Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Accident cu victima aflata in masina celui baut

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
alinz0

alinz0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2017
Buna ziua, va rog mult sa ma sfatuiti in ce moment trebuie apelat la un avocat daca este cazul. Am sa detaliez pe scurt despre ce e vorba.

In urma unui accident in care am semnalizat schimbarea benzii 1 spre 2 si nu am vazut nimic in oglinda, politistii au constatat initial ca nu am acordat prioritate pe banda 2 de pe care a circulat cu viteza o alta masina ce m-a tamponat pe lateral. Lucru pe care l-am recunoscut in declaratie, ca nu am acordat prioritate si ca eventual aveam de gand sa intorc pe linie continua, manevra pe care nu am dus-o pana la capat; pe langa asta, impactul nu a fost din spate, a fost fix in jumatatea masinii mele, sau cel putin asa a ajuns masina proiectata perpendicular.

Cealalta masina a avut avarii minime, dar soferul a fost gasit cu alcoolemie 0.16 in sange la spital, iar victima din masina lui a avut un cucui pentru care nu a primit nicio zi de ingrijiri medicale in certificatul medico-legal pe care mi l-a aratat recent agentul ce se ocupa de dosar.
Acesta mi-a spus ca s-a depus plangere din partea victimei in cele 3 luni prevazute de lege, au venit si cu avocatul, iar eventual si-au retras-o. Nu a putut sa-mi dea mai multe detalii. Imi puteti explica de ce au retras-o? Inseamna ca au de gand sa ma dea pe civil in judecata sau ce? pentru ca nu au avut 90 zile de ingrijiri sa fie penala. Agentul mi-a spus ca nu trebuie sa-mi fac nici o grija pentru ca nu au cum sa ma dea, deoarece a fost baut. Din punctul meu de vedere, legal in situatia asta, daca victima are pretentii de daune morale, trebuie sa ceara despagubiri celui baut si sa-si dea singura in judecata propriul asigurator pentru ca asigurarea e valabila pentru masina cat si pentru persoanele din ea.

Inca astept solutionarea dosarului, au trecut mai multe luni, dar as aprecia mult daca mi-ati putea spune ce urmari sunt in situatia in care sunt gasit vinovat sau nevinovat de producerea accidentului si cum imi pot repara masina care e in dauna totala si fara casco.
Celalalt sofer a avut pretentia de la inceput sa-i dau asigurarea, dar asiguratorul mi-a spus sa nu o dau pana la solutionarea cazului de catre procuror, pentru ca e culpa comuna, persoanele in stare de ebrietate nefiind despagubite.
Mi-am facut griji pe partea civila, deoarece m-au amenintat la telefon dupa accident ca daca nu le dau asigurarea, ma va da in judecata victima pentru ca "nu mai poate de dureri". Pentru asta au scos si certificat imediat probabil ca sa ma intimideze mai rau.
Au vreo sansa de castig?

Va multumesc anticipat!

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Pregateste-te sufleteste, vin lupii moralisti sa-ti spuna ce inconstient esti si cum trebuie sa mergi sa-ti predai permisul si sa te faci calugar.

In alta ordine de idei, "nu mai poate de dureri" e fix pix fara certificat medico-legal. Plangerea e posibil sa fi fost retrasa, la recomandarea avocatului, fiindca ar fi putut aduce alte complicatii in partea lor, faptul ca soferul a avut alcool in sange.

Edited by Ann0nyym0us, 23 February 2017 - 18:03.


#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu au nici o sansa de castig. Ii trage in jos alcoolemia celuilalt sofer.
Cred ca tocmai de asta au si retras plangerea penala.

Acuma, ca sa-ti repare el masina ta, greu, foarte greu.
Trebuie sa te indrepti tu in civil impotriva celuilalt sofer.

Edited by ericmario, 23 February 2017 - 18:05.


#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAnn0nyym0us, on 23 februarie 2017 - 18:02, said:

Pregateste-te sufleteste, vin lupii moralisti sa-ti spuna ce inconstient esti si cum trebuie sa mergi sa-ti predai permisul si sa te faci calugar.
Lupii moraliști să se abțină. Mesajele care încalcă regulamentul ariei vor fi șterse iar autorii vor fi sancționați.
Topicul se închide 5 minute ca să nu poată zice nimeni că n-a văzut mesajul ăsta.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
fiecare participant la accident raspunde conform vinei avute!

tu ca nu te-ai asigurat si colegul ca a condus sub influenta!
poate de aia si-a retras plangerea... ca daca-l gasea pe colegul vinovat... il acuzau de loviri si alte violente!

nu, nu ai nici o sansa sa castigi!... vina producerii accidentului iti apartine in intregime
doar daca colegul circula cu viteza peste limita legala, ai o mica sansa... dar asta depinde de expertiza tehnica!

victima trebuie sa se constituie parte civila in procesul penal si sa ceara daune... daca nu e reclamatie, nu e proces penal...

Edited by Nero-d, 23 February 2017 - 18:20.


#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
nevinovat n-ai cum sa iesi (adica sa-ti repari masina pe banii celuilalt), daca ai recunoscut si in declaratie ca n-ai dat prioritate. in rest, nu prea ai ce pati. cat despre asigurare, degeaba i-o dai celuilalt, n-are ce sa faca cu ea, atata timp cat era baut. asiguratorul va da cel mai probabil culpa comuna.

in principiu, tu vei plati cu permisul - si partea care doare mai tare, vei suporta paguba masinii.

Edited by born2lose, 23 February 2017 - 18:17.


#7
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Singura treaba care pot sa ti-o spun cu certitudine este ca pasagerul din masina cu soferul baut poate sa ceara despagubiri doar soferului baut adica cel in masina caruia se afla . Mai multe nu stiu , vei afla cand procurorul de caz va finaliza ancheta .

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View Postalinz0, on 23 februarie 2017 - 17:53, said:

cum imi pot repara masina care e in dauna totala si fara casco.

E in dauna totala pentru ca reparatia costa mai mult decat valoarea masinii, sau a fost afectat iremediabil vreun element de siguranta (sasiu indoit, stalpi rupti, etc)?

View Postalinz0, on 23 februarie 2017 - 17:53, said:

Mi-am facut griji pe partea civila, deoarece m-au amenintat la telefon dupa accident ca daca nu le dau asigurarea, ma va da in judecata victima pentru ca "nu mai poate de dureri". Pentru asta au scos si certificat imediat probabil ca sa ma intimideze mai rau.

Concret, cum te-au amenintat? "Da-ne asigurarea sau avem noi grija de pielea ta" ?

#9
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016
Acum e randul tau sa ataci :).

Am impresia ca ai avut o atitutine defensiva tot procesul, acum e randul tau sa musti din ei

Vorbeste cu avocatul, fiti nesimititi, insinuati  si luati-va de alcolemia aia ! aia e salvarea! asa o sa-ti faci si masina ta

#10
alinz0

alinz0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2017
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si contributii.
Mai ramane cred varianta ca victima ma poate da in judecata pe civil pentru ca I-am provocat probleme si nu ca a fost victima, termen penal. Sau poate aberez...

View Postalexandruww2, on 23 februarie 2017 - 18:28, said:

Vorbeste cu avocatul, fiti nesimititi, insinuati  si luati-va de alcolemia aia ! aia e salvarea! asa o sa-ti faci si masina ta

exclus

View PostAnn0nyym0us, on 23 februarie 2017 - 18:27, said:

E in dauna totala pentru ca reparatia costa mai mult decat valoarea masinii, sau a fost afectat iremediabil vreun element de siguranta (sasiu indoit, stalpi rupti, etc)?
Stalp mijloc indoit, prag indoit, usile terminate. Nu a vrut nici un tinichigiu sa se uite la ea mai mult de 5 minute. A fost impact cu viteza mare, puteam sa mor daca era cu 50 cm mai la stanga.

Am avut alta masina in spatele meu pe banda mea, si cred ca a intrat in depasirea lui brusc. Asta explica de ce nu l-am vazut si nu m-a vazut. Inainte de momentul impactului nu am auzit nici o frana.

Edited by alinz0, 23 February 2017 - 18:37.


#11
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Postalinz0, on 23 februarie 2017 - 17:53, said:

Acesta mi-a spus ca s-a depus plangere din partea victimei in cele 3 luni prevazute de lege, au venit si cu avocatul, iar eventual si-au retras-o.
Deci au retras plangerea sau ba? Nu prea se intelege la ce te referi cand spui ca "eventual si-au retras-o". Ori, ori.
Eventual inseamna probabil, posibil.
Daca au retras-o bine au facut. Poate cere despagubiri doar soferului baut. In schimb cred ca ambii soferii raman fara permise. Culpa comuna e cea mai fericita solutie pentru tine.
In cel mai prost caz vei fi declarat vinovat pentru producerea accidentului doar tu. Si daca ala era treaz, tot ar fi intrat in tine.

Edited by dan1980_25, 23 February 2017 - 18:39.


#12
alinz0

alinz0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdan1980_25, on 23 februarie 2017 - 18:35, said:

Deci au retras plangerea sau ba? Nu prea se intelege la ce te referi cand spui ca "eventual si-au retras-o". Ori, ori.
Eventual inseamna probabil, posibil.
Daca au retras-o bine au facut. Poate cere despagubiri doar soferului baut. In schimb cred ca ambii soferii raman fara permise. Culpa comuna e cea mai fericita solutie pentru tine.

Chiar asa s-a exprimat agentul, a fost destul de vag.

Si in ordonanta procurorului poate veni termenul de culpa comuna? sau trebuie sa facem constat amiabil pentru asiguratori dupa solutionare?

#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View Postalinz0, on 23 februarie 2017 - 18:29, said:

Am avut alta masina in spatele meu pe banda mea, si cred ca a intrat in depasirea lui brusc. Asta explica de ce nu l-am vazut si nu m-a vazut. Inainte de momentul impactului nu am auzit nici o frana.

Chiar si asa, nu te scapa de vina. Avand in vedere ca ai partea ta de vina, recte ne-acordare de prioritate, asigurarea nu-ti va plati reparatia masinii. Iar daca spui ca este in stadiul care este, esti, cel mai probabil, nevoit sa renunti la ea.

View Postalinz0, on 23 februarie 2017 - 18:40, said:

Chiar asa s-a exprimat agentul, a fost destul de vag.

"Eventual si-au retras-o"
sau
"Eventual si-o vor retrage"?

Ca in al doilea caz, nu face decat sa-si dea cu parerea.

#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
amiabila e doar pentru accidente fara victime!!!...
culpa va fi stabilita de cine are dosarul in cercetare!

fara victima nu mai e penal deci ar trebui politia sa se pronunte!

Edited by Nero-d, 23 February 2017 - 18:45.


#15
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View Postalinz0, on 23 februarie 2017 - 18:40, said:


Si in ordonanta procurorului poate veni termenul de culpa comuna? sau trebuie sa facem constat amiabil pentru asiguratori dupa solutionare?

Nu se poate face constatare amiabila decat la fata locului, cand sunt implicate doar 2 vehicule, si cand nu exista victime de niciun fel.

#16
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Judecatorul va decide cine se face vinovat de producerea accidentului: tu ca ai nu te-ai asigurat, sau celalalt pentru ca a baut o bere sau doua.
Insa ar fi bine sa fii pregatit sufleteste pentru ca se poate decide in defavoarea ta. Ala si daca era treaz ar fi intrat in tine, deci...
Au mai fost cazuri in care soferul baut a fost declarat nevinovat, pentru ca era nevinovat. A "scapat" doar fara permis 3 luni si cu amenda .
http://botosaninews....upa-un-acciden/
https://www.oradesib...ite-video-foto/

Edited by dan1980_25, 23 February 2017 - 18:51.


#17
alinz0

alinz0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2017
Nu e nici o problema, ca daca va fi gasi nevinovat, ii dau asigurarea sa-si repare masina. Mai ramane sa vada daca il despagubeste asiguratorul, cum zicea cineva mai sus, pt ca a baut...

#18
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
pentru bautura nu-l despagubeste nimeni nici daca va fi declarat sfant.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate