Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cu ce se schimba viata cand ai bani? Clasa de mijloc.

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#55
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
Se schimbă multe lucruri când ai bani, totuși sunt anumite lucruri care nu se schimbă niciodată.
Este în special un lucru care nu poate fi schimbat de nicio cantitate de bani : clasa, mai precis lipsa clasei.
Mulți oameni se îmbogățesc, dar la fel cum nu au avut clasă nici înaintea banilor, nu ajung să aibă nici după. Este un lucru care nu poate fi cumpărat.

Așa că poți să-ți cumperi cele mai scumpe mașini, cea mai mare casă, cele mai strălucitoare haine, pentru că toate acestea nu vor schimba interiorul care va ieși la suprafață chiar dacă este îngropat de milioane de lucruri superficiale.
Și până la urmă, nu pentru asta trag mulți oameni ? Banii impun respect, toate acele lucruri din exterior sunt destule pentru a-ți forma o imagine socială la care sunt atât de sensibili majoritatea oamenilor.

Nu este adevărat că mașina este atât de importantă - mulți s-ar obișnuia și cu bicicleta.
Nu este adevărat nici că hainele de firmă contează - calitatea nu este dependentă de firmă.
Excursii ? Le poți face și fără prea mulți bani.
Casă mare ? Te poți plimba și afară.

De fapt sunt foarte multe lucruri de care nu avem nevoie, dar care le vrem doar de fațadă.

Edited by Surgeoniac, 19 March 2017 - 18:50.


#56
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Post_NeXUS-, on 19 februarie 2017 - 17:33, said:

Inainte de toate trebuie precizat ca nu este subiect exclusiv financiar si 2 la mana ca discut de clasa de mijloc, nu discut despre cineva care s-a nascut bogat, care poate a castigat la loto, a facut avere, discut strict despre clasa de mijloc, deci nu despre elite financiare, 1% procent.
Clasa de mijloc conform statisticilor aparute in ziare in Romania reprezinta sub 10%:

"Sub 10% din români aparţin clasei de mijloc. În SUA, proporţia e de 54%, iar în Germania - 51%. Micii întreprinzători, profesorii şi medicii ar trebui să constituie grosul clasei de mijloc. În România însă, veniturile acestora îi situează în categoria săracă."

Ceea ce este nostim sau trist in functie de "unghiul" din care privesti problema este ca:

"Trei din zece români cred că fac parte din clasa mijlocie, arată ultima cercetare privind calitatea vieţii, realizată de Institutul pentru Cercetarea Calităţii Vieţii (ICCV) în 2010.

Însă doi din cei trei exagerează, susţin specialiştii."

"Care mai e clasa de mijloc?

În toate definiţiile există câteva criterii obligatorii pentru includerea în acest segment. Printre ele, venitul. Alfred Bulai consideră condiţie minimală un venit lunar de cel puţin 1.500 de lei net pe membru de familie (adică peste 1.000 de euro) pentru a te putea considera ca aparţinând clasei de mijloc. Potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică, 30% din familiile din România însă au un venit lunar de peste 2.337 de lei, adică mai puţin de 800 de lei pe membru de familie, fapt care le exclude din această categorie. Potrivit aceleiaşi surse, proporţia salariaţilor care au un venit de aproape 4.000 de lei pe lună e de 8%.  Acest fapt însă nu-i plasează automat în clasa de mijloc, ci depinde de fiecare situaţie familială în parte.

Aceste procente se reflectă în nivelul de trai: raportul Institutului de Cercetare a Calităţii Vieţii  „România după 20 de ani", apărut vara aceasta, arată că numai 9% din familii reuşesc să cumpere unele obiecte mai scumpe (de calitate, nu de lux), dar cu eforturi. Proporţia celor care spun că au tot ce le trebuie, fără să facă prea mari eforturi, este de doar 1% din gospodării. Ei bine, în acest procent se află clasa de mijloc.

Veniturile celor din clasa mijlocie permit o viaţă fără constrângeri materiale, spune sociologul Mircea Kivu, fără a se putea spune că o astfel de familie trăieşte în lux - îşi permite o casă decentă, are un autoturism de clasă medie, computer şi acces la internet, îşi permite o vacanţă anuală (eventual, peste hotare). "
  (articol din 2010) Clasa de mijloc, spulberată de criză

#57
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
din 2010 pana in 2017 s-au schimbat multe....
http://www.zf.ro/eve...onomie-15284575

Edited by dhaneey, 20 March 2017 - 20:40.


#58
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postdhaneey, on 20 martie 2017 - 20:39, said:

din 2010 pana in 2017 s-au schimbat multe....
http://www.zf.ro/eve...onomie-15284575

S-au schimbat doar valorile absolute (cum e si normal datorita cresterii economice si a salariilor), dar procentele tot pe acolo au ramas.

#59
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postpoadol, on 20 martie 2017 - 17:29, said:

...

"Care mai e clasa de mijloc?

În toate definiţiile există câteva criterii obligatorii pentru includerea în acest segment. Printre ele, venitul. Alfred Bulai consideră condiţie minimală un venit lunar de cel puţin 1.500 de lei net pe membru de familie (adică peste 1.000 de euro) pentru a te putea considera ca aparţinând clasei de mijloc...


Eu nu am inteles exprimarea ingrosata. E vorba de peste 1.500 lei pe membru de familie sau peste 1.000 euro pe membru de familie? Daca o familie e compusa doar din doi membri, necesarul la 1.500 lei inseamna vreo 800 euro. Daca au trei copii, se apropie de 2.000 euro.

Dupa ce primesc raspunsul, imi dau seama daca ma incadrez sau nu, in varianta in lei ma incadrez, cea cu 1.000 euro ma arunca spre pragul de jos.

#60
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postdhaneey, on 20 martie 2017 - 20:39, said:

din 2010 pana in 2017 s-au schimbat multe....
http://www.zf.ro/eve...onomie-15284575
Da, s-au schimbat la suprafata, pentru ca in adanc este cam la fel = saracie lucie, patent comunist.
Am adus pe forum franturi din acel articol, cam vechi, ce-i drept e' drept, deoarece prezenta un criteriu cat de cat valabil sau credibil de selectie a clasei de mijloc, dar, atentie, banii din salarii sau veniturile este doar unul dintre criteriile valabile de departajare.
Exemplu categoria sociala - clasa de mijloc in vest - poate fi determinata si dupa criterii profesionale, sau socio-economice (o slujbă curată, educaţie, o locuinţă în proprietate etc.), la noi datorita veniturilor foarte mici unele nu mai sunt valabile pentru toate persoanele din categoria profesionala sau socio-economica.

View PostBogdansv1, on 21 martie 2017 - 11:51, said:

Eu nu am inteles exprimarea ingrosata. E vorba de peste 1.500 lei pe membru de familie sau peste 1.000 euro pe membru de familie? Daca o familie e compusa doar din doi membri, necesarul la 1.500 lei inseamna vreo 800 euro. Daca au trei copii, se apropie de 2.000 euro.

Dupa ce primesc raspunsul, imi dau seama daca ma incadrez sau nu, in varianta in lei ma incadrez, cea cu 1.000 euro ma arunca spre pragul de jos.
Familia etalon este considerata cea formata din 3 membri care lucreaza, si venitul net al fiecaruia este de cel putin 1.500 de lei, deci in total ar duce acasa aproximativ 1.000 de euro.

Poate sa fie formata si din 2 membri care lucreaza dar, posibil ca, venitul net al fiecaruia trebuie sa fie mai mare pentru a ajunge tot la 1.000 de euro. (era valabil in 2010)

In 2017 probabil etalonul este ceva mai sus, de exemplu tinand cont ca:

In 2010 salariul mediu net era de 1.477 lei (RON) (1 euro = 4,2099 in 2010)
In decembrie 2016 salariul mediu net era de 2.354 lei (RON) (1 euro = 4,4908 in 2016)


"Salariul mediu brut pe economie a crescut cu 8,4% în decembrie 2016 față de luna anterioară, la 3.257 lei, iar salariul mediu net a ajuns la 2.354 lei, în urcare tot cu 8,4%"
Salariul mediu net a crescut în decembrie cu 8,4% în ritm lunar, la 2.354 lei

Edited by poadol, 21 March 2017 - 12:18.


#61
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

View Post_NeXUS-, on 16 martie 2017 - 09:24, said:

Nu judec in viata asta pe nimenea, tot asa si eu cred ca a mai valoroasa resursa este timpul, dupa o varsta simti ca vrei si ceva liniste fizica si psihica, zilele trecute plantam zambile, merisori, faceam curat si ma gandeam ca trebuie sa fii recunoscator pentru lucrurile astea, sa urmaresti rasaritul si apusul, cred ca de vreo 20 de ani nu am mai stat sa ma uit seara la stele, doar asa sa stai sa te uiti la stele si sa bei un suc, bere, sa fumezi o tigara sau doar sa stai sa iti savurezi un ceai si sa stai asa fara sa privesti intr-un ecran de calculator.

Daca trecem iara la lumea fizica cred ca am o lista mare cu lucruri de cumparat, gen schimbat laptop, schimbat telefon etc...
Va citesc mesajele scrise la obiect si parca observ presiune, asta cu atins potentialul, fiecare pas in viata inseamna schimbarea stiului de viata, faci mutarea de la bloc la casa iti dai seama ca o sa trebuiasca sa castigi mult mai mult doar sa platesti facturile.

Citeam subiectul unui coleg de forum care la 23 de ani era presat cu ce o sa faca toata viata, ca alti la varsta lui au reusit mai mult, ca trebuie sa faca mai mult, trebuie sa munceasca mai mult.
Viata nu este nici corecta, nici morala, nici de un fel, este temporara, peste 50 de ani nu o sa isi mai aduca nici dracu aminte de noi.
Cam asa cred eu ca se schimba viata cand ai bani, parca incepi sa vezi si imaginea de ansamblu, un fel de "ia un minut de te relaxeaza".
Cu ce manci, bei si f*** cu aia ramai. Restu e can can..

#62
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostSurgeoniac, on 19 martie 2017 - 18:38, said:



De fapt sunt foarte multe lucruri de care nu avem nevoie, dar care le vrem doar de fațadă.

banii nu tin loc de educatie financiara, doar mascheaza lipsa ei.

#63
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View PostSoulstream, on 22 martie 2017 - 15:21, said:

banii nu tin loc de educatie financiara, doar mascheaza lipsa ei.
Și nu doar lipsa educației financiare.

Edited by Surgeoniac, 25 March 2017 - 18:24.


#64
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostSurgeoniac, on 25 martie 2017 - 18:23, said:

Și nu doar lipsa educației financiare.

La cocalati cred ca banii nu mascheaza nimic, ci chiar accentueaza lipsa educatiei datorita faptului ca le permite sa isi epateze "valoarea".

#65
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Post_NeXUS-, on 19 februarie 2017 - 17:33, said:

Ma gandeam cum s-a schimbat viata voastra? Eu de exemplu sa zic ca aveam frigiderul plin doar de vreo sarbatoare, mai inainte mi-am facut un ceai si ma gandeam sa mananc o conserva cu fasole si ciolan ca am dat de ea in cautarea dupa pliculetele de ceai.
In primul rand cand ai bani frigiderul daca este plin sau gol nu mai prezinta importanta. Avand bani este extrem de usor sa alegi ori mancare livrata acasa sau sa iesi din casa si sa alegi din multimea de oferte de a manca sanatos sau mai putin sanatos, conform unor studii facute pe genunchi. (adevar prima parte si glumet ultima parte a frazei)

#66
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postpoadol, on 28 martie 2017 - 10:23, said:

In primul rand cand ai bani frigiderul daca este plin sau gol nu mai prezinta importanta. Avand bani este extrem de usor sa alegi ori mancare livrata acasa sau sa iesi din casa si sa alegi din multimea de oferte de a manca sanatos sau mai putin sanatos, conform unor studii facute pe genunchi. (adevar prima parte si glumet ultima parte a frazei)

exact, banii iti largesc orizontul de alegeri. Frigidetul meu este 90% din timp destul de gol, pentru ca la pranz mananc la un fel de cantina pe langa munca. De gatit, gatesc doar in weekend si atunci ma duc sa cumpar direct ingredientele de care am nevoie.

In timpul saptamanii seara de obicei mananc ceva usor (iaurturi sau salate) care le cumpar cand ma intorc de la munca.

#67
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Mai nou se schimba si prin faptul ca vei fi fraierul cu cele mai multe taxe si cele mai putine avantaje sociale.
Sa traim, sa inflorim, sa muncim. Pentru altii.

#68
Gothan

Gothan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.04.2017

View Post_NeXUS-, on 19 februarie 2017 - 17:33, said:

Si da, pare ciudat ca mananci cozonac de 15 lei cand exista si cu 3 lei si mai toata viata ai mancat cozonac cu 3 lei.
Sunt prea sarac sa mananc cozonacul de 3 lei, adica nu cred ca imi pot permite tratament prin strainataturi, cu cei mai bun doctori din lume sa salveze ce se mai poate din sistemul meu digestiv.
Ala nu e cozonac, ci o pasta chimica peste care s-a turnat esenta de cozonac. Tot chimica!

#69
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View Posttfmercedez, on 21 martie 2017 - 19:25, said:

Cu ce manci, bei si f*** cu aia ramai. Restu e can can..
Ba chiar că cu alea nu rămâi deloc Posted Image

#70
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
In liniste si pace.

#71
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postdhaneey, on 20 martie 2017 - 20:39, said:

din 2010 pana in 2017 s-au schimbat multe....
http://www.zf.ro/eve...onomie-15284575 (6 mai 2016)
Deci ar trebui sa fie date din 2015 cele de mai jos, din articolul citat de 'dhaneey', care arata ca 72% sigur sunt saraci, 23% sub si in clasa medie in functie de venitul total pe familie si 5% sunt in clasa medie, poate cativa dintre acestia sunt printre cei bogati:

"Structura salariaţilor pe categorii de venituri ilustrează o discrepanţă ma­joră pe piaţa muncii din Româ­nia, în care foarte mulţi salariaţi câştigă foarte puţin şi foarte puţini salariaţi au venituri mari.

Astfel, circa 44% dintre angajaţii români au venituri de sub 1.000 de lei net pe lună (adică peste 2 milioane de salariaţi), iar 28% câştigă între 1.000 şi 1.700 de lei net pe lună (adică peste 1,3 milioane de persoane).

Totodată, aproape un sfert (23% dintre angajaţi, adică 1,1 milioane de persoane) câştigă între 1.700 şi 4.000 de lei net pe lună, în timp ce 5% dintre salariaţii români (adică circa 250.000 de oameni) câştigă peste 4.000 de lei net pe lună."

#72
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Sunt corecte datele cata vreme ai in vedere faptul ca acele rapoarte contin inforamtii despre veniturile declarate. In mod sigur nu cuprind surse de venit 'la negru' sau bacsisuri, care uneori sunt mai consistente decat salariul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate