Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Casa noastra de la munte, P+1, Valenii de Munte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#199
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postandreilesan, on 11 martie 2019 - 20:18, said:

[...]Si in cazul lui @Renex, caz in care instalatia este executata cum eu nu stiu - la ce ajuta referirea la normative?[...]
Nu te supara, dar atat timp cat instalatia de distributie ACM nu e facuta cu teava de 2mm si nu lucreaza la presiunea atmosferica Posted Image nu vad care-i problema. Mai pe romaneste: atat timp cat toate tevile de ACM au dimensiuni standard si atat timp cat exista o pompa de circulatie pentru ACM, dimensionarea se face ca la carte. Am explicat, deja, de ce.

Restul, dupa parerea mea, sun inventii.
Na, ca-mi calc pe inima si-ti recomand (tie, cel putin, probabil a zecea oara!) Mnualele de instalalti (4: incalzire, sanitare, ventilatii si electrice) de la Artecno si (cel putin!) normativul de proeictare I9 . Se gasesc online. Atat timp cat nu avem o baza comuna, nu putem discuta de pe pozitii compatibile.

View Postkolfleading, on 11 martie 2019 - 20:20, said:

Hai sa nu exageram.
Diferenta de pret de la 24 la 35 kW nu este nici pe departe "de trei ori mai mult".[...]

Ideea era ca 24 si 35 au fost exemple pe care le-am preluat ca atare. Nu mi-am propus nimic altceva decat o parabola; literara, nu matematica Posted Image Am incercat sa explic cum anume se procedeaza, ca la carte. Conform recomandarilor mele e posibil ca si cei 24KW sa fie muuult peste necesar. Criteriul timp este cel care lamureste asta.

Bine, las exemplul asta de-o parte si vin cu al meu. Am nevoie de max 3KW incalzire. Caut un vas de acumulare cat mai mare, care sa-mi ofere autonomia pe care o doresc, pe parte de ACM, cu o sursa de caldura cat mai mica. Cu o sursa de 6.5KW n-am nici o problema dar vreau sa vad care-i treaba si ce anume implica una de 4.5KW. Cam asa se face.

Asta cu supradimensionarea isi are radacinile in centralele de apartament, unde nu era suficient loc pentru vase de acumulare, rezervoare tampon s.a.m.d. Ca sa nu mai pomenesc despre aporturi solare, masince si altele. Vremurile s-au mai schimbat, asa ca poate se schimba si abordarea in proiectare. Mai stii ...

Edited by DIY, 11 March 2019 - 20:39.


#200
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostDIY, on 11 martie 2019 - 20:37, said:

Nu te supara, dar atat timp cat instalatia de distributie ACM nu e facuta cu teava de 2mm si nu lucreaza la presiunea atmosferica Posted Image nu vad care-i problema. Mai pe romaneste: atat timp cat toate tevile de ACM au dimensiuni standard si atat timp cat exista o pompa de circulatie pentru ACM, dimensionarea se face ca la carte. Am explicat, deja, de ce.
Posted Image Sunt convins ca toate tevile au dimensiuni standard, ca doar nu le-a fabricat instalatorul lui @Renex in bucatarie..
Pompa de recirculare pentru ACM nu are o contributie semnificativa la valoarea debitelor necesare la punctele de consum.
Posted Image Cu '"dimensionarea ca la carte'" - se pare ca nu prea ai umblat prin santierele Patriei in ultimii ani.. Sa vezi cum cei care dau gres cumpara pompe de ridicare a presiunii..

View PostDIY, on 11 martie 2019 - 20:37, said:

Restul, dupa parerea mea, sun inventii.
Na, ca-mi calc pe inima si-ti recomand (tie, cel putin, probabil a zecea oara!) Mnualele de instalalti (4: incalzire, sanitare, ventilatii si electrice) de la Artecno si (cel putin!) normativul de proeictare I9 . Se gasesc online. Atat timp cat nu avem o baza comuna, nu putem discuta de pe pozitii compatibile.
Posted Image Asa sunt eu, mai greu de cap.. si scuze ca am pretins sa discut de pe pozitii compatibile.

View PostDIY, on 11 martie 2019 - 20:37, said:

Bine, las exemplul asta de-o parte si vin cu al meu. Am nevoie de max 3KW incalzire. Caut un vas de acumulare cat mai mare, care sa-mi ofere autonomia pe care o doresc, pe parte de ACM, cu o sursa de caldura cat mai mica. Cu o sursa de 6.5KW n-am nici o problema dar vreau sa vad care-i treaba si ce anume implica una de 4.5KW. Cam asa se face.

Asta cu supradimensionarea isi are radacinile in centralele de apartament, unde nu era suficient loc pentru vase de acumulare, rezervoare tampon s.a.m.d. Ca sa nu mai pomenesc despre aporturi solare, masince si altele. Vremurile s-au mai schimbat, asa ca poate se schimba si abordarea in proiectare. Mai stii ...
Pentru abordarea asta Posted Image  O promovez de vre-o 15 ani in Romania. Pentru o persoana se ia in calcul 0,25 kW putere instalata.Posted Image

#201
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostDIY, on 11 martie 2019 - 20:37, said:

Ideea era ca 24 si 35 au fost exemple pe care le-am preluat ca atare. Nu mi-am propus nimic altceva decat o parabola; literara, nu matematica Posted Image
Matematica preturilor centralelor duce la concluzia ca parabola nu prea isi are rostul.


View PostDIY, on 11 martie 2019 - 20:37, said:

Caut un vas de acumulare...
Pentru a doua oara spun...vasul il are deja.


View PostDIY, on 11 martie 2019 - 20:37, said:

Cu o sursa de 6.5KW n-am nici o problema dar vreau sa vad care-i treaba si ce anume implica una de 4.5KW. Cam asa se face.
Tu ai o situatie cu totul aparte, care nu se poate generaliza...mai tii minte ce ziceai pe alt topic despre generalizari?
Pe de o parte, am o banuiala ca in cazul tau cresterea de la 4.5 kW la 6.5 kW implica cu totul alte costuri. In cazul topicului de fata, cresterea de la 24 la 30 kW este o nimica toata (aproape).
Pe de alta parte, tu ai putea sa-ti organizezi activitatile casnice in functie de puterea disponibila si nu te-ar deranja.
Majoritatea beneficiarilor nu pot sa faca asta ci se apuca si injura instalatorul ca au dat o suta de milioane de lei pe instalatii si trebuie sa astepte 7 minute dupa ce iese sotia de la dus pana cand poate sa intre si sotul la dus dimineata.


View PostRenex, on 21 februarie 2017 - 00:55, said:

familie tanara, cu 3 prunci: 3 ani si jumatate, 1 an si jumatate, si al treilea still loading (pana prin vara).
Hai, grabiti-va cu calculele ca pana calculati voi, poate mai fac un copil si atunci o sa trebuiasca sa reluati calculele de la inceput...

#202
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostDIY, on 11 martie 2019 - 20:07, said:

In raport de consum si de capacitatea acestui rezervor, se calculeaza timpul in care trebuie ca apa sa ajunga, din nou, la temperatura de uz. Abia aici te lamuresti daca, vrei, intr-adevar, o centrala de 24 sau de 35 kw. Confortul tau, personal, este determinat de timpul in care se "reincarca" vasul de ACM, cu suficienta energie, astfel incat sa ajunga la temperatura setata.
In primul rand, o centrala mai mica de 24 kW n-o sa gaseasca.
In al doilea rand, rezervorul il are deja.
In al treilea rand, din acelasi puffer trage si instalatia de incalzire.

In al patrulea rand...si cel mai important...hai sa va spun ceva din experienta proprie.

Dupa ce se termina stocul de ACM, instalatia intra in regim de preparare ACM "pseudo-instant".
Debitul pe care il poate face in acest regim depinde si de puterea sursei de caldura, dar si de suprafata de transfer termic dintre circuitul primar si circuitul ACM. Daca sursa este suficient de puternica si suprafata de transfer este mare (si in acest caz este) atunci o sa ai o instalatie care poate furniza ACM ca si cum ar avea o capacitate infinita. Fara nici un timp de asteptare.

In unele cazuri asta este relativ usor de obtinut, cu costuri acceptabile. Asa e in cazul despre care discutam aici. Si atunci nu e pacat sa nu profiti de ocazie?

In alte cazuri, cum e la DIY, nu poti obtine asa ceva, fiind limitat de puterea sursei de caldura. Aia e cu totul si cu totul alta situatie.

Eu am un boiler de 120 L cu serpentina de 1.9 mp si o sursa de caldura de 19 kW.
Boilerul reuseste sa absoarba toti cei 19 kW si sa faca ACM instant (dupa epuizarea stocului) in limita a 7 litri pe minut (iarna, cand apa rece vine la 5 C).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate