Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Incetarea contractului de munca pe perioada determinata

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu au trimis un contract în formă fizică (pe hârtie) ci au operat într-un registru electronic ori un nou contract, ori prelungirea primului. Probabil au făcut-o ca să te forțeze să-ți închei treaba iar asta, fără supărare, mi se pare firesc.

Nu mai au ce să-ți facă dar păcat că nu lași loc de Bună ziua, mai ales că știai de condițiile lor. Teoretic dacă nu te angajezi ca gestionar de valori materiale nu ar trebui să conteze acea notă de lichidare pentru că nu va scrie că ai lipsuri în bani sau ceva de genul ăsta, însă o mențiune negativă poate lăsa o impresie proastă.

#20
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

View Postandradah, on 07 martie 2017 - 12:58, said:


Imi este teama ca nu imi vor elibera nota de lichidare ok (desi eu nu am luat documente sub semnatura, ci doar un laptoppe care intentionez sa il predau), si voi avea probleme la urmatorul angajator.

Aceasta este de fapt ingrijorarea mea..

Daca nu ai semnat de primire poti sta linistita.

#21
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Prelungirea contractului nu se face automat ci doar cu acordul scris al partilor, nu avea ce sa trimita. Il duce de nas sa incheie treaba cum vrea HR. O solutie eleganta e sa vorbesti cu directorul pentru ca pe contract e semnatura ta si a lui.

#22
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

View Postalthea, on 07 martie 2017 - 13:10, said:

Nu au trimis un contract în formă fizică (pe hârtie) ci au operat într-un registru electronic ori un nou contract, ori prelungirea primului. Probabil au făcut-o ca să te forțeze să-ți închei treaba iar asta, fără supărare, mi se pare firesc.

Nu mai au ce să-ți facă dar păcat că nu lași loc de Bună ziua, mai ales că știai de condițiile lor. Teoretic dacă nu te angajezi ca gestionar de valori materiale nu ar trebui să conteze acea notă de lichidare pentru că nu va scrie că ai lipsuri în bani sau ceva de genul ăsta, însă o mențiune negativă poate lăsa o impresie proastă.

De acord cu ce ai scris, insa, cum poate fi valorificata de fostul angajat acea nota de lichidare? La ce i-ar putea folosi sau cum l-ar putea pune intr-o lumina proasta?

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postpaco rabanne, on 07 martie 2017 - 13:20, said:

La ce i-ar putea folosi sau cum l-ar putea pune intr-o lumina proasta?
Dacă un potențial angajator îi cere nota de lichidare o face ca să vadă cum și-a încheiat relațiile de muncă anterioare, deci poate conta în caz că e concurență pe un post. Altfel nu, în principiu nu e nevoie de ea că nu e obligatorie decât în cazul gestionarilor.

#24
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postalthea, on 07 martie 2017 - 13:10, said:

Nu au trimis un contract în formă fizică (pe hârtie) ci au operat într-un registru electronic ori un nou contract, ori prelungirea primului. Probabil au făcut-o ca să te forțeze să-ți închei treaba iar asta, fără supărare, mi se pare firesc.

Nu mai au ce să-ți facă dar păcat că nu lași loc de Bună ziua, mai ales că știai de condițiile lor. Teoretic dacă nu te angajezi ca gestionar de valori materiale nu ar trebui să conteze acea notă de lichidare pentru că nu va scrie că ai lipsuri în bani sau ceva de genul ăsta, însă o mențiune negativă poate lăsa o impresie proastă.
Sunt de acord doar partial. Tot ce trebuie sa faci la predarea/terminarea contractului trebuie sa il faci pana la data cand expira acel contract.

Partial off-topic: nu mi se pare OK sa arhiveze angajatul emailurile si documentele electronice, ca poate emite exact ce nu ar trebui!
La noi astea le fac eu (dep. IT). In ultima zi schimb parola si fostul angajat nu mai are acces la sistem. Dupa care, la nevoie arhivez si/sau dau acces la cine trebuie. De ex daca vine un angajat nou pe acelas post, va avea acces la arhiva de mail, care se genereaza automat (mailstore) si la documentele fostului angajat.

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Posteasy90rider, on 07 martie 2017 - 15:34, said:

Sunt de acord doar partial. Tot ce trebuie sa faci la predarea/terminarea contractului trebuie sa il faci pana la data cand expira acel contract.
Ai dreptate însă nu știm ce trebuia sau nu să facă. Eu nu prea înțeleg ce i-a venit celei de la HR să-i prelungească contractul dacă știa că nu mai vrea să stea, pare că n-a spus până în ultima clipă.
Cert e că n-au cum s-o / să-l oblige la nimic.

View Posteasy90rider, on 07 martie 2017 - 15:34, said:

Partial off-topic: nu mi se pare OK sa arhiveze angajatul emailurile si documentele electronice, ca poate emite exact ce nu ar trebui!
La noi astea le fac eu (dep. IT). In ultima zi schimb parola si fostul angajat nu mai are acces la sistem.  
E grozav cum zici tu. Aici poate nu este departament IT, cine știe ce profil or avea.

#26
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
mai e un aspect: daca i-a prelungit contractul in revisal, pai atunci nu-i normal sa si-l plateasca pe angajat in perioada asta?

Lu' tanti de la HR ii convine?

Edited by un_dac, 07 March 2017 - 16:11.


#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Bănuiesc că dacă ar sta ar plăti-o :)

#28
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017
Pai ei doresc sa raman. Practic eu aceasta discutie am avut-o ieri cu ei, urmand ca maine sa ma intalnesc cu o alta persoana de a HR care a fost azi si ieri in concediu, persoana care, cred ca ei spera sa ma convinga. Iar daca tot nu reuseste sa ma convinga, planul doamnei de la HR este sa facem acel contract cu incetare cu ziua de maine banuiesc, iar ziua de azi si ieri sa mi le pun ca si concediu...deci banuiesc ca ma vor plati..

#29
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Posteasy90rider, on 07 martie 2017 - 15:34, said:

La noi astea le fac eu (dep. IT). In ultima zi schimb parola si fostul angajat nu mai are acces la sistem. Dupa care, la nevoie arhivez si/sau dau acces la cine trebuie. De ex daca vine un angajat nou pe acelas post, va avea acces la arhiva de mail, care se genereaza automat (mailstore) si la documentele fostului angajat.
Asta nici in filme nu se intampla... nu ai vazut cum omoara omul si o saptamana mai tarziu intra peste tot cu cardul lui in incintele restrictionate ale cladirii? Posted Image
Iti dau exemplu de banca mare din RO, angajatul a plecat sa lucreze in privat, pe salariu de aproape 3 ori mai mare (a prins un loc caldut pe filiera PCR), contul lui era activ si 6 luni mai tarziu, probabil este si acum, naiba mai stie Posted Image
La alta firma (asigurari) angajatul avea acces la mailul de serviciu prenume.nume at companie.xxx si chiar il folosea si dupa ce nu mai lucra in companie, pentru ca isi facuse cu mailul ala si conturi personale pe diverse siteuri si nimeni nu I-a restrictionat accesul la plecare... probabil o sa il restrictioneze cand o sa aiba ghinionul sa se angajeze altul cu acelasi prenume.nume ca el, asta daca nu se genereaza pentru ala alta de genul nume.prenume sau prenume.nume.2 Posted Image
Nu prea dau companiile doi bani pe securitate... rare sunt cazurile in care chiar se intampla ce spui tu si ce ar trebui sa se intample, si anume restrictionarea accesului inainte de a parasi locul de munca.

Edited by rumlegok, 07 March 2017 - 18:09.


#30
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@rumlegok adica vrei sa zici ca ceea ce fac eu de 2+ ani e doar un vis? :-P
Firma la care lucrez da multi bani pe securitate! Uneori chiar exagereaza...

#31
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Doream sa spun ca firma aia probabil e minoritate, sau lucreaza in domenii mai sensibile... desi daca nici banca nu lucreaza cu lucruri sensibile...
Sau pur si simplu se intampla ca Doreii de la companiile din exemplele mele de mai sus dorm in post si nu se streseaza, ca oricum ei incaseaza salariul...

#32
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postandradah, on 07 martie 2017 - 18:07, said:

Pai ei doresc sa raman. Practic eu aceasta discutie am avut-o ieri cu ei, urmand ca maine sa ma intalnesc cu o alta persoana de a HR care a fost azi si ieri in concediu, persoana care, cred ca ei spera sa ma convinga. Iar daca tot nu reuseste sa ma convinga, planul doamnei de la HR este sa facem acel contract cu incetare cu ziua de maine banuiesc, iar ziua de azi si ieri sa mi le pun ca si concediu...deci banuiesc ca ma vor plati..

ai zis ca acest contract s-a incheiat, cel determinat. astfel ca in momentul de fata, nu mai ai nici o obligatie contractuala. tu acum faci totul voluntar, nu te plateste nici naiba pt asta.

daca tu vrei sa continui sa vb cu x persoana pt prelungirea contractului deja expirat, insa tu de fapt nu vrei sa mai continui la ei, atunci zilele astea tot voluntare raman.

daca te bate gandul sa semnezi prelungire acum, apoi demisie, doar pt aceste 2-3 zile sau cate ai avut, atunci iti asumi toate riscurile ca ei sa strambe din nas la semnarea actului 2. intri intr-un joc periculos pe care nici tu nu=l cunosti, dar doar ca sa ii scoti pe cei de la HR din prostia facuta, desi au comis ilegalitati.

sincer, nici moral nu i-as ajuta pe acesti indivizi. gandeste foarte bine ce faci, vrei sa te joci cu legea, sa nu te arzi si tu pe urma. au facut deja o ilegalitate, chiar vrei sa participi de buna voie la urmatoarea?

#33
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postalthea, on 07 martie 2017 - 13:10, said:

Nu au trimis un contract în formă fizică (pe hârtie) ci au operat într-un registru electronic ori un nou contract, ori prelungirea primului. Probabil au făcut-o ca să te forțeze să-ți închei treaba iar asta, fără supărare, mi se pare firesc.

Nu mai au ce să-ți facă dar păcat că nu lași loc de Bună ziua, mai ales că știai de condițiile lor. Teoretic dacă nu te angajezi ca gestionar de valori materiale nu ar trebui să conteze acea notă de lichidare pentru că nu va scrie că ai lipsuri în bani sau ceva de genul ăsta, însă o mențiune negativă poate lăsa o impresie proastă.
Cu HR din astia nu e nevoie sa lasi loc de buna ziua.
Si e treaba firmei sa stie ca angajatului ii expira contractul si sa rezolve cu el INAINTE de expirare.
Mentalitatea asta romarlaneasca este un cancer al Romaniei din pacate.
Eu as zice sa nu ierti firma pentru felul in care au procedat. Ei nu au lasat loc de buna ziua, ei au aceasta obligatie inainte ca angajatul sa o aiba.

Edited by jm2010, 07 March 2017 - 19:33.


#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postandradah, on 07 martie 2017 - 10:40, said:

Nu scrie nimic in contract despre o prelungire automata...

NU are cum sa inregistreze in Revisal un contract sau un act aditional pe care tu nu l-ai semnat. Daca esti sigur ca n-ai semnat nimic (ex: act aditional de prelugire), contractul precedent a incetat de drept la data inscrisa in el si poti sa nu mai vii la munca. Nu e nevoie de niciun fel de preaviz.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate