Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Harta lumii s-a schimbat?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
Stiudelae

Stiudelae

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.03.2013

 alexpet, on 19 februarie 2017 - 18:50, said:

bine, hai sa-ti dau o intrebare ajutatoare
acum o mie de ani Pamantul era considerat centrul universului. Acum nu mai este. Si-a schimbat Pamantul pozitia? raspunde cu DA sau NU
Nu, dar vreau sa imi raspunzi si tu la o intrebare. Unde iti amintesti tu ca era pozitionat Pamantul in galaxie? La marginea galaxiei sau in mijloc aproape de centru, astept raspuns.

#56
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
aproximativ mijloc

#57
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 Stiudelae, on 19 februarie 2017 - 19:42, said:

...

Știi că India e de vreo 3-4 ori mai mare ca Peninsula Scandinavica? Cum îți explici că pe hartă India e mai mică?

Hint: recitește toate postările de pe acest topic referitoare la proiecții. Apoi vezi formulele pentru un elipsoid desfășurat. Sper că știi matematici speciale.

#58
Stiudelae

Stiudelae

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.03.2013

 Bogdansv1, on 19 februarie 2017 - 19:49, said:

Știi că India e de vreo 3-4 ori mai mare ca Peninsula Scandinavica? Cum îți explici că pe hartă India e mai mică?

Hint: recitește toate postările de pe acest topic referitoare la proiecții. Apoi vezi formulele pentru un elipsoid desfășurat. Sper că știi matematici speciale.
Eu nu am spus nimic de Scandinavia nici de India, totusi ceva nu se leaga.
Imi amintesc foarte clar inainte cum America de Sud si America de Nord aveau aproape acelasi fus orar, acum cand te uiti pe harta vezi cum intai trece soarele deasupra Americii de sud si abia dupa ce trece de Chile merge peste america de nord. Cum explici asta?

#59
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
hai ca deja asta este troleala

Edited by alexpet, 19 February 2017 - 20:22.


#60
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Dacă nu inveti de la școală, măcar încearcă să te informezi din ce îți spun alții. Ai primit răspunsul de o groază de ori pe acest topic.

Vrei reprezentare corectă?  Uită-te pe un glob pământesc și nu pe o reprezentare 2D.

#61
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
chiar si daca se uita pe glob. Globurile sunt facute de cine stie ce firma de jucarii. Nu sta nimeni sa-si bata capul cu precizia, nu asta este scopul unui glob sau al unui planiglob general, in plus chiar daca vrei sa faci ceva mai precis nu stiu sa existe un model standard, omologat de glob pamantesc. Deci mici diferente pot sa apara....dar care era ideea de la care s-a plecat?

Edited by alexpet, 19 February 2017 - 21:02.


#62
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
postez  la topicul acesta fiindca are legatura cu ceea ce vedem de pe Pamant.

astazi, cca. intre orele 17,30-18 am vazut pe cer un lucru curios si nu stiu care este explicatia. poate ati vazut si voi sau poate aveti o parere.

m-am uitat din geam la cer, fiindca am o panorama larga si am vazut cum trecea/ se deplasa cu o viteza vizibila printre nori un disc care nu era soarele si se pare ca nici luna (tinand cont cum se putea observa deplasarea relativ mare a lui in comparatie cum se misca "corpul ceresc"- luna ).
mentionez ca discul se vedea perfect rotund si parca era transparent; din cauza norilor aparea si disparea, apoi aparea, deci este exclusa halucinatia; discul se deplasa de la stanga in dreapta si la un moment dat a trecut si in fata soarelui, apoi continuandu-si drumul mai departe, pierzandui-se urma printre nori; este exclus sa fi vazut discul soarelui printre nori, deoarece nu difuza lumina, lumina puternica cauzata de soare aparea la inceputul observatiei in dreapta discului, apoi discul transparent a trecut in fata luminii solare si si-a continuat drumul mai departe, soarele ramanand in urma, in stanga lui.

#63
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
mai mentionez ca atunci cand a trecut inaintea soarelui am crezut ca o sa-l eclipseze cumva, dar nu s-a intamplat asa, ci din contra, soarele stralucea prin el. ma gandesc ca poate discul misterios nu a trecut in fatza soarelui, ci in spatele lui. stiu, privind la ceea ce am invatat la scoala, pare absurda supozitia mea, dar trebuie sa existe o explicatie la ce am vazut.Posted Image

Edited by GRATEFUL, 23 April 2017 - 18:02.


#64
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 GRATEFUL, on 23 aprilie 2017 - 18:01, said:

.. trebuie sa existe o explicatie la ce am vazut.Posted Image

conform paradigmei stiintifice actuale, neputinta de a asimila fenomenul observat unuia "cunoscut" deja de catre oamenii de stiinta va avea o singura sentinta : "CLOSED"
noroc ca unii nu-s chiar asa de ancorati ... !
mai ai ceva sanse ca fenomenul observat sa fie luat in considerare !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate