Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Cu ce se schimba viata cand ai bani? Clasa de mijloc.

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#73
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostAlexEn, on 26 aprilie 2017 - 11:55, said:

Sunt corecte datele cata vreme ai in vedere faptul ca acele rapoarte contin inforamtii despre veniturile declarate. In mod sigur nu cuprind surse de venit 'la negru' sau bacsisuri, care uneori sunt mai consistente decat salariul.

Eu zic ca in media veniturilor ar creste cu inca 10-15% daca s-ar contoriza si veniturile nedeclarate. Dar aceste venituri sunt de obicei obtinute de putine categorii profesionale in frunte cu medicii (spaga) si profesorii (meditatii).

#74
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Si in IT se practica mult veniturile nedeclarate. Faci contract pe minimul pe economie + restul in mana Posted Image In firmele mici/medii mai ales, in firmele mari nu cred ca se risca cineva.

Edited by rola_ocb, 26 April 2017 - 20:03.


#75
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Nu e bine sa faci contractul pe salariu minim, la pensie ce faci ?
Cand ai bani se schimba doar ca iti permiti lucruri pe care inainte nu ti le permiteai, deci urca calitatea vietii, ai placere mai multa.

#76
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Este rau dar ce te faci daca numai asa te angajeaza si tie "iti arde buza dupa bani"?

REFUZI?

#77
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postpoadol, on 15 decembrie 2017 - 16:44, said:

Este rau dar ce te faci daca numai asa te angajeaza si tie "iti arde buza dupa bani"?

REFUZI?

Este cel mai rau sa iti cauti de munca cand "iti arde buza dupa bani". Esti dispus mult prea usor la acceptarea unor oferte mult prea proaste.

A te angaja pe minim + restul in mana e ca si cum te-ai angaja pe minim. Acei bani in plus pot disparea la orice moment si nu ai avea ce face.

#78
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
poadol problema este ca ar trebui sa refuzam, DA ! Cu orice pret, stii cum faceau rusii in al doilea razboi ? Aveau doua solutii, fie se dadeau prizioneri la nemti si aveau de mancau, ori nu, si atunci ori invingeau infometati, ori mureau pur si simplu din cauza dusmanului, ori mureau de foame fara sa invinga dar si fara sa fie omorat de dusman, au ales sa nu se lase prizioneri chiar daca mureau "mergem inainte si aia e", multi au crapat, dar multi au invins si au castigat, asa ca, cu atitudinea asta de santaj chestia asta va merge mai departe din partea angajatorilor.
Dar asta trebe in masa facut, nu doar de mine sau tine, ca atunci angajatorul va avea nevoie de muncitori si se va misca, altfel..

Soulstream, tu ai dreptate, insa nu stii ca te da afara ca sa-ti cauti din timp, doar nu stai sa-ti pierzi timpul cautand doar ca..."daca ma da afara de aici". iti cauti daca stii tu ca pleci, cum a facut prietenul meu, a vrut sa plece, intai si-a asigurat locul dincolo si dupa aia a plecat de unde lucra, dar aia este altceva.
Ca daca ai indicii ca te va da afara, evident ca incepi sa cauti, insa de multe ori asta se intampla peste noapte si te prinde aiurea.
PLUS ca multi dintre oameni nu au joburi cu multe locuri libere (cum sunt programatorii) ca sa-si gaseasca repede uneori si daca o ia din timp, e nasol, mai ales ca o sa vina o criza si mai mare ca pana acuma, mare atentie.
Economia mondiala pica lent dar sigur asa ca aia e.

#79
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postversacic, on 16 decembrie 2017 - 03:01, said:

Soulstream, tu ai dreptate, insa nu stii ca te da afara ca sa-ti cauti din timp, doar nu stai sa-ti pierzi timpul cautand doar ca..."daca ma da afara de aici". iti cauti daca stii tu ca pleci, cum a facut prietenul meu, a vrut sa plece, intai si-a asigurat locul dincolo si dupa aia a plecat de unde lucra, dar aia este altceva.
Ca daca ai indicii ca te va da afara, evident ca incepi sa cauti, insa de multe ori asta se intampla peste noapte si te prinde aiurea.
PLUS ca multi dintre oameni nu au joburi cu multe locuri libere (cum sunt programatorii) ca sa-si gaseasca repede uneori si daca o ia din timp, e nasol, mai ales ca o sa vina o criza si mai mare ca pana acuma, mare atentie.
Economia mondiala pica lent dar sigur asa ca aia e.

Normal ca nu stie ca cand/daca il da afara, dar mereu e bine sa ai o rezerva de bani ca sa te tina X luni in caz ca esti dat afara sau orice situatie neprevazuta.

#80
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Asta e corect, sigur ca trebe sa ai un ban ptr cel putin un an macar !

#81
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Un 10 mii de lei te duce un an.

#82
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Depinde...

Daca castigi mai bine dar cu stilul de viata ai ramas la nivelul cand castigai mai putini bani, banii adunati iti ajung o perioada mai lunga.

Daca pretentiile stilului de viata ti-au crescut odata cu venitul... nu stiu daca suma aia o aduni usor si daca iti ajunge.

Dau un exemplu:
Castigi moderat spre putin
Locuiesti intr-un apartament mic la periferie.
Ai costuri mici cu intretinerea.
Iti ajung banii
Nu ai datorii
Faci cu greu inmbunatatiri la locuinta
Circuli doar in weekend cu masina cea sh de 15 ani in rest cu transport in comun.
(etc)

Odata cu cresterea veniturilor doresti mai mult
Te muti intr-un apartament mai mare sau chiar casa.
Cresc costurile de intretinere.
Doresti o alta masina pe care o folosesti mai des.
Mananci mai des la restaurant.
Iti schimbi mobila deoarece poti ca ai bani.
Faci imbunatatiri cosmetice la locuinta care nu aduc scaderea cheltuielilor la intretinere.
Iti pui aer conditionat.
Cumperi electrocasnice mai scumpe.
Iti faci concediile mai scumpe decat inainte (ca doar meriti nu?)
Iti raman ceva bani din venit dar se vor termina repede in caz de pana de "job" daca nu scazi pretentiile stilului de viata cu care te-ai obisnuit si la care iti e greu sa renunti.

Edited by radurus, 17 December 2017 - 10:04.


#83
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Nevoile de baza.

#84
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostHtngf, on 17 decembrie 2017 - 09:29, said:

Un 10 mii de lei te duce un an.
Pentru ????

#85
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Post86-APP, on 17 decembrie 2017 - 13:05, said:

Pentru ????

probabil utilitati de baza (nu chestii de "lux" gen internet sau TV) si 2 mese pe zi (si alea mai saracacioase). Asta presupune ca nu trebuie sa platesti chirie la apartament.

#86
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
De exemplu eu nu mi-am schimbat stilul de viata, fac acelasi lucru si daca venitul a crescut, pur si simplu nu am nevoi in plus ! Nu ies in oras, nu cluburi, nu haine la moda, nu calatorii, nu masina ca nu mi-au placut niciodata.
In schimb sa am de mancare ce vreau, sa am calculator ca lumea, TV, telefon, electrocasnice cum trebe, dar si alea le iau odata si cativa ani ma tin foarte bine, in rest nu am treaba, profit de astea cat pot, cea mai mare cheltuiala o am la mancau adica tot mancat acasa, nu in alte parti, culmea. Si pot sa va spun ca si asa cheltui foarte mult !!! La doua persoane cam 1000 Euro lunar, cu utilitati cu tot.
Asta cu mai mult mai mult e nasolie, intri in cercul vesnicului nemultumit si s-ar putea sa fie o problema la receptorii de serotonina din creier (in lumea medicala se stie), care da acest sindrom cum ar veni, mereu vrei  mai mult si niciodata nu esti multumit.
Unul care e echilibrat este foarte multumit ci chestii medii si se bucura la nesfarsit de ele, celalalt...niciodata nu atinge acea stare de multumire, deci care e mai bine ?
Si asta duce la dezechilibre, vrei mai mult, muncesti si mai mult..si ce iese ? Viata pana la urma care mai e ? Lupti sa atingi multumirea cand problema de fapt e la cap, in timp ce celalalt si-o traieste la maxim cu ce are.

#87
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postversacic, on 18 decembrie 2017 - 18:07, said:

De exemplu eu nu mi-am schimbat stilul de viata, fac acelasi lucru si daca venitul a crescut, pur si simplu nu am nevoi in plus ! Nu ies in oras, nu cluburi, nu haine la moda, nu calatorii, nu masina ca nu mi-au placut niciodata.
In schimb sa am de mancare ce vreau, sa am calculator ca lumea, TV, telefon, electrocasnice cum trebe, dar si alea le iau odata si cativa ani ma tin foarte bine, in rest nu am treaba, profit de astea cat pot, cea mai mare cheltuiala o am la mancau adica tot mancat acasa, nu in alte parti, culmea. Si pot sa va spun ca si asa cheltui foarte mult !!! La doua persoane cam 1000 Euro lunar, cu utilitati cu tot.
Asta cu mai mult mai mult e nasolie, intri in cercul vesnicului nemultumit si s-ar putea sa fie o problema la receptorii de serotonina din creier (in lumea medicala se stie), care da acest sindrom cum ar veni, mereu vrei  mai mult si niciodata nu esti multumit.
Unul care e echilibrat este foarte multumit ci chestii medii si se bucura la nesfarsit de ele, celalalt...niciodata nu atinge acea stare de multumire, deci care e mai bine ?
Si asta duce la dezechilibre, vrei mai mult, muncesti si mai mult..si ce iese ? Viata pana la urma care mai e ? Lupti sa atingi multumirea cand problema de fapt e la cap, in timp ce celalalt si-o traieste la maxim cu ce are.

La tine s-a nimerit sa nu ai hobby-uri care sa se poata plia bine pe veniturile mai mari. Nci eu nu pot spune ca ies foarte des in oras ca ca imi iau haine "de firma". In rest si eu imi schimb telefonul o data la 3 ani, si tot cam asa mici upgrade-uri la PC.

La mine calatoriile sunt principalul beneficiar al veniturile mai mari. numarul de calatorii e lucrul cel mai evident care s-a schimbat. Dar exista si multe schimbari mai subtile (cred ca le-am mai zis si altadata) cum ar fi ca atunci cand fac cumparaturi uzuale de la supermarket nu mai am grija preturilor stiind ca nu am un buget fix si ca nu am cum sa cumpar chestii exagerate.

#88
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

View PostSoulstream, on 18 decembrie 2017 - 18:32, said:

...

La mine calatoriile sunt principalul beneficiar al veniturile mai mari. numarul de calatorii e lucrul cel mai evident care s-a schimbat. Dar exista si multe schimbari mai subtile (cred ca le-am mai zis si altadata) cum ar fi ca atunci cand fac cumparaturi uzuale de la supermarket nu mai am grija preturilor stiind ca nu am un buget fix si ca nu am cum sa cumpar chestii exagerate.

Mi-ai luat vorba din tastatura :)
Si la mine numarul calatoriilor si, mai ales, distanta fata de tara, au fost cele mai vizibile schimbari.
Am investit si in hobby-uri: escape room-uri, unele chiar si in afara tarii, anul urmator ma voi apuca de un curs de spaniola.Vedem ce mai apare.

#89
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Da, aveti dreptate, am avut noroc sa nu am hobby care cer si mai mult, ca pana la urma asa e, eu nu m-am extins in mod natural, ceilalti aveau hobby mai scumpe si nu si le faceau, iar cand au dat de bani si-au facut, asta este una, insa exista si sindromul vesinicului nemultumit oricat ar avea, la aia ma refeream, aia e putinel boala.
DOAMNE cati bani sa ai...daca mai si calatoresti, pana mea, sa ai si masina de intretinut, iesit in club, in oras, la munte...cate mii de euro ar trebui sa am lunar, hahaha, daca si fara se duc multi bani.
Adica mancare la discretie fara uitat la preturi in supermarket, electrocasnice okey, telefon, calculator, TV, haine okey primite din occident sau luate de la second de aici, rar cumparate, plus sigur, o sala, o piscina.

#90
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Poate ar trebui sa mai tai din celelalte cheltuieli sau sa prioritizezi.
Cu electrocasnicele nu ma omor, nu am masina de spalat vase si nu planuiesc sa iau prea cuand, masina de spalat haine e de acum 9 ani si merge fara probleme si acum. In club nu ies, nu ma intereseaza/pasioneaza. Haine si incaltaminte ok sunt si aici. Ghete de iarna, ca tot e sezon, am luat acum 4 ani de la Salomon, sigur le mai folosesc inca pe atat. Nu mi se pare mult sa dai 150-200 de euro pe o pereche de incaltaminte pe care o folosesti 6-7 ani daca nu si mai mult. Similar si cu hainele.
Eu nu ii inteleg pe aia care isi iau haine in fiecare luna, cati saci de haine sa ai...? Nu ma refer la faptul ca ar cumpara pentru copii, ca le raman mici si trebuie sa ia altele ci aia care cumpara pentru ei.

P.S: fara aia vesnic nemultumiti nu am mai fi iesit din pestera, e bine sa existe, totul e sa nu o dea in patologic/depresie si altele mai rele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate