Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Build 3000 £ Ryzen vs kady lake

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Ryzen e macar la aceleasi nivel de eficienta cu Kaby lake. Cine compara R7 cu 7700k uita ca R7 e facut in special pentru aplicatii optimizate multi-core in timp ce 7700k e facut pentru jocuri si aplicatii care raspund la frecventa mare.

Daca ai un anumit joc care te intereseaza in mod deosebit si care ruleaza mult mai bine pe o platforma intel atunci asta e. Dar in orice alt scenariu AMD e alegerea mai ok si mai future proof.

#20
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Eu compar din punct de vedere al bugetului! E clar ca ryzen se descurca mai bine in aplicatii ce necesita multicores! Dar e la fel de clar ca KL se descurca mai bine in jocurile ce au aparut pana in prezent, casrromd chiar si mai mult de 10 fps-uri in fata lui ryzen!

Din pacate globul de cristal nu stie in ce parte se vor orienta si dezvoltatorii de jocuri. Eu tind sa cred ca dezvoltatorii se vor orienta inspre jocuri ce necesita mai mult de 4 nuclee si 8 threduri specifice Intel pe generatia mai sus mentionata, chiar daca e greu de crezunt datorita faptului ca AMD a intarziat sa apara cu generatiile noi de procesoare! Din pacate nu se stie mai nimic din ce va urma... personal, o sa merg pe intel pentru stabilitate si pret ceva mai mic, mai ales acum ca sunt reduse. Macar stiu ca o sa-si faca treaba mai bine fata de ce am avut pana acum si stiu sigur ca nu are bube, urmand sa vad si ce va scoate intel mai apoi ca raspuns la ryzen, si de abea atunci o sa ma gandesc la upgrade, daca e necesar. Nu-mi este greu sa schimb o placa de baza si un procesor din unitate, si nu o sa fie costisitor deoarece am ce sa vand ca sa-mi recuperez o parte din investitie. Plus ca actuala platforma, 7700k + z270, o sa produca ceva pana atunci!

Edited by xe3nder, 04 March 2017 - 09:53.


#21
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Dacă joci la 4k sau 1440p Ryzen all the way. S-ar părea ca sunt anumite setări care limitează performanțele în jocuri:

https://m.facebook.c...703453&refid=13

#22
romaniamica

romaniamica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.03.2017

View Postxe3nder, on 03 martie 2017 - 17:06, said:

Folosesc aproape toata suita adobe! Pana acum am lucrat pe un i7 mult mai batran si pe un gtx 950!
Nu am "mancat" toate review-urile legate de Ryzen, dar si-o cam fura in Adobe. Astia au fost mereu zgarciti cu optimizarile procesoarelor AMD si sunt chiar filtre care sunt exlusiv optimizate pentru Intel. Probabil ca esti mai tema ca mine la acest capitol.

Niste teste mai complete gasesti aici: https://www.pugetsys...opActionResults

Adaug doar ca AM4 e abia la lansare si poate ca ar fi mai bine sa astepti cateva luni pana vezi exact ce si cum. Personal as merge fara ezitare pe mana lui Intel daca nu poti astepta pana in toamna.

PS. 1080Ti e pe vine si vine la pret accesibil si pamantenilor.

Edited by romaniamica, 05 March 2017 - 18:02.


#23
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Asta mai ramane de vazut, 1080 TI, dar trebuie sa astept sa treaca de etapa founders edition! Daca e sa merg pe varianta cu intel, as avea o placa video integrata de care ma pot folosi macar pentru multimedia, si sa astept placa video! Dar asta ramane de vazut!

#24
romaniamica

romaniamica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.03.2017
GTX 1080 au cazut deja sub 3000 lei. Si vorbim de variante custom, cu oc si alea-alea.

http://www.pcgarage....uda-cores-2560/

Daca urmaresti evolutia preturilor, toate au scazut cu cca. 100 euro, chiar si mai mult.

Edited by romaniamica, 05 March 2017 - 18:30.


#25
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Uita-te aici ca sa iti faci o idee despre cum merge Photoshop-ul pe Ryzen vs Intel:
https://www.pugetsys...erformance-907/

#26
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009

View PostBOGraphics, on 14 martie 2017 - 09:40, said:

Uita-te aici ca sa iti faci o idee despre cum merge Photoshop-ul pe Ryzen vs Intel:
https://www.pugetsys...erformance-907/
Da dar initiatorul nu spune nimic de Ps.

View Postxe3nder, on 03 martie 2017 - 16:12, said:

PC-ul trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
- sa fie facut pentru gaming si editare video


#27
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postpaulicamic, on 15 martie 2017 - 13:26, said:

Da dar initiatorul nu spune nimic de Ps.

Zicea de suita Adobe! Pentru editare video avem: https://www.pugetsys...erformance-909/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate