Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Trandafiri din comert plantati in curte prin ce metoda?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

 mihaiduban, on 08 martie 2017 - 20:55, said:

Ma da chitros mai esti!!!
Nu te-nduri de 10 lei pentru sotie !!!
ONTOPIC:
Ia niste coaja de salcie (coaja sau crengute rupte marunt ) si fierbele in apa ...Cu apa aceia uda ce vrei sa "se prinda" in cazul tau trandafirii dar poa' sa fie si castraveti !
Ajuta mult "potinea "asta!
* Nu te superi ca te-am facut chitros?
era o gluma Posted Image
inseamna ca esti varu lu andrei duban

care e diferenta intre butasii care se vand pe olx la 2,5 dar sunt cu radacini fara acel strat de protectie???

#20
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Eu am bagat trandafirul intr-o banana. La capatul care l-am bagat in borcanul cu apa, am decojit banana putin.

Edited by cataspo, 09 March 2017 - 08:10.


#21
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Si dupa ce l-ai bagat in banana, ce s-a intamplat?

Asa, il poti pune si intr-un castron cu orez cu lapte sau in oala cu ciorba. Finalitatea, fiind...?

#22
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 -Diana-, on 09 martie 2017 - 09:24, said:

Si dupa ce l-ai bagat in banana, ce s-a intamplat?

Asa, il poti pune si intr-un castron cu orez cu lapte sau in oala cu ciorba. Finalitatea, fiind...?
L-am bagat acum dimineata, dupa ce am citit de trandafir&cartof.

#23
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Noi romanii asa suntem ca si colegul de sus MISTO de 2 lei. Daca ne documentam pe net si vedem metode de inmultire a trandafirilor si cineva le promoveaza....nu cred ca o face degeaba...
Am hotarat sa fac acest experiment deoarece e mult mai rapid decat clasica sticla de plastic...
Aveti atasat 12 ghivece cu 12 fire de trandafir taiate de la un trandafir tanar din curte. Pana aici e limpede.
Aceste ramuri sunt ramuri care au muguri(foarte important).
Clar si pana aici.
Acum aceste 12 ramuri le-am introdus in cartof si cartoful in ghiveci, chiar am pus si 2 ramuri intersectate din cate vedeti...Ghivecele stau afara pe o masa la peste 5 grade doar e 11.03.2017..Vor fi udate atat de ploaie cat si de mine de 2 ori pe saptamana.
Vom vorbi peste o luna adica pe 11.04.2017 vreau sa mananc CACAT pana la capat. De ce spun asta..????Pentru ca totusi am incredere in experimentul celor care au postat pe youtube asa ceva.
Concluzie : Daca aceste 12 ghivece fac frunze atunci pot sa spun ca toti ceilalti care ati facut misto ATI MANCAT CACAT . e ok??

Attached Files


Edited by claudiu2012, 11 March 2017 - 15:55.


#24
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Am vrut sa intervin de la inceput da` m-am abtinut! ... m-ai bagat in ceata cu intrebarea asta:

 claudiu2012, on 08 martie 2017 - 18:59, said:

cum il bag in pamant? ii tai floarea si cu baza sau cu partea unde am taiat floarea??

Intrebarea ta este echivalenta cu asta: cum plantez un pom fructifer? cu radacinile in sus si
cu ramurile in groapa? ... am inteles ca esti amator dar ar trebui sa stii ca butasul (confectionat
din trandafirul cumparat) are polaritate.

Poti sa incerci asa: faci butasi de 4-5 ochiuri ... 2-3 frunze bazale pe rupi si lasi 2 frunze spre capatul
apical ... poti trata cu substante rizogene: Radistim, apa de salcie, turba, etc ... plantezi si acoperi
butasul plantat: sa nu se deshidrateze de la vant si soare ... nu deranjezi butasul vreo doi ani!
Eu am inradacinat butasi de trandafiri ... nu e o noutate.
Vezi ca primele frunze de sub floare sunt frunze false si nu ai muguri de vegetatie.
Daca ai gradina curata (de boli), daca ai vecini harnici (care mai fac tratamente prin gradina lor) si daca
nu ai norocul unei ierni f geroase te poti bucura 3-4 ani de trandafirul asta ... ei nu duc prea bine pe radacina
proprie si sunt sensibili la boli si conditii grele ... de obicei se altoiesc pe maces (la nivelul coletului, nu mai sus).
Ce zici: nu-s prea multi de daca? ... merita sa dai 5-10 ron pe o planta deja altoita?

 claudiu2012, on 08 martie 2017 - 18:50, said:

..... dupa ce face radacinile alea albe il bag in pamant dar trebe sa indepartez cartoful...sper ca radacinile sa fie ale trandafirului si nu ale cartofului:))))

Radacinile vor fi ale cartofului ... trandafirul genereaza mai greu radacini!
Mai sunt si alte metode de crestere a suprafetei calusului dar nu intru in detalii ... nu vreau sa intri tu in ceata!

 claudiu2012, on 11 martie 2017 - 15:50, said:

Daca aceste 12 ghivece fac frunze atunci pot sa spun ca toti ceilalti care ati facut misto ATI MANCAT CACAT . e ok??

Nu e ok!
Daca ai caldura butasii vor genera lastari care sunt alimentati din seva ramasa in butas ... poti sa ai chiar 4 frunze
crescute numai din seva aia! ... la nivelul de amatori trebuie sa-i lasi pe loc doi ani ... profesionistii au instalatii
de caldura, umidificare, lumina ... nu se justifica la tine costul acestor instalatii!

Numai bine!

#25
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Imi vine sa rad cand aud unii experti ca nu e bine sa cumperi butasi de trandafiri inmuguriti. I-am luat in noiembrie 2016 inmuguriti si plantati tot in noiembrie pe ploaie si la circa 15 grade. Au trecut iarna si au murit 3 din 50.....drept urmare nu mai cred nimic pana nu plantez eu.....atasat poze la fiecare trandafir pe care l-am plantat....cei cu frunze au trecut peste iarna....ceilalti sunt plantati acum in martie.

84 trandafiri plantati ......

Attached Files


Edited by claudiu2012, 14 March 2017 - 19:07.


#26
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 claudiu2012, on 14 martie 2017 - 19:06, said:

Imi vine sa rad cand aud unii experti ca nu e bine sa cumperi butasi de trandafiri inmuguriti.

De prins se prind! ...
Ideea de a-i planta prin gazon (asa am impresia eu, sper sa gresesc) nu e prea buna: va fi greu
de tuns iarba pe langa ei, iarba va invada spatiul alocat trandafirului ...
Baiul cel mare este nivelul de plantare: nu ai respectat nivelul din pepiniera (se observa usor nivelul la care
a stat planta ingropata in pepiniera) ... cu alte cuvinte punctul de altoire este ingropat si nu e bine! ... asta daca
sunt trandafiri altoiti!

 claudiu2012, on 14 martie 2017 - 19:06, said:

84 trandafiri plantati ......

Da` stiu ca ai rabdare si ambitz! Posted Image ... nu am numarat daca-s 84 de poze dar te cred!

Numai bine!

#27
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

 danutz_2009, on 15 martie 2017 - 00:24, said:

De prins se prind! ...
Ideea de a-i planta prin gazon (asa am impresia eu, sper sa gresesc) nu e prea buna: va fi greu
de tuns iarba pe langa ei, iarba va invada spatiul alocat trandafirului ...
Baiul cel mare este nivelul de plantare: nu ai respectat nivelul din pepiniera (se observa usor nivelul la care
a stat planta ingropata in pepiniera) ... cu alte cuvinte punctul de altoire este ingropat si nu e bine! ... asta daca
sunt trandafiri altoiti!



Da` stiu ca ai rabdare si ambitz! Posted Image ... nu am numarat daca-s 84 de poze dar te cred!

Numai bine!

sunt cei din PRAKTIKER la 5 lei butasul....cred ca nu sunt altoiti.

#28
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
5 ron la un mare market = trandafiri altoitit!
Chiar vreau sa ajung pe acolo zilele astea ... cu alte treburi ... daca imi amintesc trec si pe la gradina ... ochiul
meu va decide daca-s altoiti! Posted Image

Pentru toata lumea: trebuie sa se respecte nivelul de plantare cu cel din pepiniera!
Punctul de altoire este incompatibil cu umiditatea: se planteaza deasupra solului ... batranii din bransa
recomanda sa fie spre sus ... musai la aer ... nu-i mare bai daca nu-i spre sud da` trebuie sa nu fie ingropat!

#29
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Eu nu inteleg de ce ai deturnat tema principala a topicului, supravietuirea firului de trandafir in cuantum de 10 lei, la plantarea butasilor in cartofi.

Ne faci lectii de botanica cu butasii aia, cand ne intrebasei altceva.

#30
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
acum e problema cu gazonul care a invadat spatiul din  jurul trandafirului...am reusit sa tai dar f greu...imi trebuie un trimmer electric de mana micut sa tai in jurul lor ....stiti unde s-ar gasi?

in total am 154 de trandafiri :)))))))

Edited by claudiu2012, 15 April 2017 - 10:56.


#31
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Eu am prins si din fir, si am pus si cumparati din hypermarket in gradina, acum cativa ani. Au fost cam pricajiti toti. NU am folosit niciun cartof. Nu mai sunt pt ca a trecut o echipa de la primarie sa faca curat primavara si i-a sapat pana i-a terminat.

#32
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
pai trebuie sa te ocupi de ei ....in speta eu ii ud de 2 ori pe zi am luat din Dedeman Praktiker Bricodepot si Agroland. S-au prins majoritatea....dar greul mare este la plantare.......

Operatiuni:

Plantarea teahibrizilor

a.Loc insorit
b.Distanta dintre ei de minim 40 cm
c.Groapa 40 cm adancime si 40 cm latime
d.Aranjament cromatic(cum va arata gradina in viitor)
e.Plantarea gazonului

Eu am procedat la saparea unei gropi de 50 cm pe un diametru de 20 cm cu un burghiu manual...si a fost super ok..
aici e munca grea .......dupa care am umplut groapa integral cu apa.....dupa care am luat compostul din ambalajul trandafirului si l-am aruncat in groapa cu apa dupa care...am desfacut radacinile si le-am taiat la maxim 20 cm dupa care...l-am introdus in acea groapa cu apa si am turnat pamantul din sapatura peste el pana la jumatate cat sa acopar radacinile...altoiul l-am bagat circa 2 3 cm in pamant am mai turnat apa o data si pe urma iar pamant pana la nivelul solului si asta e tot urmand sa calci in jurul lui pt batatorire,..

#33
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 claudiu2012, on 15 aprilie 2017 - 10:55, said:

acum e problema cu gazonul care a invadat spatiul din  jurul trandafirului...am reusit sa tai dar f greu...

Te-am avertizat dar nu ai luat masuri:

 danutz_2009, on 15 martie 2017 - 00:24, said:

Ideea de a-i planta prin gazon (asa am impresia eu, sper sa gresesc) nu e prea buna: va fi greu
de tuns iarba pe langa ei, iarba va invada spatiul alocat trandafirului ...

Inteleg ca ai gresit la plantare (poate nu te-ai informat) da` asta nu-ti da dreptul sa-i inveti si
pe altii la prostii:

 claudiu2012, on 16 aprilie 2017 - 10:43, said:

Eu am procedat la saparea unei gropi ... altoiul l-am bagat circa 2 3 cm in pamant am mai turnat apa o data si pe urma iar pamant pana la nivelul solului si asta e tot urmand sa calci in jurul lui pt batatorire,..

Doar ti-am zis:

 danutz_2009, on 15 martie 2017 - 23:25, said:

.... trebuie sa se respecte nivelul de plantare cu cel din pepiniera!
Punctul de altoire este incompatibil cu umiditatea: se planteaza deasupra solului ...

PS: Paste fericit pentru toti colegii!

#34
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Eu am cumparat din hornbach un ghiveci mic cu o tufa de trandafiri(inalta de cam 20cm si formata din patru fire) cu  doar 12 lei.
Ajuns acasa am mutat tufa de trandafiri intr-un ghiveci mai mare si am pus-o in curte.
In doua saptamani s-a dublat marimea tufei si infloreste ca nebuna.
Azi am mai luat trei tufe si le-am pus in curte direct in pamant.

Edited by owl1960, 06 May 2017 - 21:24.


#35
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
De când am văzut cât de bine le merge la trandafirii de 12 lei le-am cumpărat la toate vecinele câte unul și le-am făcut cadou.
Bineînțeles am mutat trandafirii în alte ghivece mai mari.
Toți trandafirii infloresc ca nebunii la foc automat.
Dacă rezistă și peste iarnă la anul numai pun flori de o vară și pun doar trandafiri.

#36
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 03.08.2004

 claudiu2012, on 11 martie 2017 - 15:50, said:

...
Vom vorbi peste o luna adica pe 11.04.2017 vreau sa mananc CACAT pana la capat. De ce spun asta..????Pentru ca totusi am incredere in experimentul celor care au postat pe youtube asa ceva.
Concluzie : Daca aceste 12 ghivece fac frunze atunci pot sa spun ca toti ceilalti care ati facut misto ATI MANCAT CACAT . e ok??

Cum a decurs experimentul?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate