Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Dezastru financiar pentru bugetul Romaniei facut de PSD ... tic-tac

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
700 replies to this topic

#37
sotha

sotha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 22.10.2007
Pe 25 -26 ale lunii sunt publicate datele, pe care eu le urmaresc cu mare interes.
Am pregatit terenul cvu 3 posturi despre executia bugetara, care arata foarte clar comportamentul managerial al executiei

https://medium.com/@...a5a3#.byladmawq
https://medium.com/@...5b29#.m3erhjkkb
https://medium.com/@...2600#.8b21r8h1k

Ce inseamna deteriorarea executiei bugetare?
- reducere cheltuieli cu investitii
- impozitare progresiva
- nationalizare pilon 2 de pensii.

Sincer eu as iesi pt asta mai mult decat pt OUG13. INCOMPETENTA bate Coruptia in filosofia mea

#38
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

View Postgdans, on 23 februarie 2017 - 15:05, said:

S-a mai intamplat deja cu guvernarea Tariceanu cand a primit tara pe plus si a lasat-o cu deficit, risipa a acoperit-o initial din Fondul de Dezvoltare
(constituit din privatizari si care era destinat pentru investitii) si dupa ce s-au terminat banii cei care au urmat au taiat salariile cu 25%.

Cu alte cuvinte, sa stam linistiti cat e Tariceanu la guvernare, gaseste el solutii :D

#39
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postargonaut, on 23 februarie 2017 - 15:08, said:

Cu alte cuvinte, sa stam linistiti cat e Tariceanu la guvernare, gaseste el solutii Posted Image

Exact, eu nu ii inteleg pe astia de dau din maini cand cad intr-o prapastie. Ca nu inveti sa zbori in 10 secunde.

Stam calmi ca Wile E coiotul, si ne punem speranta in Tariceanu.

#40
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003

View Postvlad1102, on 23 februarie 2017 - 15:04, said:

Asta fara alte masuri, gen reducere prostie in sistemul bugetar daca de coruptie nu pot..Au literalmente un sac de bani pe care stau.

Nu-i nevoie de taiat investitii, imprumuri, etc. Nu stiu de ce nu se discuta asta mai mult...

Toate guvernele au incercat din rasputeri sa creasca gradul de colectare insa s-au dovedit neputiincioase.
In primul rand gradul de taxare fiind mare suferim mult la plata benevola a taxelor. Apoi economia nu merge chiar atat de bine. Chiar citeam un studiu cu ceva in urma ca se demonstreaza usor faptul ca firmele care merg bine, pe profit, isi platesc taxele la timp. Firmele cu probleme au intarzieri, incearca diverse manevre evazioniste ptr. ca nu pot plati sau intra in insolventa, chiar faliment. Nasol e ca sunt muuult mai multe firme care merg prost decat cele care merg bine. Si nu in ultimul rand coruptia functionarilor din vami, ANAF, etc care inchid ochii la marii evazitionisti, pe scurt sunt cumparati de catre acestia.
Sunt curios totusi la ce s-a gandit PSD ptr. a creste gradul de colectare.

Edited by radumiki, 23 February 2017 - 15:35.


#41
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,379
  • Înscris: 20.05.2005

View PostBursul, on 23 februarie 2017 - 15:06, said:

Or sa scoata o p... Posted Image Daca tu crezi ca impozitul progresiv e salvarea romaniei o sa ai o mare dezamagire. Evident ca o sa te faci ca nu stii nimic si o sa dai vina pe altceva.

Poate nu intelege:  ar insemna ca cei cu venituri mari in stat (recent marite) sa le amputeze serios prin impozit mare pe transa lor.

#42
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
cred ca daca au iesit 600.000 de oameni pentru ordonanta13, pentru impozitul progresiv ies 6 milioane. Posted Image
oamenii se exprima pentru principii, dar pentru ars la buzunar se exprima mai abitir. Posted Image

nu cred ca au curaj sa mearga pana acolo.
plus ca ar arde la buzunar o parte din barosaneala pesedista.

Edited by Pollux, 23 February 2017 - 15:21.


#43
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016
Nu e dezastru deloc. Este un lucru planificat. Adica nici macar PSD nu se gandeau ca o sa stea in limitele bugetare.
Puneti incasarile alea in legatura cu noua mare companie ... Fondul Suveran de Investitii si o sa intelegeti de ce a fost ala infiintat.
Practic ala va finanta toate gaurile astea create de pesede prin pomeni.
Bineinteles, nu se va investi absolut nimic in economie ci doar in mariri de pensii, salarii bugetare si angajari in sistemul public pe baza de orientare politica.

#44
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postsabazios, on 23 februarie 2017 - 14:41, said:


Realitatea este ca pentru 2017 deja exista o scadere cu 5% fata de luna ianuarie 2016


Ar fi fost culmea sa existe o crestere, o luna fara guvern, doua luni fara buget, cred ca tot o luna de proteste.

Asa e cand te joci de-a "guvernul meu", de-a "penalii", cand protestezi ca sa dezincriminezi abuzul in serviciu, etc. .

#45
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostDorel-Mesterel, on 23 februarie 2017 - 15:22, said:

Ar fi fost culmea sa existe o crestere, o luna fara guvern, doua luni fara buget, cred ca tot o luna de proteste.

Asa e cand te joci de-a "guvernul meu", de-a "penalii", cand protestezi ca sa dezincriminezi abuzul in serviciu, etc. .

a gasit Dorel cauza... :lol:
fix protestatarii din strada erau insarcinati cu colectarea taxelor la buget. dar daca au au fost in strada n-au mai avut timp sa colecteze impozite.
asta este explicatia logica! :yes:

#46
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,114
  • Înscris: 03.07.2008

View PostAstute, on 23 februarie 2017 - 14:57, said:

Eu cref ca PSD pregateste impozitul progresiv, de acolo vor scoate banii

Glumesti, sper...

#47
sotha

sotha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 22.10.2007
Parerea mea este ca sa vanda niste companii nationale pe bursa e cel mai destept lucru pe care PSD il poate face acum
Fie ca le vinzi blank fie ca le imapchetezi in Fondul suveran al vietii

Bursele globale si nationale sunt la maxime istorice, face tot sensul sa faci acum

For the record nu sunt impotriva impozitului progresiv, dar sunt impotriva reducerii ch de investiii, a cresterii fara minte a ch de salarii si asist sociala si f impotriva nationalizarii pilonului 2. Asta de la final e f naspa.

#48
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postpink_flamingo, on 23 februarie 2017 - 15:22, said:


Bineinteles, nu se va investi absolut nimic in economie ci doar in mariri de pensii, salarii bugetare si angajari in sistemul public pe baza de orientare politica.


Slava DOMNULUI ca in sfarsit au venit unii care nu mai "investesc" in parcuri la sate, in sali de sport la sate etc. , eram deja satul de "investitiile" celorlalti.

Autostrazi, scoli, spitale etc., oricum nu am fi avut, sunt curios daca se va investi in continuare in biserici, cred ca acolo nu au cum sa nu investeasca, este de interes national, sau ceva.

#49
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostImperathor, on 23 februarie 2017 - 15:27, said:


Glumesti, sper...

nu cred ca e gluma. este pe masa de lucru. probabil din 2018 se va introduce.

Daniel Constantin s-a scapat acu o luna.

#50
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostDorel-Mesterel, on 23 februarie 2017 - 15:30, said:


Slava DOMNULUI ca in sfarsit au venit unii care nu mai "investesc" in parcuri la sate, in sali de sport la sate etc. , eram deja satul de "investitiile" celorlalti.

Autostrazi, scoli, spitale etc., oricum nu am fi avut, sunt curios daca se va investi in continuare in biserici, cred ca acolo nu au cum sa nu investeasca, este de interes national, sau ceva.

Asta e o investitie buna?

Quote

Inca o licitatie gigantica la Sectorul 3 din Bucuresti: Robert Negoita vrea sa plateasca 350 de milioane de lei pentru o parte din spatiile verzi: milioane de panselute, lalele, begonii si arbusti

http://www.hotnews.r...nii-arbusti.htm

#51
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postsabazios, on 23 februarie 2017 - 14:41, said:

Au aparut primele dovezi ca programul PSD este o imensa minciuna ... o stia toata lumea cu exceptia spectatorilor Antena3 si RTV


Bugetul se bazeaza pe o crestere a  incasarilor la stat cu 14% fata de 2016

Realitatea este ca pentru 2017 deja exista o scadere cu 5% fata de luna ianuarie 2016

... o diferenta de cca. 20% intre bugetul PSD si realitate ...


PSD trebuie tinut cu forta la guvernare ... pana recunosc sau se lamuresc si votantii lor ... sa fie clar ca au facut promisiuni mincinoase in campanie si ca nu pot face ce au promis


"Alarmă la Finanțe: încasările în ianuarie sunt cu 5% mai mici decât în ianuarie 2016, pe când bugetul prevede plus 14% pentru tot anul"

O altă surpriză neplăcută este creșterea cu 10% a cheltuielilor cu salariile bugetarilor în condițiile noilor legi aprobate la sfârșitul lui 2016, chiar șI fără noile măsuri de majorare a salariilor din administrația locală care au intrat în vigoare la 1 februarie 2017. Mai mult, volumul cheltuielilor cu salariile din ianuarie multiplicat cu 12 este deja peste limita de 63,8 miliarde de lei, plafonul pentru salariile bugetarilor aprobat prin legea bugetului."
http://m.zf.ro/banci...t-anul-16170269


Nu e nici un dezastru. Si asta pentru ca:

Attached Files



#52
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostJammalan-the-Prophet, on 23 februarie 2017 - 15:34, said:


Asta e o investitie buna?


Macar e ceva frumos, la mine au fost cumparate niste banci cu 8000 de euro bucata si cu siguranta se cheltuie bani multi si pe panselute, e cumva firesc, nu vad nimic nou, decat pensiile si salariile mai mari.

#53
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostPollux, on 23 februarie 2017 - 14:57, said:

democratia poate fi folosita cu succes impotriva ei. nu are mecanisme de auto-aparare.
Imi dai voie sa te corectez: "democratia romaneasca nu are mecanisme de auto-aparare."

#54
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View PostDorel-Mesterel, on 23 februarie 2017 - 15:38, said:

la mine au fost cumparate niste banci cu 8000 de euro bucata

Nu e vorba de bancile lui Negoita, nu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate