Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Mit sau realitate ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
abral

abral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.03.2007
Exista si doze din otel. Am avut ocazia sa vizitez un laminor care face tabla din otel  de 0,15 mm pentru doze (in Belgia).

#20
criistake

criistake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 14.01.2009
Pot spune ca am observat o diferenta de gust la Coca Cola intre 2,5 L si cea de 2 L sau 1 L, drept pentru care evit cu orice pret varianta 2,5 L . Ce mi se pare ciudat si imi da de gandit ca intradevar e doar o chestie de perceptie, un oarecare placebo cum spunea cineva mai sus, e ca si altii din jurul meu au observat diferenta de gust abia dupa ce le-am spus eu ca este o diferenta de gust.
O alta chestie ce am observat, dar asta poate face subiectul unui alt topic, este diferenta de gust al aceleiasi bauturi, si anume Cola, luata din hipermarketuri diferite. Asta e testata pe nebautor de cola fara a ii spune defapt ce vreau sa vad. In Franta am intampinat frecvent chestia asta intre Cola luata din Lidl si cea din Carrefour

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
teoretic pot exista mici diferente intre loturile unui producator, dar ar trebui sa ai un gust foarte ascutit ca sa le simti.
intre producatori diferiti pot exista diferente mai mari, atat din cauza cantitatilor folosite (procentual) cat si din cauza componentelor. ex: http://www.dailymail...ugar-world.html

intre recipiente similare dar de capacitati diferite (cum s-a spus mai sus, Cola la 2.5l vs 1l) nu ar trebui sa fie diferente la deschiderea recipientului. dupa ce se consuma o parte din el, lichidele acidulate pot sa para un pic diferite (acidul se "pierde" mai repede in recipientul mai mare)

#22
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Berea  la PET e din cea ramasa in sticle dupa consum si colectata !!!

Edited by cataspo, 28 February 2017 - 13:13.


#23
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Inainte de revolutie era berea la 0,5l si toata lumea era multumita de bere, una este sa tii recipientul de sticla in mina si alta cel de plastic, ofera "greutate" bauturii si la propriu si la figurat, situatie asemanatoare si in cazul paharelor sticla vs plastic.

#24
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
@Initiator

Anumite chestii sunt mituri altele nu.

Vreti sa aflati daca e doar placebo sau coincidenta?   faceti un blind-test in triunghi,  adica la fiecare participant ii puneti 3 pahare,  doua din sticla A si unu din sticla B si le cereti sa va identifice paharul unicat,  apoi ca sa excludeti coincidenta aplicati un Chi Patrat,  si cu ocazia asta invatati si putina statistica:)

#25
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006

View Postbila1000, on 02 martie 2017 - 01:10, said:

Inainte de revolutie era berea la 0,5l si toata lumea era multumita de bere, una este sa tii recipientul de sticla in mina si alta cel de plastic, ofera "greutate" bauturii si la propriu si la figurat, situatie asemanatoare si in cazul paharelor sticla vs plastic.
Tata a patit-o odata cu berea la sticla de pe vremea lui Ceasca. Sticla fusese cu ulei si nu-a fost spalata ca lumea inainte de umplere... :puke: Ba chiar circula un zvon (nu stiu cat de adevarat) ca cineva murise pentru ca bause bere dintr-o sticla in care fusese verde de Paris :death:

Cea mai tare faza e aia cu

Quote

Berea  la PET e din cea ramasa in sticle dupa consum si colectata !!!
Sunt curios cine sta sa colecteze cate 10-20-50 ml din fiecare sticla pana se face de 2.5 l :lol:

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View Postbila1000, on 02 martie 2017 - 01:10, said:

Inainte de revolutie era berea la 0,5l si toata lumea era multumita de bere...

pentru ca nu se gasea intotdeauna, si oricum nu aveai o gramada de sortimente din care sa alegi, ca acum :)
tin minte ca aveam un vecin mare bautor de bere; de fiecare data cand pleca de acasa avea in mana o plasa cu 3-4 sticle goale, ca poate gaseste bere pe undeva. deseori sticlele erau la fel de goale si la intoarcere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate