Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Bandwidth Controller

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Iata o aplicatie pe care de multa vreme o cautam !
Am conexiune internet si LAN pe 2 placi de retea diferite.
Daca dorim sa partajam conexiunea la internet dar nu dorim sa punem la dispozitie toata banda ce solutie simpla avem ?
Raspunsul este Bandwidth Controller ! Va permite de contolati viteza pe fiecare placa de retea in funtie de directia traficului, port, IP etc.

Frumusetea acestei solutii este ca utilizatorii din retea nici nu pot sti de aceasta limitare

Este usor de configurat si foarte folositor !

Il gasiti AICI

[ http://www.softnews.ro/screenshots/10-7-115_1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#2
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
mai nasol e ca
1. expira
2. e beta
3. e inutil in cazurile programelor P2P mai destepte... care-si aloca porturi aiurea. Of course, poti pune in acest caz limita pe global upload, dar poate nu vrei asa :)

Per total un level 7 shaper e ideal...si am pus eu post catre unul din asta :)

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Pai poti pune restrictie pe orice port sau pe toate!
Poti pune doar pe IP, asa ca nu are ce sa faca !

#4
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
pai da man..dar ..daca ai un program P2P  care isi cauta automat sursele pt download (ie schimba IPul de download - destiantie) si mai schimba si porturile (ie schimba PORTul de download si upload). CE poti face ? iti spun eu ca nu ai ce decat sa bagi limitare upload pe toata tzeava, ceea ce poate nu e ideal intotdeauna.

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Courage!!!

ia da un oki AICI:

http://www.softnews....p?threadid=9975

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
@MENETZ.
Programele P2p nu au ce sa faca. Eu am 2 placi de retea si ei trec prin placa mea! Eu limitez traficul prin placa mea  de retea la x kbs in directia eu-> retea, pe orice port. Nu conteaza cat de destepti sunt ei sau programele, daca isi schimba IP-ul etc. Controlul este realizat asupa placii mele de retea.
Exista si posibilitatea de a bloca pe porturi sau doar traficul catre o anumita adresa IP din retea, dar isi poate schimba oricand IP-ul.

#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
shi ce daca schimba?! porgramul functzioneaza excelent shi dupa principiul:

- allow IP1, IP2, IP3 by rules RULE1, RULE2 etc
- deny all_others

shi atunci ... daca schimba IP ... nu mai are acces in afara!

#8
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
problema e ca limitezi en-gros..eu asta tot incerc sa spun..
poate omul are legitim nevoie de niste upload mai mare uneori..

#9
DarkHate

DarkHate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 07.07.2003
si MAI NASOL e ca......
Limiteaza si viteza dintre mine (win xp ca server de net) si restu retelei. Locale!

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
DarkHate:

1. read the .. manual ...

2. Check the forum: http://www.bandwidth...ler.com/iboard/

PS: shtie sa faca prin reguli cea ce vrei tu ...

#11
alexnet

alexnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.02.2006
Eu unu nu am inteles nimik poate cineva sa ne dea mura n gura sa limitez netul care intra in serv de win si retzeaua sa traga cu 30 de k si sa micsoreze pe masura fisierului .sCUZATI IGNORANTA NESTIIRI :coolspeak:

#12
muntos

muntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 03.08.2002
Si inca un soft foarte bun pentru shapping: SoftPerfect Bandwidth Manager
http://www.softperfe...ucts/bandwidth/
Cu BandwidthController nu am avut decat probleme, la mine nu mergea cum trebuie si in plus daca va uitati pe pagina producatorului, pare un proiect abandonat...

#13
Neolix

Neolix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.05.2005
Programelul bandwidthcontroller este bun, chiar foarte bun pentru controlul traficului, numai ca pe un calculator ceva mai slabut crea probleme si anume , daca intrau 2-3 din retea pe programe P2P atunci se pierdeau pachete la greu, timeout-ourile catre server se tineau lant.

SoftPerfect Bandwidth Manager are ceva mai putine optiuni dar este mai stabil, n-am avut probleme cu el, doar ca expira la 30 de zile  :lol:

#14
muntos

muntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 03.08.2002

View PostNeolix, on Mar 3 2006, 15:14, said:

Programelul bandwidthcontroller este bun, chiar foarte bun pentru controlul traficului, numai ca pe un calculator ceva mai slabut crea probleme si anume , daca intrau 2-3 din retea pe programe P2P atunci se pierdeau pachete la greu, timeout-ourile catre server se tineau lant.

Problema nu tine de performantele calculatorului (iti dai seama ca 2-3 din retea nu ar tb sa insemne nimic chiar si pentru un calc mai slabut) problema este ca probabil in anumite configuratii hard/soft odata ce programelul isi instaleaza acele drivere la nivel de kernel in stiva TCP/IP vei observa un 90%-100% CPU load (eu am inceput cu un P3 866Mhz apoi un P4 la 1.7Ghz) chiar si cu un traffic modest (de ex 5mbps).Deci parerea mea este ca nu este "the designed behaviour" ci doar un bug :)

View PostNeolix, on Mar 3 2006, 15:14, said:

SoftPerfect Bandwidth Manager are ceva mai putine optiuni dar este mai stabil, n-am avut probleme cu el, doar ca expira la 30 de zile  :lol:

Asa este, este mult mai stabil ( de fapt nu mi s-a intamplat de cand il folosesc sa-mi faca crash sistemul) iar ca optiuni este intradevar sub Bandwidthcontroller cel putin pana vor implementa QoS ceea ce se va intampla daca acest soft este sustinut.Iar la sustinut ma refer in pricipal la a-l cumpara :)!
Daca vi se pare mult 99USD atunci puteti ajunge la o intelegere cu autorul software-ului care si-a aratat disponibilitatea licentierii in schimbul anumitor servicii oferite ( de exemplu traducerea manualului in limba materna...)
Succes

#15
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005
Chiar face limitare dinamica programul  :huh: ?

Edited by rashid, 03 April 2006 - 16:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate