Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Am si eu o problema (cardiologie)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
mbogdanandrei

mbogdanandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 31.08.2009
Totul s-a intamplat asa, stateam pe scaunul de la birou si ma uitam la un film, dint-o data m-a luat o caldura in tot corpul, si parca mi s-a intunecat imaginea pentru cateva secunde. M-am pus in pat cu gandul sa ma duc in ziua urmatoare la medic si s-a intamplat din nou. Am sunat la ambulanta m-au dus la spital, aveam tensine 160/100, nu m-a durut capul nu m-a durut nimic, nici inainte nici dupa eveniment. Mi s-a dat un aspacardin si "saruri minerale" si am fost trimis acasa. ziua urmatoare la medicul de familie mi-a dat Hartil pana ce ma duc la un cardiolog. Cardiologul pe baza ekg-ului a zis ca eu nu am nici o problema cu tensiunea si ca am ritmuri iregulate si mi-a prescris Lodoz timp de o luna, totusi am avut 160/100 tensiune ceea ce mi se pare foarte mult. problema e ca mi se mai intampla treaba asta cu caldura si intunericul cand stau intins asa ca nu mapot odihnii cum trebuie. Cat de periculoasa e toata treaba ? se poate sa lesin sau mai rau ?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E nasol. Trebuie sa-ti monitorizezi permanent tensiunea, sa tii regim, sa faci miscare regulat si sa iei tratament. Nu e de gluma. Poti sa faci oricand accident vascular cerebral cu consecinte grave sau chiar deces.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Pateam ceva in genul, pe la 14 ani. Nu zic ca am acum vreo sanatate de fier, dar imi amintesc ca in unele momente vederea se intuneca, apareau stelute galbene si pur si simplu nu mai aveam energie. Ma redresam rapid...altfel, cred ca as fi putut avea probleme grave. Totul a disparut de la sine.

#4
mbogdanandrei

mbogdanandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 31.08.2009
Am un tensiometru cu ceas, nu electronic, se mentine la 120/80 dar tot am evenimente de genu, nu chiar asa de accentuate dar tot se intampla chiar daca tensiunea e ok. Mi-e frica sa ma pun in pat...

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Mergi la medic. Conduci?

#6
mbogdanandrei

mbogdanandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 31.08.2009
Am fost la medic dupa cum am spus mai sus. mi-a dat lodoz timp de o luna dupa care trebuie sa ma reintorc. Da, conduc si lucrez pe stalpi la inaltime :(

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Prietene, nu risca. Se poate, foarte sigur sa nu fie nimic, dar sa stii ca inima se hraneste cu ea insasi. Fa-ti niste investigatii sa-ti intre in cap ca esti bine si scapi de tot.

#8
mbogdanandrei

mbogdanandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 31.08.2009
Am fost si la o clinica privata pentru programare, dar am loc liber doar in martie. Nu aman nimic, treaba asta s-a intamplat ieri, maine ma duc la analize complete de sange. Vroiam sa isi dea cu parerea vreo-un cardiolog in caz ca vede acest topic.

#9
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Treci printr-o stare de panica. Vezi si un psiholog. O sa te ajute mai mult decat crezi. Daca un cardiolog ti-a dat ok-ul, stai linistit ca nu mori.

Edited by miromulus, 20 February 2017 - 20:15.


#10
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Va trebui sa faci niste investigatii si analize suplimentare. Simptomele de ameteala sunt comune mai multor afectiuni- poate fi o anemie sau probleme cu urechea interna etc. Cat despre hipertensiune, probabil a fot un puseu datorita atacului de panica. Daca sub tratament cu lodoz tensiunea arteriala se mentine la 120/80, atunci poate fi un inceput de HA (hipertensiune arteriala). M-as mira insa, la varsta asta. N-ar strica sa mai consulti un cardiolog cu experienta. Pe fondul unui cord clinic sanatos si sub tratament cu lodoz, stai linistit, nu patesti nimic. Va trebui sa gasesti si sa elimini cauza ametelilor. Bineinteles, cu ajutorul unui medic.

Edited by constant7, 20 February 2017 - 20:29.


#11
mbogdanandrei

mbogdanandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 31.08.2009
ok, stare de panica, dar nu prea am motive...doar dupa ce s-a intamplat asta. Nu stiu la ce va referiti cu lodoz la 12/8 si inceput de HA. Consultatie la un alt cardiolog am pe data de 1 Martie. Am auzit lucruri bune despre dl. doctor la care am fost acum, dar oricum o sa mai incerc si altul. De cand am inceput topicu asta mi s-a intamplat de 2 ori, dar doar asa usor cat sa stiu ca nu a trecut, in rest nu am avut probleme toata ziua.

#12
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Da, pai tensiunea arteriala mare a fost masurata cand erai panicat. Iar starea de frica atunci cand te asezi in pat tot o stare de panica este. Asa incat stai calm si asteapta vizita la medic. Cand eram de varsta ta, am avut si eu vreo doua-trei pusee de ameteala similare. Nici nu mai stiu ce-a fost, ca au trecut de la sine, poate o hipocalcemie. Dar pentru a elimina orice risc, mai ales ca lucrezi la inaltime, va trebui sa faci niste analize suplimentare. (Si sa duci un regim de viata echilibrat.)

#13
mbogdanandrei

mbogdanandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 31.08.2009
nu fumez, nu beau alcool, decat ocazional, am uitat ce gust are cola, cafea nu am baut in viata mea, de droguri nici nu se pune problema...mai echilibrat de atat doar daca mi se activeaza ocd pentru orele mesei cat si cum mananc (mancare care e in limita bunului simt si fast food doar ocazional)

Edited by mbogdanandrei, 20 February 2017 - 21:02.


#14
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Posted Image Atunci e ok. Esti pe maini bune, aveti medici buni in vest.

#15
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 mbogdanandrei, on 20 februarie 2017 - 20:56, said:

nu fumez, nu beau alcool, decat ocazional, am uitat ce gust are cola, cafea nu am baut in viata mea, de droguri nici nu se pune problema...mai echilibrat de atat doar daca mi se activeaza ocd pentru orele mesei cat si cum mananc (mancare care e in limita bunului simt si fast food doar ocazional)
nu bei , nu fumezi...odihnestete si slabeste.

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
A alte afectiuni ? Mananci sarat ? Faci retentie de apa in corp ? Esti emotiv ? Au aparut recent elemente de stres in vata ta ? Iei vreun fel de supliment alimentar  ? Ai schimbat ceva radical in viata ?

Edited by JurasikMan, 20 February 2017 - 21:32.


#17
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 JurasikMan, on 20 februarie 2017 - 21:32, said:

A alte afectiuni ? Mananci sarat ? Faci retentie de apa in corp ? Esti emotiv ? Au aparut recent elemente de stres in vata ta ? Iei vreun fel de supliment alimentar  ? Ai schimbat ceva radical in viata ?
Codul PIN şi CNP-ul ????? :)

#18
mbogdanandrei

mbogdanandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 31.08.2009

 JurasikMan, on 20 februarie 2017 - 21:32, said:

A alte afectiuni ? Mananci sarat ? Faci retentie de apa in corp ? Esti emotiv ? Au aparut recent elemente de stres in vata ta ? Iei vreun fel de supliment alimentar  ? Ai schimbat ceva radical in viata ?
Din cate stiu eu nu, asa si asa(se pare ca o sa renunt la sare), nu, foarte, tata e alcoolist, nu, nu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate