Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Patima pariurilor - AJUTOR !

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016
Am mare nevoie de ajutor!!!Sper sa aveti rabdarea sa cititi si sa intelegeti cele de mai jos. Sunt prins la mijloc intr-o situatie extrem de greu de inteles ,pe care nu stiu cum sa o rezolv.Am descoperit de cateva luni ca fratele meu este dependent de pariurile sportive.Credeti-ma ca sunt socat si nici acum nu imi vine sa cred ca acest lucru este o realitate! Nu ma asteptam niciodata ca un om cu studiile si inteligenta lui, sa cada prada unei astfel de capcane.
Ca sa intelegeti mai bine cat de grava este situatia in care a ajuns, o sa va spun ca suma pierduta de el este de aproximativ 50.000 de euro. Am inceput sa aflu totul despre asta in urma cu 5 luni ,cand am plecat sa stau la el in oras  pentru cateva saptamani.Aveam de facut o ceva acolo si i-am cerut sa imi restituie o mica parte dintr-un imprumut pe care il are la mine( vreo 30.000 lei).Mi-a zis sa astept o saptamana pana cand scoate banii de la un depozit pe care il are la banca.Bun, astept cuminte o saptamana ,dupa care imi spune ca mai dureaza inca o saptamana pana ii dau banii cei de la banca.Ceva nu mi-a mirosit mie bine aici si am inceput sa fiu suspicios.Mi-am dat seama si in comportamentul lui ca ceva nu e in regula cu el ,dar nu a vrut sa imi spuna nimic,decat ca totul este bine.M-am gandit sa ii controlez laptop-ul cat timp a fost el plecat la munca(pentru ca asta facea cam toata ziua cand venea de la munca,statea pe laptop) si aici am descoperit totul. Pe browser-ul de navigare pe internet era ramasa o pagina de la o casa de pariuri unde avea el cont.Mi-a luat cateva minute sa ma prind cum sta treaba cu banii castigati si pierduti de acolo: puteai sa clasifici paginile cu bilete castigate si cele pierdute.Spre groaza mea am descoperit vreo 200 de pagini cu bilete pierdute si vreo 30 cu cele castigate(pe o pagina erau cam vreo 10-12 pariuri).Am luat si am deschis un excel si am inceput sa calculez cati bani erau pierduti.Rezultatul a fost socant  ,70.000 lei.De parca nu mi-ar fi fost de ajuns sa vad lucrul asta,spre stupoarea mea am mai vazut la istoric si niste pagini de la firme din astea care dau imprumuturi rapide(gen Provident).Am mai vazut si acolo vreo 2 credite de vreo 2000-3000 lei...Eram pur si simplu confuz,nu ma mai puteam tine pe picioare si ma gandeam la ce era mai rau.Cand s-a intors acasa am discutat cu el...Doamne ,cat de bine pot sa minta dependentii astia de jocuri de noroc!!! Eu prost ,i-am crezut toata povestea!!!.Mi-a spus ca joaca in acelasi timp la 2 case de pariuri pe aceleasi meciuri si ca in partea cealalta are castiguri...Pe urma a zis ca intr-un fel am eu dreptate si ca nu ar trebui sa mai joace.Mi-a aratat niste calcule de ale lui pe o foaie in care imi explica ca a tras linie si are pierdut doar 1.000 de euro si ca a inchis toate conturile. Ca sa vedeti cat sunt de prost am crezut tot fara sa il mai verific, mai ales ca mi-a fost adus si acei bani pe care i-am cerut(ulterior am descoperit ca au fost imprumutati de la un coleg). Am inchis subiectul si mi-a zis sa nu mai spun la nimeni.
   Intamplarea face ca inainte cu 2 zile sa plec acasa ,ma suna de la munca si imi spune ca i s-a stricat telefonul si ca vrea sa il duc pe al meu in schimb pana vine acasa.Zis si facut.Vin cu telefonul lui acasa si incerc sa il pun la incarcat cu incarcatorul meu si spre surprinderea mea se deschide.Nu puteam sa ma abtin, sa nu ii verific si telefonul. Descopar ca nu si-a sters niciun cont si ca joaca in continuare la aceea casa de pariuri.Am incercat sa gasesc si celalalt site de pariuri unde spunea ca are castiguri,dar nu am gasit nimic.Din mesaje am mai vazut ca are si datorii pe la colegii de munca(lucru negat categoric de el) . I-am zis cand s-a intors ca m-a mintit si ca nu si-a sters niciun cont. A inceput din nou cu povestile lui foarte credibile,cum ca ar dura ceva timp pana se aproba cererea de inchidere a conturilor s.a.m.d....Nu am mai stiut ce sa cred atunci, dar am zis ca e un om inteligent,educat si ca stie el cel mai bine ce face pentru el...Apoi,am plecat de la el.....
  Acum o luna ma suna si imi spune ca are nevoie de niste bani ,ca s-a imbolnavit si ii trebuie bani pentru tratament.Nu l-am crezut deloc si i-am zis ca nu il ajut pana nu imi spune adevarul si ca eu cred ca e ceva legat de pariuri si de datoriile facute in urma acestora. A acceptat pana la urma sa imi zica tot .Era exact ceea ce ma temeam eu sa fie.Acei 70.000 lei pierduti la pariuri erau reali si avea datorii la colegii de munca si la banci.Avea nevoie disperata de ajutor. S-a jurat ca nu va mai juca niciodata si ca abia acum a constientizat suma pe care a pierdut-o.Nu puteam sa refuz sa il ajut.Daca nu o faceam eu , altcineva nu avea cine sa o faca,pentru ca doar eu stiam drama prin care trece.Am luat si m-am imprumutat eu cu o suma de bani pentru a-l ajuta pe el( vreo 20.000 lei). I-am trimis banii si a spus ca isi rezolva cu ei toate probleme.I-am cerut si eu la randul meu sa imi trimita chitantele cu ceea ce plateste.Aici am facut probabil marea greseala!!! Trebuia sa ma duc personal cu el sa isi plateasca datoriile si sa vad asta cu ochii mei. A trecut timpul si nu mi-a mai trimis nimic.
Mi-am dat seama ca m-a mintit din nou.Cel mai probabil a jucat si acei bani la pariuri crezand ca va recupera totul inapoi.Mi-a venit in cap acum cateva zile sa sun pe la banci ,sa aflu cu adevarat ce credite are facute.M-am dat drept el, aveam CNP-ul lui pe undeva si mi-a fost usor sa aflu creditele imense pe care le are pe la cateva banci.(in jur de 55.000 lei)..
Sunt socat!! Ma gandesc tot timpul la problema lui si nu stiu ce sa mai fac!! La ai mei nu pot sa le spun nimic.Au niste probleme de sanatate ,iar o asemenea veste i-ar distruge.Ultima oara cand am vorbit cu el i-am spus sa ii zica adevarul iubitei lui.Nu vrea sa o faca,dar eu cred ca ii face mai mult rau daca nu ii spune pentru ca tot va afla odata si odata.Imi repeta la nesfarsit ca are totul sub control ,ca o scoate el la capat, s.a.m.d..... El nu mai gandeste in momentul de fata lucid si nu isi da seama ca asta e o boala de care nu mai poate scapa.Acum ma gandesc sa merg eu personal acolo, sa vorbesc cu iubita lui,pentru ca ea e ceea mai apropiata de el si in masura cea mai mare de-al putea ajuta, dar nu stiu cum va reactiona .Este foarte probabil ca aceasta sa se desparta de el ,cand va auzi toate astea.Este foarte greu de inteles o asemenea situatie.Chiar nu stiu ce sa fac mai departe....
Va intreb pe voi acuma,care ar fii cea mai inteleapta decizie pe care as putea sa o iau? Cum l-as putea ajuta mai departe?

#2
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017

 denny34, on 03 martie 2017 - 18:58, said:

sa vorbesc cu iubita lui,pentru ca ea e ceea mai apropiata de el

Muhahaha.... sangele apa nu se face.

#3
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
chiar ca e o patima,grav

#4
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Pai n-ai ce sa faci, decat sa vorbesti cu el si sa gasiti o solutie
faci un credit sa achitati datoriile pe care le are, macar o parte si trebuie sa nu mai parieze.

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu il puteti ajuta in nici un fel. Totul depinde numai de el: ori se lasa pur si simplu, ori ajunge sa se spanzure.
Datoria nu o sa o mai vezi niciodata.

 Damascus77, on 03 martie 2017 - 19:09, said:

Pai n-ai ce sa faci, decat sa vorbesti cu el si sa gasiti o solutie
faci un credit sa achitati datoriile pe care le are, macar o parte si trebuie sa nu mai parieze.
:lol:

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu o mai scoate la capat...

Creditele alea trebuie platite.

Apoi trebuie deconectat.

Am cunoscut si eu cativa. Efectiv, merg din datorii in datorii. Nu mai exista sansa sa scape.
Si daca face un castig de un milion de lei dintr-un bilet (cat sa plateasca toate datoriile si sa ramana cu ceva cash), ii va juca pe restul pentru ca...psihologie.

Grav, n-am inteles niciodata pariurile astea.

Edited by Lex404, 03 March 2017 - 19:15.


#7
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

 Damascus77, on 03 martie 2017 - 19:09, said:

Pai n-ai ce sa faci, decat sa vorbesti cu el si sa gasiti o solutie
faci un credit sa achitati datoriile pe care le are, macar o parte si trebuie sa nu mai parieze.

I-am spus ca vreau sa merg la el urgent sa stam de vorba.Refuza acest lucru si imi spune ca are el situatia sub control, dar nu intelege ca e inglodat in datorii pana peste cap pe care nu are cum sa le mai poata achita ,daca nu se opreste din a juca la pariuri.

#8
MadB91

MadB91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 06.12.2011
L-ai imprumutat cu 30000 lei, ti i-a inapoiat, imprumutandu-se la un alt coleg.
Ce incredere are in el colegul asta...

Apoi l-ai mai imprumutat cu 20000 lei.

Ok.

Posted Image

Edited by MadB91, 03 March 2017 - 19:16.


#9
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

 MadB91, on 03 martie 2017 - 19:15, said:

L-ai imprumutat cu 30000 lei, ti i-a inapoiat, imprumutandu-se la un alt coleg.
Ce coleg de incredere...

Posted Image

Daca citesti atent o sa vezi ca scrie o mica parte...

#10
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 denny34, on 03 martie 2017 - 19:14, said:

I-am spus ca vreau sa merg la el urgent sa stam de vorba.Refuza acest lucru si imi spune ca are el situatia sub control, dar nu intelege ca e inglodat in datorii pana peste cap pe care nu are cum sa le mai poata achita ,daca nu se opreste din a juca la pariuri.

pai el tot crede ca o sa recupereze

si tot creste miza, si bulgarele creste

trebuie sa nu mai joace. pentru datorii nu fac nimeni puscarie, in cel mai rau caz o sa i se puna poprire pe salariu si ciao

Edited by Damascus77, 03 March 2017 - 19:17.


#11
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Este nevoie clar de consiliere de specialitate si mult ajutor din patea familiei, asta dupa ce se inchid datoriile si se renunta definitiv la astfel de jocuri. Se impune o masura radicala, parerea mea.

Edited by Ditian, 03 March 2017 - 19:17.


#12
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

 Lex404, on 03 martie 2017 - 19:13, said:

Nu o mai scoate la capat...

Creditele alea trebuie platite.

Apoi trebuie deconectat.

Am cunoscut si eu cativa. Efectiv, merg din datorii in datorii. Nu mai exista sansa sa scape.
Si daca face un castig de un milion de lei dintr-un bilet (cat sa plateasca toate datoriile si sa ramana cu ceva cash), ii va juca pe restul pentru ca...psihologie.

Grav, n-am inteles niciodata pariurile astea.


Crezi ca ar trebui sa ii povestesc situatia si prietenei lui?

#13
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Da!

#14
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 denny34, on 03 martie 2017 - 19:17, said:



Crezi ca ar trebui sa ii povestesc situatia si prietenei lui?

da, ca sa il lase si sa fie si mai distrus

nu ii zice nimic, ce treaba are aia?

#15
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

 Ditian, on 03 martie 2017 - 19:17, said:

Este nevoie clar de consiliere de specialitate si mult ajutor din patea familiei, asta dupa ce se inchid datoriile si se renunta definitiv la astfel de jocuri. Se impune o masura radicala, parerea mea.

Asta m-am gandit si eu ,dar el cred ca nici nu vrea sa auda de asa ceva.Considera ca are situatia sub control.Practic eu cred ca si-a pierdut mintile...

#16
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Pune o poza cu prietena dupa ce ii zici.
Bai petre, trebuie sa iti fac eu treaba?

Edited by anygel, 03 March 2017 - 19:22.


#17
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

 Damascus77, on 03 martie 2017 - 19:20, said:

da, ca sa il lase si sa fie si mai distrus

nu ii zice nimic, ce treaba are aia?

Sunt de vreo 3 ani impreuna.Din ce intelegeam eu ar fi trebuit sa faca si nunta...Cred ca au o relatie destul de apropiata.

Edited by denny34, 03 March 2017 - 19:22.


#18
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Daca tu crezi ca ea l-ar putea ajuta, spune-i.
Daca crezi ca o sa il lase, n-o face. Sa nu ajunga frate-tau la ganduri negre.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate