Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Aducere masini din alte tari

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Poate cunoasteti acest domeniu mai bine... se mai merita in zilele noastre sa aduci masini din alte tari si sa le revinzi in tara?

ATENTIE: NU ma gandesc la tepe, la luat masini lovite, reparat si revanzare sub ideea ca nu au fost implicate in niciun incident, etc.

Pur si simplu, cautarea de masini in stare decenta si la preturi bune, aducerea lor in tara si revanzare. Totul bazat pe respect fata de cumparator, nu pe a incerca sa-l tepuiesti cat mai mult, cum se intampla in cazul multora ce fac o astfel de activitate.

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
nu prea, atata timp cat 90% din samsari vor avea pretul cu cel putin 20% sub tine (din evaziune fiscala prin neplata tva-ului, apoi manarit masini, etc). de ce crezi ca ar cumpara cineva de la tine? cum ii convingi ca masina ta e cu 20% mai scumpa decat orice echivalent, pentru ca tu esti singurul vanzator corect?

#3
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
prima data trebuie sa invete ce inseamna tva intracomunitare. bine i-ai spus :)

#4
MariusP21

MariusP21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.03.2017
merita daca esti serios!

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Merita daca ai minime cunostinte in domeniu.De ex, daca ai o masina defecta, tre sa stii cam ce e, si cu cat o poti face in tara.Datorita tarifelor de service din germania de ex, ai sanse sa gasesti masini care necesita reparatii banale, si se vand acolo cu pret de masina defecta.Daca cumperi masini in stare perfecta, marja de profit va fi mult mai mica.

#6
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Nu se merită. Am fost la muncă in Germania preț de un an si m-am lămurit cum e cu adusul de mașini de afară. Am vazut cu ochii mei trailere si cate doua deodată cu mașini lovite sau doar pentru piese care mergeau spre Est(mi-a confirmat un fost coleg de acolo care e de ani de zile plecat, știe cu ce se mănâncă). Am putut să stau de vorbă și cu un samsar care se ocupă cu așa ceva, are destule mașini de vânzare și mai scumpe și mai ieftine. Fara reparații capitale să o faci ca nouă nu faci bani din așa ceva. Omul conducea pe vremea aia un bmw e60 3L diesel, care a fost declarat daună totală și într-o săptămână la făcut ca nou. Chilipiruri gen plec din țară si o vând urgent e una din o sută. Nici în cele cu prim proprietar sau țară de origine România nu poți sa ai încredere. Partea cu datul kilometrajului înapoi e cea mai mică problemă. Din două rable faci una bună, cam așa e cu astea aduse.
In poze toate arată bine, realitatea e alta. Du-te prin piețe auto și dă un ochi, ai să te convingi..

#7
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Eu zic ca e fezabila afacerea doar daca vrei sa fi firma serioasa si sa asiguri si garantie macar 3 luni la masinile vandute. Fara garantie nu cred ca ai sanse sa castigi prea multi clienti avand preturi mai mari decat media, putini or sa te creada ca la tine masinile sunt mai bune calitativ (in sensul ca se respecta cea ce scrie in descriere). Daca oferi si contract de garantie insa se schimba situatia.

#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Se poate si cu masini intregi nelovite. Insa trebuie sa ai pe cineva acolo care sa le ia de la licitatii.  Trebuie sa fii permanent acolo.

#9
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017
Doar mașini cu euro mare, acuma bagă băieții taxe pe alea vechi de le trimit la cimitir, și pe ele, dar și pe posesori :)

#10
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012

 Claudiu998, on 06 martie 2017 - 00:51, said:

Nu se merită. Am fost la muncă in Germania ......
In poze toate arată bine, realitatea e alta. Du-te prin piețe auto și dă un ochi, ai să te convingi..

Eu sunt mult mai la sud (in RO) si culmea ca povestile spuse de tine le pot confirma si aici. deaia unii din prietenii mei care au vrut sa isi ia masina sh au mers personal afara si au vazut pe ce pun mana.  Mai lunile trecute aud pe unu ca a gasit o masina lovita la AR, recent adusa, si ca o ia la pret de pomana dar ca o face ca are garaj si ii iasa profit ca masina e din 2010.
Trebuie verificat cu foarte mare atentie cand cumparati o masina sh ca nu stiti ce bubuiala sudata din bucati va luati pe cap.
Din dorinta de a face bani multi si rapid, se baga tot felul de mesteri amatori in domeniul asta al masinilor sh care e inca pe val si va treziti cu o masina ce va poate pune viata in pericol.

Edited by A10, 06 March 2017 - 09:36.


#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Nu merita.
1. Daca aduci masini mai vechi de 2007-2006 in ideea de a face afaceri, nu prea merge ca sunt pline targurile de asa ceva.
2. Daca aduci masini mai noi de 2009-2010 vei ramane pe cap cu ele pentru ca nimeni nu are bani sa cumpere.

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
nu prea mai fenteaza nimeni tva, ca-i merge 3 luni, pana se fac compensarile intre state si ii umfla anaful.
oricum, sa te duci dupa cate o masina, nu merita, ca altii aduc 9 pe tir, si au alte costuri de transport.
ar mai trebui sa ai firma, ai un avantaj. pile la service, mai trebuie reparat cate ceva, si daca nu dai omului masina buna, nu castigi alti clienti. in general e un domeniu unde recomandarile conteaza enorm.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 tehnics, on 06 martie 2017 - 10:08, said:

Nu merita.
1. Daca aduci masini mai vechi de 2007-2006 in ideea de a face afaceri, nu prea merge ca sunt pline targurile de asa ceva.
2. Daca aduci masini mai noi de 2009-2010 vei ramane pe cap cu ele pentru ca nimeni nu are bani sa cumpere.

Inseamna ca ai nisa de 2006-2009 deschisa,nu-i asa?

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
piata majoritara, sunt masinile pana in 2005. cam asta se inmatriculeaza in marea majoritate.
alea scumpe, dupa 2010, au o piata mai limitata, in general se aduc pe comanda. cine da o cauta de bani pe masina, nu se risca in targ, se duce in germania, ori apeleaza la un intermediar pe care il trimite la adresa, dupa ce alege masina de pe net, ori apeleaza la un intermediar, si de obicei prefera firma, intermediar cunoscut ca fiind serios. vrea masina impecabila, te duce la verificat masina, nu iti accepta ca nu merge un buton sau un bec la numarul de inmatriculare. aia e zona de pret in care nu are rost sa te bagi la inceput, ca stai cu banul blocat, si mai e si risc de pierdere mare. la o ieftineala poti pierde cateva sute de euro, in cel mai rau caz, la aia pierzi usor si mii.

#15
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Salut,
Eu am incercat anul trecut, si am vrut sa fiu corect, sa aduc masini bune, fara manarii. Am renuntat dupa prima masina, am vandut-o in paguba dupa 6 luni de stat cu ea pe net. Problema din ce mi-am dat eu seama este ca la noi se face frauda cu TVA-ul la greu, iar eu nu am vrut sa risc. (frauda cu TVA-ul este atunci cand se aduce o masina care nu are TVA platit in tara de origine si nici nu se plateste in Romania asa cum ar trebui).

#16
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 mihaitzar, on 06 martie 2017 - 11:17, said:

Salut,
Eu am incercat anul trecut, si am vrut sa fiu corect, sa aduc masini bune, fara manarii. Am renuntat dupa prima masina, am vandut-o in paguba dupa 6 luni de stat cu ea pe net. Problema din ce mi-am dat eu seama este ca la noi se face frauda cu TVA-ul la greu, iar eu nu am vrut sa risc. (frauda cu TVA-ul este atunci cand se aduce o masina care nu are TVA platit in tara de origine si nici nu se plateste in Romania asa cum ar trebui).
Totusi poate fi si vina ta, ca ai ales gresit masina cand ai cumparat-o la un pret apropiat de pretul cu care se vindea in ro etc.

Mai merge frauda cu TVA? Am cautat si eu sa imi iau masina SH fara TVA, si nu am gasit pe nimeni sa mai se bage la asa ceva

#17
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004

 unbrutus, on 06 martie 2017 - 11:47, said:

Mai merge frauda cu TVA? Am cautat si eu sa imi iau masina SH fara TVA, si nu am gasit pe nimeni sa mai se bage la asa ceva

In Romania nu ai cum sa cumperi  "fara TVA".  
Doar din afara tarii, din UE, poti cumpara fara  TVA  doar de la comercianti legali si doar pe o firma romaneasca cu cod de TVA acceptat pentru a face tranzactii intracomunitare.

Automobilul astfel achizitionat va trebui inregistrat in contabilitate ca mijloc fix.   Daca se vinde masina imediat, sau peste un timp, la vanzare va trebui adaugat TVA de 19% la valoarea momentului.   Acea valoare nu poate fi pusa din burta.    Se scade amortizarea (exista o procedura de calcul) si ceea ce ramane reprezinta valoarea de vanzare la care se adauga TVA.

Frauda cu TVA este putin probabila in cazul masinilor, pentru ca procedura de cumparare implica acte si verificari.  Nu este nicio afacere pentru o firma sa aduca masini pe care sa le vanda fara TVA si apoi sa dispara.   Sansa de a scapa este insignifianta.
In anii trecuti multi oameni s-au nenorocit astfel, crezand ca poti disparea si ca apoi nu are nimeni ce-ti face.  Acum sunt acuzati de evaziune fiscala si au probleme imense.

Un alt aspect tine de logica afacerii.
Poti cumpara masini SH cu TVA din Romania si apoi sa-l deduci.   Nu ai niciun avantaj  sa cumperi "fara TVA"  din afara tarii,  decat daca suma in sine constituie o problema si nu ti-o permiti.   Dar si asa, eu chiar nu vad avantaje concrete.

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 unbrutus, on 06 martie 2017 - 11:47, said:

Mai merge frauda cu TVA? Am cautat si eu sa imi iau masina SH fara TVA, si nu am gasit pe nimeni sa mai se bage la asa ceva

Nu, nu mai merge. Nici macar pe firme facute pe boschetari, etc. Iti bocaneste anaful de urgenta la usa, amenzile sunt uriase, si esti pasibil si de penal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate