Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Scaun auto copil

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Eu am pentru cea mica unul d-asta: http://www.kinderkra...36kg-p-958.html
Cand e sa doarma, doarme fara nicio problema.

#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Interesant. Se înclină?
M-am uitat și de cel Be Safe. 1600 lei. Scump.

Ai vreo poză cu el în mașină?
Mulțumesc!

#21
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Noi avem un recaro young sport, se inclina foarte putin si greu. Nu are isofix pentru ca nu are masina sistemul de prindere. A fost peste 1000 lei cand l-am luat. Insa e facut foarte bine si solid. centura in 5 puncte si foarte multe reglaje
Maine vine curierul cu al doilea, Sparco F1000K. Tot fara isofix, pentru a doua masina.

Daca vrei cu isofix, prima data fii sigur ca are masina ta asa ceva. Apoi intri si emag sau alte magazine online si ai filtre de cautare. Alege ceva care sa aiba materiale care sa permita respiratia pielii.

#22
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

View PostYOUR_GOD, on 08 martie 2017 - 11:30, said:

Interesant. Se înclină?

Ai vreo poză cu el în mașină?
Mulțumesc!
Parca se poate regla insa destul de putin.
Attached File  IMG-20170124-WA0000.jpg   84K   66 downloads

#23
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
daca tot vrei isofix, cauta sa aiba si top tether (pt prindere de spatele banchetei, skoda are asa ceva, ai sa vezi in bancheta 2 bare micute metalice in dreptul fiecarul loc cu isofix).
Eu am luat de la Joie scaun (din pacate nu au cu isofix pt varste asa mici, cel putin nu la emag) ce il am de 3 ani de acum. Cand am cautat pe piata urmatoarele lucruri le-am urmarit: cat mai sigur posibil in buget. Cu timpul am descoperit si restul lucrurilor ce conteaza:
1. prinderea copilului sa fie cu centura in 5 pct obligatoriu
2. sistemul de prindere sa fie usor de strans (atunci cand pui copilul si tragi sa strangi centurile sa fie usor de facut cu o mana, daca merge greu fara el, e clar ca va fi un chin cand vrei sa strangi repede.
3. Sa fie usor dehusabil si de spalat. Mai ales ca vrei sa il tii o perioada mai lunga, copii il murdaresc repede si va fi plin de firmituri, recomand o culoare ce rezista bine la jeg, nu maro, rosu etc.
4. sa aiba sustinere/protectie laterale ok si moi, trebuie sa tii cont ca poate vrei sa mergi un drum mai lung de cateva ore. Multe din scaunele low cost au sezutul tare, spatarul tare si forma scaunului ce vine sub picioare aiurea configurate. Cauta unul profilat anatomic. Pozitia copilului e in plina formare si vrei sa creasca drept....
5. Calitatea husei conteaza, tu vrei scaunul acela pentru urmatorii 7 ani.... o husa de proasta calitate dupa 1-2 ani se scamoseaza si apoi se subtiaza/rupe.


Dpmdv la 400 de lei iei numai petarde (noi). Daca asta e bugetul cauta sa iti cumperi SH de la firme cunoscute (britax, chicco, Peg Perego, Cybex, BeSafe etc). Tine cont ca o firma buna nu va oferi 9-36kg pt ca nu pot asigura un grad suficient de siguranta, majoritatea sunt 9-18KG (ceea ce inseamna oricum vreo 3-4 ani de utilizare).

Daca ar fi sa aleg inca odata pe o perioada asa indelungata si masina ar avea isofix asta as lua:
http://www.emag.ro/s...t/pd/DPWL3MBBM/ - stiu ca e mai scump dar tine cont ca tu vrei ca urmatorii 11 ani copilul tau sa ii petreaca in scaunul acesta! Iar in primii 4 ani el isi formeaza corpul cel mai mult:) + siguranta!

https://www.adac.de/...indersitz-test/
http://cybex-online....r/autobild.html


Sau asta ar fi de preferat - 700 de lei
http://www.upcar.ro/...source=price-ro
a fost si la emag pe site pana la finalul anului trecut acuma nu mai este vad, dar la acelasi pret.

e si in lista de la adac
https://www.adac.de/...ofix)&ergo=True
(google translate ca nu au in engleza site-ul, dar il recomanda)

Cand a trebuit sa aleg la mine masina initiala nu avea isofix acum 3 ani, asa incat am luat asta:
http://www.emag.ro/s...0/pd/D55KP7BBM/ - numai ca pe atunci era 700 redus de la 800 Posted Image)

Daca nu permite bugetul cauta SH unul din modelele cu + din lista adac (respectiv firmele de top - britax, be safe, chicco etc)

Edited by t-balt, 08 March 2017 - 15:00.


#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Cel de la Cybex, văd că are priderea în 3 puncte. Este OK așa?

#25
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
e tehnologie noua. Inainte se folosea prindere in 5 pct a scaunului. Acuma se foloseste centura masinii care trece peste scaun/prin partea aceea frontala ce tine copilul in scaun (inlocuieste centurile scaunului) - Scutul (shield), iar cand creste si nu se mai foloseste scutul acela din fata, se utilizeaza direct centura masinii. Deci e ok.

Ambele scaune au reviewe-uri foarte bune, si Cybex-ul si Joie, deci poti economisi 200 de lei daca vrei luand al doilea. dupa 3 ani scaunul se comporta foarte bine la utilizare zilnica intensa (dus si intors in fiecare zi la gradinita + drumuri lungi intre 4-7 ore cam de 4-5 ori pe an)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8jwVS23eIJk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ca sa iti faci o idee


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VRSshkCe7tU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - joie

Edited by t-balt, 08 March 2017 - 16:41.


#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Stiu ca par ignorant, dar cum sta copilul ca-n menghina in aceste scaune, lipit de pernuta din fata, de spatarul din spate?
Adica, aceepta cei mici sa stea asa?
Ma gandesc ca vara, masina calda, pana o racoresti, il ia cu rau in scaun. Sau, nu stiu, o racesti inainte sa intre copilul in masina. Cred ca sunt sigure, dar confortul?

#27
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Nu am modelul acesta nou din pacate. Nu vad de ce i-ar lua cu rau, dar intrebarile tale sunt bune. Ma gandesc ca s-au gandit astia la problema aceasta. Ideea e ca copilul oricum sta in spate prins bine cu centura si nu prea se poate apleca. Modelul acesta nou ar trebui sa ii permita mai multa miscare in fata, sa se aplece. La picioare mi se pare mai putina libertate.

Ideal ar fi sa vezi sistemul acesta la un magazin si sa il testezi pe copil. In al doilea link ai vazut ca intrase un copil de 4 ani si era prins cu sistemul acesta deci avea spatiu suficient.

#28
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postt-balt, on 08 martie 2017 - 18:04, said:

Tocmai de aceea am intrebat. Acel copil statea ca-n menghina in scaunel, asa parea.

Edited by YOUR_GOD, 08 March 2017 - 18:12.


#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Am renuntat la 9-36. Acum caut 9-18/25.
Mai aveti idei?

#30
cris.g

cris.g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 11.01.2007
Foarte bine a punctat colegul t-balt ce trebuie avut in vedere, si inca o data zic si eu - obligatoriu top-tether.
Vin si eu cu o idee care ar putea sa-ti fie de folos: cand te hotarasti la ceva cauta-l si pe amazon, noi l-am luat de pe amazon.de si a fost cu ~300 de lei mai ieftin decat cel mai ieftin pe care il gasisem in Ro, si adus acasa de curier (livrarea inclusa).
Noi avem Britax Römer Duo plus (grupa 9-18kg), poti sa-i arunci o privire. Se prinde usor, are 3 pozitii de inclinare, se scoate / pune foarte usor husa, tetiera / prinderile centurilor se regleaza pe inaltime (presupun ca la toate de fapt), are review-uri destul de bune. Ce ne-a mai placut este faptul ca nu are sezutul foarte lung si ca aparatorile din dreptul capului permit copilului sa vada afara, la unele sunt foarte pronuntate si nu mai poate vedea mare lucru. Il are de la 10 luni iar acum are deja 4 ani si cred ca o sa-l mai foloseasca cel putin 1-2 ani, pentru ca nu cred sa ajunga prea curand la 18kg. :) S-a inteles perfect din prima cu el, evident asta nu inseamna ca altul nu i-ar fi placut la fel de mult.

#31
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,527
  • Înscris: 30.10.2003

View PostYOUR_GOD, on 08 martie 2017 - 17:58, said:

Adica, aceepta cei mici sa stea asa?
Da, eu am avut asa ceva si l-am folosit peste un an. Copilul are loc destul sa se desfasoare. Numai ca al meu a crescut repede si am luat altul.

#32
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
In weekend fac shopping si m-am decis sa merg in magazine fizice. Wish me luck! ;)

#33
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
vezi ca intre 16 si 19 martie e BabyExpo la Sala Polivalenta (in Bucuresti). Cred ca-i cel mai potrivit loc in care sa te duci, ar trebui sa fie o multime de expozanti cu scaune auto pe care sa le poti inspecta.

#34
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Your god ,in calitae de posesor de todler , iti recomand firma Bertoni, neaparat cu Inclinare pentru somn .

Material de calitate, oricum bebe nu sta mai mult de 2 ore in scaun nici sa-l bati, confortabil si se inclina pe mai multe pozitii pentru dormit . Se prinde si isofix si cu centuri normale. Am dat la oferta 370 lei la emag,acum ma gandesc ca e putin peste 400 .

Nu investi in nu stiu ce ozn-uri de scaune in care bebe va sta doar foarte putin pe zi si o perioada relativ scurta de timp.

Al meu poate sustine bebe pana pe la 24 sau 28 kg,ceva asemnator.

Coloare maro inchi cu bej, chiar elegant dar si suportabil la murdarie !

spor

#35
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

View PostYOUR_GOD, on 08 martie 2017 - 18:10, said:

Tocmai de aceea am intrebat. Acel copil statea ca-n menghina in scaunel, asa parea.
am eu cybex plalas 2fix.
Am tinut pernuta in fata pana la 3 ani si 6 luni. Pana pe la 3 ani ii puneam pernuta mereu, dupa o mai puneam doar la drumurile extraurbane, in Buc mergea doar cu centura. Iar in oras nu o mai puneam pentru ca dura putin mai mult.
Nu sta chiar asa chinuit cu pernuta ai in fata, gandestete ca si la cele cu prindere in 5 puncte sta lipit de scaun.
Per total, tinand cont ca il vom folosi aproape 10 ani e ok, daca imparti 1300 la 10 ani inseamna 130 pe an ceea ce e foarte putin.

#36
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Salut!
Am luat un scaunel, nu stiu ce marca. Nu are Isofix deoarece modelele cu Isofix, aveau spatarul fix. Am luat unul cu prindere de centura (o sa ma uit in manual cum trebuie sa-l prind corect, intrucat pare mai simplu decat este). Copilul sta sus in scaunel Este ok asa, sau trebuie sa stea mai jos, mai aproape de bancheta?
400 lei a costat scaunelul, cu reducere luandu-l la 330. Are culori..rezistente, copilul sta comfortabil, se inclina mult. Daca este cineva interesat, l-am luat dintr-un supermagazin. Detalii, daca doriti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate