Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Am si eu o problema (cardiologie)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ma mir ca medicul la care ai fost nu a propus sa ti se monteze un holter, pentru monitorizarea activitatii cardiace timp de 24 de ore...
ar trebui sa-ti faci si ceva analize (intreaba medicul de familie sau pe cardiologul la care te duci in martie), sa nu ai ceva carente (calciu, fier), sa-ti fie masurat nivelul glicemiei, colesterol, trigliceride, functiile hepatice, eventual investigata si functionarea tiroidei.
cat de bine te hidratezi pe parcursul unei zile, cam ce cantitate de apa si alte lichide consumi intr-o zi ? si deshidratarea (sau hidratarea insuficienta) poate da ameteli si tensiune arteriala crescuta.
alte probleme de sanatate ai avut in ultimul timp ?
fiind si emotiv, dupa cum ai spus, atacul de panica se poate instala/declansa foarte usor, la cea mai mica ameteala sau senzatie neobisnuita pe care o simti.

#20
mbogdanandrei

mbogdanandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 31.08.2009
Am dat sange pentru analize azi dimineata (eventual o sa postez rezultatul) si ajung doar joi dimineata, pana atunci nu atiu nimic, cu hidratarea e ok la servici beau apa, iar acasa nu imi lipseste o cana de ceai/apa de pe birou. As zice ca se ridica cam la 2l/zi. Alte probleme de sanatate nu am avut in ultimul timp.

#21
mbogdanandrei

mbogdanandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 31.08.2009
Dupa analize se pare ca am doar lipsa de calciu. Se poate sa am senzatii de ameteala din cauza asta ?

#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Da, cu siguranta !

#23
mbogdanandrei

mbogdanandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 31.08.2009
Dupa 7 zile pe Lodoz, si 4 zile cu Ca+D3, ma mai apuca cate o senzatie de ameteala cam de 2 ori pe zi, dar nu atat de accentuat ca si prima data. Problema e alta, de cad iau lodoz simt o presiune in piept, nu mare, doar cat sa stiu ca e acolo, si in plus fac indigestie cam des, de 2 ori intr-o saptamana e des pentru mine caz in care nu am facut indigestie doar de 2 ori in viata mea. Acuma problema cu presiunea, oare sa ma duc la medicul de familie? la cardiolog? sau e normal.

#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
parerea mea este ca ar trebui sa-i comunici medicului orice reactie neplacuta sau neobisnuita pe care o ai de la medicatia prescrisa. poate iti prescrie alt medicament sau iti reduce doza de lodoz.  oricum, sa nu te decizi sa nu mai iei medicamentul, pentru ca iti poate fi mai rau. doar medicul decide asta si iti va reduce doza treptat, pana la renuntarea totala.
din cate am citit acum pe fuga in prospectul lodoz-ului, pe langa actiunea beta-blocanta, are si rol diuretic. nu am idee daca asta ar putea avea legatura cu indigestia pe care ai avut-o...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate