultimul an de fabricatie), echipare Atlantic Style sau Pacific ca arata destul de ok. Masina cu suspensii simple, fara dpf, piese peste tot, intretinere ieftina. Posted Image
As fi vrut un consum redus pe benzina. Diesel-ul nu ma incanta, inafara de consumul redus... Prima data la A4 m-am uitat, dar mi-a zburat gandul cand am vazut 11% pe oras (tot 1.6). Am vazut ceva legat de Mazda 3 (1.6 benzina), au devenit mai 'populare' in ultimul timp

Edited by lowly, 15 March 2017 - 00:25.


#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pe benzina indiferent ce cumperi o sa consume foarte mult. Singurele benzinare care au consum redus, sunt cele de 1.0-1.2 aspirate puse pe masini de clasa mini sau mica. In special japoneze. In rest, cele de 1.4-1.6 consuma de la 7% in sus si nici nu merg. Un 1.9tdi fara DPF are consum foarte bun, are putere suficienta, iar intretinerea nu cred ca e o problema. Turbo nu pica in fiecare zi poate odata la 2-300.000km. In rest are cam aceleasi piese in functiune. Insa consumul o sa fie mult mai mic. Are filtrul de motorina in plus ce se schimba, insa il schimbi odata pe la 15.000km si e pana in 50lei.

https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81

Uite un exemplu care imi place.

Si cand cumperi un diesel sa ii verifici: ambreiaj/volanta, turbo, egr, injectoare, eventual suspensii si tabla sa nu fie cu rugina (2-3 puncte de vopsea sarita e normal), sa nu fie revopsita partial + cel mai important sa nu aibe accident.

#11
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

 TruculMagic, on 15 martie 2017 - 00:23, said:

Vezi ca in bugetul tau are cineva de pe vwforum (e si aici pe forum) un Golf 5 1.9tdi din 05 cu 300km reali

n-ai gresit ceva?

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
A gresit cu 1000 de euro. Na....si tu..ii imprumuta de la o ruda ceva..

Edited by mariovrs, 15 March 2017 - 11:42.


#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Si cu 299.700 de km.

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 TruculMagic, on 15 martie 2017 - 00:23, said:



Vezi ca in bugetul tau are cineva de pe vwforum (e si aici pe forum) un Golf 5 1.9tdi din 05 cu 300km reali si intretinere la zi, ai tot istoricul de la achizitionare pana in prezent pe vwforum. Decat o masina cu km inapoi si istoric necunoscut cu posibile probleme costisitoare, mai bine iei ceva intretinut.
1000 de euro si 300.000 km in plus ..

Nici Laguna dar nici A 3-ul . Proprietarii de laguna is cei mai fericiti cand vand masina ( stiu pe cineva care a tinut chef 2 zile dupa ce si-a vandut Laguna cu 200 k km " reali " )

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am gresit pretul :)

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 TruculMagic, on 15 martie 2017 - 00:38, said:


Si cand cumperi un diesel sa ii verifici: ambreiaj/volanta
Trucule-deloc-Magic, cum verifici tu volanta? Posted Image

#17
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

 TruculMagic, on 15 martie 2017 - 15:04, said:

Am gresit pretul Posted Image
eu zic ca kilometrajul :)

#18
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009
Si eu stiu pe unii, care după ce au mers cu laguna, și.au vândut skodele! Și și.au cumpărat Laguna!

Cum a spus un coleg mai sus. Fără fsi și fără tractoare!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate