Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mit sau realitate ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
emyforce1

emyforce1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.07.2016
Exista mitul ca bauturile imbuteliate in sticle de dimensiuni mici au alta calitate fata de cele la PET sau alte materiale. Cica acesta ar fi motivul ptr care sunt si mai scumpe. Este intr-adevar mai buna berea sau bautura racoritoare din sticlutele de 0,33 sau 0,25, ale aceluiasi producator, fata de cele din PET-uri sau doze ?? Mie unul mi-e greu sa cred ca produsul din sticle vine din alte "tancuri de productie" si are o alta formula. Credeti ca apa minerala B....sec din sticle vine de la un alt izvor fata de cea din PET ?!?
Astept niste opinii mai ales din parte celor care lucreaza in domeniu si au vazut "cu ochii lor" realitatea :)

#2
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,955
  • Înscris: 13.11.2016
Ai baut bere la pet/doza/sticla ?

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
O fi placebo.

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
bauturile (mai ales carbogazoase) se pastreaza mai bine in recipiente de sticla decat in plastic, pentru ca sticla izoleaza mai bine. pune de curiozitate 2 sticle de apa minerala - una la pet, cealalta la sticla - langa un bidon de plastic cu benzina, lasa-le 3 luni si gusta-le. nu este nicio diferenta la produsul imbuteliat.

in general, bauturile la sticla de sticla sunt mai scumpe pentru ca sunt la cantitati mai mici. si o ciocolata de 100 de grame costa mai mult decat jumatatea pretului unei ciocolate de 200 de grame. in plus, la sticla vs. pt intervine greutatea recipientului, care este evident de cateva ori mai mare pt sticla - de aici costuri simtitor mai mari de transport.

si asa mai departe...

Edited by born2lose, 27 February 2017 - 18:20.


#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postemyforce1, on 27 februarie 2017 - 18:08, said:

Exista mitul ca bauturile imbuteliate in sticle de dimensiuni mici au alta calitate fata de cele la PET sau alte materiale. Cica acesta ar fi motivul ptr care sunt si mai scumpe. Este intr-adevar mai buna berea sau bautura racoritoare din sticlutele de 0,33 sau 0,25, ale aceluiasi producator, fata de cele din PET-uri sau doze ?? Mie unul mi-e greu sa cred ca produsul din sticle vine din alte "tancuri de productie" si are o alta formula. Credeti ca apa minerala B....sec din sticle vine de la un alt izvor fata de cea din PET ?!?
Astept niste opinii mai ales din parte celor care lucreaza in domeniu si au vazut "cu ochii lor" realitatea Posted Image
Nu e vorba doar de gust, e vorba de sanatate.
PETul elibereaza substante inlichid, fenoli etc.
Sticla e mai neutra si nu contamineaza lichidul

#6
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,955
  • Înscris: 13.11.2016

View Posteczorcistul, on 27 februarie 2017 - 18:23, said:

Bauturile la PET sunt pentru saraci. Probabil ca si calitatea este tot ca pentru ei.

Cam asa ceva, ce gust o avea berea la pet care costa doar 3 lei ?
Gustul ca gustul, dar sa bei un pet din ala, a 2-a zi iti bubuie capul !

#7
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
[ http://static.ibnlive.in.com/pix/ibnhome/news18/immersive/bmt/images/bankaya-mata-02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postemyforce1, on 27 februarie 2017 - 18:08, said:

.... Mie unul mi-e greu sa cred ca produsul din sticle vine din alte "tancuri de productie" si are o alta formula. .....

am vizitat diverse fabrici de lichide (inclusiv acidulate) si te pot asigura ca e o singura "teava" care merge spre departamentul de imbuteliere.
diferenta este data de proprietatile ambalajului, nu de lichidul din ele.

#9
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
sticla > doza > plastic

Doza e din aluminiu reciclat in cea mai mare proportie, apoi otel + alte materiale

#10
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
N-au dat chestia asta pe Discovery? Parca era acolo o emisiune de profil.

#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Motivul pretului mai mare e simplu: ambalaj mai mult, mai costisitor pentru aceeasi cantitate de lichid. Pe langa asta si introducerea unui litru de lichid intr-un recipient de 1L se face o singura operatie de imbuteliere fata de mai multe in cazul fractiunilor de litru.

#12
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,287
  • Înscris: 08.11.2016
Atunci inseamna ca materialul recipientului are influenta asupra continutului, eu am observat ca aceeasi bere la sticla e mai buna decat cea la pet.

#13
emyforce1

emyforce1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.07.2016

View Post_Smiley_, on 27 februarie 2017 - 18:32, said:


am vizitat diverse fabrici de lichide (inclusiv acidulate) si te pot asigura ca e o singura "teava" care merge spre departamentul de imbuteliere.
diferenta este data de proprietatile ambalajului, nu de lichidul din ele.
Asta vream "sa aud". Multumesc

View Posteczorcistul, on 27 februarie 2017 - 18:23, said:

Bauturile la PET sunt pentru saraci. Probabil ca si calitatea este tot ca pentru ei.
Sunt absolut convins ca tu nu ai baut racoritoare la 2, 1.5 sau 0,5 litri la PET. Te si vad, intr.o zi de vara, mergand pe strada numai cu pepsi la sticla in mana, ca aia de 0,5 la PET e ptr saraci....Si apa minerala tot la sticla o servesti...Ce mi-e si cu bogatii astia.
Eu ma refeream strict la calitatea produsului.

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostAlexaLesby, on 27 februarie 2017 - 18:45, said:

sticla > doza > plastic

Doza e din aluminiu reciclat in cea mai mare proportie, apoi otel + alte materiale
Ai vazut tu doze din otel? Sau de ce l-ai amintit?

#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Placebo. Când doza e mai mică ai impresia că e mai bună.

View PostBombalurina, on 27 februarie 2017 - 19:09, said:

Atunci inseamna ca materialul recipientului are influenta asupra continutului, eu am observat ca aceeasi bere la sticla e mai buna decat cea la pet.
Asta pentru că nu se menține în aceleași condiții optime. Dar în fabrică se pune același conținut în orice tip de ambalaj.

#16
emyforce1

emyforce1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.07.2016

View Posteczorcistul, on 27 februarie 2017 - 19:55, said:

Nu beau "racoritoare" in nici un fel de ambalaj, pentru ca "racoritoarele" sunt niste mizerii nesanatoase. La fel e si apa "minerala" (carbogazoasa).
Eram ferm convins ca asta vei spune :)
Si nici apa plata la PET nu bei ;)

#17
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View Postemyforce1, on 27 februarie 2017 - 20:08, said:

Eram ferm convins ca asta vei spune Posted Image
Si nici apa plata la PET nu bei Posted Image
Mananca doar fructe din gradina raiului si respira doar aer de la poli, imbuteliat in sticla sterilizata in vid. Cunoastem specia...

#18
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016

View Postericmario, on 27 februarie 2017 - 19:27, said:

Ai vazut tu doze din otel? Sau de ce l-ai amintit?
Aliajul contine si otel si alte metale. Daca era aluminiu pur dozele ar fi fost mai scumpe

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate