Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Nokia 5

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
422 replies to this topic

#19
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

 devlin2427, on 27 februarie 2017 - 08:46, said:


Gasesti telefoane cu SD625 sau SD820 pana in 300 de euro daca te intereseaza spec-urile. Iar faza cu android "curat" denota si o lipsa de resurse umane pe parte de soft care sa produca o interfata custom. Interfetele de tipul MIUI, EMUI, EUI etc au multe functionalitati care lipsesc din AOSP sau ai nevoie de tot felul de artificii ca sa le obtii.

Poate Nokia 7 sau 8 vor avea specificatii mai decente in raport cu pretul cerut fiindca in zona 400-500 de euro sunt si mai multe alternative.
Eu in postarea citata de tine vorbeam de Androidul stock nu de procesor...

 CGDBZ, on 27 februarie 2017 - 08:55, said:

Pacat ca este cu Android.
Si totusi telefoane cu ecran sub 5 nu se mai fac ?
Da' cu ce voiai sa fie? Cu Windows Phone? Ca sa mai dea faliment inca o data?

#20
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

 Hitmaker, on 27 februarie 2017 - 10:12, said:

Eu in postarea citata de tine vorbeam de Androidul stock nu de procesor...

Si androidul stock e vreo virtute? Eu prefer un adroid mai "murdar" dar cu mai multe facilitati incluse decat un AOSP vanilla. Iar omul obisnuit de adapteaza la softul care vine pe telefon.

#21
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Informatiile despre pret spun ca va fi disponibil pentru suma de 189 de euro (200 usd) : http://www.gadgetlab...-apare-oficial/ , https://www.arenait....itate-2017.html
Daca intra in oferta operatorilor de telefonie poate avea un oarecare succes .
La liber sunt multe alternative si mai bune la pret si mai ofertante din punct de vedere hardware .

Edited by DoruTDK, 27 February 2017 - 12:09.


#22
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

 devlin2427, on 27 februarie 2017 - 11:43, said:

Si androidul stock e vreo virtute? Eu prefer un adroid mai "murdar" dar cu mai multe facilitati incluse decat un AOSP vanilla. Iar omul obisnuit de adapteaza la softul care vine pe telefon.

Daca te-ai uita la succesul Motorola sau la mai multe site-uri dedicate Android pe internet ai constata ca da, e o mare virtute pe care multi pun pret. Si tot acolo ai vedea ca EMUI si MIUI sunt destul de nepopulare si chiar principalele motive pentru care lumea nu alege Huawei si Xiaomi. Si in review-uri pe Android central sau Android authority mai mereu apar la minusuri aceste doua sisteme de operare.

Ah si te mai poti uita in comentariile la foarte multe articole care anunta lansarea Nokia 3,5,6. Majoritatea lauda alegerea lor de a folosi Android stock. Deci se pare ca ce e valabil pentru tine nu e valabil si pentru restul lumii.

Edited by Hitmaker, 27 February 2017 - 14:34.


#23
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Adevăratul buget phone va fi Nokia 3: https://www.nokia.co.../phones/nokia-3

#24
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

 Hitmaker, on 27 februarie 2017 - 14:32, said:

Daca te-ai uita la succesul Motorola sau la mai multe site-uri dedicate Android pe internet ai constata ca da, e o mare virtute pe care multi pun pret. Si tot acolo ai vedea ca EMUI si MIUI sunt destul de nepopulare si chiar principalele motive pentru care lumea nu alege Huawei si Xiaomi. Si in review-uri pe Android central sau Android authority mai mereu apar la minusuri aceste doua sisteme de operare.

Pentru ca 10 indivizi care traiesc din aruncatul cu pareri au zis ca MIUI si EMUI e naspa inseamna ca toata lumea crede asta?

De bine ce-i merge lui Lenovo de cand a cumparat Motorola au fost depasiti si de OPPO si de Vivo, care vand niste clone ordinare de iphone cu o interfata ce seamana mai mult cu ios decat cu Android:

https://www.statista...h-quarter-2009/

Asta in conditiile in care Oppo si Vivo nu au acoperirea pe care are Lenovo la nivel global si nici recunoasterea unul brand ca Motorola. S-ar parea ca "average Joe" nu prea citeste presa si nu a aflat ca MIUI, EMUI etc e naspa.

 Hitmaker, on 27 februarie 2017 - 14:32, said:

Ah si te mai poti uita in comentariile la foarte multe articole care anunta lansarea Nokia 3,5,6. Majoritatea lauda alegerea lor de a folosi Android stock. Deci se pare ca ce e valabil pentru tine nu e valabil si pentru restul lumii.

Aceeasi aplaudaci platiti care criticau interfetele custom?

 orbanbalint, on 27 februarie 2017 - 14:36, said:

Adevăratul buget phone va fi Nokia 3: https://www.nokia.co.../phones/nokia-3

140 de euro pentru chipset MTK si baterie de 2650mah. No thanks.

#25
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

 devlin2427, on 27 februarie 2017 - 14:54, said:


Pentru ca 10 indivizi care traiesc din aruncatul cu pareri au zis ca MIUI si EMUI e naspa inseamna ca toata lumea crede asta?

De bine ce-i merge lui Lenovo de cand a cumparat Motorola au fost depasiti si de OPPO si de Vivo, care vand niste clone ordinare de iphone cu o interfata ce seamana mai mult cu ios decat cu Android:

https://www.statista...h-quarter-2009/

Asta in conditiile in care Oppo si Vivo nu au acoperirea pe care are Lenovo la nivel global si nici recunoasterea unul brand ca Motorola. S-ar parea ca "average Joe" nu prea citeste presa si nu a aflat ca MIUI, EMUI etc e naspa.



Aceeasi aplaudaci platiti care criticau interfetele custom?



140 de euro pentru chipset MTK si baterie de 2650mah. No thanks.

Deformezi orice zice omul numai ca sa ai impresia ca ai dreptate. Ei bine, te anunt ca nu ai.

1. Cand vorbeam despre succesul Motorola nu vorbeam despre Lenovo. Ma refeream ca au reusit sa vanda foarte multe telefoane principalul factor de atractie fiind androidul stock. Ce treaba are asta cu Lenovo nu stiu, decat ca iti place tie sa pui vorbe in gura altora.

2. Aia cu aplaudacii platiti e mega-amuzanta. Sunt oameni simpli care spun ce le place si ce nu. Dar se pare ca ai ratat partea cu review-urile site-urilor de specialitate care critica EMUI si MIUI.

3. Apoi, succesul Xiaomi si Huawei nu se datoreaza nici pe departe sistemelor de operare. Se datoreaza faptului ca fac telefoane cu un raport pret-calitate foarte bun. Nu am auzit niciodata pe nimeni sa spuna: imi iau Xiaomi sau Huawei numai si numai datorita sistemului de operare. Sau aproape pe nimeni daca te pun pe tine la socoteala. Posted Image


Ok, am inteles esti hater Nokia or something dar nu mai denatura si nu mai scoate din context lucruri. O zi frumoasa!

#26
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

 Hitmaker, on 27 februarie 2017 - 15:14, said:


Deformezi orice zice omul numai ca sa ai impresia ca ai dreptate. Ei bine, te anunt ca nu ai.

1. Cand vorbeam despre succesul Motorola nu vorbeam despre Lenovo. Ma refeream ca au reusit sa vanda foarte multe telefoane principalul factor de atractie fiind androidul stock. Ce treaba are asta cu Lenovo nu stiu, decat ca iti place tie sa pui vorbe in gura altora.

Tu nici macar nu stii in "curtea" carui prodcator se afla brandul Motorola dar stii tu sigur ca "au reusit sa vanda foarte multe telefoane". Ai si un glob de cristal care iti spune numerele la loto?

 Hitmaker, on 27 februarie 2017 - 15:14, said:

2. Aia cu aplaudacii platiti e mega-amuzanta. Sunt oameni simpli care spun ce le place si ce nu. Dar se pare ca ai ratat partea cu review-urile site-urilor de specialitate care critica EMUI si MIUI.

Oameni simpli care traiesc din vizualizarile de pe youtube. Cei care critica interfetele custom o fac fiindca nu au stat niciodata mai mult de 2-3 zile sa vada cu ce se mananca si in al doilea rand fiindca e cool sa lauzi android-ul stock.

 Hitmaker, on 27 februarie 2017 - 15:14, said:

3. Apoi, succesul Xiaomi si Huawei nu se datoreaza nici pe departe sistemelor de operare. Se datoreaza faptului ca fac telefoane cu un raport pret-calitate foarte bun. Nu am auzit niciodata pe nimeni sa spuna: imi iau Xiaomi sau Huawei numai si numai datorita sistemului de operare. Sau aproape pe nimeni daca te pun pe tine la socoteala. Posted Image

Daca nu ai auzit tu inseamna ca nu exista fiindca tu cunosti parerile a 3 miliarde de oameni. Am zis eu undeva ca alege cineva telefonul pentru interfata custom? Mi se pare ca tu esti cel care se bate cu pumnul in piept ca Nokia e de mega treaba fiindca iti serveste un android vanilla.

#27
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

 devlin2427, on 27 februarie 2017 - 15:35, said:


Tu nici macar nu stii in "curtea" carui prodcator se afla brandul Motorola dar stii tu sigur ca "au reusit sa vanda foarte multe telefoane". Ai si un glob de cristal care iti spune numerele la loto?



Oameni simpli care traiesc din vizualizarile de pe youtube. Cei care critica interfetele custom o fac fiindca nu au stat niciodata mai mult de 2-3 zile sa vada cu ce se mananca si in al doilea rand fiindca e cool sa lauzi android-ul stock.



Daca nu ai auzit tu inseamna ca nu exista fiindca tu cunosti parerile a 3 miliarde de oameni. Am zis eu undeva ca alege cineva telefonul pentru interfata custom? Mi se pare ca tu esti cel care se bate cu pumnul in piept ca Nokia e de mega treaba fiindca iti serveste un android vanilla.


1.Exact cum spuneam ruperi din context doar ca sa pari interesant sau ca ai dreptate. Si o curca beata stie ca Motorola e in curtea Lenovo. Eu ma refeream la faptul ca Motorola a avut succes inca dinainte de a fi cumparata de Lenovo datorita faptului ca aveau Android stock pe telefoane. Sa negi ca Motorola a vandut foarte multe telefoane (din moment ce cu o simpla cautare pe google poti afla asta) arata ca habar nu ai despre ce vorbesti.

2. Cine vorbea de globul de cristal? Tu? De unde stii tu din ce traiesc cei care lasa comentarii pe android central sau android authority? De unde stii cati dintre ei au utilizat sau nu interfete custom si cate zile? Nostradamus, tu esti? Cat despre review-urile site-urilor de specialitate, inca un post in care nu ai suflat o vorba.

Am observat la tine gandirea tipica a romanului limitat: tot ce stiu eu e bine, ceilalti is prosti, niste site-uri care is autoritati in domeniu sunt vax, eu le stiu pe toate, forza emui miui hey hey hey, huooo Nokia ca nu ai pus android cu aplicatii chinezesti pe telefon.  Asta rezuma perfect gandirea ta. Ma gandesc ca poate ar fi trebuit sa te contacteze cei de la Nokia sa le explici tu cum se face treaba. In acelasi timp ma intreb cum de la cunostintele tale nu esti macar C.O.O pe la Apple, Samsung sau Huawei.

Mergi si polueaza alte topicuri, te rog.

#28
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
A vazut cineva telefonul acesta in realitate?

#29
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 Elenistic, on 26 iunie 2017 - 08:32, said:

A vazut cineva telefonul acesta in realitate?

Pai nu s-a lansat inca in Europa, cum ar putea sa-l vada?

#30
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Pai nu era vorba ca in iunie? Mai sunt cateva zile din iunie...

#31
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Nokia 5 era vorba ca se lanseaza in Iulie

#32
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Pe 26 Iunie au anuntat cei de la HMD ca apare Nokia 5 cat si 6. Vad ca nu au aparut. Cred ca au probleme cu stocurile, ori nu fac fata la vanzari ori produc prea putine caci vad ca si Nokia 3 care a aparut de ceva timp este mai mareu fara stoc la Vodafone(as vrea sa cumpar unul la prelungire).

#33
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
11 iulie si nimic... Debut cu stângul al celor de la HMD. Omoara si bruma de interes care exista pentru telefoanele lor...

#34
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Inca nu au inceput productia. Datorita cererii mare de Nokia 3 s-au concentrat pe productia acestuia pentru a putea face fata amanand lansarea Nokia 5 si 6 undeva in August.

#35
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Asa de mare sa fie cererea pentru Nokia 3?

Dar cum rămâne cu declaratia ca modelele vor fi disponibile simultan in q2, in toate tarile in care aveau de gand sa vanda?

#36
JPelorat

JPelorat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 13.07.2017
Probabil cerere f mare. La pretul ala, Nokia 3 e ok ca sa l iei de proba, sa vezi daca are relevanta ca scrie Nokia pe el sau nu.

Mde,declaratii optimiste...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate