Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Albume de la evenimente publice pe Internet

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 16.03.2006
Salutare. Hai sa va arat ceva tare. Am descoperit din intamplare pe Flickr o pagina din Romania "Motion Media" din Timisoara mai exact care are albume publice cu pozele de la evenimente.
Cand zic albume ma refer la tot output-ul de poze ce e predat la client. Pe scurt, oricine are cont de Yahoo, intra pe Flick, il cauta si se uita in voie in miile de poze personale ale clientilor care au platit bani buni.
Ma indoiesc ca au acordul clientilor pentru publicarea tuturor pozelor de la evenimente.

M-am gandit mult daca sa fac aceasta postare. Ideea e ca sunt destul de suparat pe acesti fotografi "profesionisti" care iau bani buni, si fac astfel de greseli... am relatat pe larg intr-o alta postare ce am patit eu.
https://forum.softpe...ze-de-la-nunta/

Am atasat si cateva  screenshot-uri pentru a demonstra cele scrise mai sus.

Attached Files


Edited by catalin22, 06 March 2017 - 12:45.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,636
  • Înscris: 30.10.2003
Poate scrie in contract mic de tot, iar clientii au trecut cu vederea Posted Image

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,099
  • Înscris: 07.11.2006
Banuiesc ca exista milioane de oameni care n-au altceva mai bun de facut decat sa se uite la pozele clientilor.
Daca sunt de la evenimente,inseamna ca le-au vazut deja multi altii.
Ce mare scofala ar fi daca le-ar vedea,la absurd vorbind,necunoscutii?
"Atentatul" la viata privata ar fi evident?Este un motiv de a da in judecata pe cineva?Stiu ca paranoia s-a dezvoltat enorm si este la nivel maxim si nu vedem in jurul nostru decat conspiratii si intamplari care pot fi justitiabile.

#4
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 16.03.2006

 adisz, on 06 martie 2017 - 13:34, said:

Banuiesc ca exista milioane de oameni care n-au altceva mai bun de facut decat sa se uite la pozele clientilor.
Daca sunt de la evenimente,inseamna ca le-au vazut deja multi altii.
Ce mare scofala ar fi daca le-ar vedea,la absurd vorbind,necunoscutii?
"Atentatul" la viata privata ar fi evident?Este un motiv de a da in judecata pe cineva?Stiu ca paranoia s-a dezvoltat enorm si este la nivel maxim si nu vedem in jurul nostru decat conspiratii si intamplari care pot fi justitiabile.
Eu unul nu as vrea sa dau 1000 euro si sa gasesc pozele mele pe net. Chiar daca sunt poze de la eveniment sunt chestii personale.
Nu as vrea de exemplu ca un obsedat sa se masturbeze la poze cu nevasta-mea care se imbraca in rochia de mireasa sau un pedofil sa descarce poze cu fii-mea.

Edited by catalin22, 06 March 2017 - 14:17.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
325 de postari din 2006? Cam pute putin a clona, ceva.... Iar subiectul,e pe masura. Si, apropo, "fii-mea", parca nu? Ca s-a mai discutat pe la gramatica.
https://forum.softpe...e/page__st__936

Edited by myshyk, 06 March 2017 - 14:10.


#6
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 16.03.2006

 myshyk, on 06 martie 2017 - 14:05, said:

325 de postari din 2006? Cam pute putin a clona, ceva.... Iar subiectul,e pe masura.
Nu inteleg ce vrei sa zici. Ce clona?
Tie ti se pare normal ca pozele tale de la nunta sa le puna un "profesionist" pe net si sa le poata descarcata toata lumea? Mie nu !
Vad ca esti din Timisoara. Esti cumva desteptul ala care a facut miile de poze publice, sau prieten cu el?
Pentru ca ma jignesti, asa cu gramatica mea proasta afla ca o sa scriu si pe Facebook catorva clienti sa vada pe ce au dat banii.

Edited by catalin22, 06 March 2017 - 14:16.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,099
  • Înscris: 07.11.2006

 catalin22, on 06 martie 2017 - 14:03, said:

Eu unul nu as vrea sa dau 1000 euro si sa gasesc pozele mele pe net. Chiar daca sunt poze de la eveniment sunt chestii personale.
Nu as vrea de exemplu ca un obsedat sa se masturbeze la poze cu nevasta-mea care se imbraca in rochia de mireasa sau un pedofil sa descarce poze cu fii-mea.

Daca cineva vrea sa se masturbeze la poze cu sotia sau cu fiica ta,o poate face si fara sa se imbrace in haine de mireasa.Asta unu la mana.
Banuiesc ca doamnele tale circula pe afara,nu stau toata ziua in casa.Cine doreste cu tot inadinsul sa le pozeze,le pozeaza ca vrei ca nu vrei,mai ales in costum de baie.Asta doi la mana.
Si trei la mana,crezi ca pe mine ma deranjeaza ca cineva are vise erotice cu sotia mea?
Cum am specificat mai sus,paranoia a ajuns la cote nebanuite.
Mai nou toata viata nu facem altceva decat sa pandim caii verzi de pe pereti,sa ne cautam ce drepturi avem si sa ne pregatim de judecata,ca vezi doamne cineva se uita chioras la noi.
Mai trebuie sa si traim,mai fratilor.
Bucurati-va fratilor de lumina soarelui,de caldura de familie si prietenii din jurul vostru,sunt mult mai importante.

Dati-l frate in judecata pe pervers,fir-ar al dracu' de nenorocit.

#8
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 16.03.2006

 adisz, on 06 martie 2017 - 14:29, said:


Daca cineva vrea sa se masturbeze la poze cu sotia sau cu fiica ta,o poate face si fara sa se imbrace in haine de mireasa.Asta unu la mana.
Banuiesc ca doamnele tale circula pe afara,nu stau toata ziua in casa.Cine doreste cu tot inadinsul sa le pozeze,le pozeaza ca vrei ca nu vrei,mai ales in costum de baie.Asta doi la mana.
Si trei la mana,crezi ca pe mine ma deranjeaza ca cineva are vise erotice cu sotia mea?
Cum am specificat mai sus,paranoia a ajuns la cote nebanuite.
Mai nou toata viata nu facem altceva decat sa pandim caii verzi de pe pereti,sa ne cautam ce drepturi avem si sa ne pregatim de judecata,ca vezi doamne cineva se uita chioras la noi.
Mai trebuie sa si traim,mai fratilor.
Bucurati-va fratilor de lumina soarelui,de caldura de familie si prietenii din jurul vostru,sunt mult mai importante.

Dati-l frate in judecata pe pervers,fir-ar al dracu' de nenorocit.

Am inteles, a facut foarte bine. Se p**a pe intimitatea ta si tot eu care atrag atentia asupra lucrului asta sunt de vina.

#9
Tort

Tort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 02.01.2016

 catalin22, on 06 martie 2017 - 15:42, said:

Se p**a pe intimitatea ta si tot eu care atrag atentia asupra lucrului asta sunt de vina.

In plm, zi-mi ca n-aveti cont pe Facebook si ma duc sa-mi tai pla. O ardeti online 24/7 si vorbiti de intimitate? Nu miroase putin a ipocrizie?

#10
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Nici mie nu mi se pare normal ce face ala, si nu-s genul care face crize daca cineva imi incalca intimitatea.
Stiu ca in vest o incurci daca esti prins ca folosesti poza cuiva in scopuri comerciale fara acordul ei scris. E un tip de formular care se completeaza de cel din poza.
Sigur n-ai ceva conditie prin contract care ii permite sa le foloseasca? Oricum ar fi cam ciudat, nu cred ca vreun fotograf normal la cap ar specifica in contract ca are voie sa faca ce doreste cu pozele altora. Cel mai probabil ai de a face aici cu ceva meltean care s-a apucat de meseria asta peste noapte si fara sa se documenteze

Edited by AlexaLesby, 06 March 2017 - 16:52.


#11
Tort

Tort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 02.01.2016

 catalin22, on 06 martie 2017 - 15:42, said:

Se p**a pe intimitatea ta si tot eu care atrag atentia asupra lucrului asta sunt de vina.


Daca tu imi dovedesti ca n-ai cont de Facebook, eu cer in mod public banarea pe IP. Si pe MAC.  Si pe tot ce se mai poate.
Daca imi dovedesti ca nevasta-ta nu are nici ea, eu deja trec la partea hardware, ceea ce implica roaderea cablului de net si faramarea pc-ului cu mainile goale.
De aia mica nu mai are rost sa vorbim, macar ea nu si-ar ridica problema de intimitate.

LE: Primul raspuns nu imi aparuse nici dupa 3 f5-uri.

Edited by Tort, 06 March 2017 - 16:54.


#12
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 16.03.2006

 Tort, on 06 martie 2017 - 16:53, said:

Daca tu imi dovedesti ca n-ai cont de Facebook, eu cer in mod public banarea pe IP. Si pe MAC.  Si pe tot ce se mai poate.
Daca imi dovedesti ca nevasta-ta nu are nici ea, eu deja trec la partea hardware, ceea ce implica roaderea cablului de net si faramarea pc-ului cu mainile goale.
De aia mica nu mai are rost sa vorbim, macar ea nu si-ar ridica problema de intimitate.

LE: Primul raspuns nu imi aparuse nici dupa 3 f5-uri.
Pe fb pui ce vrei tu, prin propria ta vointa. Dar ala are acolo cate 2000 de poze de la fiecare eveniment (uita-te pe screenshot-uri). Poate nu toate 2000 vrei sa apara online.
Sunt sigur ca toata lumea are poze, dar poate unele nu doresti sa le imparti cu alte persoane.
Ceea ce vreau eu sa spun ca respectivul e un idiot care vrea sa arate ca da pozele la clienti in cloud (pentru care nici macar nu plateste) dar nu e in stare sa faca o banala setare de securitate.

 AlexaLesby, on 06 martie 2017 - 16:50, said:

Nici mie nu mi se pare normal ce face ala, si nu-s genul care face crize daca cineva imi incalca intimitatea.
Stiu ca in vest o incurci daca esti prins ca folosesti poza cuiva in scopuri comerciale fara acordul ei scris. E un tip de formular care se completeaza de cel din poza.
Sigur n-ai ceva conditie prin contract care ii permite sa le foloseasca? Oricum ar fi cam ciudat, nu cred ca vreun fotograf normal la cap ar specifica in contract ca are voie sa faca ce doreste cu pozele altora. Cel mai probabil ai de a face aici cu ceva meltean care s-a apucat de meseria asta peste noapte si fara sa se documenteze
Nu cred ca se pune problema sa isi faca el portofoliu.
Cred ca nu e deloc atent si profesionist.

#13
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 catalin22, on 06 martie 2017 - 12:36, said:

Salutare. Hai sa va arat ceva tare. Am descoperit din intamplare pe Flickr o pagina din Romania "Motion Media" din Timisoara mai exact care are albume publice cu pozele de la evenimente.
Cand zic albume ma refer la tot output-ul de poze ce e predat la client. Pe scurt, oricine are cont de Yahoo, intra pe Flick, il cauta si se uita in voie in miile de poze personale ale clientilor care au platit bani buni.
Ma indoiesc ca au acordul clientilor pentru publicarea tuturor pozelor de la evenimente.

M-am gandit mult daca sa fac aceasta postare. Ideea e ca sunt destul de suparat pe acesti fotografi "profesionisti" care iau bani buni, si fac astfel de greseli... am relatat pe larg intr-o alta postare ce am patit eu.
https://forum.softpe...ze-de-la-nunta/

Am atasat si cateva  screenshot-uri pentru a demonstra cele scrise mai sus.

Asa, si care e problema, sunt pozele indecente sau compromitatoare ? Nu stiu cine sunt astia dar eu de exemplu am in contract ca pot folosi imaginile in scop de reclama. Atata timp cat nu le pun pe site-uri dubioase si nu incerc sa le vand pe stock, am tot dreptul sa le fac publice. Sunt milioane de poze uploadate pe flickr in ficare an, ce castig are cineva sa se uite la 1000 de poze la o nunta.

Bine ca e compromitator si se masturbeaza unu la poze cu fetele tale imbracate in haine de eveniment, ca attunci cand mergeti la mare si faceti topless e ok sau cand publica tot felul de poze pe facebook.

Edited by nicolaie, 06 March 2017 - 17:14.


#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006

 catalin22, on 06 martie 2017 - 12:36, said:

Salutare. Hai sa va arat ceva tare....
Norocul tau ca fotograful ti-a pierdut pozele (sau n-a avut timp sa le prelucreze), macar nu apari pe net :).

#15
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 16.03.2006
Ati sarit de cur in sus toti fotografii.
Daca te dai profesionist si ceri bani, fii profesionist pana la capat. Credeti ca daca va faceti credit si va luati un aparat in 60 de rate sunteti profesionisti.
Habar nu aveti. Una e sa imi dau acordul pentru 10-15 poze bune sa le foloseasca fotograful in bookingul lui si una sa puna pe net cele 2000 de poze de la nunta.

 crokodilu, on 06 martie 2017 - 17:19, said:

Norocul tau ca fotograful ti-a pierdut pozele (sau n-a avut timp sa le prelucreze), macar nu apari pe net Posted Image.
Da, norocul meu. Oricum mai bine decat sa dau peste un idiot care imi pune toate pozele pe net sa le vada altii...

Edited by catalin22, 06 March 2017 - 17:26.


#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006
N-avem de unde sa stim ce intelegere a fost intre client si fotograf. Daca esti lezat in intimitate poti face o cerere sa iti scoata poza de pe site, unii administratori sunt receptivi.

Edited by crokodilu, 06 March 2017 - 17:28.


#17
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 16.03.2006

 crokodilu, on 06 martie 2017 - 17:27, said:

N-avem de unde sa stim ce intelegere a fost intre client si fotograf. Daca esti lezat in intimitate poti face o cerere sa iti scoata poza de pe site, unii administratori sunt receptivi.
Sunt cel putin 10 albume full (peste 1000 de poze)  de la persoane diferite.
Omu a folosit Flickr ca backup sau ca metoda de distribuire la client dar nu e atent.

 nicolaie, on 06 martie 2017 - 17:07, said:

Sunt milioane de poze uploadate pe flickr in ficare an, ce castig are cineva sa se uite la 1000 de poze la o nunta.
Poate l-a prins pe mire in sosete si boxeri cand imbraca costumul. Pentru mire e o poza ok, da crezi ca ar fi de acord sa stie ca si alte persoane straine pot avea acces la acea poza?

Domnilor fotografi, de ce va e asa de greu sa recunoasteti ca a gresit ?

Poate unii din ei sunt persoane publice. Atata timp cat ii luati apararea inseamna ca habar nu aveti ce inseamna respectul pentru client.

Edited by catalin22, 06 March 2017 - 17:34.


#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006

 catalin22, on 06 martie 2017 - 17:32, said:

Domnilor fotografi, de ce va e asa de greu sa recunoasteti ca a gresit ?
Nu-s fotograf, dar recunosc, a gresit! Dar daca a avut acordul clientilor? A mai gresit sau n-a mai gresit?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate