Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Analizor antena functioneaza numai daca e incalzit in prealabil

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
anti77

anti77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 27.11.2007
Am o clona de sark 100 bazat pe schema de pe https://sites.google...redirects=0&d=1

A venit din china cu regulatorul 7805 reparat, se vede ca a fost (re)lipit.

De vreo 6 luni incerc sa-i dau de cap ca masura aiurea. Azi l-am uitat pe coltul mesei, foarte aproape de soba de lemne. S-o incalzit cred ca pana la 40-45 grade. Asa cald functioneaza in parametrii optimi. Dus afara si lasat la rece nu mai masoara cum trebuie.

Ce pot sa-i fac sa functioneze si la "rece"?

Defectul pe care-l manifesta la rece e ca la o sarcina pur rezistiva (rezistenta SMD de 50.0 ohmi 0.1%) vede si o capacitanta chiar si de 6nF si inductanta de cativa microHenry. Mentionez ca nu conteaza temperatura sarcinei, la fel face si la antene.

Inainte sa incep sa incalzesc componentele pe el una cate una, poate stie cineva cu experienta sa-mi dea niste indicatii.

#2
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Pune statie de lipit cu aer cald si relipeste totul,probabil are o lipitura "rece" pe gamaliile alea de piese.Posted Image

#3
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Pentru un aparat de masura, o diferenta de la 25 la 45 de grade e foarte mult.
Banuiesc ca l-ai calibrat inainte de masuratoare, nu-i asa?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate