Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 

Harta lumii s-a schimbat?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Intregul topic e "gresit" ! spun asta pt. ca stiu ceva ce nu ar trebui sa stiu si cu cat gandesc/analizez evenimentele traite de mine personal, ma sperie.
Noroc ca sunt o minte deschisa si pot sa accept realitata inspaimantatoare.

Efectul Mandela e real.

Spun asta pt. ca personal am avut multe.........discrepante vizavi de realitatea ce am invatat-o, observat-o, am fost martor etc.
Plus de asta, mult prea multe Déjà vu-uri trasnforma coincidenta intr-o realitate demna de SF à la Star Trek.
Explicatiile depasesc stiinta inceputului de secol XXI, doar ca e dificil de acceptat pt. unii oameni ce se tem de nou.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cat despre ce a intrebat @OP, raspunsul e ca placile tectonice de pe Terra se misca aducand schimabri vizibile continentelor.
La tehnologia din ziua de azi este usor de observat diferente intre hartile mapamondului caci acestea se innoiesc mult mai repede fata de acum cateva secole.

#38
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 super8, on 18 februarie 2017 - 21:16, said:

...
Spun asta pt. ca personal am avut multe.........discrepante vizavi de realitatea ce am invatat-o, observat-o, am fost martor etc.
...

asta nu vor sa inteleaga unii !
ca mai sunt oameni care si observa...nu doar inghit explicatii stiintifice !

#39
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@LORELYAN, eu vorbesc din experienta mea personala !
Nu spun ca aprob "bazaconiile" tale caci nu cunosc realitatea.

Dar vreau sa te intreb:
daca "bazaconiile" tale pot fi explicate d.p.d.v. stiintific ?
Problema e ca majoritatea oamenilor le e teama sa accepte necunoscutul ce poate explica unele "bazaconii".
Aminteste-ti de "crezul" bisericii de acum cateva secole ce aveau o concepție arhaica conform careia Terra ar avea forma unui plan/disc.
Religia credea cu tarie in Teoria pamantului plat incat ii ardea pe rug pe oamenii ce nu erau de-acord cu ea.

La fel si cu "Efectul Mandela" ! e mai usor de digerat explicatia cum ca oamenii au o dereglare biochimica in creier ce le distorsineaza realitatea;
ori sunt prost infromati, ceea ce ii face confuzi la realitatea diferita "cunoscuta" de ei.

Dar atata timp cat eu am avut unele experiente personale, pot spune cu tarie ca "adevarul e dincolo de noi"  Posted Image

#40
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
hai sa nu aducem in discutie, cel putin nu pe acest topic de efectul mandela, care la fel de bine se poate corela in mecanica cuantica.

#41
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
rosix - pe acest topic deja am facut o remarca vizavi de incalcarea regulamentului ariei, pesemne ca ai citit-o daca ai ajuns la ultima pagina din acest topic. vad ca te faci ca ploua.

Edited by Dany_Darke, 18 February 2017 - 22:12.


#42
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Dany_Darke, on 18 februarie 2017 - 22:11, said:

rosix - pe acest topic deja am facut o remarca vizavi de incalcarea regulamentului ariei, pesemne ca ai citit-o daca ai ajuns la ultima pagina din acest topic. vad ca te faci ca ploua.

abia acum am vazut-o

#43
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
http://mandelaeffect...ving-countries/

#44
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Bun, si care o fi demitizarea "Efectului Mandela" informatiei din link-ul de mai sus ?
Ca cine s-a ocupat cu recuzita filmului nu stia geografia Terrei;
s-a gandit regizorul sa isi "bata" joc de audienta;
sau pur si simplu e o "greseala" ?  :lol:

#45
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 super8, on 18 februarie 2017 - 21:16, said:

La tehnologia din ziua de azi este usor de observat diferente intre hartile mapamondului caci acestea se innoiesc mult mai repede fata de acum cateva secole.
Ca se misca continentele cu cativa cm pe an stie toata lumea.....sper. Numai ca pe tipul de harti prezentat de initiator nu are cum sa se observe efectul acestor miscari decat daca hartile sunt facute la sute de mii de ani distanta. In 1000 de ani se 'misca' un continent cu maxim niste zeci de m iar linia care marcheaza marginea continentului, grosimea ei zic, la scara respectiva are in teren niste km daca nu zeci de km. Numai eroarea de tipar depaseste cu mult posibilitatea de a inregistra miscarea unui continent la scara istoriei umane. Tu poate vorbesti de niste harti care sa prezinte o situatie locala cu mare precizie folosite in aplicatii speciale cu o scara adecvata, nu harta de mapamond. Adica nu este insa cazul prezentat de initiator, nici pe departe macar.

Edited by alexpet, 19 February 2017 - 07:50.


#46
Stiudelae

Stiudelae

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.03.2013
Un alt lucru care l-am observat e locatia noastra in galaxie. Adica tin minte foarte clar ca noi ne aflam la marginea galaxiei, tin minte asta pentru ca am vazut zeci de articole pe tema asta si nu am cum sa gresesc, mai ales replica "outer arm of the galaxy".
Iar acum ghici ce, noi ne aflam aproape de mijlocul galaxiei, eu nu pot sa cred asa ceva.

https://www.nasa.gov...y-location.html

Acum citez "Our Solar System is located in the middle of this galactic disk".

#47
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
daca cunoasterea evolueaza nu inseamna ca Pamantul isi schimba pozitia

#48
Stiudelae

Stiudelae

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.03.2013

 alexpet, on 19 februarie 2017 - 17:50, said:

daca cunoasterea evolueaza nu inseamna ca Pamantul isi schimba pozitia
Stii doar ca distantele in galaxie sunt ENORME, astfel incat nu ne putem schimba pozitia de la un an la altul, chiar si asa ai vazut data in care a fost postat articolul din link-ul acela?

#49
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
daca maine granitele universului cunoscut isi schimba limitele se schimba si pozitia Pamantului raportat la noile cunostinte.....

#50
Stiudelae

Stiudelae

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.03.2013
Am mai spus ca distante atat de mari nu se schimba decat in MILIOANE DE ANI.
Astept si alte pareri.

#51
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
nu ai inteles nimic, sa-ti fac o schema?

#52
Stiudelae

Stiudelae

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.03.2013

 alexpet, on 19 februarie 2017 - 18:24, said:

nu ai inteles nimic, sa-ti fac o schema?
Chiar nu am inteles ce ai vrut sa zici...

#53
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Stiudelae, on 19 februarie 2017 - 18:27, said:

Chiar nu am inteles ce ai vrut sa zici...
bine, hai sa-ti dau o intrebare ajutatoare
acum o mie de ani Pamantul era considerat centrul universului. Acum nu mai este. Si-a schimbat Pamantul pozitia? raspunde cu DA sau NU

Edited by alexpet, 19 February 2017 - 18:50.


#54
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Distractiv va fi când va compara inițiatorul suprafața Scandinaviei cu cea a Indiei și apoi se va uita la hartă cum apar.

Edited by Bogdansv1, 19 February 2017 - 19:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate