Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Accident cu victima aflata in masina celui baut

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Cel mai probabil, o sa fie gasit nevinovat in sensul ca firma de asigurari cu care are contract nu-ti va suporta reparatia masinii. Dar va fi sanctionat pentru conducere sub influenta alcoolului.

#20
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

 dan1980_25, on 23 februarie 2017 - 18:44, said:

Judecatorul va decide cine se face vinovat de producerea accidentului: tu ca ai nu te-ai asigurat, sau celalalt pentru ca a baut o bere sau doua.
Insa ar fi bine sa fii pregatit sufleteste pentru ca se poate decide in defavoarea ta. Ala si daca era treaz ar fi intrat in tine, deci...
Au mai fost cazuri in care soferul baut a fost declarat nevinovat, pentru ca era nevinovat. A "scapat" doar fara permis 3 luni si cu amenda .
http://botosaninews....upa-un-acciden/
https://www.oradesib...ite-video-foto/

imi amintesc acum cativa ani , pe cand eram inspector de daune, ca am avut un caz cu unul beat caruia i a taiat calea asiguratul rca la firma in care prestam. deci vinovatul de accident era treaz (asiguratul "meu" rca) iar cel beat era nevinovat de producerea accidentului . a trebuit sa il despagubim deorece conform rca alcolemia nu este excludere

#21
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 cstrifu, on 23 februarie 2017 - 19:01, said:

a trebuit sa il despagubim deorece conform rca alcolemia nu este excludere

Numai ca ulterior se poate trimite in judecata soferul care a beneficiat de pe urma asigurarii.

Edited by Ann0nyym0us, 23 February 2017 - 19:09.


#22
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

 Ann0nyym0us, on 23 februarie 2017 - 19:09, said:

Numai ca ulterior se poate trimite in judecata soferul care a beneficiat de pe urma asigurarii.

de catre cine?

#23
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
De catre asigurator.

Edited by Ann0nyym0us, 23 February 2017 - 19:24.


#24
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

 Ann0nyym0us, on 23 februarie 2017 - 19:24, said:

De catre asigurator.

adica asiguratorul ii da despagubirea celui beat dupa care il da in judecata ?bizar

poate nu ai inteles ce am zis mai sus :
deci eu lucram la euroins . vinovatul de accident treaz cu asigurare rca la euroins .
pagubitul(nevinovat de producerea accidentului)  beat cu asigurare altundeva .
conform normnelor rca , euroins ul plateste celui beat pagubele la masina lui 100 % .

bafta

Edited by cstrifu, 23 February 2017 - 19:31.


#25
alinz0

alinz0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2017

 cstrifu, on 23 februarie 2017 - 19:26, said:

adica asiguratorul ii da despagubirea celui beat dupa care il da in judecata ?bizar


da, au mai fost cazuri cand l-au dat in judecata pe despagubit pentru anvelope necorespunzatoare

eu imi faceam griji sa nu ma dea pe mine asiguratorul dupa ce il despagubea, ca sa recupereze suma in caz ca eram gasit vinovat

 cstrifu, on 23 februarie 2017 - 19:01, said:

a trebuit sa il despagubim deorece conform rca alcolemia nu este excludere
nu prea e bine
suna contrar la ce s-a mai scris in topic

poate s-au mai schimbat regulile?

#26
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 cstrifu, on 23 februarie 2017 - 19:26, said:

adica asiguratorul ii da despagubirea celui beat dupa care il da in judecata ?bizar

Da. Sper sa nu gresesc, caci nu am timp sa caut, dar sunt destul de sigur ca exista precedent.

#27
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

 alinz0, on 23 februarie 2017 - 19:36, said:

da, au mai fost cazuri cand l-au dat in judecata pe despagubit pentru anvelope necorespunzatoare

eu imi faceam griji sa nu ma dea pe mine asiguratorul dupa ce il despagubea, ca sa recupereze suma in caz ca eram gasit vinovat


nu prea e bine
suna contrar la ce s-a mai scris in topic

poate s-au mai schimbat regulile?

mai nu va mai aberati .  adica vine asiguratorul iti da bani dupa care te de in judecata . pai te refuza la plata si gata .

#28
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
136/1995, art. 58

Quote

Art. 58. – Asiguratorul recupereaza sumele platite drept despagubiri de la persoana
raspunzatoare de producerea pagubei, in urmatoarele cazuri:

b ) accidentul a fost produs in timpul comiterii unor fapte incriminate de dispozitiile
legale privind circulatia pe drumurile publice ca infractiuni savarsite cu intentie, chiar
daca aceste fapte nu s-au produs pe astfel de drumuri sau în timpul comiterii altor
infractiuni savarsite cu intenttie;

Inteleg eu gresit?

Edited by Ann0nyym0us, 23 February 2017 - 19:46.


#29
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

 Ann0nyym0us, on 23 februarie 2017 - 19:46, said:

136/1995, art. 58



Inteleg eu gresit?

da intelegi gresit !  asiguratorul il despagubeste pe pagubit (cel nevinovat de producerea accidentului) dupa care recupereaza prejudiciul de la persoana raspunzatoare de accident(daca a facut accidentul cu intentie) .

bafta

Edited by cstrifu, 23 February 2017 - 19:51.


#30
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
1. Vinovat e cel ce a schimbat directia de mers, asa cum a constatat si politia. El plateste reparatii si daune morale/fizice la persoanele vatamate (adica RCA-ul vinovatului). Deci, persoana lovita din masina celui baut este despagubita tot de vinovatul din cealalta masina, ca nu bautura soferului personal a dus la accident ci schimbarea directiei de mers a celuilalt sofer.
2. Pentru alcool, cel care nu e vinovat, isi primeste "premiul" separat (permis suspendat, amenda etc).
3. Daca era in stare de ebrietate soferul masinii care a provocat accidentul (nu e cazul aici), atunci RCA-ul lui, dupa ce il despagubeste pe celalalt, se indreapta impotriva propriului asigurat pentru recuperarea pagubei, acesta fiind in culpa si fata de asiguator, nu numai fata de pagubit.

#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 alinz0, on 23 februarie 2017 - 17:53, said:

Cealalta masina a avut avarii minime, dar soferul a fost gasit cu alcoolemie 0.16 in sange la spital, iar victima din masina lui a avut un cucui pentru care nu a primit nicio zi de ingrijiri medicale in certificatul medico-legal pe care mi l-a aratat recent agentul ce se ocupa de dosar.
Acesta mi-a spus ca s-a depus plangere din partea victimei in cele 3 luni prevazute de lege, au venit si cu avocatul, iar eventual si-au retras-o. Nu a putut sa-mi dea mai multe detalii. Imi puteti explica de ce au retras-o?
Au vreo sansa de castig?

Au retras plangerea pentru ca li s-a explicat clar la audieri ca n0au nici o sansa sa primeasca ceva despagubiri cu zero zile penalizare.
Eu zix sa stai linistit pentra ca dosarul tau se va clasa.
Ai autorizatie de circulatie de la politie?

#32
alinz0

alinz0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2017

 adisz, on 23 februarie 2017 - 21:30, said:


Ai autorizatie de circulatie de la politie?

am avut dovada cu drept de circulatie, dar nu am prelungit-o pentru ca nu am avut ce sa mai conduc

#33
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
adica tu fiind vinovat de accident ai vrea ca celalalt conducator auto sa iti plateasca stricaciunile si eventual sa ramai si cu permis, nu?
hmmm.... sper ca legea sa nu iti dea dreptate . Omul chiar daca era baut , nu el a provocat accidental , ce doamne iarta-ma,,,
Lui probabil ca I se retine permisul, amenda and shit dar nu el este vinovcat de accident. Este logic ca asiguratorul sa se indrepte asupra ta si ca tu va trebui sa ii platesti si lui daunele la masina si eventual daca te da in judecata pentru acele cucuie(desi fara zile medicale nu o sa tina in fata judecatorilor).
Nu mai visati la cai verzi pe pereti si asumati correct vina. Asa cum si betivul si-a asumat in momentul cand a urcat la volan baut faptul ca s-ar putea face vinovat de producerea unui accident si ar trebui sa suporte consecintele....

#34
alinz0

alinz0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2017

 flp014, on 03 martie 2017 - 19:53, said:

adica tu fiind vinovat de accident ai vrea ca celalalt conducator auto sa iti plateasca stricaciunile si eventual sa ramai si cu permis, nu?
da, asiguratorul lui. am sperat ca poate e vreo sansa sa-mi repar masina

nu m-a declarat nimeni vinovat deocamdata

#35
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013
fiecare va fi sanctionat pentru partea lui de vina.
Dupa cum observ din ce ai scris mai sus, accidentu se datoreaza celui care o schimbat directia de mers (Adica tu. Daca tu mergeai linistit pe banda ta, probabil nu se intampla nimic, si celalalt mergea tot linistit pe banda lui)
Tot aici, s-ar putea constata faptu ca, daca celalalt sofer nu era baut, putea evita accidentu, din nou, tu raspunzi pentru partea ta, el pentru partea lui. Desi mi s-ar parea tare nepotrivit ca el sa scape nevinovat, baut fiind.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate