Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

N-a ajuns talonul

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 adrianm, on 13 martie 2017 - 22:48, said:

Mergi cu altceva, apoi îi dai în judecată că te-au privat de folosirea auto propriu
De ce sa merg cu altceva ?
Cum ma obligi si de ce ?  Care  Lege prevede ceea ce spui ?
Si nu ajungi la ceea ce spuneam mai sus ?
  Sunt sute si sute de cazuri similare. Daca toti ar fi sanctionati si toti ar initia procese, cum vezi situatia ?
Procese pentru ca au fost privati sa circule sau procese pentru ca au fost gasiti in trafic cu dovada expirata.
Ce s-ar intampla ?

Edited by Topp, 13 March 2017 - 23:19.


#20
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005

 Topp, on 13 martie 2017 - 23:13, said:

1.De ce sa merg cu altceva ?
2.Cum ma obligi si de ce ?  Care  Lege prevede ceea ce spui ?

3. Sunt sute si sute de cazuri similare. Daca toti ar fi sanctionati si toti ar initia procese, cum vezi situatia ?

1. Hai să presupunem că (tehnic) vineri îţi radiază maşina urmând ca luni să  continue procesarea dosarului pe numele tău.
Te prinde Garcea sâmbătă, duminică, te verifică în sistem şi maşina ta apare ca radiată (cum sunt multe de UK şi BG)
Îţi face dosar penal cf art  334 (1)
Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
2. Eu nu te oblig la nimic
3. Faptul că sunt sute sau sute de mii nu îţi anulează ţie  fapta. Când s-o da o lege că dovezile îşi prelungesc valabilitatea cu 1 lună, atunci, da.
Deocamdată legiuitorul din ţara noastră nu a considerat necesar.
Eu dacă nu sunt perfect în regulă nici nu mă apropii de maşină/motocicletă şi de-aia dau asemenea sfaturi ( la o culpă cu agravante ca mai sus aud prin ţara drepturilor omului, Franţa de amenzi de 200k -300k eur. Doar amenda, başca oalele sparte pe care tot tu le plăteşti)

Ce să zic, faites comme chez vous! :)

Edited by adrianm, 13 March 2017 - 23:48.


#21
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 adrianm, on 13 martie 2017 - 23:45, said:

Ce să zic, faites comme chez vous! Posted Image
,,Mi s-a dat dovada pe o perioada de 15 zile, si au zis ca talonul ajunge in 15 zile acasa, si tot in 15 zile expira si dovada.
Talonul inca n-a ajums, si probabil ca n-o sa ajunga nici pana pe 15.03. Cum procedez in cazul asta?''

  Despre asta, strict, discutam. Asta cere topicul,  nu altceva.
Si suntem pe un Forum romanesc.  Ai vrea sa-ti spun ceva in ruseste ?

Edited by Topp, 14 March 2017 - 00:15.


#22
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005
Dacă nu vine talonul te înscrii în audienţă la comandantul poliţiei şi ceri o soluţie.
Asta ar trebui să facă toţi cei în situaţia ta. E treaba lor mai departe dacă angajează personal sau detaşează de la alte servicii pt urgentare
În niciun caz nu aş face ceva care tot pe mine să mă prejudicieze la o adică.
Orice se poate întâmpla cât tu umbli cu dovada expirată.

Edited by adrianm, 13 March 2017 - 23:59.


#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 TheRipper, on 13 martie 2017 - 19:38, said:

Salut,
Pe data de 1.03 am fost la politie si am trecut o masina deja inmatriculata in Romania.
Nu am schimbat numere, doar proprietarul.
Mi s-a dat dovada pe o perioada de 15 zile, si au zis ca talonul ajunge in 15 zile acasa, si tot in 15 zile expira si dovada.
Talonul inca n-a ajums, si probabil ca n-o sa ajunga nici pana pe 15.03. Cum procedez in cazul asta?
Multumesc
N-am citit tot ce s-a postat dar adeverinta aia se poate prelungi la politie ( ti-o face pe loc la ghiseul eliberari acte deci nu stai la coada ) . Ti-o prelungeste cu inca 15 zile dar talonul va veni in aceeasi zi sau a doua zi . Eu asa am patit ...

#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Dacă nu-ți vine probabil poți solicita o nouă dovadă. Așa ar fi normal, că doar nu e vina ta.

#25
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 adrianm, on 13 martie 2017 - 23:54, said:

Dacă nu vine talonul te înscrii în audienţă la comandantul poliţiei şi ceri o soluţie.
  Siiigur ca da.
   Pana te programezi, pana vine audienta, ce faci cu masina  ?
  Si nici un sef judetean n-o sa-ti dea o solutie, el nu este de capul sau si nu-i stapanul strazilor. Cum sa-ti dea  tie, Popescu de la Afumati  , solutie personala ? Afli de la politistul local care sta  la intrare acelasi lucru.
Solutia, ordinul, dispozitia in legatura cu aceasta anomalie se dicteaza de la MI. Unitar. Pe Tara, pentru toate judetele.
Dar asta nu s-a facut, din pacate.  Si sa nu uitam ca Inmatricularile apartin de Prefecturi.

 caiuscorneliu, on 13 martie 2017 - 23:56, said:

Dacă nu-ți vine probabil poți solicita o nouă dovadă. Așa ar fi normal, că doar nu e vina ta.
  Am scris despre asta mai sus.
   Nu ti se da o alta dovada, nu ti se prelungeste cea pe care o ai.
   Dar timpul mort (in cazul meu) a fost de doar doua zile.
In care am circulat.

Edited by Topp, 14 March 2017 - 00:14.


#26
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
În cazul ăsta nu există decât soluția să aștepte. Și dacă din cauza așteptării a fost prejudiciat în vreun fel să se adreseze instanței. Nu văd altă rezolvare. Singura normală ar fi fost aia să-i prelungească dovada, că nu-i durea mâna. Dar dacă spui că știi sigur că nu se poate, ceea ce nu mă miră într-o țară de rahat ca asta, nu mai e nimic de făcut.

#27
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005

 Topp, on 14 martie 2017 - 00:06, said:

  Siiigur ca da.
   Pana te programezi, pana vine audienta, ce faci cu masina  ?
  Si nici un sef judetean n-o sa-ti dea o solutie, el nu este de capul sau si nu-i stapanul strazilor. Cum sa-ti dea  tie, Popescu de la Afumati  , solutie personala ?
Solutia, ordinul, dispozitia in legatura cu aceasta anomalie se dicteaza de la MI. Unitar. Pe Tara, pentru toate judetele.
Dar asta nu s-a facut, din pacate.  Si sa nu uitam ca Inmatricularile apartin de Prefecturi.
Poate nu am fost clar: întâi ai răbdare, poate vine talonul şi te agiţi degeaba. Dacă nu vine, prelungeşti dovada, la ghişeu. Dacă eşti refuzat abia atunci ceri audienţă.
Situaţia nu e aceeaşi peste tot, tu te duci la şeful de la înmatriculări unde ai dosarul nu la "şef judeţean"
Pe bune, vb de parcă nici nu ai avea permis
Uită de maşină dacă nu ai dovadă în valabilitate=dosar penal
@ caiuscorneliu Nu are cum să-i prelungească o dovadă care nu a expirat. Expiră pe 15 03

Edited by adrianm, 14 March 2017 - 00:19.


#28
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 adrianm, on 14 martie 2017 - 00:19, said:

Poate nu am fost clar: întâi ai răbdare, poate vine talonul şi te agiţi degeaba. Dacă nu vine, prelungeşti dovada, la ghişeu. Dacă eşti refuzat abia atunci ceri audienţă.
Situaţia nu e aceeaşi peste tot, tu te duci la şeful de la înmatriculări unde ai dosarul nu la "şef judeţean"
Pe bune, vb de parcă nici nu ai avea permis
Uită de maşină dacă nu ai dovadă în valabilitate=dosar penal
@ caiuscorneliu Nu are cum să-i prelungească o dovadă care nu a expirat. Expiră pe 15 03
  D-le!
Am scris clar ca exista intarzieri in toata Tara.  Personal, ma indoiesc de faptul ca un politist s-ar lua de acest aspect.
   Ei stiu ca nu e vina conducatorului auto. Dar n-o sa va spuna asta.
   Initiatorul intreaba clar ceva.
   Dovada nu se prelungeste.
In realitate, vei astepta cateva zile daca esti fricos.
   Daca stapanesti, daca intelegi ce se intampla, circuli fara stres.
N-ai decat sa treci tu prin etapele alea pe care le expui,  cu banii dati Statului, cu dreptatea in mana.
  Eu am circulat cu dovada expirata doua zile, pana  am primit prin PrioriPost Certificatul de Inmatriculare.
Si ce-i aia ,,talon'' ? Ai citit ce scrie pe acel document ?
Faceti cum vreti. Fiecare cum gandeste asa  traieste.

Edited by Topp, 14 March 2017 - 01:06.


#29
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005

 Topp, on 14 martie 2017 - 00:47, said:

  D-le!
Am scris clar ca exista intarzieri in toata Tara.  Personal, ma indoiesc de faptul ca un politist s-ar lua de acest aspect.
   Ei stiu ca nu e vina conducatorului auto. Dar n-o sa va spuna asta.
   Initiatorul intreaba clar ceva.
   Dovada nu se prelungeste.
In realitate, vei astepta cateva zile daca esti fricos.
   Daca stapanesti, daca intelegi ce se intampla, circuli fara stres.
N-ai decat sa treci tu prin etapele alea pe care le expui,  cu banii dati Statului, cu dreptatea in mana.
  Eu am circulat cu dovada expirata doua zile, pana  am primit prin PrioriPost Certificatul de Inmatriculare.
Faceti cum vreti. Fiecare cum gandeste asa  traieste.
Dovada se prelungeşte cu încă 15 zile la ghişeu sau cu audienţă la comandant

Edited by Dany_Darke, 14 March 2017 - 05:36.


#30
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Topp, on 14 martie 2017 - 00:12, said:

   Nu ti se da o alta dovada, nu ti se prelungeste cea pe care o ai.
   Dar timpul mort (in cazul meu) a fost de doar doua zile.
In care am circulat.
Ti se prelungeste cu 15 zile .

Edited by Dany_Darke, 14 March 2017 - 05:33.


#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 rumlegok, on 13 martie 2017 - 21:22, said:


Eu stiu pe cineva care a cumparat in trecut o masina inmatriculata deja (taxa platita), a schimbat si numerele si pe certificat au trecut cu pixul, stampilat si semnat si aia a fost. Nu au emis altul. Am inteles ca e o practica destul de comuna... cred ca e masura de cost reduction la DRPCIV Posted Image

Hai bre,ne lasi?
Am trecut demult de faza gradinitei,ce povesti indrugi acolo?

initiator
Ai dreptate sa circuli,ai platit,nu-i vina ta,etc.,etc.,
Da-n lege scrie clar ca se sanctioneaza faptul ca nu prezinti,la cerere,actele tale sau ale masinii.Este vorba de contraventie.Ca ajungi apoi in instanta,este subinteles.
Sfatul meu este sa mai astepti cateva zile, ca n-o fi foc.

#32
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011

 Topp, on 13 martie 2017 - 22:04, said:

Incetisor.  Nu inteleg nimic din fraza ta.  
Ce sa lucrez, ce despagubiri ? Ce legatura are aia cu Prefectura ? Ca tot veni vorba, inmatricularile tin de Prefectura.
Si cat de multe prostii scriu ?
   Si ma spune-ne:  de ce n-am voie sa circul in speta data ?  Eu am circulat.  Reclama-ma .
  Daca cei de la inmatriculari imi trimit Certificatul  de Inmatriculare peste o luna ?
  Dovada au spus ca n-o pot prelungi cu o stampila. Deci: daca primesc Certificatul peste o luna, doua ?
  In ce consta vina mea si in ce consta prostiile ?
Daca este situatia ca "talonul" nu mai poate fi eliberat repede, descoperindu-se intre timp o neregula ce trebuie rezolvata (atentionare care va apare probabil mai tarziu) si termenul adeverintei este expirat, crezi ca dupa acest termen esti in legalitate daca circuli?
Este mai complicat de mers la politie cu o solicitare scrisa si de lamurit situatia decat de pierdut timpul pe forum?
Daca esti in legalitate de a circula, actele "vorbeste".

Edited by Suno, 14 March 2017 - 16:29.


#33
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
ce va mai place sa va complicati.....

Daca n-ajunge acasa pana maine, circul lejer asa. Ma opreste politia, le explic si trec peste.
multumesc

#34
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 TheRipper, on 14 martie 2017 - 17:52, said:

ce va mai place sa va complicati.....

Daca n-ajunge acasa pana maine, circul lejer asa. Ma opreste politia, le explic si trec peste.
multumesc
Treci peste ce ?! Iti da nenea politaiu o amenda de-ti trece tie, sa circuli fara acte !
Doamne fereste de un accident cu masina ca e caz de parnaie, dar treci tu peste vreo 2-3 ani cat o sa primesti !

Edited by Baxon, 14 March 2017 - 17:56.


#35
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 Baxon, on 14 martie 2017 - 17:55, said:

Treci peste ce ?! Iti da nenea politaiu o amenda de-ti trece tie, sa circuli fara acte !
Doamne fereste de un accident cu masina ca e caz de parnaie, dar treci tu peste vreo 2-3 ani cat o sa primesti !
sa stai cu cu morcovu'n...., sau cu masina acasa pentru greseala sau incompetenta lor.
eu imi platesc darile la stat, platesc asigurare pe x zile, merg cu masina. Cine imi deconteaza zilele de asigurare pentru cat tin masina pe tusa din prostia lor?

#36
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

 TheRipper, on 14 martie 2017 - 18:15, said:

sa stai cu cu morcovu'n...., sau cu masina acasa pentru greseala sau incompetenta lor.
eu imi platesc darile la stat, platesc asigurare pe x zile, merg cu masina. Cine imi deconteaza zilele de asigurare pentru cat tin masina pe tusa din prostia lor?
Scorul este in favoarea celor care spun sa mergi pe jos 1-2 zile. Dar alegi sa nu le urmezi sfatul. In cazul asta, de ce ai mai deschis topicul? Sunt doar curios, nu te blamez, pana la urma fiecare face ce vrea pe raspunderea lui.
Hai sa punem pariu ca maine primesti talonul, daca nu cumva stai intr-un loc in care ajunge mai greu posta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate