Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Trandafiri din comert plantati in curte prin ce metoda?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Buna ziua,
Ce facem cu trandafirii cumparati de 8 martie pentru sotii? Cum ii plantam in gradina astfel incat sa infloreasca in iunie iulie?
Multumesc.

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Ce fel de trandafiri, in primul rand?
Pt ca sunt mai multe tipuri, nu toti pot fi plantati.

Butasi, ghiveci, fir...?

Si de ce vrei/cum sa infloreasca fix in iulie?Posted Image

#3
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
pai fir de trandafir cu o floare si n frunze de 40 de cm lungime
am vazut un experiment cu cartoful...sapi o groapa pui nisip fin si apoi pui un cartof in care dai o gaura si tai firul de la mugur si ingropi cartoful cu tot cu fir dar mi se par ....
unii spun ca daca ai apa in borcan si cartoful in apa din borcan si firul in cartof iese....o crestere rapida.....il dau cu CLONEX nu stiu ce e aia...o solutie ...

de ce spun asta din cauza costurilor...

cum sa dai 10 lei pe un fir de trandafir cu o floare si pe un butas cu 5 ramuri 5 lei??? nu e absurd???

macar sa il prind si pe ala de 10 lei cumva...sa se prinda in pamant

Attached Files


Edited by claudiu2012, 08 March 2017 - 18:36.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Nu se prind.

Trandafirii nu au existat - sunt o inventive a omului. Singura solutie ca sa ai trandafiri e sa ii altoiesti pe maces.
Ce ai tu, floarea, nu poate fi folosita nici ptr altoit.

#5
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
deci tot butas cumpar?

#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Da, tot butasi cumperi, gasesti cu 5-10 lei la Carrefour, de care vrei, cataratori, necataratori, de dulceata, etc.

Astia la fir NU se prind, daca vrei sa ii valorifici cumva, apuca-te de un ierbar, mare lucru nu poti face cu ei dupa ce se ofilesc. :D

Data viitoare, asculta-mi sfatul si cumpara-i ghivece cu flori, nu din astea repede muritoare. Al meu imi aduce ghivece cu orhidee (am deja 11 bucati), am orhidee inflorite de ex, din octombrie, au flori si acum.

#7
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Înmulțire trandafirilor, cu ajutorul butașilor este usoara...secretul reusitei... sunt cartofi! Înainte de plantarea butașilor, împinge capătul de jos al butasului într-un cartof obisnuit. Cartoful pastreaza umezeala constanta in jurul butașilor, pana ce acestia se dezvolta radacini. Pare o nebunie... dar toti trandafirii din gradina i-am obtinut folosind metoda aceasta, deci este o dovadă că funcționează. Încercați si voi și să ne spuneti cum v-ati descurcat."

pai si asta mananca rahat???
http://livegreen4eve...orul-cartofilor

ca firul ala sa iasa e bine ce zice nenea...pastreaza umezeala asa este.....si daca tii cartoful ala intr-un borcan cu apa e bestial ies radacinile in borcan iata atasament
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z6ih05P1wPw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files

  • Attached File  1.png   1.55MB   19 downloads
  • Attached File  2.png   1.69MB   18 downloads

Edited by claudiu2012, 08 March 2017 - 18:50.


#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Eu i-am tot luat soacra-mii butasi destui, ba pe unii i-am plimbat o luna intreaga in portbagaj, pana am ajuns la ea si nu s-a folosit de niciun cartof, direct in pamant, acoperiti ce-i drept de un mic coviltir/solar improvizat.
Si s-au prins deja.

#9
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
e vorba ca se dezvolta radacini prin cartoful asta si explicatia este logica....si uite cum stau in borcanul ala si ce radacini albe a facut o sa incerc chestia asta nu pierd nimic..... dupa ce face radacinile alea albe il bag in pamant dar trebe sa indepartez cartoful...sper ca radacinile sa fie ale trandafirului si nu ale cartofului:))))

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cartoful are doar rol de rezervor de apa. Poti sa ii pui in pamant cu tot cu cartof.

#11
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Bagat in pamant si pus o sticla de plastic taiata peste el.

http://hobbygradina....3222_resize.JPG

Doar butasi.

Edited by A-d-r-i-a-n, 08 March 2017 - 18:59.


#12
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View PostA-d-r-i-a-n, on 08 martie 2017 - 18:55, said:

Bagat in pamant si pus o sticla de plastic taiata peste el.
cum il bag in pamant? ii tai floarea si cu baza sau cu partea unde am taiat floarea??sticla peste el? de ce nu il las in aer liber ca nu mai e iarna?

View PostPoeOvidiu, on 08 martie 2017 - 18:55, said:

Cartoful are doar rol de rezervor de apa. Poti sa ii pui in pamant cu tot cu cartof.
da si e ok dar daca il las cu tot cu cartof in pamant nu risca sa se infecteze sau sa moara mai tarziu??? adica cartoful ala putrezeste la un moment dat si radacinile trandafirului la fel? sau ma insel?

unii mai zic de turba ca are un rol benefic in cresterea rapida a trandafirilor asa e?

Edited by claudiu2012, 08 March 2017 - 19:00.


#13
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014

View Postclaudiu2012, on 08 martie 2017 - 18:59, said:

cum il bag in pamant? ii tai floarea si cu baza sau cu partea unde am taiat floarea??sticla peste el? de ce nu il las in aer liber ca nu mai e iarna?


da si e ok dar daca il las cu tot cu cartof in pamant nu risca sa se infecteze sau sa moara mai tarziu??? adica cartoful ala putrezeste la un moment dat si radacinile trandafirului la fel? sau ma insel?
Ai aici ceva informatii: http://hobbygradina....or-prin-butasi/

Afara inca nu e vara.

Apropo, cum a spus si Diana, astia la fir nu se prind.

Edited by A-d-r-i-a-n, 08 March 2017 - 19:03.


#14
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
asta cu borcanul chiar e tare....omul e inteligent ....cartoful ala retine apa e ok dar nu are apa la infinit in el si asa a pus un borcan plin si cartoful jumatate in apa din borcan adica cu baza si asa trandafirul isi ia din cartof incet incet apa....nu prea multa ca s-ar ineca daca ar sta in apa aia....deci e desteapta chestia....sunt curios ....chiar de maine ma apuc si imi pun 5 borcane cu apa si 5 cartofi cu scobitori groase puse in X sa nu cada in borcan si sa vedem daca intr-o saptamana cresc radacinile alea multe.....intrebarea e urmatoarea ....trandafirul ala are nevoie doar de apa???paman nutrienti chestii nu are nevoie???e cam suspecta treaba...

Edited by claudiu2012, 08 March 2017 - 19:05.


#15
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
in filmuletul ala nu e vorba de inradacinat trandafirii in cartof ci de a obtine lastari de batate (cartofi dulci)
nu tot ce e pe net e si adevarat. dovada:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B2iyGrvGPzY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

trandafiri taiati se prind, da nu intodeauna. am si eu un fir in gradina tot dintr-un buchet. da recunosc ca nu m-am agitat prea tare, noi nu prea primim flori taiate cadou.
da nu te costa nimic sa incerci treaba cu cartoful. numa sa nu fie trat cu ceva contra incoltirii, ca atunci sansele se diminueaza.
borcanul in cap are rol de a creea un microclimat si a impiedica deshidratarea rapida a butasului pus la prins. eu folosesc peturi de la sticlele de apa minerala si radistim pe post de hormon de inradacinare.
turba ajuta la toate plantele, in functie de compozitie poate fi un afinator de sol sau si un ingrasamint.
un mod interesant de a obtine radacini de la trandafir este sa pudrezi baza cu radistim si sa ii infasori strins in ziar ud si apoi intr-o punga de plastic si sa ii pui in camara.
butasul nu are nevoie de nutrienti pina prinde radacini, pentru ca nu are prin ce sa ii absoarba. dupa ce face radacini e alta poveste.

Edited by gomez99, 08 March 2017 - 19:13.


#16
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
eu am pus 69 de butasi in noiembrie si peste iarna am pus doar sticla fara dop.....si au murit doar 3 dar nu din cauza frigului ci din cauza mea pt ca am plantat prost....

dar de asta ce ziceti e una combinata
sticla de plastic + cartof + pamant de flori cu turba in GHIVECI...parfum....sansa de reusita in 2 luni 100% asa cred....are toate atuurile unei desvoltari rapide si armonioase

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BsdBFgtu4eU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

am si eu o intrebare care e diferenta in comert intre butasii de trandafiri de 5 lei si cei de 10 15 lei?????nu prea inteleg...cei de 10 lei sunt altoiti si ceilati cum sunt????

Edited by claudiu2012, 08 March 2017 - 19:15.


#17
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Unii miros deosebit, au culoare deosebita, altii nu. Asta e diferenta.
Mai e si chestie de vanzator.

N-ai cum sa faci firul de trandafir luat in martie sa infloreasc in iunie. Doar calea traditionala cu butasi.

Edited by SpeedDemon, 08 March 2017 - 19:35.


#18
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Ma da chitros mai esti!!!
Nu te-nduri de 10 lei pentru sotie !!!
ONTOPIC:
Ia niste coaja de salcie (coaja sau crengute rupte marunt ) si fierbele in apa ...Cu apa aceia uda ce vrei sa "se prinda" in cazul tau trandafirii dar poa' sa fie si castraveti !
Ajuta mult "potinea "asta!
* Nu te superi ca te-am facut chitros?
era o gluma :)

Edited by mihaiduban, 08 March 2017 - 20:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate