Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Alegere facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Tudor0000

Tudor0000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.05.2016
Salut, sunt in clasa a 12-a la mate-info si am cateva nelamuriri in alegerea facutatii. Am de gand sa merg la informatica la iasi la FII dar as vrea sa am si alte variante... M-am mai gandit la automatizari tot din Iasi si zilele trecute mi-a mai spus cineva si de electronica si telecomunicatii. Problema e ca nu prea stiu ce se studiaza la cele 2 din urma, eu bazandu-ma mai mult pe informatica si matematica, dar nu ma prea bazez pe fizica. Nu am avut profesori care sa ma faca sa inteleg prea bine fizica si mi s-a parut de neinteles din prima zi de liceu, prin urmare nu prea mi-am dat interesul... As vrea sa stiu pe ce se bazeaza si ce se studiaza la electronica si automatizari (mate,fizica,info,etc.) si in ce proportii si m-ar ajuta si opinia voastra (serioasa) in legatura cu ce ar trebui sa urmez.

#2
Kropius

Kropius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.08.2016
ai putea sa incerci la o facultate de info din alt oras, cum ar fi  bucuresti, timisoara, cluj, cred ca si brasov ar merge

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTudor0000, on 26 februarie 2017 - 21:09, said:

As vrea sa stiu pe ce se bazeaza si ce se studiaza la electronica si automatizari
Le ai pe site. Daca tot vrei sa lucrezi in domeniu, n-ar fi asa greu sa descoperi ce scrie intr-un site.

View PostTudor0000, on 26 februarie 2017 - 21:09, said:

as vrea sa am si alte variante
Calculatoare la Asachi sau Informatica Economica la Cuza.

#4
Tudor0000

Tudor0000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.05.2016

View PostKropius, on 26 februarie 2017 - 21:19, said:

ai putea sa incerci la o facultate de info din alt oras, cum ar fi  bucuresti, timisoara, cluj, cred ca si brasov ar merge

Testele de admitere la iasi,cluj,bucuresti,timisoara sunt fixate in date apropiate si nu prea am cum sa dau de exemplu admiterea la iasi si sa ma duc la cluj si sa ma intorc, nu am timp. Eu vreau in Iasi pentru ca e cel mai aproape si am si rude acolo, deci nu o sa fie pentru mine prea strain orasul. Deci am ajuns la decizia ca facultatea sa fie in Iasi...
In plus facultatile sunt foarte bune din cate am auzit.

Edited by Tudor0000, 26 February 2017 - 21:28.


#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Orice facultate e buna daca inveti din placere. Pt ca iti place din start, sau pt ca descoperi tu frumusetea.
Sau de e necesar sa inveti si prostia asta, pt ca intelegi ca o vei folosii mai tarziu....

#6
Tudor0000

Tudor0000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.05.2016
M-ar interesa si automatizarile dar nu stiu cat de mult isi pune amprenta fizica SAU daca exista asemanari sau daca are legatura cu fizica predata la liceu si cea de la automatizari (informatica aplicata) si daca este necesara fizica din liceu, sau daca te ajuta.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Inginerul, prin definitie, e proiectant. Ori in activitatea asta intra si fizica, trebuie sa-si explice fenomene. Automatizarile cu atat mai mult, ele nu inseamna doar informatica. Daca vrei doar programare "peste" un sistem de operare si fara fizica, ai la dispozitie doar Informatica. Fizica din facultate e mult matematizata in raport cu liceul.
Insa tu nu pari a sti de vrei sa pratici o viata de alergi de ici-colo!

Edited by neagu_laurentiu, 27 February 2017 - 07:48.


#8
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@inițiator: facultățile de tip "automatică" (din cadrul Politehnicilor) se bazează destul de puțin pe fizica de liceu, și mai mult pe fizică mai avansată. Fizica de liceu este relativ floare la ureche față de cea din facultate.

Problema e că tu zici că nu prea ai înțeles fizica de liceu. Asta e grav, pt că la facultate e mult mai greu. Și dacă profesorul de liceu "nu te-a făcut să înțelegi", nu te văd bine, pt că interacțiunea cu profesorii de la facultate e mult mai mică decît în liceu: profesorul îți predă în relativ mare viteză și nu stă să te mîngîie și să repete pînă înțelegi. Cine nu pricepe, se cheamă ca nu e în stare, și ar fi bine să-și caute altă facultate.

#9
Tudor0000

Tudor0000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.05.2016
E adevarat ca nu am inteles fizica din liceu dar asta pentru ca profesorul venea la ora, explica lectia rapid in 10 minute, dupa umplea tabla de formule si desene pe care nu le puteam intelege, eu invat logic si matematic, imi place sa pot deduce eu formulele, nu sa le invat pe de rost, pe când profesorul nu iti explica nici o formula sau daca iti explica, iti explica in termeni tehnici, mie daca nu imi arata cineva o bobina si la ce se foloseste nu am sa stiu niciodata ce este aia, si daca o mai folosesti si in definitii lungi m-ai lasat cu totul confuz. Din ceea ce stiu eu, la automatizari se fac foarte multe lucrari de laborator, deci se preda oarecum altfel.

Edited by Tudor0000, 27 February 2017 - 22:41.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
La facultate nu mai exista dadaceala (atat cat exista) din liceu. Aici ti se arata o cale si doritorii o vor urma sau nu. Si mai intrebi unde ai nelamuriri din studiul individual. Asa ca nu te mai gandi la ala care-ti toarna cunoasterea pe tabla si tu, doar "holbadu-te" la ea, vei primi lumina!
Viitorul il ai tu in fata si nu profesorul ala din liceu. O fi avand si el vina lui dar mai presus de el tu esti, tu ai interes, tu trebuia sa te zbati, sa tragi pe toti de maneca unde nu ai inteles din manual (nu mai poti plange ca in ziua e azi nu ai unde sa te documentezi), sa te muti in alta parte daca acolo nu merge etc. Nu mai conteaza acum dar nu mai da vina pe altii, in primul rand uita-te in oglinda. Viata e nemiloasa, nu tine cont de scuze!
De ce vrei tu automatizari ? Poate vrei, habar nu am, nici nu stiu daca ai idee ce inseamna dar care e legatura cu informatica de prima data?
Laboratoare faci atat la AC cat si la Informatica.

Edited by neagu_laurentiu, 28 February 2017 - 00:25.


#11
Amteza

Amteza

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.12.2015
Nebunia de la UMF Cluj. Anul acesta se da admiterea in data de 26 Iulie. In 26 Iulie se confirma locurile la celelalte universitati. Ce obtiune aveti cand nu mai aveti obtiune?

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAmteza, on 19 iunie 2017 - 08:13, said:

Ce obtiune aveti cand nu mai aveti obtiune?
OPtiuni mai sunt.

Cand alergi dupa doi iepuri nu prinzi nici unul spune o vorba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate