Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Garantie Emag aproape imposibil de realizat

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
In ianuarie 2016, am cunparat de pe Emag o masina de spalat Arctic. De vreo cateva zile imi face o belea - scoate un scartait ca de frana de masina. Banuesc ca e vreo curea slaba, dar poate sa fie si altceva.
In fine, imi zic ca daca masina e in garantie, de ce sa imi bat capul cu ea? Sa o faca service-ul! Si sun la Emag sa vad care e procedura de garantie. Intai operatoarea imi verifica comanda sa vada daca am luat de la ei. Dupa ce verifica imi spune procedura. Va rog sa va tineti bine ca urmeaza ceva de cosmar. Citez din ce a spus:
Noi avem contract cu Depanero, Depanero va trimite un curier la dvs., dvs ii predati produsul si acesta va fi reparat!
Stai putin doamna, dar e vorba de o masina de spalat. Care are vre 60 de kg. Iar curierul o vrea ambalata. in ce sa o ambalez eu?
Raspuns: asta e procedura.
Incerc sa ii explic ca normal ar fi sa vina service-ul la mine acasa. Nu se poate!
Tin minte, acum vreo cativa ani, cand am avut o masina Ingis automata, cumparata din magazin, am avut o problema in garantie. Programatorul mecanic se oprea pe undeva si nu mai mergea deloc masina. Am sunat la service-ul masinii de spalat de atunci si au venit doi angajati acasa la mine care mi-au inlocuit programatorul.
Si din cate stiu (insa nu sunt sigur) exista o lege cum ca la produsele mari, in garantie se deplaseaza service-ul acasa la tine. Asa e, sau nu?

Procedura asta e facuta exact ca sa iti bagi piciorul in ea de garantie. Trebuie deconectata de la apa. A mea are furtunul de evacuare bagat intr-o teava de scurgere. Cum teava de scurgere era mai mare, instalatorul a fixat furtunul cu silicon sanitar (a bagat furtunul pe teava, si in locul ramas a bagat silicon). Acum ar trebui sa rup acel silicon, sa o deconectez de la apa, sa caut cartoane sa o ambalez pentru curier ....
Mi se pare corecta procedura, in cazul unul laptop, telefon, televizor. Astea se pot ambala. dar nu in cazul unei masini de spalat.
Asa ca, sa va fereasca sfantul de probleme in garantie cu Emag-ul ....

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
pui vreo 4 perne pe langa ea si o ambalezi frumos... si o trimiti :))
E nasoala procedura.

#3
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
La mine la frigider Arctic a venit mecanicul direct acasa (Brasov).
Am trimis mail direct la ei. Am facut poza la defect, iar mecanicul a venit cu piesa corecta si a schimbat-o. A durat vreo luna totusi tot procesul.

#4
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
cum tu te iei de ei de garantie, asa se iau ei de procedura.
procedura de transport nu e impusa de ei, e impusa de curier

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Funny este caci curierul este o singura persoana care nu poate cara singur masina. Tu sa respecti termenii contractului, o ambalezi cu o cutie luata de la vreun magazin si-l lasi pe curier sa se descurce cu ea. Fa-i poze inainte.

#6
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Sau refuza sa o ridice. Tin minte cand am cumparat masina de spalat, era un curier care m-a atentionat ferm sa am pe cineva acasa, ca el nu are cum sa o descarce singur. Asa ca daca e singur (si in majoritatea cazurilor singuri sunt) nu are cum sa o ridice.

#7
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006
Suna la Arctic, nu la Emag.
La certificatul de Garantie ai si o anexa cu toate reprezentantele Arctic din tara. Au peste tot, in orasele mari. mai mult ca sigur o sa vina cineva acasa, nu trebuie sa trimiti tu nimic.

Edited by whoswho69, 22 February 2017 - 21:16.


#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 XL700VA, on 22 februarie 2017 - 21:13, said:

Sau refuza sa o ridice. Tin minte cand am cumparat masina de spalat, era un curier care m-a atentionat ferm sa am pe cineva acasa, ca el nu are cum sa o descarce singur. Asa ca daca e singur (si in majoritatea cazurilor singuri sunt) nu are cum sa o ridice.


Pai si ce ai vrea sa faca ? Ganditi un pic ?
Vreti sa vina curierul cu inca 10 ajutoare sa iti ridice tie masina de spalat ? Chiar esti culmea.
Daca esti curier, trebuie sa poti ridica 500kg... ca altfel nu te angajeaza sau cum ?

#9
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008

 whoswho69, on 22 februarie 2017 - 21:13, said:

Suna la Arctic, nu la Emag.
Numai sa accepte Artic garantia pentru ca e garantie emisa de Depanero(daca nu ma insel). Asa era sa patesc cu un laptop care avea garantia emisa de Depanero, am discutat cu ei daca nu il pot duce la un service Dell(era laptop Dell) pentru a schimba ceva la el si mi-au spus ca nu, garantia e emisa de ei si astfel e valabila doar la ei, iar pentru ce vroiam sa schimb la laptop(hdd-ul) imi lua si bani, iar in service-ul Dell scapam aproape pe gratis.
Dar poate incerca la Artic, poate are totusi noroc.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 XL700VA, on 22 februarie 2017 - 21:13, said:

Sau refuza sa o ridice. Tin minte cand am cumparat masina de spalat, era un curier care m-a atentionat ferm sa am pe cineva acasa, ca el nu are cum sa o descarce singur. Asa ca daca e singur (si in majoritatea cazurilor singuri sunt) nu are cum sa o ridice.
Mi se pare si corect. Pana la urma, firma angajeaza un singur om, soferul. Emag trebuie sa stie asta. Oricum, nu conteaza. Cat timp nu esti obligat prin contract sa asiguri transportul produsului, este problema lor.

#11
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 whoswho69, on 22 februarie 2017 - 21:13, said:

Suna la Arctic, nu la Emag.
La certificatul de Garantie ai si o anexa cu toate reprezentantele Arctic din tara. Au peste tot, in orasele mari. mai mult ca sigur o sa vina cineva acasa, nu trebuie sa trimiti tu nimic.
Bingo. Cel mai bun post. Multumesc mult.
Problema ca si rezolvata. Am sunat la call center Arctic din linkul tau. Mi-au facut o programare si urmeaza sa ma contacteze un angajat de la service sa vada cand vine. La mine acasa. Sa am factura si certificatul de garantie.
Uff si deja ma gandeam la cartoane ...

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 TruculMagic, on 22 februarie 2017 - 21:18, said:

Nu stiu cum sa-ti spun, dar nu-mi pasa. Inteleg foarte bine ce spui, dar termenii contractului nu prevad sa-mi chem neamurile daca mi se strica masina de spalat si impreuna, sa o caram la Emag. Si eu, respect legea. Ad literam.

#13
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 tigerheart, on 22 februarie 2017 - 21:21, said:

Numai sa accepte Artic garantia pentru ca e garantie emisa de Depanero(daca nu ma insel). Asa era sa patesc cu un laptop care avea garantia emisa de Depanero, am discutat cu ei daca nu il pot duce la un service Dell(era laptop Dell) pentru a schimba ceva la el si mi-au spus ca nu, garantia e emisa de ei si astfel e valabila doar la ei, iar pentru ce vroiam sa schimb la laptop(hdd-ul) imi lua si bani, iar in service-ul Dell scapam aproape pe gratis.
Dar poate incerca la Artic, poate are totusi noroc.
Au acceptat. Certificatul nu e emis de Depanero.

#14
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
E perfect atunci :)

#15
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 24.12.2004
O ambalezi bine si o trimiti la garantie. Bine ca ai patit-o acum si nu dupa ce iesea din garantie ca atunci scoteai bani din buzunar. Totusi eu stiam ca Arctic are service propriu. Dar daca ai vorbit si asa ti-au zis... asta e.

#16
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Oricum mi se pare de rahat procedura celor de la Emag. Daca in locul meu era o batranica de 70 de ani? Sau o persoana operata de hernie de disc (care nu are voie sa ridice mai mult de 5 kg dupa operatie timp de 6 luni)? O punea sa ridice masina de spalat? Curierul singur nu se descurca.

#17
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002

 TruculMagic, on 22 februarie 2017 - 21:18, said:

Pai si ce ai vrea sa faca ? Ganditi un pic ?
Vreti sa vina curierul cu inca 10 ajutoare sa iti ridice tie masina de spalat ? Chiar esti culmea.
Daca esti curier, trebuie sa poti ridica 500kg... ca altfel nu te angajeaza sau cum ?

Nu, dar daca le spui ca ai da trimis un colet de 50KG, sa vina 2-3 persoane, cu liza si ce le mai trebuie. Sau sa nu ofere servicii de curierat decat pt. colete pana in 10kg.

#18
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 Celtic, on 22 februarie 2017 - 21:26, said:

O ambalezi bine si o trimiti la garantie. Bine ca ai patit-o acum si nu dupa ce iesea din garantie ca atunci scoteai bani din buzunar. Totusi eu stiam ca Arctic are service propriu. Dar daca ai vorbit si asa ti-au zis... asta e.
S-a rezolvat, dar nu cu Emag-ul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate