Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Incetarea contractului de munca pe perioada determinata

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017
Buna ziua,
As dori sa aflu mai multe pareri in legatura cu urmatoarea speta de dreptul muncii. Am avut un contract incheiat pe perioada determinata, respectiv pe 6 luni. La expirarea acestuia, am incercat sa negociez urmatorul contract, conditiile insa nu au fost acceptate, deci am informat angajatorul ca nu mai doresc sa inchei un nou contract (primul contract a expirat sambata, eu am facut acaeasta informare in urmaoarea zi de luni).

Angajatorul insa, respectiv persoana de la HR, nu doreste sa inteleaga acest lucru, si imi spune ca ea deja a incheiat un nou contract si l-a trimis deja (nu am inteles exact unde l-a trimis). Cand am intrebat-o cum este posibil sa fi trimis un contract fara ca eu sa il fi semnat, s-a eschivat. Acum imi spune ca daca doresc sa incetez relatia de munca, trebuie sa semnez acel nou contract (cel pe care ea l-a trimis....nu stim unde), si un act aditional de incetare in ziua respectiva, pentru ca eu sa am timp in acea zi sa instruiesc alti oameni cu privire la indatoririle mele, sa arhivez e-mailuri...Este legal??

Doamna imi tot povesteste despre un termen de 20 de zile in care partile pot incheia un nou contract, un termen de 20 de zile in care ea trebuie sa anunte modificarile....Eu stiu ca in 5 zile ea trebuie sa constate incetarea de drept a contractului, dar ea pare sa nu inteleaga...
As aprecia foarte mult un raspuns, deoarece doresc sa termin totul cat mai elegant si legal.
Va multumesc.

#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Probabil a inregistrat noul contract in Revisal (registrul de evidenta a salariatilor)
Mergi frumos la ITM si le explici situatia, avand in vedere ca nu ai semnat si nu ai fost de acord cu noile conditii, ceea ce a facut ea este ilegal.

#3
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu e legal deloc ce incearca sa faca in conditiile in care tu nu ai semnat nimic.
Directia ITM si poate chiar politie daca individa a facut fals si uz de fals.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postandradah, on 07 martie 2017 - 10:05, said:

.........As aprecia foarte mult un raspuns, deoarece doresc sa termin totul cat mai elegant si legal.
conform art. 56 din codul muncii (de citit si 82, 83), din momentul expirarii contractului nu mai aveti nici o obligatie ulterioara unul fata de altul (tu<->firma). obligatiile anterioare raman: plata salariului/primelor/bonusurilor, returnarea echipamentelor primite de la firma etc
deci varianta legala e sa-i explici persoanei de la HR(de preferat in scris, cu CC la fostul tau sef direct) ca se inseala si ca trebuie sa-si rezolve singuri tampenia facuta (acel contract nesemnat de tine)

varianta eleganta e sa scoti persoana de la HR din tampenia in care s-a bagat singura, semnand acel contract si un act aditional de incetare dupa 1-2 zile, timp in care pregatesti tranzitia postului. evident, daca-ti permiti asta (daca ti-ai gasit deja alt job, sau ai alte planuri, nu cred ca-i cazul sa le amani/intrerupi pentru asta)

Edited by _Smiley_, 07 March 2017 - 10:32.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vezi ce scrie in contractul semnat de tine. E posibil ca perioada de 6 luni sa poata fi prelungita automat daca nu intervine ceva (in sensul ca e necesara o notificare din partea ta sau a firmei). Stiu ca la contractele determinate se mai introduc uneori ceva clauze (in sensul ca, daca firma are un proiect mai indelungat sau te vad mai rasarit, sa te poata pastra, care prevad prelungirea perioadei, bineinteles, cu semnarea unui act aditional de prelungire a duratei).

E posibil ca tu sa fi avut o astfel de clauza (arunca-ti un ochi) si firma sa fi prelungit cu un nou contract.

#6
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017
Nu scrie nimic in contract despre o prelungire automata...

#7
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Post_Smiley_, on 07 martie 2017 - 10:31, said:

conform art. 56 din codul muncii (de citit si 82, 83), din momentul expirarii contractului nu mai aveti nici o obligatie ulterioara unul fata de altul (tu<->firma). obligatiile anterioare raman: plata salariului/primelor/bonusurilor, returnarea echipamentelor primite de la firma etc
deci varianta legala e sa-i explici persoanei de la HR(de preferat in scris, cu CC la fostul tau sef direct) ca se inseala si ca trebuie sa-si rezolve singuri tampenia facuta (acel contract nesemnat de tine)

varianta eleganta e sa scoti persoana de la HR din tampenia in care s-a bagat singura, semnand acel contract si un act aditional de incetare dupa 1-2 zile, timp in care pregatesti tranzitia postului. evident, daca-ti permiti asta (daca ti-ai gasit deja alt job, sau ai alte planuri, nu cred ca-i cazul sa le amani/intrerupi pentru asta)
Dar semnand alt contract si renuntand la el aduce si renuntarea la somaj, nu?
Acum @OP poate depune documente pt somaj avand contractul incheiat, nu?

#8
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
E o idee proasta sa semnezi nou contract si apoi demisie...
Nu ii fa persoanei de la HR favoruri, fa un dosar penal ca asta merita nesimtiti ca aceasta persoana.

Auzi, "varianta eleganta e sa scoti persoana de la HR din tampenia in care s-a bagat singura"... varianta eleganta e sa ai grija sa zboare din functie, si sa ai grija sa nu mai aiba acces la astfel de functii... dosar penal deci.

#9
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Prelungirea contractului de munca pe durata determinata se face printr-un act aditional si cu acordul partilor . Odata ce tu nu ai acceptat conditiile inseamna ca nu ti-ai dat acordul iar contractul nu se putea prelungi . Persoana de la HR a comis o ilegalitate daca a inregistrat un act aditional sau un nou contract fara ca tu sa-l fi semnat . Mergi la ITM si explica-le dar mentine-ti pozitia ! Si HR-istii astia trebuie sa invete sa respecte legislatia cit si drepturile celor angajati (nu sa incerce sa tot pacaleasca).

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

View Postrumlegok, on 07 martie 2017 - 11:14, said:

Nu ii fa persoanei de la HR favoruri, fa un dosar penal ca asta merita nesimtiti ca aceasta persoana.
Ce dosar penal visezi? Riscă o amendă de la ITM, atât.

#11
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@althea daca a semnat in locul @OP atunci risca dosar penal...

#12
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu e datoria cetateanului sa stie ce risca, nu e datoria cetateanului sa traga concluzii, ci a autoritatilor care vor deschide un dosar penal de cercetare in urma unei plangeri penale a initiatorului (cetateanului).
Tu esti un simplu cetatean, nu e datoria ta sa stabilesti ce si cum e corect, datoria ta e sa faci plangeri si sa lasi autoritatile platite cu bani grei din banii tai sa se pronunte conform legii si procedurilor.

View Postalthea, on 07 martie 2017 - 11:22, said:

Ce dosar penal visezi? Riscă o amendă de la ITM, atât.

Edited by rumlegok, 07 March 2017 - 11:35.


#13
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

View Postrumlegok, on 07 martie 2017 - 11:35, said:

Tu esti un simplu cetatean, nu e datoria ta sa stabilesti ce si cum e corect, datoria ta e sa faci plangeri si sa lasi autoritatile platite cu bani grei din banii tai sa se pronunte conform legii si procedurilor.

Intamplator, althea e un simplu cetatean dar si jurist in acelasi timp, ma indoiesc ca spune tampenii.

@althea,

aceeasi intrebare o am si eu, la ITM nu se mai trimite contract semnat acum? adica se introduce doar in revisal datele si gata?

View Posteasy90rider, on 07 martie 2017 - 11:33, said:

@althea daca a semnat in locul @OP atunci risca dosar penal...

pai tocmai asta e, nu cred ca a semnat de fapt. Doar a inregistrat in revisal un contract nesemnat.

Edited by un_dac, 07 March 2017 - 11:42.


#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
@easy90rider
Din ce spune inițiatorul eu înțeleg că a operat prelungirea în Revisal. Asta înseamnă că  a transmis noul contract în format electronic,  nu fizic. Părerea mea e că a făcut-o cu ideea că va semna el ulterior, chiar n-avea de ce să semneze în locul lui că n-avea ce să câștige din asta.

@rumlegok
Chiar dacă ar fi semnat contractul în locul lui nu ar fi faptă penală, ci contravenție și ar sancționa-o ITM, nu poliția. Tu înveți inițiatorul cum să-și piardă timpul.

@un_dac
Da, Revisal se transmite doar în format electronic.

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
sfatul meu este sa sesizezi ITM, nu te incurca cu aceste "favoruri" care se pot intoarce impotriva ta la un moment dat.

ai incheiat contractul de munca conform celor semnate, pai ura si la gara, e treaba lor ce fac mai departe si cum isi scot camasa. insa odata ce-ti pui semnatura cum ca accepti noul contract, te pot juca pe degete cum vor ei pana la incheierea celor 20 de zile pt demisie, conform codului muncii.

anunti in scris, desi din ce inteleg, contractul tau este incheiat deja, asadar, tu de fapt nu mai ai nici o treaba cu forma respectiva, orice lucrezi acum, in afara contractului, e munca voluntara si patriotica.

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
Părerea mea e ca, înainte de a te gândi la reclamații sau altele asemenea, să faci o cerere de eliberare a unui extras sau a unei adeverințe din care să rezulte activitatea desfășurată, durata, salariul și vechimea - sunt obligați să ți-o dea și te lămurești ce-i acolo. Au termen 15 zile, are timp și d-na de la HR să rezolve (am înțeles se pot face corecții):  
Art. 8
(42) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia un extras din registrul privat/public, datat şi certificat pentru conformitate, sau o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, astfel cum rezultă din registrul privat/public şi din dosarul personal/profesional, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
Detalii: http://legeaz.net/mo...are-hg-500-2011

Nu ai altceva de făcut decât să aștepți, nu văd de ce te-ai agita acum. Până la urmă chiar dacă ți-ar fi prelungit contractul și tu ai lucra deja în altă parte nu te afectează cu nimic, e legal să ai mai multe contracte de muncă în același timp.

#17
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017
Va multumesc pentru raspunsuri, sunt de foarte mare ajutor.

@althea, ma agit deoarece inca nu mi-am predat lucrurile, sunt in stand-by cu cu aceasta situatie si o vreau finalizata. Si mai ales pentru ca nu inteleg ce au facut ei acolo, si cum au trimis la REVISAL un contract nesemnat de mine.

Daca ma duc si le spun ca doresc sa predau lucrurile, pe nota de lichidare ei au o categorie pe care scrie "predare documente", pe care directorul executiv nu o semneaza decat daca iti predai practic toate inatoririle altor angajati, arhivezi e-mailuri etc. Stiu asta penru ca o alta colega a plecat vineri (cand inca avea contract), si a trebuit sa faca toate acestea. Acum eu nu mai am contract, ma pot obliga sa fac aceste lucruri? Practic acestea reprezinta cel putin o zi de munca, pentru care ei nu au baza legala, decat daca urmez solutia doamnei de la HR (semnam un nou contract iar apoi un aditional care prevede incetarea prin acordul partilor).

Imi este teama ca nu imi vor elibera nota de lichidare ok (desi eu nu am luat documente sub semnatura, ci doar un laptoppe care intentionez sa il predau), si voi avea probleme la urmatorul angajator.

Aceasta este de fapt ingrijorarea mea..

#18
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Mai oameni buni mai cititi si voi Codul Muncii ca nu e greu. Sunt cateva articole pe care le-a incalcat HR. NU a fost informat, contractul pe durata determinata se incheie doar in forma scrisa, etc, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate