Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Protest - Reparatii gratis sisteme desktop/laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,659
  • Înscris: 05.02.2012
Ai niste idei ....

Nici in Resita (sau mai precis) Caras-Severin nu e nimic pe modelare si optimizarea asset-urilor de jocuri video dar nu am protestat Posted Image mi-am facut firma mea Posted Image ... ca nu lucrez cu persoane fizice si clientii nu sunt din resita e partea a doua, dar tu ai un avantaj pentru ca nu ai avea concurenta Posted Image
Ce faci tu , nu se numeste protest ci prostie

Revening la subiect, nu e ilegal atata timp cat nu ceri bani DAR : tu daca instalezi un windows piratat iar nu e ok  si daca e sa o arzi profesional nici nu ar trebui sa accepti asa ceva Posted Image . In fine, eu zic sa iti faci un atelier ca din moment ce spui ca in oras nu exista asa ceva, ai putea face ceva de genu + ceva advertising si vezi daca merge sau nu. Ca nu ne-am nascut toti cu spirit antreprenorial, e partea a doua

Edited by Andreysc7, 14 March 2017 - 11:34.


#20
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,778
  • Înscris: 06.09.2004
pai atunci poate ar fi cazul sa treci la nivelul urmator, sa incepi sa faci chestiile astea cu factura si acte. cauta un contabil in focsani - nu are cum sa fie foarte scumpa o consultatie - sa-ti explice exact care sunt costurile si responsabilitatile pentru diferite forme de organizare.

#21
filiblox

filiblox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2012

View PostAndreysc7, on 14 martie 2017 - 11:31, said:

Ai niste idei ....

Nici in Resita (sau mai precis) Caras-Severin nu e nimic pe modelare si optimizarea asset-urilor de jocuri video dar nu am protestat Posted Image mi-am facut firma mea Posted Image ... ca nu lucrez cu persoane fizice si clientii nu sunt din resita e partea a doua, dar tu ai un avantaj pentru ca nu ai avea concurenta Posted Image
Ce faci tu , nu se numeste protest ci prostie

Revening la subiect, nu e ilegal atata timp cat nu ceri bani DAR : tu daca instalezi un windows piratat iar nu e ok  si daca e sa o arzi profesional nici nu ar trebui sa accepti asa ceva Posted Image . In fine, eu zic sa iti faci un atelier ca din moment ce spui ca in oras nu exista asa ceva, ai putea face ceva de genu + ceva advertising si vezi daca merge sau nu. Ca nu ne-am nascut toti cu spirit antreprenorial, e partea a doua

Sunt service-uri in oras, am explicat asta, sunt destule, iar concurenta ar fi mare. Iar cu privire la domeniul tau de activitate, in tara in total nu sunt foarte multe astfel de joburi. E diferenta.

Edited by filiblox, 14 March 2017 - 11:42.


#22
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,659
  • Înscris: 05.02.2012
Pai si impotriva cui faci acest protest ? a unor firme care nu creeaza aceste job-uri ? Nu te inteleg...
Normal, cand protestezi , acel protest se indreapta catre cineva sau ceva... dar in cazul tau, ar fi doar un protest impotriva firmelor ca nu mai creeaza vreun post de "instalator de windows". Au mai fost unii care au facut petitie pentru ca cei de la Autodesk sa isi modifice preturile sa renunte la unele chestii ce maresc pretul unor software-uri.

Really ? Unei firme private nu ii poate impune nimeni cate joburi sa creeze sau ce preturi sa impuna. Daca nu gasesti in domeniul pe care il cauti, nu iti ramane decat sa te reprofilezi

#23
filiblox

filiblox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2012

View PostAndreysc7, on 14 martie 2017 - 11:45, said:

Pai si impotriva cui faci acest protest ? a unor firme care nu creeaza aceste job-uri ? Nu te inteleg...
Normal, cand protestezi , acel protest se indreapta catre cineva sau ceva... dar in cazul tau, ar fi doar un protest impotriva firmelor ca nu mai creeaza vreun post de "instalator de windows". Au mai fost unii care au facut petitie pentru ca cei de la Autodesk sa isi modifice preturile sa renunte la unele chestii ce maresc pretul unor software-uri.

Really ? Unei firme private nu ii poate impune nimeni cate joburi sa creeze sau ce preturi sa impuna. Daca nu gasesti in domeniul pe care il cauti, nu iti ramane decat sa te reprofilezi

Nu o sa ma reprofilez. Daca asta ar fi fost un domeniu foarte putin cautat atunci as fi renuntat, dar din moment ce fiecare persoana detine un calculator, laptop consider ca este inca o afacere de succes. Dar am mai spus si anterior. Nu ma deranjeaza faptul ca nu sunt multe locuri de munca, ii  inteleg si pe angajatori, ar fi avut costuri mult prea ridicate asa ca mai bine pentru un salariu minim pe economie trag de 2 persoane pana le pleaca prin alte tari.

Puteti inchide acest topic. Nu are rost sa mai continui, nu toti sunt intelegatori, majoritatea nu au inteles ideea pentru aceasta forma de protest. Eu voi continua sa imi pun in aplicare planul, atata timp cat o sa fiu acasa am sa repar gratuit.

#24
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, eu sunt mai batran. Si nu prea inteleg ce e cu protestul asta.
Altfel, eu fiind in bransa electronici, ma mir ca nu te-am gasit comentand pe aria respectiva. Daca am gresit, asta e. Sunt batran. Arata-mi dta raspunsurile la intrebarile mele moderne si cele clasice..Adica umileste-ma..
Dar altfel, da, depanarea e pe moarte. Dar crede-ma, daca nu curge, tot mai pica. Un radio cu lampi.
Chestia cu instalare de W, sincer, o fi mare stiinta pt unii. Da, scoti 50 lei. Buni si aia.
Dar o sursa cum se repara? OK, conzi, dar cum o testezi dupa depanare?
Asa ca sincer, nu prea cred. Daca esti bun in timp iti faci retea. Recomandari orale.
Stiam un tip dintr-un orasel care alerga toata ziua pt ca repara nu numai acolo ci si in satele de langa. Pt ca era bun era chemat si intorcea banii cu lopata. Adevarul e ca nu statea 4 ore la un tv..Avea logica, piese si experienta.. Si net..
Ca electronist daca esti bun chiar nu mori de foame. O statie audio, sau de CB, cu reglaj de antena
Stiu, sunt 2 chestii total diferite..Depinde de tine sa le inveti..Si nu cumperi 1 integrat de pe ebay ci 2 sau 3 ca data viitoare clientul sa nu mai astepte...

Edited by Prien, 14 March 2017 - 12:10.


#25
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostJurasikMan, on 14 martie 2017 - 10:22, said:

filiblox , sa facem o paralela . Tu est adult . Ai facut sex cu femei . Ei fi primit si feedback pozitiv . Poate nu le-ai luat nici bani si nu le-a taiat nici factura ,,,da' ai prestat . Unde-i ilegalitatea , mo ? Posted Image
Genial !

#26
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Deci protestezi muncind pe gratis
Impotriva cui?

#27
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View Postfiliblox, on 14 martie 2017 - 10:54, said:

Am reparat suficiente sisteme doar pentru ca sunt mult prea pasionat de acest domeniu ca sa mai accept si bani. Probabil ca suna ciudat, dar daca mi se ofera sansa si am suficient timp lucrez gratis, pun foarte multa pasiune in tot ceea ce fac pe domeniul informatic.
- Este acelaşi lucru şi la mine, te înţeleg perfect. Simt că m-aş prostitua dacă aş cere bani pentru ceva ce-mi face plăcere. Niciodată nu am cerut altceva decît banii pe vreo piesă nouă de schimb (HDD, sursă) atunci cînd se impunea. Pe de altă parte, în majoritatea cazurilor, finalul se încheia astfel:
- Cît mă costă?
- Nimic!
- Nu se poate aşa...
... şi deseori mă apucau fizic de haină şi-mi puneau cîteva zeci de lei în buzunar sau vreun pachet de cafea.

- Ca să închei cu un fel de glumă, sîntem noi oare prototipul comuniştilor adevăraţi, perfecţi, care s-ar simţi la locul lor doar într-o societate fără bani? Nu-i exclus...

Edited by silverflower, 14 March 2017 - 13:25.


#28
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postfiliblox, on 14 martie 2017 - 11:01, said:


Am clienti vechi, insa nu se poate trai numai dupa asta. Iar ca sa deschid o firma mi-ar trebui in primul rand un spatiu in chirie undeva in oras, intr-o zona cat mai populata. Trebuiesc platite taxe, iar din reparatii acasa pe firma nu merita. Multumesc oricum pentru interesul si sfaturile oferite.

View Postfiliblox, on 14 martie 2017 - 11:09, said:



Clienti gasesc usor, detin si grupuri foarte populate de Facebook pe domeniul de reparatii.



Se castiga bine in oras, insa nu sunt locuri libere de munca pe un astfel de domeniu. Ba mai mult, sunt cretini unii patroni. Iti voi da un exemplu. Am un prieten care a venit ani la rand la mine sa ii repar calculatorul sau laptopul,  cand a fost disponibil un loc pentru un astfel de job, am participat amandoi, el nici nu stia sa foloseasca un aparat de masura sau sa lege doua fire fara sa inverseze polaritatea si a fost angajat. Am sapat mai mult pe internet si am vazut ca patronul de acolo o arde pe sorsa.. Am inteles dupa de ce a fost angajat unul de nu stie cu ce se mananca o astfel de meserie.

Pai ai piata, ai clienti, ai si ceva concurenta. Tot nu vad problema in afara de faptul ca ti-e frica sa faci pasul in directia corecta. In scurt timp, daca esti perseverent vei putea face retele pe la firme mai mici, mentenanta pt retele, servere etc, chestii pe care firmulitele de profil de care ziceai tu ca angajaza pe pile nu se vor putea atinge din lipsa de expertiza si ai scapat de reinstalari de windows si depanari.

Marele tau avantaj e ca nu ai nimic de pierdut. Unul care e angajat, are si vreo rata la banca, poate vrea sa-si intemeieze si o familie sau are deja, nu isi permite un venit mai mic decat cel din salariu chiar daca asta va pt o perioada relativ scurta.

#29
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
De fapt, protestul ăsta amuzant ar trebui să-l transformi într-o formă inteligentă de acaparare a pieții, intri cu prețuri de dumping, sau chiar lucrezi pro-bono, și în timp concurența va da faliment, apoi tu te repliezi cu prețurile în ascendență si te vei îmbogăți, ulterior angajând din foștii concurenți, vei deveni regele neîncoronat al reparațiilor din urbea ta.

#30
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postsilverflower, on 14 martie 2017 - 13:19, said:

- Este acelaşi lucru şi la mine, te înţeleg perfect. Simt că m-aş prostitua dacă aş cere bani pentru ceva ce-mi face plăcere. Niciodată nu am cerut altceva decît banii pe vreo piesă nouă de schimb (HDD, sursă) atunci cînd se impunea. Pe de altă parte, în majoritatea cazurilor, finalul se încheia astfel:
- Cît mă costă?
- Nimic!
- Nu se poate aşa...
... şi deseori mă apucau fizic de haină şi-mi puneau cîteva zeci de lei în buzunar sau vreun pachet de cafea.

- Ca să închei cu un fel de glumă, sîntem noi oare prototipul comuniştilor adevăraţi, perfecţi, care s-ar simţi la locul lor doar într-o societate fără bani? Nu-i exclus...

Mey, voi sunteti romani sau chinezi ? Incep sa am dubii :)))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate