Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Cea mai mare problemă pentru scriitorii debutanți

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
adrianstepan

adrianstepan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2017
Ca scriitor la început de drum (în România) te lovești de multe obstacole și provocări. Dacă la început e dificil să alegi o editură cât de cât bună care are recenzii bune și care e interesată de ceva mai mult decât a încasa banii tăi, imediat după ce ai publicat cartea te poți trezi că nu se vinde și că trebuie să iei în mâinile tale tot ce ține de marketing.

Sunt curios care sunt metodele de promovare pe care le folosiți pentru a vă promova cartea.

Apelați la bloggeri de carte? Cumpărați servicii de promovare? Dacă da, de unde?

Și aș mai vrea să știu dacă credeți că se poate trăi din vânzarea de carte în România.

#2
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
N-ai nici o sansa fara pile sau bani. Unchiul meu se chinuie cu un volum de poeme, a trimis la toate revistele literare posibile si nimeni nu-l baga in seama. Nici macar sa zica sa se lase de meserie ca nu scrie bine, nici macar atat nu s-au sinchisit sa-i raspunda. Iar la edituri, de unde ca nu are bani

Edited by gerbil, 28 February 2017 - 15:39.


#3
adrianstepan

adrianstepan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2017
Dar a încercat să publice pe cont propriu? Măcar vreo 200 de bucăți pe care să le vândă într-o lansare mică cu familie, prieteni. Cu poezia e și mai greu, ce-i drept.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si cine ar cumpara niste poezii sau carti ? Deja ce te intereseaza gasesti pe google sub format electronic... + ca poeziile sunt aiurea, cine mai citeste poezii ?
Asta nu mai e o meserie, s-au dus anii 1900... suntem in 2017, trebuie sa oferi servicii si sa fi productiv, nu sa lansezi carti. In 2017 doar puscariasii mai lanseaza carti Posted Image

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 adrianstepan, on 28 februarie 2017 - 15:30, said:

Ca scriitor la început de drum (în România) te lovești de multe obstacole și provocări. Dacă la început e dificil să alegi o editură cât de cât bună care are recenzii bune și care e interesată de ceva mai mult decât a încasa banii tăi, imediat după ce ai publicat cartea te poți trezi că nu se vinde și că trebuie să iei în mâinile tale tot ce ține de marketing.

Sunt curios care sunt metodele de promovare pe care le folosiți pentru a vă promova cartea.

Apelați la bloggeri de carte? Cumpărați servicii de promovare? Dacă da, de unde?

Și aș mai vrea să știu dacă credeți că se poate trăi din vânzarea de carte în România.

Fara suparere si cu scuzele de rigoare.
Aflandu-te la inceput de drum,inca nu te poti numi scriitor.Asteapta putin pana cand iti apare opera.

ps.
Daca este sa definim scriitorii in acceptiunea ta,putem la fel de bine sa zicem ca si noi,utilizatorii forumului suntem scriitori.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 adrianstepan, on 28 februarie 2017 - 15:30, said:

Sunt curios care sunt metodele de promovare pe care le folosiți pentru a vă promova cartea.
Internetul.

 adrianstepan, on 28 februarie 2017 - 15:30, said:

Și aș mai vrea să știu dacă credeți că se poate trăi din vânzarea de carte în România.
Nu. Insa din serviciile aditionale facute de traficul paginilor tale, se poate. Vezi presa si altii din zona.

Edited by neagu_laurentiu, 28 February 2017 - 15:56.


#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Problema nu este a scriitorului ( incepator sau consacrat ) ci a societatii care nu mai consuma produsul numit carte . Este ca in orice alta afacere : gaseste intai desfacerea ( in cazul de fata cititorul ) si cladeste afacerea ( scrie cartea , genereaza continut ) . Daca incepi altfel te paste falimentul .

#8
adrianstepan

adrianstepan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2017
@adisz Cred că cea mai bună formulă e cea de scriitor debutant.

@TruculMagic Eh.. nu e chiar așa. Pădurea și uscăturile ei. Ideea era să vedem care sunt cele mai bune metode de promovare pentru autori și cum promovăm o carte, dacă suntem la început de drum. Ceva soluții?

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Trebuie sa ai bani pentru inceput, daca nu scoti o carte (poveste) sa dea lumea pe spate nu ti-o cumpara nimeni. Ai nevoie de un ban pentru a produce cum ai spus si tu 200-400 bucati, printr-o editura. Daca ai o editura buna, aia au contracte cu biblioteci (si online) si asa mai departe, care sa iti bage cartea la noua.

Carti gen Harry Potter, Fifty Shades of Grey, sunt exemple care functioneaza.

#10
adrianstepan

adrianstepan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2017
@JurasikMan Să știi că totuși se citește. Altfel nu ar merge editurile. Gândește-te că doar anul trecut, editura Litera a publicat peste 400 de cărți. Oamenii citesc, dar clar că nu merg orice fel de cărți. De asta nu e bine nici să te hazardezi și să scoți tiraje uriașe, mai ales dacă ești pe self publishing.

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Comercial , adriane ...comercial . S-au vandut retetele de gratar ale lui Papura_Voda_Chef , nu opere alese . Deci s-a gasit desfacerea si s-a produs continutul .
Acum se poate da lovitura cu ceva de genul :
" Cum sa manipulezi astrele ca sa ai noroc de bani si carera " ..de Neti Sandu .
Cu o eventuala urmare :
" Pacaleste soarta si scapa de riscul de impotentie daca esti nascut in zodie de apa "...de Neti Sandu si Telemeaua , adevarata regina a magiei albe

Edited by JurasikMan, 28 February 2017 - 16:11.


#12
adrianstepan

adrianstepan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2017
@JurasikMan De acord. Dar, de ex. Agatha, care a vândut sute de milioane de cărți a procedat la fel? Totuși capitalismul era o noțiune destul de abstractă pe vremea ei, chiar și post WW2 în Europa. Eu cred că sunt autori care dau lovitura pur și simplu pt că vin cu ceva inedit.

#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 adrianstepan, on 28 februarie 2017 - 15:30, said:

Ca scriitor la început de drum (în România) te lovești de multe obstacole și provocări. Dacă la început e dificil să alegi o editură cât de cât bună care are recenzii bune și care e interesată de ceva mai mult decât a încasa banii tăi, imediat după ce ai publicat cartea te poți trezi că nu se vinde și că trebuie să iei în mâinile tale tot ce ține de marketing.

Sunt curios care sunt metodele de promovare pe care le folosiți pentru a vă promova cartea.

Apelați la bloggeri de carte? Cumpărați servicii de promovare? Dacă da, de unde?

Și aș mai vrea să știu dacă credeți că se poate trăi din vânzarea de carte în România.
Depinde ce scrii.

Daca scrii carti tehnice care ajuta lumea sa produca ceva real, util, da, ai sanse.

Daca scrii artistic, atunci trebuie sa astepti sa mori, ca sa-ti fie admirata si cumparata opera.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 adrianstepan, on 28 februarie 2017 - 16:13, said:

Dar, de ex. Agatha, care a vândut sute de milioane de cărți a procedat la fel? Totuși capitalismul era o noțiune destul de abstractă pe vremea ei, chiar și post WW2 în Europa. Eu cred că sunt autori care dau lovitura pur și simplu pt că vin cu ceva inedit.
Pai daca stii reteta, de ce mai intrebi pe aici?!

Edited by neagu_laurentiu, 28 February 2017 - 16:15.


#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 adrianstepan, on 28 februarie 2017 - 16:13, said:

Eu cred că sunt autori care dau lovitura pur și simplu pt că vin cu ceva inedit.
In prezent ,  inedit este sa vezi tineri intrand in librarii si cumparand carti .

Edited by JurasikMan, 28 February 2017 - 16:18.


#16
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
sormea a scris o carte si a scos vreo 100-150 de carti, bine cu le-a vandut, ci le-a dat la neamuri si prieteni.

Poti scoate o carte si faci contract cu o librarie gen diverta sau carturescu sa le tii acolo si din vanzarea lor sa ti se opreasca un procent.

Cred ca se poate geva in genu asta.
Si daca vinzi tot mai scoti un rand de carti.

Sau scrii ceva in genu suge-o ramona si vinzi garantatPosted Image

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 zzhunt, on 28 februarie 2017 - 16:32, said:

sormea a scris o carte si a scos vreo 100-150 de carti, bine cu le-a vandut, ci le-a dat la neamuri si prieteni.


adica exemplare

#18
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 overseas, on 28 februarie 2017 - 17:03, said:


adica exemplare
a, da exemplare

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate