Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sistemul invatamantului de stat-nu moare dar continua sa isi bata joc de parinti

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
Va salut cu respect pe toti cei care sunteti parinti.
Pe scurt, sunt parintele unui copil care si-a efectuat stagiul gradinitei in cadrul unei unitati private, doar din cauza existentei/lipsei unor conditii minim decente (unitati de stat pe raza zonei de locuit, etc).
In acest moment sunt in fata incrierii copilului la urmatorul stagiu major de educatie, inscrierea in invatamantul primar pentru anul 2017-2018. Asa ca, m-am documentat, cum/cand sa procedez pentru inscrierea la o unitate de invatamant de stat la clasa 0 (pregatitoare). Si am vizionat conditiile de acceptare a copilului in acest sistem pe site-ul ministerului educatiei nationale, m-am indreptat inca din toamna anului 2016 catre informatii despre unde/locul scolii arondate zonei in care locuiesc. Am aflat de la scoala arondata ca trebuie sa ma pregatesc in luna februarie 2017 si sa duc copilul la o Evaluare psihosomatica (deoarece conform metodologiei copii ce implinesc 6 ani putin dupa data de 31 august 2017 au nevoie de aceasta evaluare) intr-o singura locatie pe tot Bucurestiul (doar pentru copii care au facut stagiul de gradinita la unitatile private) la scoala 145 etajul 2 Str. Heliade intre vii. (o singura locatie pentru toti copii din gradinitile private)
Asa ca am urmarit cand a aparut ANUNTUL metodologiei pentru acest an scolar (2017-2018) pe site-ul CMBRAE unde s-au publicat detaliile ce si cum pot inscrie/programa copilul la o astfel de evaluare, care zice asa:

Quote

In conformitate cu prevederile OMEN 3247/14.02.2017, evaluarea psihosomatica a prescolarilor in vederea inscrierii in invatamantul primar se va realiza in unitatile de invatamant cu nivel prescolar (pentru invatamantul de masa, de stat) dupa un grafic stabilit si comunicat de catre ISMB si CMBRAE.
Evaluarea psihosomatica a prescolarilor inscrisi in unitati de invatamant particular se va realiza la sediul CMBRAE in perioada 24 februarie – 14 martie, in intervalul orar 10 – 18;
Progamarile pentru evaluarea psihosomatica a prescolarilor inscrisi in unitati de invatamant particular se pot realiza la urmatoarele nr. de telefon: 031.805.50.40 / 031.805.56.97 / 031.805.56.98.
http://www.cmbrae.ro...osomatica-2017/
Asa ca am incercat sa contactez pe unul din numerele de telefon afisate pe cineva unde sa ma programez la aceasta evaluare. Cand, ce sa vezi, dupa doua ore de incercari si eu si sotia, liniile (toate 3) ocupate. E, zic, multi parinti care au copii la gradinitele private si sub 6 ani inca la data limita 31 august.
Am urmat firul si am sunat la Inspectoratul scolar Bucuresti unde este afisat numarul special pentru inscrierea copiilor la scoala:

Quote

Inscrierea in invatamantul primar 2017
1. Metodologia privind inscrierea in invatamantul primar pentru anul scolar 2017-2018 - Click aici
2. Calendarul inscrierii in invatamantul primar pentru anul scolar 2017-2018 - Click aici
3. Precizari privind activitatea de evaluare psihosomatica - Click aici
4. Circumscriptii scolare - Click aici
5. Planificarea evaluarii psihosomatice in unitatile de invatamant (evaluarea se va desfasura in intervalul orar 10-18, acolo unde nu este precizat) - Click aici
6. Numarul de telefon TelVerde 0800816021 va fi disponibil in perioada 22.02.2017–13.04.2017, de luni pana joi in intervalul orar 8.00–16.30 si vineri in intervalul orar 8.00 – 14.00 .
7. Unitatile de invatamant care au in oferta clase organizate conform reglementarilor specifice alternativelor educationale - Click aici
8. Unitatile de invatamant in care functioneaza programul "Scoala dupa scoala" in anul scolar 2016-2017 - Click aici
9. Galerie foto unitati scolare - Click aici
10. Unitati de invatamant care organizeaza testarea aptitudinilor copiilor care ar putea parcurge, incepand cu clasa I, program integrat de arta sau sportiv - Click aici
http://ismb.edu.ro/i...tul-primar-2015
Numar de telefon inexistent (scris si format de cateva ori)
Asa ca am decis sa sun la Ministerul Educatiei, invatamant preuniversitar, dupa multe pasari de legatura cu "eu nu stiu, va dau pe cineva", am ajuns la un inspector care mi-a comunicat sec

Quote

Nu pot sa va ajut, pentru ca eu sunt Inspector pe arte, Inspectoarea pe invatamantului primar nu este
E bolnava? e pe teren?dar nu e cineva care ii tine locul?

Quote

Nu este astazi, mai e o doamna inspectoare, dar nici ea nu este
pitong!!!!
Superb!!!
Un sistem care NU PRODUCE, dar e platit din taxele si impozitele mele, nu au pe nimeni accesibil pentru inscrierea in invatamantul primar chiar din primele zile stabilite chiar de ei!

#2
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Eu as elimina impozitul pt cei care au copii la privat.
Daca vrei sa ai copilul la stat, platesti impozit, daca il dai la privat, platesti acolo, nu mai platesti si la stat.
Si as elimina mare parte din birocratia actuala.

#3
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
Nu vreau si nu trebuie ca nimeni sa fie tratat preferential pe niciun criteriu de orice gen.
Dar daca tu minister (alta institutie) publici o metodologie, niste norme in care eu sa pot sa le ating, fa acest proces accesibil, nu ma pune sa dau zeci de telefoane, nu ma "arunca/pasa" de la unul la altul pana renunt, cand timpul oferit tot de tine este relativ scurt.
Nu ma pune pe drumuri, nu pune 3 telefoane inutile/ 1 telefon INEXISTENT, daca din experienta anilor anteriori ai observat ca nu a functionat.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPlatonX, on 23 februarie 2017 - 11:19, said:

Eu as elimina impozitul pt cei care au copii la privat.
Daca vrei sa ai copilul la stat, platesti impozit, daca il dai la privat, platesti acolo, nu mai platesti si la stat.
Idee foarte buna, insa practic nu te-ai alege cu prea mult, daca tinem cont ca pt invatamant se aloca vreo 3% din buget, din care pt invatamantul prescolar merge ceva de genul 0,...%

Edited by Karhu, 23 February 2017 - 11:35.


#5
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
Bre daca vrei sa duci copilul la scoala particulara e diferit ... daca inscrii la scoala de stat testul se da la scoli ...

Eu asa citesc ... Nu scrie ca daca ai fost la particulara esti mai cu mot, asa crezi tu ca esti mai cu mot dar nu pare ...

Eu zic sa mergi la scoala unde vrei sa duci copilul si se rezolva ... Acum doi ani asa era ...

Edited by superm, 23 February 2017 - 11:41.


#6
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Welcome to Romania...:)

A sunat o prietena ieri la numerele alea si si-a programat fetita maine pentru evaluare. Asa ca persevereaza...succes !

Later edit : daca sunai ieri la o scoala sa intrebi de Zilele Portilor Deschise, erau complet pierduti in spatiu...

Edited by Alka10, 23 February 2017 - 11:42.


#7
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View Postsuperm, on 23 februarie 2017 - 11:35, said:

"In conformitate cu prevederile OMEN 3247/14.02.2017, evaluarea psihosomatica a prescolarilor in vederea inscrierii in invatamantul primar se va realiza in unitatile de invatamant cu nivel prescolar (pentru invatamantul de masa, de stat) dupa un grafic stabilit si comunicat de catre ISMB si CMBRAE.
Evaluarea psihosomatica a prescolarilor inscrisi in unitati de invatamant particular se va realiza la sediul CMBRAE in perioada 24 februarie – 14 martie, in intervalul orar 10 – 18;
Progamarile pentru evaluarea psihosomatica a prescolarilor inscrisi in unitati de invatamant particular se pot realiza la urmatoarele nr. de telefon: 031.805.50.40 / 031.805.56.97 / 031.805.56.98."

Bre daca vrei sa duci copilul la scoala particulara e diferit ... daca inscrii la scoala de stat testul se da la scoli ...

Eu asa citesc ... Nu scrie ca daca ai fost la particulara esti mai cu mot, asa crezi tu ca esti mai cu mot dar nu pare ...

Eu zic sa mergi la scoala unde vrei sa duci copilul si se rezolva ...

Eu zic sa mai citesti o data!
Esti obligat sa faci evaluarea DOAR la acel sediu din Heliade intre vii:

Quote

Evaluarea psihosomatica a prescolarilor inscrisi in unitati de invatamant particular se va realiza la sediul CMBRAE in perioada 24 februarie – 14 martie, in intervalul orar 10 – 18
NU numai ca scrie acolo dar am vorbit si la scoala repartizata si la CMBRAE luna trecuta inainte de publicarea zilelor etc.

#8
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View PostAlka10, on 23 februarie 2017 - 11:39, said:

Welcome to Romania...Posted Image

A sunat o prietena ieri la numerele alea si si-a programat fetita maine pentru evaluare. Asa ca persevereaza...succes !

Later edit : daca sunai ieri la o scoala sa intrebi de Zilele Portilor Deschise, erau complet pierduti in spatiu...


S-a sucit lumea rau de tot ... acum doi ani a mers destul de ok la mine ... poate conteaza si organizarea scolii ?
A fost chiar frumos la Ziua portilor deschise si o gramada de lume .

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
stai linistit, e timp suficient sa faci evaluarea copilului si apoi sa-l inscrii la scoala de care apartine. iti inteleg frustrarea pentru ca e imposibil sa contactezi centrul respectiv, dar la fel ca tine procedeaza parintii a peste 1000 de copii, aflati in aceeasi situatie. (anul trecut au fost evaluati 1300 de copii la acest sediu).
evaluarile se fac in perioada 22 feb - 14 martie, inscrierile in clasa 0 etapa I se fac in perioada 27 feb-16 martie.
cand va implini copilul tau varsta de 6 ani ? daca implineste aceasta varsta in decembrie, ianuarie sau si mai tarziu, sfatul meu este sa amani inscrierea copilului in clasa 0 pentru anul scolar 2018-2019.
exact asta a fost si constatarea facuta de invatatoarea fetitei mele (ea este in clasa a III-a acum), la finalul clasei 0 ne-a spus ca acei copii care au fost dati la scoala inainte de a avea 6 ani impliniti s-au adaptat mai greu la tot ce inseamna scoala, iar achizitiile le-au facut cu o usoara intarziere fata de colegii mai mari. sunt scoli cu invatatoare sarite de pe fix, care sunt ahtiate dupa performante si rezultate, dau copiilor lectii pentru acasa inca din clasa 0, desi acest lucru e total interzis, lucreaza preponderent cu cei mai isteti, iar pe restul ii lasa cumva sa se descurce singuri.
parerea mea este ca la inscrierea in clasa 0 conteaza enorm cum va fi invatatoarea. tocmai de aceea inainte sa-mi inscriu copila in clasa 0, am fost la ziua portilor deschise la scoala respectiva si am discutat cu invatatoarele care urmau sa preia clasa 0 in toamna. dintre cele 4 doamne, doar de una mi-a placut din toate punctele de vedere, asa ca am facut tot posibilul ca fetita mea sa ajunga in clasa acestei doamne. slava-domnului, a fost cea mai buna alegere, doamna noastra este extraordinara.

nu vrei sa stii prin ce peripetii si lipsa de intelegere am trecut cu cei de la inspectoratul scolar, din vina lor adresa mea de domiciliu nu apartinea oficial de nici-una dintre cele 4 scoli din zona, doar nr strazii apartinea de scoala dorita, iar directoarea adjuncta mi-a confirmat la ziua portilor deschise faptul ca da, apartin de scoala lor, sa nu-mi fac griji, ca mai sunt si alte adrese/blocuri care nu apar pe lista.
linistita si fara griji am inscris copila, mi s-a validat cererea, iar cu 3 zile inainte de terminarea etapei de inscriere m-au sunat de la scoala, ca inspectoratul a constatat ca adresa mea nu apartine de acea scoala, ci de alta, prost cotata, aflata intr-o zona dubioasa si plina de "colorati".
am sprijinit peretii holurilor inspectoratului trei zile la rand, inspectorii de la invatamantul primar nu erau de gasit, seful inspectoratului era ocupat, pana la urma singura varianta a fost sa-mi fac mutatie pe buletin (si asta cu mari pile si interventii, vineri am depus actele, luni dimineata am primit buletinul cu mutatia si marti se termina perioada de inscrieri in etapa I) la adresa soacrei pentru a putea inscrie copila la scoala unde initial ii fusese validata inscrierea.
pana si directorul scolii a spus ca nimeni nu isi va asuma greseala si ca singura solutie e mutatia pe buletin. nu e vina mea ca am procedat asa, sistemul m-a obligat sa fac asta, pentru ca cineva nu si-a asumat niste erori / greseli.
daca nu rezolvam cu mutatia, eram hotarata sa chem televiziunea si sa fac scandal, cum vine asta, intai mi se valideaza inscrierea, pe urma nu mai e valabila ? eu am fost de buna credinta cand am inscris copila, e vina lor ca nu aveau toate adresele arondate corect pe scoli.

Edited by corinadaniela, 23 February 2017 - 11:56.


#10
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Depinde foarte mult de scoala. Pe unii ii doare la...basca. Posted Image

Sambata ma duc si la o unitate privata, macar o sa am un termen de comparatie.

#11
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View PostAlka10, on 23 februarie 2017 - 11:39, said:

Welcome to Romania...Posted Image

A sunat o prietena ieri la numerele alea si si-a programat fetita maine pentru evaluare. Asa ca persevereaza...succes !

Later edit : daca sunai ieri la o scoala sa intrebi de Zilele Portilor Deschise, erau complet pierduti in spatiu...

Ieri am sunat atat la sediul scolii cat si la CMBRAE! Nu aveau Metodologia si ordinul aprobat de la Minister!

#12
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Nu exista scoli primare/generale private in Romania ? Posted Image  Liceu stiu ca exista la mine in oras.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View PostHandicarpati, on 23 februarie 2017 - 11:54, said:

Nu exista scoli primare/generale private in Romania ? Posted Image  Liceu stiu ca exista la mine in oras.

ba da, exista, insa nu toti parintii isi permit costurile cu scolarizarea in regim privat.

#14
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View Postcorinadaniela, on 23 februarie 2017 - 11:45, said:

stai linistit, e timp suficient sa faci evaluarea copilului si apoi sa-l inscrii la scoala de care apartine. iti inteleg frustrarea pentru ca e imposibil sa contactezi centrul respectiv, dar la fel ca tine procedeaza parintii a peste 1000 de copii, aflati in aceeasi situatie. (anul trecut au fost evaluati 1300 de copii la acest sediu).
evaluarile se fac in perioada 22 feb - 14 martie, inscrierile in clasa 0 etapa I se fac in perioada 27 feb-16 martie.
cand va implini copilul tau varsta de 6 ani ? daca implineste aceasta varsta in decembrie, ianuarie sau si mai tarziu, sfatul meu este sa amani inscrierea copilului in clasa 0 pentru anul scolar 2018-2019.
Ieri 22, nu era publicat ordinul si metodologia! scolile  (am sunat la scoala) nu aveau dreptul sa puna nici programul de vizitare/programul de inscriere.
Copilul face 6 in primele zile ale lui sepembrie.

#15
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012

View PostHandicarpati, on 23 februarie 2017 - 11:54, said:

Nu exista scoli primare/generale private in Romania ? Posted Image  Liceu stiu ca exista la mine in oras.


Ba da. La mine merge la stat mai mult fiindca e cu cea mai buna prietena a ei din gradi. Daca nu-mi place ce vad acolo, planurile B si C sunt la privat.

#16
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View PostAlka10, on 23 februarie 2017 - 11:46, said:

Depinde foarte mult de scoala. Pe unii ii doare la...basca. Posted Image

Sambata ma duc si la o unitate privata, macar o sa am un termen de comparatie.

Am fost si eu.
1.900 cu after school inclus, fara rechizite si alte manifestari.

#17
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012

View PostSommerby, on 23 februarie 2017 - 12:01, said:

Ieri 22, nu era publicat ordinul si metodologia! scolile  (am sunat la scoala) nu aveau dreptul sa puna nici programul de vizitare/programul de inscriere.
Copilul face 6 in primele zile ale lui sepembrie.


Ba daaaa...ordinul e din 14 februarie si l-au publicat ieri dimineata, eu l-am primit la 6 dimineata pe mail de la gradinita (tot privata, evident...)

Dar deh...ordonantele se publica in MO in miez de noapte, cu asta au mai stat o saptamana...Posted Image


1900 ? ieftin...se poate si mai mult :) acum depinde de zona Bucurestiului...

Edited by Alka10, 23 February 2017 - 12:04.


#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View PostSommerby, on 23 februarie 2017 - 12:01, said:

Ieri 22, nu era publicat ordinul si metodologia! scolile  (am sunat la scoala) nu aveau dreptul sa puna nici programul de vizitare/programul de inscriere.
Copilul face 6 in primele zile ale lui sepembrie.

ciudat, eu am citit ieri (sau alaltaieri ?) in presa on-line toate detaliile legate de calendarul inscrierilor. si tot ieri am intrat pe site-ul inspectoratului judetean prahova si erau afisate toate informatiile necesare. cine stie ce s-o fi intamplat cu site-ul ismb....
e ok in legatura cu varsta, in acest caz. copila mea are cativa colegi care in clasa 0, in perioada decembrie-ianuarie, au implinit 6 ani.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate