Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Protest - Reparatii gratis sisteme desktop/laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
filiblox

filiblox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2012
Salutare dragi utilizatori Softpedia. As dori sa va cer un sfat cu privire la o idee ce mi-a venit inca de acum cateva luni insa nu am avut dispozitia necesara sa o pun in aplicare. Mai exact, doresc sa fac o forma de protest contra locurilor de munca pe anumite domenii, in cazul meu Service/Mentenanta PC. Locuiesc in Focsani, iar posturile disponibile pentru un asemenea domeniu de activitate sunt inexistente. Daca sunt bun intr-un anumit domeniu de ce sa nu progresez in continuare? Dupa cum probabil ati observat inca din titlu, voi incepe acest proiect fara sa solicit vreun ban din partea clientilor, nu intentionez sa eliberez vreo factura sau un lucru de acest gen, strict ma limitez la a ajuta si a primi un feedback pozitiv. Daca ar fi sa incep un astfel de proiect se incalca cumva legea? Am inteles ca daca as face ceva de unul singur fara vreo firma, gen un atelier de reparatii de unde sa solicit si bani deja se incalca o groaza de legi. Astept si parerea voastra. Posted Image

#2
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
daca nu castigi nici un ban nu vad ce ar fi ilegal

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
filiblox , sa facem o paralela . Tu est adult . Ai facut sex cu femei . Ei fi primit si feedback pozitiv . Poate nu le-ai luat nici bani si nu le-a taiat nici factura ,,,da' ai prestat . Unde-i ilegalitatea , mo ? Posted Image

#4
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Ai putea sa ai probleme in situatia in care vei defecta echipamentul unui client si omul vrea despagubiri.

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ramanand la paralela ...daca pleaca vreuna deselata , inseamna ca a avut genetica proasta , mo . Nu-i vina ta !

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postfiliblox, on 14 martie 2017 - 10:09, said:

Am inteles ca daca as face ceva de unul singur fara vreo firma, gen un atelier de reparatii de unde sa solicit si bani deja se incalca o groaza de legi.

Nu "se incalca o groaza de legi" decit daca ... incalci o groaza de legi. Poti foarte bine sa repari si pe PF si pe PFA si nu mai spun pe microintreprindere si alte forme de organizare din menajeria birocratica altminteri destul de bine dotata.

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Dar ce legatura are demersul tau cu un protest si care speri sa fie finalitatea acestui protest? Speri sa vina cineva si sa-ti creeze un loc de munca?
De ce in loc sa muncesti gratis pt ca nu ai unde sa te angajezi pe bani, nu muncesti direct pe bani si nu vei mai avea nevoie nici sa protestezi nici sa te angajezi la altul?

Edited by underb, 14 March 2017 - 10:53.


#8
filiblox

filiblox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2012

View Postandreyvsjoker, on 14 martie 2017 - 10:24, said:

Ai putea sa ai probleme in situatia in care vei defecta echipamentul unui client si omul vrea despagubiri.

Ai dreptate. Desi pana la momentul de fata nu am reusit sa faca o asemenea prostie. Ce e drept, ca la orice parte electronica pot aparea si mici probleme insa se gaseste o rezolvare. Eventual sa vina el deja intr-o stare foarte critica si sa arunce vina asupra mea.

View Postunderb, on 14 martie 2017 - 10:52, said:

Dar ce legatura are demersul tau cu un protest si care speri sa fie finalitatea acestui protest? Speri sa vina cineva si sa-ti creeze un loc de munca?
De ce in loc sa muncesti gratis pt ca nu ai unde sa te angajezi pe bani, nu muncesti direct pe bani si nu vei mai avea nevoie nici sa protestezi nici sa te angajezi la altul?

Nu am cum sa lucrez pentru bani de acasa intr-un astfel de domeniu, s-ar gasi la moment dat cineva care poate sa ma reclame. Muncesc gratis pentru ca nu am unde sa lucrez, e adevarat, decat sa lenevesc mai bine sa continui sa fac ceea ce imi place. Am reparat suficiente sisteme doar pentru ca sunt mult prea pasionat de acest domeniu ca sa mai accept si bani. Probabil ca suna ciudat, dar daca mi se ofera sansa si am suficient timp lucrez gratis, pun foarte multa pasiune in tot ceea ce fac pe domeniul informatic.

Edited by filiblox, 14 March 2017 - 10:58.


#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sper sa iti dai seama ca ce vrei tu sa faci e gresit din multe puncte de vedere. Nu mai vorbesc de atitudinea de om neajutorat si debusolat.

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
sa muncesti pe gratis pentru un protest de care nu va auzi nimeni mi se pare o tampenie.

sa astepti un loc de munca in loc sa-ti creezi unul, iarasi mi se pare o tampenie. esti bun? vrei sa faci asta? apoi deschide o firma, un service mic, ceva de genu.

eu de 17 ani repar la prieteni si alte cunostinte, de prin 2010 pana prin 2014 am avut si anunt pe okazii, m-au sunat si de acolo. mi-a venit o idee sa pun si afise prin blocuri dar nu a dat roade.
acum inca ma suna clienti mai vechi cand mai au nevoie de cate ceva...

tu daca zici ca esti bun, inseamna ca ai ceva experienta... daca ai si epxerienta, ar trebui sa ai si clienti vechi care apeleaza la tine. daca pui o suma modica gen 50-60 lei sunt sigur ca vei avea clienti.

problema va fi daca vor si instalare windows.

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
De ce sa fie o problema instarea/reinstalarea windows?
Faptul ca detii o licenta nu inseamna ca si stii cum sa instalezi acel soft.

#12
filiblox

filiblox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2012

View Postshmu, on 14 martie 2017 - 10:57, said:

sa muncesti pe gratis pentru un protest de care nu va auzi nimeni mi se pare o tampenie.

sa astepti un loc de munca in loc sa-ti creezi unul, iarasi mi se pare o tampenie. esti bun? vrei sa faci asta? apoi deschide o firma, un service mic, ceva de genu.

eu de 17 ani repar la prieteni si alte cunostinte, de prin 2010 pana prin 2014 am avut si anunt pe okazii, m-au sunat si de acolo. mi-a venit o idee sa pun si afise prin blocuri dar nu a dat roade.
acum inca ma suna clienti mai vechi cand mai au nevoie de cate ceva...

tu daca zici ca esti bun, inseamna ca ai ceva experienta... daca ai si epxerienta, ar trebui sa ai si clienti vechi care apeleaza la tine. daca pui o suma modica gen 50-60 lei sunt sigur ca vei avea clienti.

problema va fi daca vor si instalare windows.

Am clienti vechi, insa nu se poate trai numai dupa asta. Iar ca sa deschid o firma mi-ar trebui in primul rand un spatiu in chirie undeva in oras, intr-o zona cat mai populata. Trebuiesc platite taxe, iar din reparatii acasa pe firma nu merita. Multumesc oricum pentru interesul si sfaturile oferite.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Daca vin la tine acasa, si vin multi, tot ai o problema cu vecinii, te reclama pentru ce cred ei etc. Deci tot ajungi la un sediu necesar, dedicat.

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Bineinteles ca poti lucra de acasa. Iti faci un PFA si nu ai nicio treaba.
Sau tu vrei pe cineva care sa iti aduca clientii?

#15
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postfiliblox, on 14 martie 2017 - 11:01, said:

Am clienti vechi, insa nu se poate trai numai dupa asta. Iar ca sa deschid o firma mi-ar trebui in primul rand un spatiu in chirie undeva in oras, intr-o zona cat mai populata. Trebuiesc platite taxe, iar din reparatii acasa pe firma nu merita. Multumesc oricum pentru interesul si sfaturile oferite.
asadar esti constient ca nu se castiga din asta in acel oras, dar tu vrei un loc de munca - adica altcineva sa-ti plateasca salariu si sa plateasca taxele si chiria locului samd, fara sa aiba profit?

#16
filiblox

filiblox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2012

View Postshmu, on 14 martie 2017 - 11:05, said:

asadar esti constient ca nu se castiga din asta in acel oras, dar tu vrei un loc de munca - adica altcineva sa-ti plateasca salariu si sa plateasca taxele si chiria locului samd, fara sa aiba profit?

View Postunderb, on 14 martie 2017 - 11:03, said:

Bineinteles ca poti lucra de acasa. Iti faci un PFA si nu ai nicio treaba.
Sau tu vrei pe cineva care sa iti aduca clientii?
Clienti gasesc usor, detin si grupuri foarte populate de Facebook pe domeniul de reparatii.

View Postshmu, on 14 martie 2017 - 11:05, said:

asadar esti constient ca nu se castiga din asta in acel oras, dar tu vrei un loc de munca - adica altcineva sa-ti plateasca salariu si sa plateasca taxele si chiria locului samd, fara sa aiba profit?

Se castiga bine in oras, insa nu sunt locuri libere de munca pe un astfel de domeniu. Ba mai mult, sunt cretini unii patroni. Iti voi da un exemplu. Am un prieten care a venit ani la rand la mine sa ii repar calculatorul sau laptopul,  cand a fost disponibil un loc pentru un astfel de job, am participat amandoi, el nici nu stia sa foloseasca un aparat de masura sau sa lege doua fire fara sa inverseze polaritatea si a fost angajat. Am sapat mai mult pe internet si am vazut ca patronul de acolo o arde pe sorsa.. Am inteles dupa de ce a fost angajat unul de nu stie cu ce se mananca o astfel de meserie.

#17
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
ce stii tu sa faci este ceva fara prea mare cautare. e ca si cum as zice ca eu stiu sa traversez strada al naibii de bine, urmaresc semafoarele ca un uliu la adolescenta, asta nu inseamna ca ar trebui sa-mi ofere cineva un loc de munca pentru asta. e normal sa angajeze o ruda cand are nevoie de asa ceva, ca oricum nu prea conteaza la nimic.

#18
filiblox

filiblox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2012

View Postborn2lose, on 14 martie 2017 - 11:13, said:

ce stii tu sa faci este ceva fara prea mare cautare. e ca si cum as zice ca eu stiu sa traversez strada al naibii de bine, urmaresc semafoarele ca un uliu la adolescenta, asta nu inseamna ca ar trebui sa-mi ofere cineva un loc de munca pentru asta. e normal sa angajeze o ruda cand are nevoie de asa ceva, ca oricum nu prea conteaza la nimic.

Nu sunt singurele lucruri in care am profesat. Am clienti si pentru web development. Am lucrat online Content Writer, Support, am castigat din servere de jocuri si multe altele. Dar vorba aia, nu poti sa duci un lucru zeci de ani. Venind vorba despre realizarea site-urilor, se mai castiga din cand in cand, dar nu pot sa realizez proiecte pentru companii, se cere factura.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate