Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sistemul invatamantului de stat-nu moare dar continua sa isi bata joc de parinti

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View Postcorinadaniela, on 23 februarie 2017 - 12:06, said:

ciudat, eu am citit ieri (sau alaltaieri ?) in presa on-line toate detaliile legate de calendarul inscrierilor. si tot ieri am intrat pe site-ul inspectoratului judetean prahova si erau afisate toate informatiile necesare. cine stie ce s-o fi intamplat cu site-ul ismb....
e ok in legatura cu varsta, in acest caz. copila mea are cativa colegi care in clasa 0, in perioada decembrie-ianuarie, au implinit 6 ani.

In ziare scria dupa modelul de anul trecut.
pe 21 au terminat legea si ieri dupa-amiaza a ajuns la scoli.

Quote

Ordinul ministrului Educației Naționale nr. 3.247/14.02.2017 privind aprobarea Calendarului și a Metodologiei de înscriere a copiilor în învățământul primar pentru anul școlar 2017-2018


[ https://www.edu.ro/sites/all/themes/edu/images/acc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Data publicării:
21.02.2017
https://www.edu.ro/o...

si
http://www.cmbrae.ro...ihosom_2017.pdf
Ieri dupa-amiaza

Quote


View PostAlka10, on 23 februarie 2017 - 12:04, said:

1900 ? ieftin...se poate si mai mult Posted Image acum depinde de zona Bucurestiului...
E aproape dublu cat o rata la casa.

Edited by Sommerby, 23 February 2017 - 12:31.


#20
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Ce se intampla daca nu este evauat copilul, nu il primesc la scoala? Si daca nu vrei sa-l dai la clasa 0, nu il primesc in clasa I?

#21
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Propun sa ducem copii in puscarii pentru ca dragii nostri conducatori sunt foarte preocupati de conditiile de acolo in ultimul timp !

#22
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View Postmatrwe, on 23 februarie 2017 - 12:41, said:

Ce se intampla daca nu este evauat copilul, nu il primesc la scoala? Si daca nu vrei sa-l dai la clasa 0, nu il primesc in clasa I?

Quote

Care sunt actele necesare înscrierii?

1. Carte de identitate parinte/tutore legal, original si copie
2. Certificat de nastere copil, original si copie
3. Rezultatul evaluarii dezvoltarii psihosomatice, original si copie (pentru elevii care implinesc 6 ani dupa 31.08.2016)

Quote

Cap. II Condiții de înscriere în învățământul primar
Art. 5. - (1) Părinții, ai căror copii împlinesc vârsta de 6 ani până la data de 31 august 2017 inclusiv, au obligația de a înscrie copiii în învățământul primar în clasa pregătitoare, în conformitate cu prevederile legii și ale prezentei metodologii.
(3) Părinții copiilor care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2017 inclusiv, care nu optează pentru înscrierea copiilor în clasa pregătitoare în anul școlar 2017-2018, sau ai celor pentru care evaluarea menționată la alin. (2) arată că dezvoltarea psihosomatică nu poate asigura parcurgerea cu succes a clasei pregătitoare își vor înscrie copiii la grădiniță, în grupa mare.

Edited by Sommerby, 23 February 2017 - 12:49.


#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postmatrwe, on 23 februarie 2017 - 12:41, said:

Ce se intampla daca nu este evauat copilul, nu il primesc la scoala? Si daca nu vrei sa-l dai la clasa 0, nu il primesc in clasa I?

nu si nu.
pana acum un an-doi, inca era permisa inscrierea direct in clasa I a copiilor "prea mari" pentru a mai fi inscrisi in clasa 0, acum nu se mai poate.
apropos, inscrierea copilului la scoala se poate face si on-line, parintii completeaza datele necesare, dar tot trebuie sa faca un drum pana la scoala, pentru verificarea si validarea inscrierii si depunerea actelor solicitate la inscriere.
acum nu este activ/disponibil formularul de inscriere pentru parinti, va fi disponibil din prima zi oficiala de inscrieri.
atentie mare la ce si cum completati !
https://inscriere.edu.ro/

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSommerby, on 23 februarie 2017 - 11:10, said:

Pe scurt, sunt parintele unui copil care si-a efectuat stagiul gradinitei in cadrul unei unitati private, doar din cauza existentei/lipsei unor conditii minim decente (unitati de stat pe raza zonei de locuit, etc).

pitong!!!!
Superb!!!
Un sistem care NU PRODUCE, dar e platit din taxele si impozitele mele, nu au pe nimeni accesibil pentru inscrierea in invatamantul primar chiar din primele zile stabilite chiar de ei!
Eu zic să protestezi înscriind copilul la o şcoală privată. Poate aşa ai să vezi şi dacă sistemul de învăţământ produce sau nu ceva.

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostSommerby, on 23 februarie 2017 - 11:10, said:


http://ismb.edu.ro/i...tul-primar-2015
Numar de telefon inexistent (scris si format de cateva ori)
Asa ca am decis sa sun la Ministerul Educatiei, invatamant preuniversitar, dupa multe pasari de legatura cu "eu nu stiu, va dau pe cineva", am ajuns la un inspector care mi-a comunicat sec

E bolnava? e pe teren?dar nu e cineva care ii tine locul?

pitong!!!!
Superb!!!
Un sistem care NU PRODUCE, dar e platit din taxele si impozitele mele, nu au pe nimeni accesibil pentru inscrierea in invatamantul primar chiar din primele zile stabilite chiar de ei!
Incearca sa reclami undeva aceste lucruri, si in scris, pt a putea primi si un raspuns.
Orice institutie publica e obligata sa poata fi contactata, sa raspunda la telefon in timpul programului de lucru etc.

Cere sa ti se comunice motivele pt care nu se intampla asta si masurile luate pt corectare.

Implicarea cetatenilor poate aduce rezultate.

#26
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 21.04.2012

View PostSommerby, on 23 februarie 2017 - 12:23, said:

E aproape dublu cat o rata la casa.


3400 lei lunar la Scoala Mea. Fara transport, fara optionale.


View PostJurasikMan, on 23 februarie 2017 - 12:33, said:

Voi vorbiti de invatamant care isi bate joc ? Eu ce sa mai zic ? Am absolvit  Mate - Fizica la Saguna ca prelucrator prin aschiere ! WTF !!!!

Asta fiindca ai absolvit mecanica la un liceu de mate-fizica. Adica ai intrat printre aia cu medii mai mititele :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate